ON-LINE: Indiánský bůh Straka symbolicky rozhodl nejdelší finále v historii

Zlín - Majitel a kapitán plzeňské Škodovky Martin Straka zlatým gólem rozhodl o premiérovém vítězství Plzně v extralize. Strhující souboj poslal do prodloužení deset vteřin před koncem základní hrací doby gólem na 3:3 domácí Čech. Pak se dlouho čekalo na gól až rozhodl nenápadnou střelou plzeňský šampión.

21.4.2013

Hokejisté Plzně se stali novými mistry.Foto: Deník/Jan Karásek

ZLÍN - PLZEŇ 3:4 (0:0, 2:2, 1:1 - 0:0, 0:1)

Konec zápasu

Fantastický poslední duel sezony. Plzeň třikrát vedla, byla deset vteřin od titulu, Zlín ale vyrovnal a poslal duel do fenomenálního prodloužení. Už v něm měl Martin Straka tři čisté šance, využil až tu nejméně nápadnou a propálil Sedláčka. Zlín svoje možnosti nevyužil a tak udeřil chlapík, který za Plzeň bojoval právě proto, aby s ní mohl oslavit historický titul.

97. Martin Straka se dostal ke kotouči a nenápadnou střelou ukončil nejdelší finále v historii. Plzeňský bůh završil cestu Indiánů za titulem stylově - rozhodujícím gólem. Plzeň slaví první titul v historii.

94. Tempo podle očekávání opadlo a tak je prostor na chyby, jednu takovou málem využil plzeňský Slovák, který trefil Sedláčka do masky.

92. Zlínský Veselý byl o deset centimetrů pozdě u puku a nestihl zakončit do okryté branky.

91. A na druhé straně přišel o masku hostující Mazanec, jehož nefér napadl holí Balaštík. Rozhodčí už trestat nebudou.

91. Kašpařík teď ostře trefil rukavicí do masky gólmana domácích, který se chytil za hlavu a lehnul v brankovišti. Vylučovat se nebude.

89. Leška nevěděl, co s pukem, tak vystřelil. Bylo mu jedno, že z nulového úhlu. Mazanec sice poněkud rozpačitě, ale nakonec ránu lapil.

88. Na některých hráčích je už zřetelná únava, veteránů je v obou týmech dost. Dravější hráči teď mají šanci rozhodnout.

85. Hostující Kašpařík se po dobrém forčekinku spoluhráčů dostal v ideální pozici ke střele a orazítkoval horní tyč Sedláčkovy branky.

84. Nahození Zámorského tečoval před vlastním gólmanem Straka. Mazanec opět precizní.

81. Od chyby v prvním prodloužení se na ledě neobjevuje Jaroslav Špaček, který už zbytek utkání sleduje v civilu ze střídačky. Teoreticky by mohl ještě naskočit třeba do třetího prodloužení.

81. Právě začalo druhé prodloužení. Uvidíme, zda rozhodčí budou i tentokrát benevolentní. Po prvním prodloužení nechali hru vyloženě na hráčích. Těžko si teď představit, za co by mohli vyloučit. Nutno podotknout, že hráči toho nezneužívají.

80. První prodloužení je u konce. Zlín by laktivnější, měl víc šancí rozhodnout, na druhé straně ale mohl být pozlaceným kapitánem Martin Straka, jenž měl na hokejce konec série. V klíčových momentech ale nezvolil optimální řešení.

78. Slovák po delší době prověřil Sedláčka, ten puk v rozkleku zkrotil. První prodloužení se blíží ke konci.

77. Špaček s Hanzlíkem tak dlouho kombinovali u vlastní branky, až jejich hrubku málem potrestal Kostourek, který trestuhodně minul puk zcela sám před Mazancem!

75. Rozhodčí teď vůbec nezasahují do hry. Skoro to až vypadá, že výplatu dostávají jen za úvodních šedesát minut.

73. Straka opět ve vyložené příležitosti. Zámorskému uskočil kotouč, Straka ale tak dlouho váhal se střelou, až mu blafák znemožnil Řezníček.

