Kometa dostala výprask od Sparty, řádila i Plzeň. Piráti prožili smutné výročí

Praha - Hokejová extraliga nabídla 47. kolo. Jaké bylo? Třinec v repríze loňského finále nedal Litvínovu šanci a zvítězil 3:0. Vedoucí Liberec porazil Chomutov 2:0. Pirátům však nepokazila oslavy sedmdesátého výročí klub porážka, ale tragédie v rodině trenéra Vladimíra Růžička, který proto chyběl na střídačce. Druhá Sparta sestřelila Kometu 5:1, Plzeň přichystala šestigólovou nadílku Hradci. Litvínov a Pardubice už musí po dalším nezdaru myslet spíše na boj o záchranu. Rachůnek zařídil dvěma góly výhru Varů nad Zlínem.

21.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 21.2.2016
24 fotografií
Daniel Přibyl ze Sparty překonává brankáře Komety Marka Čiliaka.

Daniel Přibyl ze Sparty překonává brankáře Komety Marka Čiliaka.Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Třinec si poradil s Litvínovem 3:0 a pět kol před koncem základní části si pojistil postavení v pásmu pro předkolo play-off. Vicemistr vyzrál na svého finálového přemožitele z loňské sezony třemi góly v rozmezí pěti minut. Mezi střelce se zapsali Radoslav Tybor, Jiří Polanský a Zbyněk Irgl. Brankář Šimon Hrubec se dočkal prvního čistého konta v sezoně. Obhájce titulu padl potřetí za sebou a skupina o 11. až 14. místo ho pravděpodobně nemine.

Měsíční čekání na venkovní výhru je u konce. Olomouc si smetla trápící se Pardubice 3:0 a díky tříbodovému zisku se navíc výrazně přiblížila přímému postupu do čtvrtfinále.

Už se schylovalo k ostudě, nakonec padl se ctí. Zlín podlehl poslednímu týmu z Karlových Varů 3:5. Ševci po první třetině prohrávali už 1:4 po dvou brankách Rachůnka, Rohana a Haščáka. Poté sice zápas ještě trefami Říčky, Bukarts a Romana Vlacha zdramatizovali, ale hosté zápas dotáhli do vítězného konce, když Huna dovezl kotouč do opuštěné klece.

Plzeň si opět zastřílela. Tentokrát její ofenzivní řádění odnesl Hradec Králové. Indiáni zvítězili 6:2 a svého nedělního soka sesadili ze třetího místa. Východočeši sice na západě Čech dvakrát vedli, ale domácí je zlomili ve druhé třetině třemi trefami během necelých sedmi minut.

Řádila i Sparta. Pražané potvrdili pozici nejúspěšnějšího týmu v domácím prostředí, deklasovali Kometu Brno 5:1 a před více než deseti tisíci diváků přehráli moravského soka potřetí za sebou. Oba celky se musely obejít oproti pátečním zápasům o čtveřici hráčů. Sparta postrádala zraněného Hlinku, Sabotiče, Hlaváče a Emingerea, hosté Hanzlíka, Kovíčika, Tona i Koreise.

Chomutov nestačil na lídra z Liberce 0:2 a oslavy 70. výročí klubu tak skončily nezdarem. Na lavičce Pirátů navíc chyběl kouč Vladimír Růžička starší, kterému zemřela manželka Eva. Tým tak vedl asistent Břetislav Kopřiva. Výhru Bílých Tygrů zařídil dvěma góly útočník Michal Birner, gólman Marek Schwarz udržel podruhé v sezoně čisté konto. V sestavě Pirátů se potřetí za sebou neobjevil ani Růžičkův syn Vladimír.

Vítkovice si poradily s Mladou Boleslaví 5:3 a přiblížily se desáté Kometě na rozdíl tří bodů. Ostravané zabrali po dvou zápasech bez bodu. Vítěznou branku vstřelil v 51. minutě Michael Vandas a v závěru dovršil výsledek Marek Hovorka.

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Úvod se vydařil Pražanům. Kudrna již po 62 sekundách vystihl rozehrávku hostů a otevřel skóre. Hostům se však ještě v první třetině podařilo vyrovnat. Nejprve přežili oslabení a následně se prosadil kapitán Čermák, který střelou přes obránce překonal Pöpperleho.

