Němci vzdorovali, ale Kanada překvapení nepřipustila

Petrohrad - Hokejisté Kanady porazili v základní skupině B mistrovství světa Německo 5:2. Obhájci titulu v součtu s loňskou cestou za zlatem vyhráli na šampionátu počtrnácté za sebou. Němci sice ze stavu 0:2 dokázali vyrovnat na 2:2, ale ve třetí třetině třikrát inkasovali. Kanada pokračuje bez ztráty a vrátila se do čela skupiny B. Dva góly vítězů dal útočník Taylor Hall.

12.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 12.5.2016

Connor McDavid v souboji s Moritzem Mullerem.Foto: čtk

Kanaďané měli dobrý nástup do zápasu, když ve čtvrté minutě otevřel skóre Hall, jenže jako kdyby pak nabyli dojmu, že už vše půjde samo. V osmé minutě mohl vyrovnat Akdag, gólman Talbot však vytáhl výtečný zákrok. Fauser pak dokonce dostal kotouč za jeho záda, jenže nohou a sudí po kontrole na videu jeho zásah kvůli úmyslnému kopnutí neuznali.

V úvodu druhé části si oba celky zahrály přesilovku, pouhé dvě vteřiny před vypršením té kanadské zvýšil kapitán zámořského celku Perry. Němci však nerezignovali. Poté, co Ceci minul a hra se otočila na druhou stranu, zcela volný Reimer bombou bez přípravy ve 32. minutě snížil. V polovině 38. minuty si pak z druhé vlny najel do útočného pásma Akdag a vymetl horní roh Talbotovy branky.

"Věděli jsme, že nás čeká dobrý soupeř. A měli jsme ve hře několik nedostatků a selhání, čehož Německo využilo. Mezi druhou a třetí třetinou jsme si promluvili. Věděli jsme, že musíme některé věci o hodně zlepšit. Potřebovali jsme se rychleji dostat na puk, hrát více do těla a tlačit se do brány. Díky tomu jsme se pak dostávali k odraženým pukům," zhodnotil duel útočník vítězů Corey Perry.

Hall skóroval dvakrát

Vyrovnání Kanaďany nabudilo, McDavid krátce před přestávkou sice ještě neuspěl, ale Hall ve 44. minutě už zamířil přesně a zapsal se podruhé mezi střelce. Ve 47. minutě navíc zvýšil úspěšně tečující Jenner a zápas se začal znovu odvíjet očekávaným směrem. Když se pak v 54. minutě nechytatelně při přesilovce trefil Ceci, bylo rozhodnuto.

"Od začátku to nebyl snadný zápas. Věděli jsme to od chvíle, když padl puk na led při prvním buly. Ale možná je to něco, co jsme potřebovali. Ve třetí třetině jsme se zlepšili, pořádně se do toho obuli a dobře zvládli svou práci. Je však dnes třeba ocenit i našeho soupeře," řekl kanadský brankář Cam Talbot.

Skupina B - Petrohrad:

Kanada - Německo 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 4. Hall (Murray), 24. Perry (Duchane, Brassard), 44. Hall (McDavid, Matheson), 47. Jenner (Rielly, Brassard), 54. Ceci (O'Reilly) - 32. Reimer (Noebels, Kahun), 38. Akdag (Gogulla, Schütz). Rozhodčí: Kubuš (SR), Wehrli - Kaderli (oba Švýc.), Ritter (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 5369.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Matheson, Dumba, Hutton - Stone, Reinhart, Domi - Duchene, McDavid, Marchand - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Perry, Brassard, Hall. Trenér: Bill Peters.
Německo: Pielmeier - Boyle, Akdag, Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, Ankert - Noebels, Draisaitl, Macek - Schütz, Hager, Gogulla - Kink, M. Goc, Seidenberg - Reimer, Kahun, Rieder - Fauser. Trenér: Marco Sturm.

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.