Sparta schytala výprask, Kometa přetlačila mistra, Pardubice se probraly

Praha - Hokejová extraliga nabídla 4. kolo. Parádním obratem se prezentoval Liberec, který otočil díky vydařené druhé třetině bitvu s Hradcem. Chomutov si pod vedením trenéra Růžičky poradil i s Vítkovicemi a připsal si třetí výhru v řadě. Olomouc získlala skalp Plzně. Kometa brala v Litvínově tři body díky úniku Buriana. V bitvě Varů se Spartou se fanoušci dočkali devítí gólů, hned šest jich dostali Pražané a přišli o neporazitelnost. Uspěly i Pardubice a Boleslav.

20.9.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 20.9.2015
24 fotografií

Michal Barinka ze Sparty (uprostřed) se snaží prosadit mezi hokejisty Karlových Varů.Foto: Deník/Jan Čech

Jedinečná šance na výhru. Čtyři a půl minuty do konce duelu získal Litvínov výhodu přesilové hry. Domácí však zchladil útočník Komety Vilém Burian. Pláchl v oslabení a brankou na 3:2 zařídil první venkovní výhru Brňanů i posun na čtvrté místo. „Přesilové hry jsme odbránili a odmakali. Nakonec jsme dali v oslabení i vítězný gól. Za celé utkání jsme si výhru zasloužili," prohlásil brněnský asistent Kamil Pokorný.

Karlovy Vary zničily Spartu 6:3 a poprvé v sezoně se radovaly z výhry. Západočeši duel rozhodli čtyřmi góly ve druhé třetině a Pražané si tak připsali premiérový nezdar v soutěžním ročníku. Dvěma góly se na výhře Energie podílel útočník Rostislav Marosz. Sparta ale i přes nezdar zůstala v čele tabulky, už ale jen díky lepšímu skóre před Libercem, Chomutovem a Brnem.

Parádní obrat. Liberec porazil Hradec Králové 4:2 a po úvodní porážce v Třinci si připsal třetí výhru za sebou. Naopak Mountfield padl po dvou vítězných zápasech. Hosté měli duel dobře rozehraný a dostali se do dvougólového vedení, domácí ale zejména díky výborným přesilovkám dokázali vývoj utkání zvrátit na svou stranu. Vítěznou branku zaznamenal Dominik Lakatoš, pro něhož to byl první přesný zásah v extraligové kariéře.

Chomutov po úvodní porážce v Třinci drží vítězný kurz a výhrou 3:0 ve Vítkovicích zaznamenal už třetí stoprocentní bodový zisk za sebou. Dvěma góly se na výsledku podílel Michal Vondrka, kterému v obou případech asistoval Roman Červenka. Brankář Pirátů Miroslav Kopřiva vychytal první nulu v sezoně a v posledních třech utkáních inkasoval jen dva góly.

Olomouc si poradila s Plzní 3:2 a poprvé v sezoně naplno bodovala. O výhře domácích rozhodl v 52. minutě slovenský útočník Tomáš Mikúš, jenž v pátek rozhodl o dvoubodovém zisku Hanáků na ledě Mladé Boleslavi.

Zlín přišel s Mladou Boleslaví během osmdesáti vteřin třetí třetiny o těžce vydolované průběžné vedení 2:1. A už se nedokázali vrátit zpátky. Ševci jsou tak po čtyřech odehraných kolech se třemi body poslední. „Místo toho, abychom si výsledek pohlídali, tak si necháme dát dva góly. A pak už jsme neměli sílu vyrovnat. Bohužel to dopadlo, tak jak to dopadlo," mrzelo asistenta zlínského trenéra Juraje Juríka.

Pardubice se dočkaly první extraligové výhry v sezoně. Na domácím ledě porazily Třinec 4:1, který po prohře se Zlínem ztratil druhé utkání v řadě. Pardubice se ujaly po polovině zápasu už tříbrankového vedení, které dokázali Oceláři jen snížit. Pojistku přidal ve třetí třetině svou první brankou v extralize Adam Havlík.

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 6:3 (2:2, 4:0, 0:1)

"Dnes bylo mužstvo odměněno za zlepšující se výkon v předchozích utkáních, kdy už jsme s Třincem a Brnem odehráli velmi dobrá utkání, ale na body jsme nedosáhli," radoval se po zápase asistent trenéra Energie Tomáš Mariška.