Oba gólmani si následně připsali několik solidních zákroků, nejtěžší Pöpperle, jenž při přesilovce Komety hokejkou zlikvidoval samostatný nájezd Radima Zohorny.

"Sice jsem rychle inkasovali, ale nesložili jsme se z toho a vyrovnali. Zůstali jsme ve hře a snažili jsme se hrát aktivně. Půl zápasu jsme byli vcelku vyrovnaným soupeřem, ale pak jsme podlehli jejich tlaku," řekl útočník Brna Leoš Čermák.

Pražané si ve druhé části sice občas vytvořili převahu, Čiliak si ale počínal jistě. Kapituloval až ve 35. minutě, kdy jej pohotovou bekhendovou dorážkou překonal Cingel. Třetí gól domácí 15 sekund před koncem druhé třetiny, kdy Hamilton pohotově dorazil puk odražený od levé tyčky brněnského brankáře.

Kometa doplatila na nedůraz v brankovišti

Hned ve 41. minutě mohl Přibyl přiblížit Spartu zisku tří bodů ještě více, Čiliak však jeho zakončení betonem vyrazil. O šest minut později však ze souboje stejných hráčů vyšel již vítězně útočník Pražanů.

"Jak Sparta odskočí v téhle formě na dva góly, tak se to těžko obrací. Věřili jsme, že bychom s tím něco mohli udělat. Musíme ale zlepšit důraz před naší brankou, nesmí tak hráči tak lehce dorážet. To je naše největší slabina," podotkl Čermák.

A ze strany domácích to nebylo vše. Při hře čtyři na čtyři se do brejku dostal Forman a zakončil jej mazácky. "Věřil jsem si, ale bylo to ve velké rychlosti a ještě jsem spadl," pousmál se Miroslav Forman, jenž po rychlé kličce zakončoval do prázdné branky. Následně ještě spadl na Čiliaka, kterého stihl i kamarádsky poplácat po helmě.

Zatímco Sparta potvrdila, že se jí doma daří (doposud v O2 areně v sezoně nebodovala jen jednou), Kometa navázala na své nevýrazné venkovní výsledky. Horší bilanci než Brno má jen Litvínov a Chomutov.

Branky a nahrávky: 2. A. Kudrna, 35. Cingel (Černoch, Dragoun), 40. Hamilton (Klimek), 47. Přibyl (Buchtele, Forman), 51. Forman - 8. L. Čermák (Dočekal). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 10.928.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Forman, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, A. Kudrna - Netík, Pech, Kumstát - Černoch, Cingel, Dragoun - od 52. navíc Safin. Trenéři: Jandač a Moták.
Brno: Čiliak - Dujsík, T. Kaberle, Štindl, Trška, Šnajnar, Malec, Kozák - Dočekal, L. Čermák, R. Zohorna - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, J. Hruška, Ostřížek - Vondráček, Raška, Burian - F. Dvořák. Trenéři: Zábranský, Pešout a Pokorný.

Piráti Chomutov - Bílí Tygři Liberec 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Domácí nastoupili ve speciálních retrodresech a úvodního slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i ředitel extraligy Josef Řezníček. Ocenění se dočkali brankář Karel Straka a útočník Jiří Růžička, jejichž makety dresů byly slavnostně vyvěšeny pod strop haly vedle čísla Miroslava Klůce. "Zápas se mi hodnotí těžko, protože v tak významný den jsme chtěli uspět. Liberec byl ale kvalitní soupeř a prokázal to na ledě," řekl trenér Kopřiva.

První příležitost v utkání měl v sedmé minutě David Květoň, který se dostal ke střele z prostoru mezi kruhy, Schwarze ale nepřekonal. Liberec zahrozil v polovině úvodní třetiny, Birner však v dobré pozici trefil pouze boční síť.

Druhá třetina začala příležitostí Chomutova v přesilové hře. Tvrdou střelu Valacha vyrazil Schwarz pouze před sebe, ale Hřebejk namířil z dorážky pouze do betonu libereckého brankáře. Další možnost domácích se rýsovala v 25. minutě, v rozhodující chvíli ale David Květoň kotouč nezpracoval. Vzápětí jel sám na Schwarze Sklenář, ale jeho střelu liberecký gólman ukryl v lapačce.

