Nejdřív exhibice, potom strach. Češi zdolali Slováky a zahrají si čtvrtfinále

Soči - Nejdřív to vypadalo jako skvělé galapředstavení, národní tým zářil, vynikal prakticky ve všem. Jenže nakonec to byly pořádné nervy. Ano, řeč je o hokejovém derby Česko - Slovensko na olympiádě v Soči. Jágr a spol. nakonec nad rivalem zvítězili 5:3. Jsou ve čtvrtfinále, soupeř jede domů.

18.2.2014 6 AKTUALIZOVÁNO 18.2.2014

Česko - Slovensko: Milan Michálek gratuluje Davidu Krejčímu k jeho branceFoto: ČTK/AP

OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

Není třeba řešit chmury. Čtvrtfinále klepe na dveře - zápas proti Spojeným státům je na programu už ve středu od 18 hodin, to znamená pro národní tým minimum odpočinku. "Závěr utkání jsme zvládli, to je hlavní," povídal po zápase kouč Alois Hadamczik.

Co se v úternímu mači dělo? Slováci měli evidentně v plánu tu samou taktiku, se kterou deptali Rusko. Nechat do sebe bušit, věřit brankáři Jánu Lacovi a směrem dopředu zkoušet rychlé kontry. Jenže Češi s nimi vyběhli, rychle se ujali vedení.

Proměnili v 7. minutě první přesilovku, když se Jakub Voráček neukvapil, nahrál zpátky na Aleše Hemského, jenž slovenského brankáře poprvé prostřelil. Za půlminuty se prosadil Roman Červenka a slovenská konzerva byla otevřená…

Krejčí překonal nemoc

Hned od začátku perfektně šlapala druhá lajna Davida Krejčího, její centr přidal třetí gól při další přesilovce.

Že byl nemocný a den před zápasem se mu špatně i mluvilo? Nebylo to poznat. Kolik jen toho objezdil! Na český výkon se koukalo na konci první třetiny s radostí a galapředstavení týmu v bílých retrodresech pokračovalo dál. "První třetina byla velice slušná," souhlasil obránce Ladislav Šmíd.

Nabuzený Roman Červenka vytáhl ve 36. minutě velký kousek. Při samostatném úniku si rozkýval Laca, počkal, až spadne na kolena a bekhendem zvedl puk nádherně pod horní tyč – 4:0.

Zásah Mariána Hossy na konci druhé části vypadal jako jeden bezvýznamný gól, který toho nebude moc řešit. Chyba lávky.

Pomohl oddechový čas

On totiž přidal po pauze ještě jeden a když ve 49. minutě zůstal mezi kruhy samotný Tomáš Surový, trefil přesně k tyči, začalo šeredně přituhovat. Češi vypadli z role.
Alois Hadamczik neváhal a okamžitě vybral oddechový čas. V pravou chvíli! Slovenský nápor aspoň na chvíli otupil.

"Ve třetí třetině jsme přestali hrát. Po polovině zápasu jsme měli utkání pod kontrolou a mohli ho dohrát, ale místo toho jsme Slováky dostali zbytečnými chybami zpátky do zápasu, ztráceli jsme zbytečně puky ve středním pásmu, a proto se zápas proměnil v drama," dodal Šmíd.

Naději na pořádný závar v posledních minutách pak vzal soupeři faul Andreje Meszároše a gól Tomáše Plekance do prázdné branky.

"Hokej je krásná hra. Když chyby neuděláte, nevstřelíte góly. My jsme taky udělali chyby u našich branek. hrát derby v takové fázi turnaje je psychologicky těžké pro všechny," poznamenal kouč českého týmu.

Cesta za medailí tak pro reprezentaci nekončí. Ve čtvrtfinále se potká s Amerikou, která je jasným favoritem. Ale to už tu jednou bylo, nějakých 16 let zpátky v Japonsku a jak příběh dopadl… O Naganu se dodnes vyprávějí legendy, že ano, Jaromíre?!

ONLINE ze zápasu čtěte ZDE

Hokej - muži - osmifinále:

ČR - Slovensko 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, T. Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič). Rozhodčí: Peel (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Cameron (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 3628.
ČR: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.
Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

Autor: Pavel Ryšavý

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 6

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.