69. Zlín aktivnější, Plzeň agresivnější. Nyní se objevil sám před Mazancem Kostourek, puk mu ale uskočil od čepele.

68. Plzeňský Balej měl na hokejce rozhodnutí. Sedláček zasáhl fantasticky.

66. Tomuhle se říká infarktový zápas. Síly docházejí na obou stranách a rozhodčí už do hry moc nezasahují.

64. Zlín jakoby chtěl rozhodnout co nejrychleji. Zatím se mu to nedaří. Hra se teď po šíleném úvodu nastavení uklidnila.

61. Straka se hned v úvodu dral před Sedláčka, chtěl nájezd. rozhodčí ale nepískal. Hned poté měli před Mazancem dvě čisté tutovky, Plzeň se ale horko těžko ubránila. Zejména po dorážce Okála se všem tajil dech.

61. Začalo prodloužení. Co rozhodne poslední zápas sezony? Šikovnost a um nebo bojovnost a srdce?

60. Konec třetí dvacetiminutovky přinesl neobyčejné chvíle. Jen díky fair play obránce Slováka měli domácí možnost vyrovnat, což se jim povedlo. Zimní stadion Luďka Čajky explodoval nadšením, když perfektně umístěnou trefou zaskočil Mazance Čech.

60. GÓL!!! Zlín - Plzeň 3:3. Obránce Plzně Slovák se rozhodčím přiznal k teči puku do hlediště. Jen proto se vhazovalo před Mazancem. Čajánek pak vyhrál buly a Čech v dramatické bitvě poslal sedmé finále do prodloužení. Zlín využil svoji první přesilovku v pravý okamžik.

59. Mazanec odolává zlínské palbě. Teď vychytal Zámorského.

59. Kovář z Plzně zatáhl za ruční brzdu, když fauloval Köhlera. Zlín si minutu před koncem zahraje přesilovku 6 na 4.

59. Sedláček opustil klec, Zlín hraje v šesti, ale bez brankáře.

59. TIME-OUT pro Zlín.

58. Okál mohl rozveselit zlínské publikum, ale Slovák mu pádem pod nohy střelu zhatil.

56. Západočeši jsou pět minut od extraligového titulu. Zlín zatím v závěru nepustila k ždné šanci na vyrovnání.

53. Plzeň se zatáhla do obranné ulity, v níž se Zlín zatím příliš neorientuje a čas na vyrovnání se mu krátí.

50. GÓL!!! Zlín - Plzeň 2:3. Chvíle Jana Kováře. Momentálně nejlepší hráč Indiánů využil toho, že si jej obrana Zlína špatně přebrala. Volný zpoza branky se štěstím zasunul puk za Sedláčkovu tyč. Skvostná akce.

49. Balej zpoza obránce vylekal zlínské fanoušky, Sedláček ale zůstal klidný a chladnokrevně vyrazil.

47. Hráči teď vůbec nic nevymýšlejí, naopak, i když je to jen trošku možné, rvou puky směr brána.

46. Drama pokračuje. Ani jeden tým nechce udělat chybu. Mazanec, který jindy rád puky rozehrává, je teď i za cenu buly v útočném pásmu Plzně radši drží.

45. Zdeněk Okál se prosmýkl mezi Slovákem a Frolem, Mazanec sklapl betony včas.

43. Martin Straka srazil Sedláčka, hned se ale omluvil a hra bude pokračovat.

42. Plzeň naložila s početní výhodou stejně darebně jako Zlín. Sedláček byl bez práce.

41. Začala třetí třetina, do níž Plzeň vstupuje v početní výhodě po stupidním faulu Veselého.

40. Skončila druhá třetina. Úchvatná bitva není pro slabé nátury. Plzeňské pivo má zatím stejný říz jako valašská slivovice. Hosté dvakrát vedli, dvakrát ale vzápětí o náskok přišli. To by při sumírování mohl být klíčový okamžik fantastického sedmého duelu. Domácí totiž stále působí poněkud čerstvějším dojmem.

40. Neuvěřitelná taktická chyba Ondřeje Veselého, který tři vteřiny před druhým klaksonem přišpendlil na mantinel Jiřího Hanzlíka a putuje za vražení na hrazení na trestnou lavici.

