Osgood opět nepovolil Pittsburghu ani gól

Detroit – Rudá křídla zvítězila i vdruhém zápase finálového duelu. Tučňáky porazila 3:0.

27.5.2008

Chris Osgood slaví se svými spoluhráči vítězství nad Pittsburghem. Foto: REUTERS/Jim McIsaac

Letošní finále Stanley Cupu mezi Detroitem a Pittsburghem zatím plní jasné prognózy. Zkušenost a disciplína dominují nad houževnatostí mladého týmu!

Detroit porazil i ve druhém finálovém zápase hokejisty Pittsburghu, tentokrát 3:0, a směřuje tak mílovými kroky k vytoužené trofeji. Red Wings zatím v sérii nepovolily svému soupeři ani jeden gól (první zápas 4:0) a po dvou utkáních tak nabralo finále jednoznačný směr.

„Budeme hrát ještě lépe. Po celý rok hrajeme týmovou hru, a předvedeme to i v Pittsburghu. Jsme teď hodně povzbuzeni,“ vzkázal kouč Detroitu Babcock. „Může dostat Tučňáky i na jejich ledě,“ dodal trenér před třetím zápasem finálové série.

V pondělí v noci se o výsledku zápasu ve zcela vyprodané Joe Louis Aréně rozhodlo už v úvodní dvacetiminutovce. Fanoušci domácího mužstva v ní bouřlivě oslavovali hned dvakrát. A po „odpočinkové“ druhé třetině se třetí změny na světelné tabuli dočkali až v té závěrečné.

Hudler se ukázal ve čtvrté řadě, Osgood vzkvétá

U posledního gólu tleskali domácí fanoušci i uzdravenému Johanu Franzénovi, který nahradil ve druhé formaci Jiřího Hudlera. Odchovanec české hokejové se tak přesunul do čtvrté řady po bok Helma a Maltbyho, ale ani v tomto zápase se bodově neprosadil.

Velkou zásluhu na výsledku měl opět kanadský brankář Chris Osgood. Pětatřicetiletý rodák z Peace River díky dvaadvaceti úspěšným zákrokům vychytal své třetí čisté konto v play off a třinácté v kariéře. Lépe je na tom v NHL už jen sedm gólmanů včetně legendy Dominika Haška (čtrnáct nul v play off), který sledoval boj svých spoluhráčů jen z lavičky.

Osgood se také zařadil po bok Martina Brodeura, jenž jako první brankář v historii dokázal vychytat v dvou úvodních finálových střetech čistá konta.

Pittsburgh své šance zahodil a zuřil

O vítězství Detroitu se rozhodlo už v úvodní dvacetiminutovce. Skóre otevřel v sedmé minutě Brad Stuart. A svého kolegu o pět minut později napodobila severská útočná smršť Rudých křídel, Tomas Holmström a Henrik Zetterberg.

Pittsburgh byl blízko vyrovnání ve 36. minutě, kdy v obranné třetině překvapivě upadl Andreas Lilja. Další velká šance Jordana Staala ale jen rozezněla konstrukci Osgoodsovy branky. A když Tučňáci nedokázali skórovat ani ve hře čtyři na čtyři po potyčce Holmströma s Orpikem, skončilo druhé dějství beze změny.

„Myslím si, že jsme měli mnoho možností. Rozhodně více než oni. Detroit je jen dokázal proměnit, a to my právě ne,“ řekl po zápase smutný kapitán Tučňáků Sidney Crosby. „Byl to největší rozdíl mezi mužstvy,“ upřesnil.

Výsledek tak pojistil až ve 49. minutě výbornou kličkou Valtteri Filppula, který nepohrdl přihrávkou od navrátivšího švédského útočníka Frezéna. Trápící se hosté poté neunesli tíhu zápasu a pouštěli se stále častěji do osobních střetů.

Tomu neušla ani největší opora Red Wings brankář Osgood. Menší trest za napadení gólmana domácího celku dostal výtržník Malone, který tak neuváženě připravil svůj tým o početní převahu.

A Osgood byl aktérem i závěrečné hromadné potyčky. Tu společně s brankářem Detroitu vyprovokoval jednatřicetiletý rodák z Plzně Petr Sýkora.

VÝSLEDEK:

Detroit - Pittsburgh 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky: 7. Stuart (Filppula), 12. Holmström (Zetterberg), 49. Filppula (Franzén, Stuart). Rozhodčí: Joanette, Watson - Racicot, Morin. Vyloučení: 8:13, navíc Roberts, Talbot (oba Pittsburgh) 10 min. Bez využití. Střely: 34:22. Stav série: 2:0.

Autor: Lukáš Králíček

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Norský Barnevernet versus český dědeček. Jiří Pavelka podává v Norsku žalobu

Praha - Do boje s norským Barnevernetem se pustil dědeček dvou chlapců, které úřady v roce 2011 odebraly české matce Evě Michalákové a jejímu manželovi Josefovi. Důvodem mělo být údajné zanedbávání, fyzické týrání a sexuální zneužívání. Podle tamní policie a lékařů se podezření Barnevernu nepotvrdilo. Úřady a následně soudy ale považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Dnes devítiletý David a jedenáctiletý Denis žijí odděleně, každý v jiné pěstounské rodině.

Protikuřácký zákon má Kalousek za další regulaci živnostníků

Praha - Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek má dnes schválený protikuřácký zákon za další regulaci podnikání. Novinářům ve Sněmovně řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, dnes ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům. Sněmovní klub jeho strany neměl k hlasování stanoven jednotný postup.

Neomezený tarif za hubičku! Nemocnice dohodla extrémně levné volání

Olomouc – Zaměstnanci Vojenské nemocnice Olomouc mohou telefonovat bez obav o provolané minuty. Vedení nemocnice se totiž podařilo uzavřít s operátorem O2 mimořádně výhodnou smlouvu.