Domácí byli před utkáním posledním týmem soutěže, skvěle se jim však vydařil vstup do duelu. Již v šestnácté sekundě se dostali do vedení, kdy nepřesnou rozehrávku Pöpperleho potrestal Rachůnek. Sparťanský gólman navíc vzápětí inkasoval podruhé, když jej překonal v čase 0:53 Bartek.

Pražanům se však podařilo oklepat se z tvrdého úderu. Šanci Formana ještě Závorka svým levým betonem zlikvidoval, ale na střelu Saboliče v 8. minutě již byl krátký. Ve 14. minutě si čtvrtá řada Sparty vytvořila tlak v obranném pásmu domácích a Kudrna vyrovnal.

"Pro nás měly být varováním první dvě obdržené branky, které jsme dostali hned na začátku utkání. Z druhé strany bylo výborné, že jsme se potom hned dostali do zápasu. Nakonec nám to k ničemu nebylo," řekl asistent trenéra hostů Zdeněk Moták.

Spartě nepomohla ani změna brankáře

Druhá třetina totiž patřila Západočechům. Úvodní přesilovku sice nevyužili, ale poté se jim v koncovce extrémně dařilo. Ve 23. minutě Marosz našel skulinku mezi lapačkou a betonem Pöpperleho a vrátil vedení na stranu domácích. O dvě minuty později ujelo trio Duda - Rachůnek - Marosz a čtyřiadvacetiletý Marosz se podruhé zapsal mezi střelce.

Nejistého Pöpperleho poté vystřídal Lukáš, ani jemu se však nevedlo o mnoho lépe. Ještě než si připsal první zákrok, kapituloval i on. O pátý gól se postaral Bartek. Pro domácí třetinu snů brankově zakončil Haščák, který po závaru před sparťanskou brankou pošesté protlačil puk za záda gólmana hostů.

Ve třetí části se sice podařilo Kumstátovi, který v minulosti řadu let hrál v Karlových Varech, snížit, více Pražané ale duel zdramatizovat nedokázali. Sparta tak stejně jako v obou případech v předešlé sezoně v KV areně prohrála.

"Dnešní vítězství jsme hodně potřebovali. Je o to cennějším že jsme jej získali právě proti Spartě. V každém zápase jsme si říkali, že nezaspíme začátek, že na soupeře vletíme, ale až dnes se nám to povedlo. Bylo důležité, že jsme vedli a neinkasovali jako první. Byli jsme asi i více hladoví než soupeř. Dravost si musíme podržet i do dalších zápasů, protože i nadále potřebujeme bodovat," řekl Marosz.

Branky a nahrávky: 1. T. Rachůnek (Marosz), 1. Bartek (Deyl), 23. Marosz, 25. Marosz (T. Rachůnek, Duda), 30. Bartek (Deyl), 33. Haščák (Bartek) - 8. Sabolič (Pech, Kalina), 14. A. Kudrna, 45. Kumstát (Glenn). Rozhodčí: Fraňo, Hrubý - Bláha, Jiří Svoboda. Vyloučení: 7:6, navíc Haščák - Forman oba 10 min. Bez využití. Diváci: 2586.

Karlovy Vary: Závorka - Benák, Bičánek, Harant, Sičák, Deyl, Gulaši, J. Tomeček - Duda, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Haščák, Rohan - V. Tomeček, Kverka, Vachovec - D. Hruška, Osmík, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Mariška.
Sparta Praha: Pöpperle (25. Lukáš) - Polášek, J. Mikuš, Čajkovský, Barinka, Glenn, Hrbas, Kalina - Réway, J. Hlinka, Klimek - Netík, Přibyl, Buchtele - Kumstát, Pech, Sabolič - Forman, Cingel, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

O výhru velkou měrou brankář Martin Falter, který nahradil jedničku Marka Čiliaka. Podpořil tým 26 zákroky a čelil nebezpečným střelám v pěti domácích přesilovkách. „Litvínov byl výtečný v přesilových hrách, kdy nás podržel Falter. To byl klíč k úspěchu," uvědomoval si Pokorný. Nasazení Faltera do branky nebyla jediná změna .

