Sedmadvacetiletý Neuvirth se rychle stal novým miláčkem fanoušků Philadelphie, s kterou v létě podepsal kontrakt jako volný hráč. V pondělí zastavil 31 zákroky Jágra a spol. a v prvním utkání, v němž nastoupil od začátku, dovedl Flyers k výhře 1:0 nad Floridou. Ve středu přidal dalších 30 bezchybných zásahů a prodloužil svou neprůstřelnost na 132 minut a 5 sekund.

Nejvíc práce měl rodák z Ústí nad Labem ve třetí třetině, kdy ho Kane, Toews, Hossa a další zasypali patnácti střelami. V té době už měli Letci náskok 2:0, který zařídili trefami ve druhé třetině Sam Gagner a Claude Giroux. Třetí branku přidal v 58. minutě Matt Read.

Klíčový zákrok předvedl Neuvirth v polovině zápasu za stavu 1:0. Při přesilovce domácího týmu se dostal do samostatného úniku Marián Hossa, s 30 góly nejlepší střelec ve vlastním oslabení mezi aktivními hráči v NHL. Na českého gólmana ale nevyzrál, jeho střelu zastavil pravým betonem.

"Snažil jsem se být trpělivý a čekat na jeho první pohyb. Odhadoval jsem, že to zkusí buď mezi nohy nebo na vyrážečku. Nakonec vystřelil nízko na vyrážečku," popsal Neuvirth. "Ten zákrok nám hodně pomohl. Mohl to být zlomový moment utkání, soupeř mohl vyrovnat a všechno by bylo jinak," konstatoval útočník Pierre-Edouard Bellemare.

Získává sebevědomí

Neuvirth si začátek v novém působišti očividně užívá. "Snažím se jít do utkání maximálně koncentrovaný, ale zároveň v klidu. Myslím jenom na to, abych si to užil a věřil ve vlastní schopnosti. Čím víc hraju, tím se cítím lépe a získávám sebevědomí," říká český gólman. "Posledních pár dnů bylo neuvěřitelných, stejně jako spoluhráči přede mnou. Podali jsme dva skvělé týmové výkony."

Neuvirth má prostor budovat si vlastní pozici, jelikož týmová jednička Steve Mason absentuje kvůli osobním důvodům.

"Snažím se tvrdě trénovat a využít každou příležitost, kdy chytám. Čím víc se mi bude dařit, tím více prostoru dostanu. Je to jenom na mně," uvědomuje si bývalý gólman pražské Sparty, jenž v předchozích sedmi sezonách NHL, které strávil ve Washingtonu, Buffalu a New York Islanders, vychytal sedm nul. Nyní se stal druhým brankářem v historii klubu, který oslavil shutout v prvních dvou zápasech v dresu Flyers. Předtím to v roce 2003 dokázal Jeff Hackett.

"Víme, že máme dva dobré gólmany a s tímhle vědomím jsme vstupovali do celé sezony," zdůrazňuje trenér Dave Hakstol. "Michal odvedl v posledních dvou zápasech výbornou práci. Myslím, že jenom potvrdil, že na brankářské pozici jsme velice silní."

Michálek se podruhé trefil

Podruhé v sezoně skóroval český útočník Milan Michálek, jehož Ottawa otočila zápas v Columbusu z 2:3 na 7:3. Michálek se prosadil ve 22. minutě, kdy v přesilové hře vyrovnával na 2:2.

Zatímco Senatos si připsali třetí výhru, Columbus prohrál i čtvrtý zápas a prožívá nejhorší vstup do sezony za posledních 15 let. Blue Jackets se tak nepodařilo navázat na výkony ze závěru uplynulé sezony, kdy vyhráli 15 z posledních 17 utkání.

"Je to obrovské zklamání. Zatím nehrajeme tak, jak jsme si představovali," konstatoval útočník Nick Foligno, který se před sezonou stal kapitánem mužstva. "Ale je to jen na nás, abychom začali hrát jednoduše a uvědomili si, jaký jsme tým. Teď jsme v tom trošku ztracení. Musíme se ale najít velmi rychle, protože nám začíná ujíždět vlak," dodal Foligno.

Boston zabral

Inspiraci mohou Blue Jackets hledat v Bostonu, který po úvodních třech prohrách konečně zabral a zvítězil 6:2 v Coloradu. Klíčovou postavou utkání byl Jimmy Hayes, který vstřelil gól, na další tři přihrál a Bruins po 35 minutách vedli už 5:0.

Domácí Avalanche pak sice dokázali dvěma góly skóre korigovat, v předposlední minutě ale pečetil výhru Bostonu trefou do prázdné branky při power-play David Krejčí. Pro českého útočníka to byl třetí zásah v sezoně.

Start do nového ročníku se povedl Kojotům z Arizony. Po výhrách 4:1 v Los Angeles a 2:1 nad Pittsburghem ve středu zvítězili 4:0 v Anaheimu. Premiérovým hattrickem v kariéře se o to zasloužil dvacetiletý nováček Anthony Duclair, jemuž na všechny tři góly přihrál český útočník Martin Hanzal. Jednu asistenci si připsal také obránce Zbyněk Michálek.

Výsledky NHL

Columbus – Ottawa 3:7 (2:1, 1:3, 0:3)
Branky: 13. Saad, 19. Jenner, 25. Dubinsky – 17. Methot, 22. M. Michálek, 30. Turris, 38. Zibanejad, 42. Pageau, 50. Hoffman, 56. Ryan. Střely na branku: 41:27. Diváci: 13.803. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Turris, 3. Zibanejad (všichni Ottawa).

Philadelphia – Chicago 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 26. Gagner, 37. Giroux (Voráček), 58. Read. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 30 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19.779. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Giroux, 3. Gagner (všichni Philadelphia).

Anaheim – Arizona 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky: 4., 10. a 31. Duclair (na všechny Hanzal), 13. Domi (Z. Michálek). Střely na branku: 37:29. Diváci: 15.172. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Domi (oba Arizona), 3. Lindholm (Anaheim).

Colorado – Boston 2:6 (0:2, 1:3, 1:1)
Branky: 39. Landeskog, 52. Mitchell – 6. Miller, 9. Hayes, 24. Randell, 30. Kelly, 36. Spooner, 59. Krejčí. Střely na branku: 22:25. Diváci: 15.082. Hvězdy zápasu: 1. Hayes, 2. Spooner, 3. Randell (všichni Boston).

4. St. Louis 3 2 0 1 9:7 4
5. Minnesota 2 2 0 0 8:6 4
6. Chicago 4 2 0 2 9:9 4
7. Colorado 3 1 0 2 12:14 2