Tlak Chomutova se stupňoval, Červenka dojel vyhozený kotouč, jeho přihrávku zpoza branky ale Tomica nasměroval mimo. V polovině prostřední části hry hrál Liberec 56 sekund přesilovou hru pěti proti třem a po 21 sekundách ji využil. Birner z prostoru mezi kruhy zamířil přesně a střelou zápěstím překonal Kristana.

Chomutov nevyužil přesilovky

Na dvougólový rozdíl zvýšil těsně po skončení pokračující přesilovky opět Birner, který trefil z ostrého úhlu odkrytou branku.

"Do Chomutova jsme jeli s jasným cílem vyhrát za tři body, splnili jsme to a jsme spokojení. Chomutov je hodně houževnatý soupeř, organizovaný a hraje se proti němu těžce. Ale když hrajeme svoji hru, vždy si nějaké šance vytvoříme. Pak už je na nás, jestli góly dáme," uvedl Birner.

Příležitost hrát v pěti proti třem měli na 59 sekund i Piráti. Na rozdíl od Liberce ji nevyužili.

Snížit mohl ve 42. minutě Rutta, který se natlačil před branku, ale Schwarze nepřekvapil. Na druhé straně si na Kristana také z blízkosti nepřišel Krenželok, jehož střelu bekhendem efektně zlikvidoval lapačkou.

Branky a nahrávky: 30. Birner (Krenželok, Ševc), 32. Birner (Řepík, Vampola). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 5250 (vypordáno).

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, Tejnor, Šidlík, Pereťagin, Harant - Pospíšil, Červenka, Tomica - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - Ölvecký, Dušek, Sklenář - D. Kaše, Chlouba, Račuk. Trenéři: B. Kopřiva a J. Šťastný.
Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Steel 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)

"Jsme strašně rádi, že se nám podařilo naplno bodovat. Tyhle body potřebujeme jako sůl. Na obě strany je to otevřené, pořád nás čeká ještě hodně těžké práce," řekl oficiálním stránkám klubu vítkovický útočník Petr Kolouch. Hrozba baráže o udržení se Ostravanům vzdálila na rozdíl devíti bodů.

Oba celky v minulém kole otáčely výsledek v závěrečné třetině, tentokrát jako by se chtěly pustit za body hned od začátku. O něco lépe ale přece jen vykročili hosté usilující o oživení naděje proniknout ještě do play off. Po úvodních ostrých zahřívacích zákrocích domácího brankáře Ritticha přinesla první přesilovka hostí paradoxně velkou šanci Lencovi, který ale v sólu úniku nevyzrál na Bartošáka.

Ve stejném oslabení šli domácí na téměř půl minuty do tří, a přestože tuto přesilu ustáli, poté po souhře Hovorky se Szturcem inkasovali.

Také podruhé se skóre měnilo v neprospěch domácích, když Hlinka dostal gólový dárek od brankáře Ritticha. Ten při hře holí netrefil v brankovišti puk a pohotový hostující útočník chybu nadvakrát potrestal.

Vítkovičtí zůstali při chuti. Po ráně do tyče z hole Vandase si už ale začali vytvářet více slibných střeleckých pozic i do té doby poněkud nervózně působící domácí. Ke kontaktnímu gólu je přivedl faul Šticha na Hyku. Z nařízeného trestného střílení domácí útočník bez problémů snížil.

Vítězný gól obstaral Vandas

Druhou část začali domácí tam, kde skončili úvodní. K vyrovnání pomohla po minutě dvojnásobná početní výhoda přenesená z úvodní třetiny. Těsně po jejím vypršení se zblízka prosadil nejproduktivnější hráč domácích Urban. Z dohnání ztráty se domácí těšili zhruba šest minut. Kolouch se ocitl tváří tvář Rittichovi a po jeho zákroku úspěšnou dorážkou znovu přiklonil vedení na stranu Vítkovic.

Mladoboleslavští záhy přečkali další Kolouchovu šanci a sami udeřili. Znovu nerozhodný stav zařídil opět Urban. Z mezikruží střelou zápěstím prostřelil shluk hráčů před brankou poté, co se o značný rozruch před Bartošákem postarali Pacovský s Klimentou.

Ve třetí třetině ubylo už i šancí, dlouho se hrálo bez přerušování a také vyloučení. Jako blesk z čistého nebe tak zapůsobila branka Vandase, který měl na pravé straně dostatek času přesně zamířit a poslal svůj tým potřetí v utkání do vedení.