38. GÓL!!! Zlín - Plzeň 2:2. Bojovníci Köhler s Čajánkem doslova vydřeli na špačkovi volný puk pro dobře postaveného Ondráčka, který před prázdnou brankou nezaváhal. Strhující zápas!

37. A mohlo být pro domácí ještě hůř. Balej dostal prudký pas před odkrytou Sedláčkovu svatyni, neposedný kotouč ale nedokázal nasměrovat do sítě.

36. 2GÓL!!! Zlín - Plzeň 1:2. Dlouhý nápor hostů korunoval úspěšnou střelou hostující Johnson. Zlín je opět pod tlakem, naopak elitní formace Indiánů udeřila.

34. Teď je k vidění poněkud hluchá pětiminutovka. Hráči si začínají stále více uvědomovat, o co v dnešním utkání jde.

32. Vlachova družina má převahu, zkušený plzeňský tým ovšem číhá na ošemetné brejky. Na ně si domácí musejí dávat pozor.

30. Když není na ledě elitní plzeňská formace, mají domácí jasnou převahu. Jejich napadání dělá hostům problémy a ti často jen honí kotouče po matninelech. Se silami jsou na tom Valaši vizuálně lépe.

28. Plzeň nyní převzala iniciativu. Jeřábek nabil Johnsonovi, který v dobré pozici minul horní roh branky Sedláčka. Na druhé straně se proti Ondráčkově vynikající příležitosti perfektně postavil Mazanec.

26. GÓL!!! Zlín - Plzeň 1:1. Domácí bleskově vyrovnali. Slovo si vzala Leškova formace, která drtivý nápor korunovala bezchybým ťukesem. Čech ještě trefil jen tyč odkryté branky, Balaštík měl pak už snadnou střeleckou pozici.

24. Domácí inkasovaný gól nakopl a defintivně odšpuntoval finálovou řež. Obranná dvojice špaček - Hanzlík se dostala díky napadání Zlína pod velký, ale hlavně platonický tlak.

22. GÓL!!! Zlín - Plzeň 0:1. Obrana Zlína nechala za brankou volného šikulu Vlasáka, který ideálně vyzval ke skórování Baleje, jenž se z mezikruží nemýlil. Plzeň rutinně potrestala první výraznou chybu Zlína v utkání.

21. Začala druhá třetina.

20. Úvodní dějství skončilo. Domácí v něm určitě nechali více sil, měli opticky navrch, jenže to i proto, že hráli celých šest minut v přesilovce. Ani to jim k vedení nepomohlo. Obrana hostů pracuje bezvadně a Mazanec v jejich brance musel likvidovat jen rány z větší vzdálenosti. Po úvodních dvaceti minutách je tak stav bez branek.

18. Zlínští před duelem prohlašovali, že vědí o Mazancových slabinách. Fanoušci na stadionu už vědí, že střely z dálky to rozhodně nejsou.

17. Opět první formace Plzně zatápěla domácím. Bohužel pro Škodovku Strakova řada je tou jedinou, která si umí vynutit tlak v útočném pásmu.

17. A je po další přesilovce. Zlín měl sice puk na hokejkách, jenže obranný kosočtverec Západočechů pracoval excelntně! Hosté přečkali další oslabení.

15. Zámek domácích ukončil hvizd rozhodčího Jeřábka. Veselý zbytečně dlouho tančil v brankovišti Mazance.

15. Ondráček si vykoledoval další faul Plzeňských. St. Pierre oslabil zbytečným zákrokem svůj tým, který se bude už potřetí v utkání přesile rivala.

14. Zlín poprvé uzavřen ve své obranné třetině. Postarala se o to nejagilnější a hlavně nejlepší pětka hostů. Hanzlík, Špaček - Straka, Kovář, Johnson.

12. Hra se po dvou přesilovkách Zlína vyrovnala. Past ve středím pásmu funguje oběma týmům skvěle, gólmani musí hasit hlavně střely ze střední nebo větší vzdálenosti. To jim nedělá výrazné problémy.

11. Není to úchvatná podívaná, napětí a důležitost ale i tak dělá ze zápasu perfektní zážitek.

10. Plzeň zatím hraje to, co potřebuje. Nebrání se konfliktům, přečkala dvě oslabení a jakoby se nadechovala ke svému nástupu.

