O postup New Jersey se významnou měrou zasloužil český útočník Patrik Eliáš, který se asistencí podepsal pod všechny branky Ďáblů a byl zvolen třetí hvězdou duelu. Zámořská sezona naopak skončila pro obránce Lightning Filipa Kubu, který v zápase nahrával dvakrát, a také pro forvarda Václava Prospala, jenž asistoval jednou.

Vedle Eliáše a střelce dvou gólů Devils Briana Gionty se stal jedním z hrdinů šestého zápasu série na ledě Tampy Bay brankář Martin Brodeur. Ten byl za své výkony v prvních třech utkáních kritizován, ve zbylých třech se však neustále zlepšoval. Nedělním úspěchem si připsal svou 93. výhru v play off a v historické tabulce vystřídal na druhém místě Granta Fuhra. První pozice patří bývalému gólmanovi Colorada Patricku Royovi, který má na kontě 151 vítězství ve vyřazovacích bojích.

"Jakmile se vám nedaří, přijde kritika. Když si něčím podobným procházíte, prostě musíte zatnout zuby a víc se snažit. Nemůžete chytat, když si nevěříte, že jste schopen ty střely zastavit," komentoval své výkony Brodeur. "Nemyslím, že byl (Brodeur) v prvních čtyřech zápasech úplně v pohodě. A my jsme promarnili příležitost, kterou jsme měli v prodloužení čtvrtého duelu. Bylo nám jasné, že dříve, či později se dostane do hry. A v posledních dvou utkáních už zase dominoval," řekl novinářům kouč Tampy Bay John Tortorella.

Na Devils čekají ve druhém kole play off ottawští Senátoři, kteří po pěti zápasech vyřadili mladý tým Pittsburghu. "Oni postupují, my končíme. Cítíme se špatně, nemůžeme být spokojení. Ale musíme si tenhle pocit pro příště zapamatovat," prohlásil útočník Lightning Martin St. Louis.

V Calgary do utkání lépe vstoupili domácí, když na počátku druhé třetiny překonal Haška kapitán Jarome Iginla. Do konce prostřední části ale dokázal vyrovnat Robert Lang. Další branka padla až ve druhém prodloužení, kdy o postupu hostů rozhodl švédský útočník Johan Franzén. "Chtěli jsme tady dnes vyhrát. Konečně jsme dokázali uspět i na cizím ledě a rozhodli sérii," řekl spokojený zadák Red Wings Nicklas Lidström.

Hašek pokryl dvacet střel Flames a byl vyhlášen třetím nejlepším hráčem utkání, i přes prohru jej však zastínil jeho protějšek Miikka Kiprusoff. Finský brankář čelil pětapadesáti střeleckým pokusům a až do Franzénovy trefy dával svým spoluhráčům naději na úspěch. Tomu byli domácí hráči nejblíže v druhé polovině prvního prodloužení, kdy po vyloučení Langa trefil David Moss pouze přilbu ležícího Haška.

Proti Red Wings se v semifinále Západní konference postaví hokejisté Dallasu, nebo San Jose. Rozhodující sedmý duel mezi Stars a Vancouverem je na programu v pondělí.

Statistika 1. kola play off NHL:

Východní konference - 6. zápas:

Tampa Bay - New Jersey 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

Branky: 26. a 31. B. Richards (na obě Kuba, na první Prospal) - 15. a 26. Gionta (na obě Eliáš), 22. Rafalski (Eliáš). Střely na branku: 34:26. Diváci: 20.019. Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 6. zápas:

Calgary - Detroit 1:2 ve druhém prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Branky: 24. Iginla - 37. Lang, 85. Franzén. Dominik Hašek odchytal za Detroit 84 minut, z 21 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95,2 procenta. Střely na branku: 21:55. Diváci: 19.289. Konečný stav série: 2:4.