Nebýt odchovanců české hokejové školy, určitě by si fanoušci Sabres a Mample Leafs neužili šest vstřelených branek vutkání. Svýjimkou jediné střely, která našla svůj cíl za zády gólmana kanadského týmu Vesa Toskaly, u každé úspěšné akce figuroval český hokejista.

Buffalo tak vnočním zápase přestřílelo domácí Toronto 5:1.

„Vytvořili jsme si mnoho střeleckých příležitostí, ovšem skórovat jsme nedokázali,“ smutnil po zápase gólman Toskala.

Devětadvacetiletý útočník Kotalík si do svých statistik připsal hned dva góly a nejvýrazněji se tak podílel na úspěchu Buffala. V29. minutě Kotalíkovi připravil puk čtyřiadvacetiletý Rakušan Thomas Vanek, který je vposlední době při chuti, což potvrdil ve středečním zápase proti Tampě, kdy zajistil třemi góly vzávěru utkání Sabres vítězství.

Mladý Rakušan kromě jedné asistence také v21. minutě rozvlnil síť torontské branky za asistence českého hráče Špačka.

Kotalík byl autorem i poslední branky hostů, když minutu před závěrečnou sirénou za asistence Paula Gaustada početil jednoznačný výsledek 5:1. Další nárůst skóre na světelné tabuli zajistili Buffalu Brian Campbell a Derek Roy.

„Vystřelil jsem mnoho takových ran. Žádná však neskončila vbrance,“ řekl zámořským novinářům spokojený Kotalík, který se dvaapadesát sekund před konce trefil do prázdné klece.

Vduelu rivalů ze Severovýchodní divize se bodově prosadil Jasroslav Špaček, který rozjel gólovou akci hned ve dvou případech.

Jedinou branku domácího celku za podpory Tomáše Kaberleho vstřelil v23. minutě obránce Pavel Kubina, když vpočetní převaze překvapil tvrdou střelou Ryana Millera.

Buffalo, bojující o účast vplay-off, tak udělalo krok správným směrem. Nyní má vtabulce Východní konference shodný počet 68 bodů, jako Rangers či Boston. „Play-off nemáme vůbec jisté. Ale jsme vpozici, zkteré jsou vyhlídky optimistické,“ radoval se gólman Miller.

Hamrlík skóroval, radoval se však Pittsurgh

Po čtyřech vítězstvích v řadě neuspěli hokejisté Montrealu až s pittsburskými Tučňáky. Ve čtvrtečním utkání se na výhře Pittsburghu podílel dvěma asistencemi Petr Sýkora.

Hostující hokejisté vlétli na domácí Montreal zostra, a už po první třetině utkání byl stav utkání 2:0 pro Pittsburgh.

Vdruhé dvacetiminutovce se hokejisté kanadského celku vždy dotáhli na jednobrankový rozdíl, a vzávěrečné části dokonce po střelách Michaela Rydera a Romana Hamrlíka stav zvrátili a vedli 4:3.

Hořkou příchuť porážky však Montrealu namíchali dva ruští hráči. Malkin nejprve 51. minutě vyrovnal na 4:4, aby o šestatřicet sekund později využil přesilovou hru třiatřicetiletý Gončar, který tak oslavil svůj 600. kanadský bod vzámořské soutěži a 883. ve své hokejové kariéře.

VÝSLEDKY:

Toronto - Buffalo 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)

Branky: 23. Kubina (T. Kaberle) - 29. a 60. Kotalík, 3. Campbell (Špaček), 21. Vanek(Špaček), 35. Roy. Střely na branku: 35:23. Diváci: 19.467.

Montreal - Pittsburgh 4:5 (0:2, 2:1, 2:2)

Branky: 24. Koivu, 39. Higgins, 41. Ryder, 44. Hamrlík - 7. Ryan Whitney (Sýkora), 19. J. Ruutu, 27. Malone (Sýkora), 51. Malkin, 51. Gončar. Střely na branku: 21:30. Diváci: 21.273.

Florida - Boston 4:5 po sam. nájezdech (1:0, 3:2, 0:2 - 0:0)

Branky: 3. Bouwmeester (Kreps), 30. Montador (Olesz), 33. Olesz, 40. Kreps - 22. a rozhodující nájezd Sturm, 37. Wideman, 54. Chára, 55. Kessel (Krejčí). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 48 střel inkasoval 4 góly a úspěšnostzásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 27:48. Diváci: 14.992.

NY Islanders - Tampa Bay 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 46. Šatan. Střely na branku: 28:32. Diváci: 12.382.¨

Philadelphia - San Jose 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky: 40. Knuble - 16. Cheechoo, 44. M. Michálek, 45. Murray. Střely na branku: 27:40. Diváci: 19.487.

Carolina - Atlanta 5:3 (0:0, 3:2, 2:1)

Branky: 23. Ray Whitney, 25. Bayda, 33. Samsonov (F. Kaberle), 44. Walker, 49. Aucoin - 24. Perrin, 37. Recchi, 59. White. Střely na branku: 46:28. Diváci: 13.548.

Ottawa - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 1. Stillman, 32. Meszároš - 25. a rozhodující nájezd Nash, 46. Fjodorov. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.612.

Nashville - Vancouver 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 26. Arnott (Židlický), 54. Židlický - 20. a rozhodující nájezd Raymond, 33. Edler. Střely na branku: 51:30. Diváci: 17.113.

Los Angeles - St. Louis 5:1 (0:0, 4:0, 1:1)

Branky: 29., 31. a 44. Frolov, 27. Kopitar, 34. O'Sullivan - 56. Ručinský. Střely na branku: 28:33. Diváci: 14.132.