Německo poprvé v historii přelstilo Rusy

Bratislava /AKTUALIZOVÁNO/ - Hokejové mistrovství světa začalo. Domácí bratislavskou premiéru zvládli, Slovince nakonec ve skupině A porazili 3:1. Kanada nedala šanci Bělorusům a Francie ve skupině B prohrála se Švýcary až v prodloužení.

29.4.2011

Německá reprezentace poprvé v historii porazila na světovém šampionátu Rusy.Foto: ČTK

Hokejisté Německa dokázali v úvodním utkání mistrovství světa na Slovensku zaskočit obhájce stříbra Rusko a porazili ho 2:0. Góly vstřelili Thomas Greilinger v 25. minutě a Patrick Reimer, který přidal pojistku v 58. minutě. Čisté konto vychytal Dennis Endras. Němci dokázali porazit sbornou na světovém šampionátu poprvé v historii.

Hokejisté Slovenska zdolali ve svém úvodním vystoupení na domácím mistrovství světa v Bratislavě Slovinsko 3:1. Zápas po obratu rozhodl v 48. minutě Peter Podhradský a osm vteřin před koncem pojistil výsledek do prázdné branky Luboš Bartečko.

Švýcaři porazili v úvodním utkání základní skupiny B mistrovství světa v Košicích Francii 1:0 v prodloužení. Vítězství zajistil vysoce favorizovaným Švýcarům až v čase 61:46 Julien Vauclair. Čisté konto vychytal gólman Tobias Stephan.

Hokejisté Kanady vstoupili do mistrovství světa v Košicích výhrou nad Běloruskem 4:1, o které definitivně rozhodli dvěma trefami v závěrečné třetině. Dvě branky vítězů zaznamenal útočník Edmontonu Jordan Eberle. Zápas řídili čeští sudí Antonín Jeřábek a Vladimír Šindler.

Skupina A

Německo - Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Odveta semifinále loňského šampionátu v Německu, kde Rusové až v závěrečné třetině otočili stav z 0:1 na konečných 2:1, v úvodu příliš šancí nenabídla. Vyčkávající, velmi pozorně a disciplinovaně hrající Němci nepouštěli favorita do šancí a sami trpělivě čekali na příležitostné brejky. Největší možnost otevřít skóre měli Radulov a Rankel, ale gólmani Endras i jeho protějšek Nabokov uhájili čisté konto.

V druhé dvacetiminutovce nejprve dohrávali Němci bez úspěchu přesilovku, poté přežili náznaky šancí soupeře, jehož vedl na zteč Zinovjev, a sami vzápětí udeřili. Greilinger počkal se střelou, výtečně se uvolnil a ranou z mezikruží, která prošla Nabokovovi pod rukou, otevřel skóre. Na druhé straně se do šance protlačil Tarasenko, tváří v tvář Endrasovi ovšem nedal.

Krátce po polovině základní hrací doby se dvakrát v krátkém sledu vyznamenal Endras proti Radulovovi. Přidat druhý gól svěřenců kouče Kruppa mohl o chvilku později Tripp, jenže Nabokov byl proti. A protože v 38. minutě neuspěl v přesilovce ani Morozov, odcházel favorit do kabin stejně jako před rokem s jednobrankovou ztrátou.

Na začátku třetího dějství se dostal až před Endrase Afinogenov, ale tísněný úspěšně zakončit nedokázal. Zvýšit mohl naopak pár vteřin poté Hospelt, jeho pokus však skončil jen na pravé tyči Nabokovovy branky. Sborná ve snaze o vyrovnání více a více stupňovala tempo a dostávala Německo pod tlak, ale kýžený gól nepřicházel. V 51. minutě Braun zblokoval přihrávku a moc nechybělo, aby zaskočil svého gólmana a zařídil vyrovnání.

Chvilku nato si najel do slibné palebné pozice mezi kruhy Morozov, ale minul. Vzápětí měli Rusové k dispozici teprve třetí početní výhodu v utkání, ale nedokázali si vůbec připravit střeleckou parketu.

Rusové se nadále tlačili za vyrovnáním, jenže na konci 58. minuty jim ujel Reimer a parádně provedeným blafákem do bekhendu definitivně rozhodl. Na porážce Rusů už nic nezměnila ani jejich power play v závěru.

Branky a nahrávka: 25. Greilinger (Braun), 58. Reimer. Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Burchell - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 9049.

Slovensko - Slovinsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Svěřenci trenéra Glena Hanlona se s nováčkem elitní kategorie dlouho trápili. V dalším zápase základní skupiny A čeká Slováky v neděli od 20:15 Německo, které na úvod překvapilo Rusy a vyhrálo 2:0.

Přestože v úvodní třetině měli Slováci místy drtivý tlak, gólmana Kristana nedokázali překonat. Slovinci hned v úvodu přečkali Tičarovo vyloučení, v největších šancích úvodní části ztroskotali na Kristanovi Zedník a Gáborík.

Na úvod druhého dějství se dostali do početní výhody po Štrbákově faulu také Slovinci a hned ji využili. Obránce Kranjc po sólu z vlastní obranné třetiny projel až před Haláka a otevřel skóre. Pak neproměnil další dvě možnosti Gáborík.

Slováci nevyužili ani čtyřminutovou přesilovku při Jegličově trestu, ale v 36. minutě už fanoušci v zaplněné hale slavili vyrovnání. Po přihrávce Surového se prosadil přesnou ránou na pravém kruhu Šatan. Otočit výsledek mohl po akci Marcela Hossy Zedník, ale minul.

V úvodu třetí třetiny měli Slováci štěstí, když Halákovi pomohla horní tyč, ale pak už domácí zúročili svou převahu a rozhodli o vítězství. V 48. minutě ještě Kristan vychytal Surového, ale na ránu Podhradského od modré čáry už nestačil.