Mladá Boleslav necelé dvě minuty před závěrečnou sirénou zkusila hru bez brankáře, její snahu o vyrovnání ale ukončil po pouhých devíti vteřinách Hovorka.

"Soupeř nás vyškolil v efektivitě. Myslím, že nějaké šance jsme si vytvořili. Spíš máme vrásky na čele, protože se nám opravdu hodně hráčů zranilo," uvedl asistent trenéra Mladé Boleslavi Marian Jelínek.

Branky a nahrávky: 20. Hyka z trestného střílení, 22. Urban (D. Výborný, Trončinský), 29. Urban - 7. Szturc (Hovorka, Olesz), 10. M. Hlinka, 27. Kolouch (Sloboda), 51. Vandas (Štich, Kolouch), 59. Hovorka. Rozhodčí: Pešina, Svoboda - Hynek, Belko. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 2983.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Rýgl - Jarůšek, D. Výborný, L. Pabiška - Klimenta, Urban, Pacovský - Hyka, Klepiš, Lenc - Ďurač, Volf, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Vítkovice: Bartošák - Kovář, Čerešňák, Pastor, Sloboda, Štich, Štencel - P. Kafka, M. Hlinka, Olesz - Kucsera, Kolouch, Vandas - Hovorka, Balán, P. Zdráhal - E. Němec, Burger, Szturc. Trenéři: Svozil a Petr.

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 6:2 (1:2, 3:0, 2:0)

Od začátku se hrál svižný hokej, jenže hosté byli rychlejší i agresivnější a od páté minutě vedli. Po dvou střelách, které Machovský stihl jen vyrazit, procpal puk za jeho záda důrazný Červený. Domácí ale záhy v přesilové hře srovnali. Střela Lva od modré se od zadního mantinelu vrátila ke Kubalíkovi, který z úhlu překonal hradeckého strážce Kacetla.

Víc ze hry měli ale stále hosté a Machovský se měl co otáčet. Vytáhl se při přečíslení soupeře, kdy se stihl přesunout k druhé tyčce proti Köhlerově střele.

V závěru třetiny znovu vedli hosté. Do zakončení mezi obránci pronikal Bednář, byl zahákován, ale rozhodčí ponechal hostům výhodu. Puk doputoval k plzeňské brance a překvapivě skončil za čarou. Ale až poté, co do Machovského vrazil rozjetý Pláněk. „Sudí měl podle mého pískat dříve, ale rozhodl se jinak," komentoval brankář sporný gól, kteří rozhodčí po poradě s videem uznal.

V prostřední části Indiáni přidali a tlačili se za vyrovnáním. Jenže ztroskotávali na Kacetlovi. Teprve ve 30. minutě Kubkovo nahození od modré tečoval mimo dosah hradeckého brankáře opět Kubalík a upevnil si pozici v čele extraligových střelců.

V brance Plzně čaroval Machovský

A pak přišel zlomový moment zápasu. Hosté se dostali do tlaku, ale Machovský po sérii střel vytáhl famózní zákrok. Volný Šimánek pálil už na odkrytou bránu, ale plzeňský gólman plavným skokem vše zachránil. „Brána byla prázdná, tak jsem skočil, puk mě klepl do ruky a přeskočil branku," popsal situaci Machovský. Odměnou mu byl bouřlivý potlesk.

A po pár minutách domácí odskočili soupeři o dva góly. Nejprve Kacetla prostřeli obránce Pulpán a po 42 vteřinách zakončil přečíslení dva na jednoho mazácky Lev. Místo přihrávky podržel puk a švihem přes bránícího hráče zavěsil.

Ve třetí třetině potom demolici soupeře dokončil Kracík se Lvem.

„Zlomové bylo, že Machy za stavu 2:2 čapl gólovku Hradce a my jsme druhou třetinu vyhráli 3:0. To asi rozhodlo," říkal po boji Ladislav Čihák. „Jsme zase blíž jistotě přímého postupu do play-off, ale nechceme ani tak polevit. V úterý nás doma čeká Sparta a my stojíme o další výhru," podotkl plzeňský asistent.

Také jeho hradecký protějšek Tomáš Martinec litoval promarněné šance Šimánka. „Mohli jsme znovu vést, ale nestalo se a soupeř byl potom lepší a zaslouženě vyhrál," uznal.