Místo centra druhé formace zaujal po zraněném kapitánovi Leoši Čermákovi dvacetiletý forvard Adam Raška a k sobě vzal křídlo Antonína Honejska. „Musím ocenit výkon řady Honejsek, Raška, Mrázek. Všichni odvedli dobrou práci," chválil Hadamczik mladíky po pátečním duelu s Karlovými Vary. Teď dva z nich povýšili a ne stoprocentně zdravý Hynek Zohorna se přesunul do čtvrtého útoku.

Co zůstává neměnné je fungující první útočná řada. Přečíslení tři na dva v první třetině využil David Ostřížek, na 2:1 skóroval z úniku a povedené bekhendové kličky zase Vojtěch Němec. „Brno přijelo hrát z obrany a na brejk. Všechny tři branky, co jsme dostali, byly z brejkových situací. Zápasu by spíš slušela remíza, ale udělali jsme v závěru chybu," hlesl kouč Litvínova Radim Rulík.

V loňské sezoně slavila Verva extraligový titul. Nyní má z úvodních čtyř zápasů jen tři body. „Udělal jsem chybu a dostali jsme z toho gól, bohužel. Mrzí mě to," litoval kapitán Vervy Michal Trávníček na klubovém webu špatného přebrání puku ve středním pásmu, které končilo Burianovou střelou pod břevno.

„Čím se z toho dostat? Musíme pokaždé vydržet v naší hře až do konce. Nepovedlo se nám to v Liberci, v Hradci a ani teď," vzpomněl Trávníček na prohry 1:4 na ledě Liberce a porážku 4:6 v Hradci Králové. Nedělní vítězství posouvá Brňany na příjemné čtvrté místo tabulky. V dalším zápase se Kometa střetne v pátek doma od šesti hodin s Olomoucí.

Branky a nahrávky: 8. Hanzl (Martynek), 39. Gula (Hanzl) - 10. Ostřížek (J. Hruška), 30. V. Němec (Ostřížek), 58. Burian. Rozhodčí: Hodek, Horák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:5, navíc Malec (Brno) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5015.

Litvínov: Janus - Frolo, Kubát, F. Pavlík, Z. Sklenička, Gula, Pavelka - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Jurčík, Gerhát, M. Hořava - Písařík, Piroš, Šrámek. Trenéři: Rulík a Weissmann.
Brno: Falter - Stehlík, T. Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Kuboš, Malec - V. Němec, J. Hruška, Ostřížek - Honejsek, Raška, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - Dočekal, H. Zohorna, P. Mrázek. Trenéři: Hadamczik, Beran a Pokorný.

PSG Zlín - BK Mladá Boleslav 2:4 (0:1, 1:0, 1:3)

Když kapitán Veselý ve svém jubilejním tisícím zápase otočil výsledek na 2:1, vypadalo to na veselý večírek. V početní výhodě si sjel mezi kruhy a vymetl horní růžek. Zlín jásal.

Záblesk euforie vydržel ale jen osmdesát vteřin. Do samostatného úniku se dostal boleslavský Bárta a se Štůralou si věděl rady. Pak náhodně odražený kotouč od zadního mantinelu dorážel Pacovský za Štůralu tak dlouho, dokud jej nepřekonal. A při hře bez brankáře, která žlutomodrým vůbec nevyšla, Urban završil zlínskou křeč čtvrtým gólem. „S trochou štěstí jsme to otočili. Vítězství si ceníme," spokojeně hodnotil asistent trenéra Výborného Marián Jelínek.

Zato Zlín se už od začátku trápil. V zápase hrál šest přesilovek, ale až na gól právě kapitána Veselého to bylo velké trápení. Boleslav šla do vedení v 9. minutě, když vteřinu před koncem oslabení byl na konci pěkné souhry hostů Výborný, který překonal Štůralu z ostrého úhlu.

„V první části jsme hráli, co jsme chtěli. Od druhé třetiny se nám ale Zlín vyrovnal v důrazu a nasazení," všiml si Jelínek.

Zlín vyrovnal ve 34. minutě i skóre. V signalizované výhodě Sýkora dorazil Matějíčkovu ránu od modré čáry. Domácí po vyrovnávací trefě přidali a druhý gól visel ve vzduchu. Nejdřív Holík krásně našel Veselého, který trefil jen boční síťku. Následně sám Holík při přečíslení dva na jednoho vypálil takovou razancí, že div nezlomil horní tyč.

