Kanada neobhájí titul, v přestřelce slavilo Finsko. Dál jdou i Rusové a Švédové

Helsinky - Hokejisté Kanady neobhájí titul na mistrovství světa hráčů do 20 let. Ve čtvrtfinále podlehli v Helsinkách Finsku 5:6. Domácí výběr se utká v boji o finále v pondělí se Švédskem, které vyhrálo nad Slovenskem 6:0. Rusové zdolali Dánsko až po boji 4:3 v prodloužení a vyzvou USA, které smetlo Českou republiku 7:0

2.1.2016 AKTUALIZOVÁNO 2.1.2016

Hokejisté Ruska porazili ve čtvrtfinále MS "20" DánskoAutor: ČTK/AP

Finové sice prohrávali 0:2 a poté 2:3, ale v závěru druhé třetiny Saarela a Nättinen dostali domácí celek před 13.016 diváky v Hartwall Areně poprvé do vedení. Ve 44. minutě vyrovnal v přesilovce Marner, Finsko se opět radovalo za 67 vteřin po trefě Aha, za dalších 96 sekund znovu v početní výhodně smazal ztrátu Marner.

V 55. minutě rozhodl v přesilovce pěti proti třem Laine, který se na výhře podílel dvěma góly a jednou asistencí. Branku a dvě přihrávky zaznamenal Aho, po třech asistencích nasbírali Juolevi a Puljujärvi, který si v čele produktivity polepšil na 15 bodů z pěti utkání.

"Byl to nejúžasnější zápas v mém životě. Doufám, že budeme v takových výkonech pokračovat a dosáhneme ještě na další výhry," řekl Patrik Laine.

Kanada zůstane potřetí z posledních čtyř světových šampionátů bez medaile.

Dánsko neudrželo senzaci

Ještě k větší senzaci málem došlo už odpoledne. Dánové nad favorizovaným Ruskem dvakrát vedli a vyřazení úřadujících vicemistrů světa odvrátil trefou 44 vteřin před koncem třetí třetiny Vladislav Kameněv, který přesně po pěti minutách nastavení také rozhodl.

"Pomůže nám to, smelí nás to, abychom hráli srdcem a bez chyb," řekl Kameněv po odvrácení možného největšího překvapení v historii juniorských světových šampionátů. "Chci se omluvit našim rodičům. Bylo to opravdu o nervy, ale vyhráli jsme a to je hlavní," doplnil útočník Radel Fazlejev.

Dánové na gól Korškova už ze třetí minutě odpověděli ve druhé třetině. Ve 23. minutě vyrovnal po rychlém protiútoku Markus Jensen a v polovině utkání otočil stav z dorážky Olsen. Rusové smazali ztrátu až v 53. minutě, kdy zužitkoval tlak zblízka Lauta.

Za 125 vteřin se ale znovu radovali Dánové, jejichž největším úspěchem bylo dosud osmé místo z loňského šampionátu v Kanadě. Z úhlu se trefil bekhendem z další dorážky Christensen. Nápor Rusů při power play ale přinesl gól Kameněva, jenž v nastavení po přihrávce Provorova prostřelil gólmana Lillieho ještě jednou.

"Potěšilo mě, jak jsme dneska hráli. Bohužel to nestačilo na to, abychom zabránili Rusům v poslední minutě skórovat," litoval Thomas Lillie, který si v utkání připsal 42 úspěšných zákroků. "Jsou to normální lidé jako my a ukázalo se, že se můžeme měřit s každým na světě," řekl dánský útočník Alexander True.

Švédsko dalo šest gólů

Suverénní Švédové, kteří jako jediní na turnaji neztratili ani bod, porazili obhájce bronzu Slovensko jednoznačně 6:0. Seveřané přestříleli soupeře poměrem 55:17 a gólman Linus Söderström udržel podruhé na šampionátu čisté konto.

Do boje o udržení vykročili v sérii na dva vítězné zápasy lépe Švýcaři, kteří porazili nováčka Bělorusko 5:1.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:

Čtvrtfinále:

Rusko - Dánsko 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:
3. Korškov (Kraskovskij, Rykov), 53. Lauta (Dergačov, Fazlejev), 60. Kameněv (Lauta, Provorov), 65. Kameněv (Provorov, Svetlakov) - 23. Markus Jensen (Holmberg, Olsen), 30. Olsen (K. Jensen, Nielsen), 55. Christensen (Krogsgaard). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Wiegand - Kaderli (oba Švýc.), Hribar (Slovin.). Vyloučení: 2:1, navíc Korškov (Rus.) 10 min. Bez využití. Diváci: 8869.

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Eriksson Ek (Forsbacka-Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe), 31. Ehn (Lööke), 44. Kempe (Lindblom, Englund), 46. Lööke (Forsbacka-Karlsson), 57. A. Nylander (Timashov, Pettersson). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Sylvain (Kan.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3796.

Finsko - Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)
20. Laine (Aho, Puljujärvi), 27. Kalapudas (Juolevi, Tuulola), 36. Saarela (Puljujärvi), 38. Nättinen (Saarela, Juolevi), 45. Aho (Puljujärvi, Laine), 55. Laine (Juolevi, Aho) - 6. Konecny (Quenneville, Stephens), 11. Strome (Gauthier, Crouse), 28. Crouse (Virtanen), 44. Marner (Point, Sanheim), 46. Marner (Point). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. Diváci: 13.016.

ČR - USA 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Schmaltz (Boeser), 16. Dvorak (Carlo, Milano), 25. Matthews (Borgen, Tkachuk), 30. Matthews (Schmaltz, Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews (Schmaltz, Werenski), 52. DeBrincat (Donato, MacInnis). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson - Chatrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3115.