Branky a nahrávky: 8. D. Kubalík (Lev, Kadlec), 30. D. Kubalík (Kubka, Kracík), 36. Pulpán (Johnson, Kratěna), 37. Lev (Hollweg, Jeřábek), 49. Kracík (D. Kubalík), 50. Lev (Kadlec, D. Sklenička) - 5. Červený (Ihnacak, Honejsek), 17. Bednář (Pláněk). Rozhodčí: Hejduk, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:10. Využití: 2:0. Diváci: 4564.

Plzeň: Machovský - Kudroč, Jeřábek, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.
Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Plášil, K. Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek - Köhler, Bednář, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - J. Kudrna, Mertl, Šimánek - T. Knotek, Vantuch, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Třinecká sestava po třech porážkách za sebou znovu prošla drobnými změnami a obránce Hrabal opět zaujal místo v útoku. Už ve třetí minutě domácí dostali výhodu trestného střílení za Janusovo hození hokejky, Irgl si z nájezdu sice položil gólmana, ale úplně odkrytou horní část brány netrefil.

Domácí měli navzdory tomu celou první část více ze hry, ale k vyloženým šancím to nevedlo. Až ve 12. minutě se Kopecký šikovně uvolnil na pravém kruhu a po jeho ráně zachránila Januse tyčka.

Oceláři načasovali svůj zničující úder do třetí desetiminutovky. Polanského formace se přitom dvakrát prosadila v rozpětí 59 sekund rovnou po vyhraných vhazováních: Tybor se nejprve bez přípravy trefil pod břevno a z podobného místa se o minutu nato po odraženém kotouči dostal k nechytatelnému zakončení zápěstím i Polanský.

Šťastný odraz puku se navíc podepsal i na třetí brance. Od Jankovy brusle kotouč v přesilové hře doputoval před Irgla, který z úhlu pohodlně zavěsil do odkryté branky.

Severočeši se za první půlhodinu zápasu nezmohli na kloudnou akci. Až za stavu 0:3 zřejmě pochopili, že jenom bránit dnes nebude stačit. Soupeře ale poprvé přitlačili až v minutové přesile pět proti třem, jenže Hanzl ani Hübl Hrubce nepřekonali.

Mistři také v třetím dějství pokračovali v daleko aktivnějším stylu hry. Utkání mohl zdramatizovat Doležal, ale ve 42. minutě z dorážky trestuhodně minul prázdnou branku. Když Litvínov deset minut před koncem prohýřil i další minutovou přesilovkou pět na tři, nebylo pochyb o vítězství Třince. Závěr ještě opepřila rvačka Trávníčka, Janka, Frola a Draveckého, po níž mohl z brejku zvýšit skóre Kopecký, ale ze stoprocentní příležitosti minul.

Branky a nahrávky: 25. Tybor (Adamský, Polanský), 26. Polanský (Tybor, Adamský), 30. Irgl (Jank, Dravecký). Rozhodčí: Baluška, Kubuš (oba SR) - Lukš, Skopal. Vyloučení: 6:12, navíc R. Hanzl, Trávníček (oba Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4339.

Třinec: Hrubec - Nosek, Jank, M. Doudera, Galvas, Slovák, Stehlík - Irgl, Kopecký, Dravecký - Rákos, Plíhal, Hrabal - Tybor, Polanský, Adamský - Matuš, Kovařčík, Svačina. Trenéři: Dopita a Mucha.
Litvínov: Janus - F. Pavlík, Kubát, Gula, T. Pavelka, Chaloupka, Frolo, Z. Sklenička - Gerhát, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - Duda, Piroš, M. Hořava - Jurčík, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Německá kouzla došla. Už i pod trenérem Peterem Draisaitlem Pardubice padají výkonnostně strmě dolů. Jsou horší zápas od zápasu.

Plánovaly po reprezentační přestávce průlom. Věřily ve dvě domácí výhry a že by se dalo přivést něco z Vítkovic. Výsledek? Nula. Ani bod.

„Proti Olomouci jsme zase dobře našlápli, jenže z jedné a půl střely jsme dostali dva góly a dotahovalo se nám to pak špatně," přesně vystihl Draisaitl první třetinu.

