Mistry světa do osmnácti let se stali hokejisté Ruska

TAMPERE (FINSKO) - Mistry světa do osmnácti let se stali hokejisté Ruska. V dnešním finále porazili výběr USA 6:5. Třetí místo obsadil švédský výběr, který v utkání o bronz rozstřílel Kanadu 8:3.

22.4.2007

Mladí hokejisté Ruska slaví zisk titulu, který vybojovali na MS ve Finsku.Foto: REUTERS/Matti Bjorkman

Spojené státy, které útočily na třetí titul za sebou, vstoupily do utkání ve velkém stylu. Po necelých sedmi minutách vedly 2:0 a donutily ruský tým ke střídání brankáře. Američané však vedení neudrželi, když ještě v úvodní třetině dovolili soupeři vyrovnat.

Přetahovaná ve skóre pokračovala až do stavu 4:4. V závěrečné třetině se ale podařilo Rusům zásluhou Alexeje Čerepanova a Jegora Averina utéct do dvoubrankového vedení. Američané šest vteřin před koncem už jen snížili.

Bronzové medaile získali Švédové. Po vyrovnaných dvou třetinách rozhodlo o jejich vysokém vítězství závěrečné dějství, které vyhráli 5:1. Hattrickem se blýskl Mikael Bäcklund, největší hvězdou zápasu byl Simon Hjalmarsson, který ke dvěma gólům přidal tři asistence. Čeští hokejisté obsadili předposlední deváté místo a spolu s Lotyšskem sestoupili do divize I.

Výsledky:

Finále: USA - Rusko 5:6 (3:2, 1:2, 1:2)

Branky: 19. a 60. Wilson, 2. Severyn, 7. Saponari, 31. Vanriemsdyk - 8. Loktionov, 12. Korostin, 24. Kurgyšev, 28. Kljukin, 52. Čerepanov, 58. Averin

Rozhodčí: Rehman (Kan.) - Carlman (Švéd.), Orelma (Fin.)

Vyloučení: 2:3, bez využití, v oslabení: 1:0

Diváci: 2279

O 3. místo: Kanada - Švédsko 3:8 (0:2, 2:1, 1:5)

Branky: 27. a 53. Esposito, 37. Doughty - 40., 42. a 53. Bäcklund, 17. a 47. Hjalmarsson, 49. a 53. Bejmo, 7. Olsson

Konečné pořadí:

1. Rusko, 2. USA, 3. Švédsko, 4. Kanada, 5. Slovensko, 6. Švýcarsko, 7. Finsko, 8. Německo, 9. Česká republika, 10. Lotyško

Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:

Brankář: Josh Unice (USA), obránce: Kevin Shattenkirk (USA), útočník: James Vanriemsdyk (USA)

All Stars tým: Josh Unice (USA) - Viktor Hedman (Švéd.), Kevin Shattenkirk (USA) - Alexej Čerepanov (Rus.), Steven Stamkos (Kan.), James Vanriemsdyk (USA)

22.4.2007 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.