9. Hamrlík si v přesilovce našel prostor i čas. Poslední zápas kariéry si ale zkušený bek gólem neokořenil. Jeho golfák cíl nenašel.

9. Je za námi necelých devět minut a už teď je velmi pravděpodobné, že v klíčovém duelu střelecké hody uvidíme jen těžko. To šarvátek naopak začíná přibývat.

8. Domácí tým vypadá v prvních minutách na ledě lépe, je aktivnější a z toho pramení i další faul soupeře. Na trestnou lavici míří za nebezpečnou hru vysokou hokejkou Johnson.

6. Přesilovku domácí nezužitkovali, zato se dostali do tlaku, jemuž však odolává bezchybný Mazanec, který měl nejvíc práce se střelou Melenovského.

5. Zlín potvrzuje, že se mu v početních výhodách dvakrát nedaří. Kompaktní obrana Západočechů dovolila vystřelit jen Tesaříkovi, ten nesmělým pokusem neuspěl.

4. Přesilovka pro Zlín! Vlasák podle rozhodčích podrazil Hamrlíka a jde za katr.

3. První větší šance! Plzeňský Kovář ranou švihem jen těsně minul pravý horní růžek Sedláčkovy branky, na opačné straně ujel obraně Plzně Čajánek, z úhlu ale Mazance nepřekvapil.

3. Začalo se pekelně zostra. Včichni hráči na ledě absolvují nepočítaně viditelných i méně viditelných soubojů.

2. Balaštík nešetrným zákrokem u mantinelu poslal na led Frola, píšťalky rozhodčích zůstaly němé, následná šance ševců nevyužitá.

1. Plzeň přijela do Zlína bez Petra Vampoly, který byl vyřazen z mužstva. Bližší podrobnosti plzeňské vedení neuvedlo.

1. Velkolepé sedmé finále začíná.

Na zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně před několika minutami skončilo rozbruslení. V potemnělé hale se všechno schyluje k velkolepému představení. Leška, Hamrlík a spol. chtějí v domácím prostředí rozhodnout o titulu. Jenže… Na opačné straně stojí parta odhodlaných bojovníků, kteří s Martinem Strakou na kapitánském můstku chtějí rozveselit premiérovým titulem v historii Plzeň.

Sestavy:
Zlín: Sedláček - Tesařík, Řezníček, Matějíček, Urbanec, Linhart, Zámorský, Hamrlík, Horák - Köhler, Fořt, Čech - Čajánek, Leška, Ondráček - Kostourek, Melenovský, Holík - Veselý, Okál, Balaštík.
Plzeň:  Mazanec - Frolo, Jeřábek, Špaček, St. Pierre, Hanzlík, Slovák, Mozík, Boháč - Balej, Sýkora, Kratěna - Vlasák, Straka, Kašpařík - Lev, Kovář, Dvořák - Petruška, Johnson,Pletka.

Hokejisté Zlína a Plzně svedou poslední bitvu o mistrovský titul. Sedmý zápas rozhodne o králi potřetí v historii. Zlínští dokázali v pátek přesvědčivě odvrátit mečbol Plzně a vrátili celou sérii, která je vyrovnaná na zápasy (3:3) i na celkové skóre (14:14), na svůj led.

Zlín touží navázat na premiérový titul z roku 2004, Západočeši mohou usednout na trůn vůbec poprvé.

„Sice jsme vyhráli důležitou bitvu, ale splněno rozhodně nemáme. Chceme více, proto musíme dál hrát stejně," nabádal své spoluhráče po páteční výhře obránce Zlína Petr Zámorský.

Plzeň doufala, že by zisk premiérového titulu mohla oslavit před domácími fanoušky, s tlakem se však v šestém duelu nevypořádala a prohrála 2:5.

„Tlak okolí z možnosti získání titulu jsme si nechtěli připouštět, ale asi na nás dolehl. Soupeři jsme lehkovážně přenechali vedení, ten poté začal hrát svou hru, na kterou jsme již nenašli protizbraň. Zlín měl lepší pohyb, vyhrál zaslouženě," uznal trenér Plzně Milan Razým.

Autor: Redakce, ČTK

21.4.2013 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.