V závěru pak Rittich odolal i tlaku před vlastní brankou. Ještě před Veselého trefou sudí neuznali gól Říčky pro postavení hráče v brankovišti. „Od půlky zápasu jsme se zlepšili a zaslouženě vyrovnali," věděl Jurík.

Jenže poté si dvěma trefami hosté opět vzali své vedení zpátky.

Branky a nahrávky: 34. T. Sýkora (Matějíček, Cibák), 45. Veselý (P. Holík) - 9. D. Výborný (Trončinský), 46. Bárta (D. Výborný, Žejdl), 47. Pacovský (Lenc, Trončinský), 60. M. Látal (Urban). Rozhodčí: R. Čech, Polák - Skopal, Polonyi. Vyloučení: 4:6, navíc Kubiš (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4055.

Zlín: Štůrala - A. Holík, Řezníček, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec - Ondráček, P. Holík, Veselý - Kubiš, Cibák, T. Sýkora - Okál, Roman Vlach, Říčka - D. Šťastný, Fořt, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Mladá Boleslav: Rittich - Střítecký, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Kučný, Trška - Pacovský, D. Výborný, Bárta - M. Látal, Urban, Klimenta - Hyka, Žejdl, Lenc - R. Hruška, Jarůšek. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

"Jsem rád, že jsme to zvládli. Chtěli jsme hrát hlavně aktivně z obrany, nikde nepropadat. Věděli jsme, že když se Třinec rozjede, tak se těžko zastavuje, má hrozně šikovné hráče. Situace dva na jednoho nebo tři na dva, to je přesto to, co chtějí hrát," řekl po utkání kapitán domácích Petr Čáslava.

Před začátkem utkání byl oceněn pardubický útočník Petr Sýkora, který proti Třinci odehrál 700. zápas v extralize. Dlouho poklidný průběh změnila až přesilovka Dynama, při které se domácí sice neprosadili, ale zůstali v náporu a z mezikruží pálil těsně nad Adam Havlík. Po šanci Hrni pak šly Pardubice do vedení, když Hrubcovi propadlo lehké nahození Čáslavy.

Třinec po inkasované brance zabral, ale ke změně skóre mu nepomohla ani přesilová hra. Na začátku druhé části si Oceláři vynutili soustavný tlak, během kterého musel Kristan zlikvidovat šanci Adámka i sérii dorážek Hrni s Krepsem.

Pardubice byly naopak oproti minulým duelům velmi efektivní, což ve 29. minutě dokumentoval při ojedinělé šanci Sýkora, který proměnil samostatný únik.

Při následné přesilovce se Oceláři už radovali z vyrovnání, ale po konzultaci s videorozhodčím nebyl gól kvůli zásahu vysokou holí uznán. A jen co se Pardubice vymanily z oslabení, navýšily po Gregorcově ráně od modré čáry svůj náskok na třígólový. Uběhly však pouhé dvě minuty a po krásném sólu snížil chytrou přízemní střelou Kreps.

Blízko k dalšímu snížení byl v přesilové hře Milan Doudera, který si najel mezi kruhy, ale trefil jen Kristana. Pardubice pak při hře čtyři na čtyři udeřily počtvrté. Adam Havlík ujel obráncům a pěknou střelou pod horní tyč vsítil svůj první extraligový gól. "Utkání se nám nepovedlo. Udělali jsme hodně individuálních chyb a sami jsme neproměňovali šance. Také jsme byli málo agresivní v osobních soubojích," uznal kouč hostů Jiří Kalous.

Poslední možnost na dramatizaci závěru promarnil dvě a půl minuty před koncem Jašek. Dynamo vedení udrželo a poprvé v sezoně slaví bodový zisk.

"Po prohraných a fyzicky náročných zápasech jsme se museli vzchopit týmovou hrou. Naší výhodou bylo, že jsme dokázali být po celé utkání dostatečně agresivní. Hlavně ve druhé části jsme měli problém s pohybem v obranném pásmu, nedrželi jsme pozice a Třinec nás dostával pod tlak. Náskok jsme ale naštěstí udrželi," řekl po duel trenér domácích Miloš Říha mladší.