Šance na vyrovnání měli Jeglič a Tičar, ale Slováci překvapení nedopustili. Při závěrečné power play Slovinců pojistil výsledek Bartečko.

Branky a nahrávky:
36. Šatan (Surový), 48. Marcel Hossa (Podhradský, Zedník), 60. Bartečko - 23. Kranjc (Kužnik, Razingar). Rozhodčí: Sterns (USA), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Tillerkvist (Švéd). Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Diváci: 9248.

Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák - Gáborík, Stümpel, Demitra - Šatan, Bartečko, Nagy - Ružička, Surový, Radivojevič - Zedník, Marcel Hossa. Trenér: Glen Hanlon.
Slovinsko: Kristan - Kužnik, Kranjc, Robar, Gregorc, Tavželj, Pretnar, Dervarič, Kovačevič - D. Rodman, M. Rodman, Razingar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Pance, Pajič, Hebar - Goličič, M. Hočevar, Šivic. Trenér: Matjaž Kopitar.

1. Slovensko 1 1 0 0 0 3:1 3
2. Německo 1 1 0 0 0 2:0 3
3. Slovinsko 1 0 0 0 1 1:3 0
4. Rusko 1 0 0 0 1 0:2 0

Skupina B

Švýcarsko - Francie 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Pátý tým loňského šampionátu se proti Francii, která před rokem hájila příslušnost k elitě ve skupině o udržení, dlouho nedokázal prosadit.

Nebezpečnějším mužstvem byli naopak překvapivě Francouzi, podpoření z branky tradičním účastníkem mistrovství světa a svou stabilní oporou Huetem.

V sedmé minutě se vydal v oslabení na výlet Meunier, jenže Stephan byl připraven. Na druhé straně zahrozil Seger, ani on ale neuspěl. V druhé třetině měl obrovskou šanci Sprunger, za Huetovými zády ale nedokázal zasunout kotouč do prázdné branky.

Během třetího dějství, které se protáhlo kvůli potížím s osvětlením a v němž konečně favorit svého soka střelecky převyšoval (13:4), se znovu několikrát vyznamenali oba gólmani. A i proto, že Francouzi v závěrečných osmi minutách nedokázali potrestat dva Rüthemannovy přestupky proti pravidlům, se
bezbrankový zápas musel prodlužovat.

V druhé minutě prodloužení našlápl k parádní individuální akci Vauclair a rozhodl o druhém bodu pro Švýcarsko.

Branka a nahrávka: 62. Vauclair (Rüthemann). Rozhodčí: Partanen, Rönn - Terho (všichni Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 2964.

Švýcarsko:
Stephan - Diaz, Bezina, Du Bois, Seger, Vauclair, Furrer, Sbisa - Plüss, Rüthemann, Gardner - Ambühl, Monnet, Lötscher - Trachsler, Bieber, Moser - Stancescu, Lemm, Sprunger. Trenér: Sean Simpson.
Francie: Huet - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil - Meunier, Bellemare, S. Treille - Fleury, S. Da Costa, Desrosiers - Tardif, Gras, T. Da Costa - Romand, B. Henderson, Raux - Arrossamena. Trenér: David Henderson.

Bělorusko - Kanada 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Kanaďanům vyšel skvěle vstup do utkání a na konci druhé minuty se po Kaneově přihrávce prosadil před Mezinem Eberle. Bělorusové pak v úvodní části přečkali půlminutové oslabení tří proti pěti. Pak se Kanada sice ubránila při Skinnerově trestu, ale 34 vteřin před pauzou vyrovnal Stepanov, který dotlačil puk za Reimerova záda.

V druhém dějství nejdříve nevyužil šanci Tavares, ale pak talent New Yorku Islanders uvolnil dalšího mladíka Skinnera a útočník Caroliny v 31. minutě vrátil zámořskému týmu vedení. Vzápětí mohl vyrovnat Grabovskij, ale trefil jen tyč. Ta pak pomohla i Mezinovi po Phaneufově střele. Další dvě možnosti pak nevyužil Grabovskij.

Hned v úvodu třetí části běloruský kapitán Grabovskij v úniku opět ztroskotal na Reimerovi a v 46. minutě pojistil náskok favorita z úhlu ránou pod horní tyč Tavares. Za tři minuty při Děmaginově vyloučení zvýšil na 4:1 Eberle. V 58. minutě ještě po Korobovově faulu neproměnil Stewart trestné střílení.

20. Stepanov (Kulakov, Kitarov) - 2. Eberle (E. Kane, Scalzo), 31. Skinner (Tavares), 46. Tavares (Skinner, L. Schenn), 49. Eberle (Phaneuf, Scalzo). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba ČR) - Hribar (Slovin.), Novák (SR). Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 6025.

Bělorusko: Mezin - Stasenko, Denisov, Kosťučenok, Korobov, Goroško, Kolosov, Rjadinskij - Ugarov, Meleško, Grabovskij - Michalev, Kulakov, Stas - Děmagin, Stepanov, Kitarov - Drozd, Pavlovič, Kovyršin. Trenér: Eduard Zankovec.
Kanada: James Reimer - Phaneuf, Burns, L. Schenn, Pietrangelo, Scalzo, Methot - Zajac, Ladd, Clutterbuck - E. Kane, Eberle, Spezza - Stewart, Nash, Duchene - Tavares, Skinner. Trenér: Ken Hitchcock.

1. Kanada 1 1 0 0 0 4:1 3
2. Švýcarsko 1 0 1 0 0 1:0 2
3. Francie 1 0 0 1 0 0:1 1
4. Bělorusko 1 0 0 0 1 1:4 0

29.4.2011

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.