Branky a nahrávky: 10. Čáslava, 29. P. Sýkora (Rolinek, Tomášek), 33. Gregorc (Čáslava, Marcinko), 51. A. Havlík - 35. Kreps. Rozhodčí: Lacina, Úlehla - Lučan, Kis. Vyloučení: 5:6, navíc Hrňa (Třinec) 10 min. Bez využití. Diváci: 7115.

Pardubice: Kristan - Gregorc, Čáslava, Štajnoch, L. Havlík, Ščotka, Šeda, Roupec, Bokroš - P. Sýkora, Tomášek, Rolinek - J. Svoboda, Divíšek, Starý - A. Havlík, Marcinko, Tybor - Moučka, Nahodil, Poulíček. Trenéři: M. Říha ml. a Baďouček.
Třinec: Hrubec - M. Doudera, Hrabal, Linhart, Adámek, L. Doudera, Klesla, Roman, Foltýn - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Jašek - Irgl, Matuš, Rákos - Chmielewski, Plíhal, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Vítkovice Steel - Piráti Chomutov 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Páteční výprask od Sparty zanechal na Vítkovicích evidentní následky a domácí si proti nováčkovi úplně vylámali zuby na chomutovské obraně ve středním pásmu. Hosté je kombinací do svého pásma vůbec nepustili a hra založená na nahazování puků zapadala do jejich taktických záměrů. Tím spíše, když v 11. minutě propadl Štich na útočné modré čáře a Hovorka po sólu z úhlu dokázal zasunout kotouč pod levým Kantorovým betonem.

"Bohužel jsme měli hodně špatný začátek. Dostali jsme dva góly a pak už jsem se do toho nedokázali dostat," řekl vítkovický útočník Patrik Zdráhal.

Vítkovice se první části doslova protrápily. A nezabraly, ani když jim soupeř hrubkou v rozehrávce nabídl jedinou gólovou šanci, kterou však Burger v 15. minutě na mezikruží spálil střelou do Kopřivových chráničů. Když navíc půl minuty před koncem první části Vondrka po křížném pasu Červenky v přesilovce podruhé překonal Kantora, začalo se nad domácím týmem smrákat. Poměr střel na bránu 4:13 dění v první dvacetiminutovce dobarvil možná lépe než skóre.

"Hráli jsme výborně to, co jsme měli domluveno s trenéry. Základem všeho byla naše dobrá obrana středního pásma. To jsme si chtěli pohlídat, protože tady na tom velkém hřišti to hrozí brejky. A nakonec jsme sami z brejku dali první i třetí gól my," řekl hostující útočník Michal Vondrka.

Ostravané se ve druhém dějství trochu vzchopili. Přeřadili na vyšší obrátky, začali hrát víc do těla, ale ani zvýšenou agresivitou úspěšně fungující taktiku Pirátů nezbortili. Z pár náznaků příležitostí se těžko mohl urodit gól, a když se vynořil Zdráhal sám před Kopřivou, chomutovský brankář mu kontaktní trefu nepovolil. "Trošku jsme začali hrát až o druhé třetiny, ale bylo to moc málo," uznal Zdráhal.

Trpělivě hrající Severočeši si vyčekali rozhodující úder. Do stále otevřenější obrany domácích vpadli ve 45. minutě zkušení Červenka s Vondrkou, který třetím zásahem srazil protivníka definitivně na kolena. "Roman je výborný hráč, umí nahrát puk, vidí mě. Nechci to zakřiknout, ale zatím je ta spolupráce s ním výborná," řekl Vondrka k obnovené spolupráci dvou bývalých slavistů.

Branky a nahrávky: 12. Hovorka (Hřebejk), 20. Vondrka (Červenka, Dlapa), 45. Vondrka (Červenka). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 4622.

Vítkovice: Kantor - Štencel, Kudělka, Sloboda, Štich, Pastor, Čerešňák, Kovář - Olesz, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Balán, Kucsera - Zdráhal, Burger, E. Němec - Gřeš, Kolouch, Tomi. Trenéři: Svozil a Petr.
Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Redlihs, Rýgl, Dlapa, Kranjc, Drtina, Bláha - Hovorka, D. Květoň, Hřebejk - Červenka, V. Růžička ml., Vondrka - Pospíšil, Kämpf, Sklenář - L. Květoň, Kaše, Tomica. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Trenéři domácích Venera s Tomajkem do zápasu poslali stejnou sestavu jako v předešlém úspěšném duelu, hosté postrádali olomouckého odchovance Kratěnu.

Oba týmy začaly hodně opatrně, první větší možnost se naskytla až v 7. minutě, kdy se protáhl kolem mantinelu Laš, ale tísněn Půlpánem neměl moc šancí překonat Machovského. O minutu později zkoušel překonat plzeňského brankáře Mikúš, ani on ale neuspěl. V dalším střídání testoval připravenost betonu Machovského Jergl. Kohouti si tlakem vynutili přesilovku, v ní však chyboval Valenta a Hossa dostal hosty do vedení.

Olomoučtí měli velkou šanci na srovnání při dalším vyloučení hostí, 35 sekund hráli dokonce v pěti proti třem. Plzeň se ubránila, ale brankář Machovský vědomě posunul branku a Kohouti dostali další více než minutovou možnost převahu dvou hráčů v poli. Ani tu však nevyužili.

Ve druhé části začali lépe Indiáni. Střelu Lva vyrážel Konrád ramenem a činit se musel při dorážce Johnsona. Domácí odpověděl pohotovou ranou Holce, který byl aktivní i po dalším vhazování. Jeho střelu Machovský vyrazil k Mikúšovi, jenž se k dorážce nedostal. Hra pak upadla do průměru, Hanáci marně dobývali obranu Plzně. Když už to vypadalo na bezgólovou třetinu, napřáhl pět sekund před odchodem do kabin Kucharczyk a prostřelil Machovského.

Rozhodl Mikúš

Stejně dobře, jako domácí třetinu skončili, ji i začali. Hned po třinácti sekundách přidal druhý gól Laš. Hned za 23 sekund však Ján Sýkora srovnal. Následovala přesilovka Plzně, ve které zachránil domácí při obrovské šanci Johnsona brankář Konrád.

"Gól na konci druhé třetiny byl velmi důležitý, protože jsme nehráli druhou polovinu druhé části dobře a několikrát jsme to ubránili v poslední chvíli. Sice Plzeň srovnala hned za pár vteřin, ale pak jsme to ještě zvrátili na svoji stranu a jsme za to strašně rádi," řekl asistent trenéra domácích Jan Tomajko.

Ve 48. minutě mohl skóre na stranu Olomouce otočit její nejlepší forvard Knotek, střela však šla nad branku. V 52. minutě se však Olomouc dočkala. Po Mikúšově individuální akci vedli 3:2.

"Moje trefa vyplynula ze situace. Viděl jsem, že bek stojí, tak jsem se ho snažil objet, a když byl Machovský vyjetý, objel jsem i branku a naštěstí to trefil do té malé škvíry po objezdu zpoza brány," radoval se Mikúš.

Pět minut před koncem mohl srovnat Sýkora, ale Konrád byl proti. Hosté si v závěru vzali oddechový čas a zkusili hru bez brankáře. Vyrovnat se jim ale nepodařilo.

"Zápas jsme si prohráli na konci druhé třetiny, když jsme dostali gól pět vteřin před koncem a na začátku třetí, kdy jsme inkasovali za třináct vteřin. Soupeře jsme dostali na koně a on zaslouženě vyhrál. Máme s konci třetin potíže, musíme se z toho ponaučit a hrát do poslední vteřiny," řekl plzeňský asistent Ladislav Čihák.

Branky a nahrávky: 40. Kucharczyk (Jergl), 41. Laš (J. Knotek, Kafka), 52. T. Mikúš (Řípa, Vyrůbalík) - 12. Hossa, 41. J. Sýkora (Hossa, Jeřábek). Rozhodčí: Souček, Šír - Bryška, Lukš. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 3683.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Valenta, Jaroměřský, Staněk, Ondrušek - Kafka, J. Knotek, Laš - Holec, A. Zeman, T. Mikúš - Eberle, Řípa, Vodný - Kucharczyk, Herman, Jergl. Trenéři: Venera a Tomajko.
Plzeň: Machovský - D. Sklenička, Kadlec, Moravčík, Jeřábek, Pulpán, Kubka - Lev, Bližňák, Johnson - Hossa, Preisinger, J. Sýkora - Kubalík, Kracík, Indrák - Schleiss, Poletín, Hollweg. Trenéři: Straka a Čihák.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Hosté začali aktivně a již v první minutě donutili liberecké hráče ke dvěma faulům. Hned v úvodu se jim tak naskytla dlouhá dvojnásobná početní výhoda, kterou dokázali přesnou střelou obránce Pilaře využít. Vyrovnání měl na hokejce Vampola, brankář Kacetl byl ale připraven. V další velké šanci byl liberecký Řepík, Kacetl byl opět přesný.

Také Severočeši si zahráli přesilovou hru, k vážnějšímu ohrožení hradecké branky se ale nedostali. Následně se krásnou individuální akcí blýsknul aktivní Řepík, jeho střela ale skončila pouze na tyči Kacetlovy branky. Tváří v tvář hostujícímu gólmanovi neuspěl ani Vampola. Udeřili tak znovu Hradečtí. Kukumberg ve vlastním oslabení vypíchnul kotouč chybujícímu Ševcovi a pěkným blafákem překonal domácího Lašáka.

"Začali jsme velmi nedisciplinovaně, v první minutě jsme hned hráli ve třech a dostali gól. Poté v naší přesilovce přišla chyba a druhý gól. Cením si však toho, že jsme vydrželi neměnit věci, které nám relativně fungovaly. Po zbytek utkání jsme vyhrávali osobní souboje a nakonec zápas zvrátili ve svůj prospěch," řekl trenér domácích Filip Pešán.

Domácí dokázali odpovědět ve 26. minutě, kdy v přesilovce přesně střílel Ševc a snížil. Následně začalo přibývat tvrdých soubojů a vyloučení na obou stranách. Kýženého vyrovnání se tak Bílí Tygři dočkali opět v početní výhodě. Vampolovu krásnou přihrávku lehce usměrnil za Kacetlova záda Krenželok. V aréně ještě neutichla radost z vyrovnávací branky a Liberec se prosadil potřetí. Lakatoš dorážkou Jonákovy střely zaznamenal svůj první extraligový gól v kariéře a poslal domácí tým do vedení.

Hradec měl problémy s disciplínou

Třetí třetinu začal lépe Mountfield, který se tlačil za vyrovnáním. S nebezpečnými střelami Čápa a Knotka si ale poradil Lašák. Poté byl v úniku faulován hradecký Dej a následovalo trestné střílení. Hostující útočník ale nedokázal vůbec zakončit a stav utkání tak zůstal beze změn.

Na druhé straně měli velké šance Jelínek s Krenželokem, Kacetl ale udržel hosty ve hře. Radoval se tak až o chvíli později Vampola, který nenápadnou střelou dodal domácím potřebný klid. "Nechali jsme Liberci příliš mnoho prostoru a pouštěli je často do zakončení. Musíme bránit i útočit ve všech pěti hráčích," podotkl hradecký obránce Karel Pilař.

Tři minuty před koncem dostal Hradec Králové možnost přesilovky, kterou ještě znásobil odvoláním brankáře. Ani v šesti proti čtyřem se ale Východočeši nedokázali prosadit a duel zdramatizovat.

"Zápas jsme si prohráli v osobních soubojích. Zde jsem viděl největší rozdíl, my jsme byli příliš naivní, měli jsme problémy s disciplínou. Liberec byl důraznější a šel si za vítězstvím. My máme na papíře hodně zkušený tým, ale stále děláme až školácké chyby a to nás pak stojí důležité body," řekl kouč hostů Peter Draisaitl.

Branky a nahrávky: 26. Ševc (Řepík, Krenželok), 36. Krenželok (Vampola), 37. Lakatoš (Jonák, Výtisk), 55. Vampola (Birner, Lašák) - 2. Pilař (Bednář, Frühauf), 18. Kukumberg (Dej). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Flegl, Frodl. Vyloučení: 7:10, navíc J. Kudrna a Pilař (oba Hradec Králové) oba 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4073.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Plutnar, Výtisk, Ulrych - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Stránský, P. Jelínek, Krenželok - Jonák, Lakatoš, D. Špaček. Trenéři: Pešán a V. Čermák.
Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, Pilař, Čáp, Frühauf, Dietz, Hronek - J. Kudrna, T. Knotek, Courchaine - Bednář, Ihnacak, Červený - Köhler, Kukumberg, Dej - Troliga, Tvrdík, Pavlík. Trenéři: Draisaitl a T. Martinec.

Autor: Redakce, ČTK, Petr Musil, Daniel Ostrčilík

20.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.