Pardubice začaly tlakem, měly šance, jenže neproměnily žádnou. Olomoucký Skrbek pak vystřelil vedle, jenže puk se odrazil od mantinelu do Maxwella a do brány a v pardubické kleci skončila i lehká střela Jaroměřského – 0:2.

„Ano, domácí byli aktivnější, ale my byli hodně efektivní. Stačilo nám pak dobře bránit," hodnotil zápas olomoucký Zdeněk Venera. Jeho tým si výhrou v Pardubicích definitivně zajistil účast v play off. Třetí gól do prázdné brány přidal Holec.

Dynamo prohrálo potřetí v řadě, v pátek v Ostravě Draisaitl hartusil, že je nedůstojné, jak skupina některých hráčů reprezentuje hokejový velkoklub. Teď tak ostrý nebyl: „Potřebujeme najít cestu, jakou tenhle tým vyhraje zápas. Naštvaný ale nejsem, ani ve Vítkovicích jsem nic neříkal v emocích. To co jsem řekl, bylo pouze konstatování. Faktem je, že se nelepšíme."

Pomalu se blíží apokalypsa. Poslední Karlovy Vary vyhrály ve Zlíně a na Pardubice už ztrácejí jenom šest bodů.

Branky a nahrávky: 9. Skrbek (Buc, Vyrůbalík), 19. Jaroměřský (Eberle, Řípa), 59. Holec (Ondrušek). Rozhodčí: Polák, Šír - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Diváci: 7591.

Pardubice: Maxwell - Čáslava, Štajnoch, Ščotka, Gregorc, Bokroš, M. Šeda - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Rapáč, Tomášek, Poulíček - Voženílek, Kaut, M. Beran. Trenéři: Draisaitl a Potajčuk.
Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Holec - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Kucharczyk, Rác, Vodný. Trenéři: Venera a Tomajko.

PSG Zlín - HC Energie Karlovy Vary 3:5 (1:4, 2:0, 0:1)

„Doufám, že poučíme a další zápas bude rozdílný. Musíme s to rozebrat na videu. Výkon nebyl ideální, ale po sérii zápasů se dal pokles očekávat. Nejdřív se o to musíme otřepat a připravit se na další zápas," nevymlouval se hlavní kouč Zlína Rostislav Vlach.

Ševci tak na šestou příčku zaručující přímý postup do čtvrtfinále play-off ztrácejí šest bodů. Šestá Mladá Boleslav má navíc ještě zápas k dobru. „My nespekulujeme, nepočítáme. Hrajeme, chceme získávat body a uvidíme, jak to dopadne," vzkázal Vlach.

Byl to návrat v čase do podzimních těžkých týdnů. V pátek 20. listopadu, když ševci odehráli hororovou druhou třetinu za stavu 1:5, který zkorigovali na konečných 3:5. Navíc třetí zápas v řadě ševci inkasovali jako první. „Je možné, že to bylo podcenění. Začátek jsme poněkolikáté měli slabší. Musíme se na starty do zápasů zaměřit. Tam máme nyní největší problém," ví Vlach.

Zlín srážely hrubé individuální chyby v obraně. Ševci prohrávali od 42 vteřiny gólem Rohana, v 8. minutě pak zvýšil Haščák, v 15. minutě si vychutnal Kašíka zlínský odchovanec Tomáše Rachůnek, který minutu před koncem pečetil hororovou třetinu. A to ještě Zlín přežil čtyřminutové oslabení.

V 18. minutě snížil z dorážky na průběžných 1:3 Říčka. „Nám se povedla první třetina, začátek byl výborný. Byli jsme produktivní," pochvaloval si asistent karlovarského trenéra Mikuláš Antoník.

Kašíka vystřídal Zavadil

Ševci o první pauze poslali do ostré premiérové řežby brankáře Zavadila. „Konzultovali jsme jeho nasazení všichni tři trenéři. Dospěli k názoru, aby se prostřídali, jelikož Kašík má za sebou hodně zápasů. A Petrovi Zavadilovi jsme chtěli dát šanci, aby si zkusil extraligu. Zvládl to, jeho výkon byl velmi dobrý," ocenil Vlach.

Následně ve 29. minutě dělovkou z voleje Bukarts po kombinaci první řady korigoval na 2:4. Pak teprve začala pravá divočina. Nejdřív shodil rukavice Maruna, jež povalil Sičáka. Následně si vyřizoval účty i Holík. A ve 37. minutě po souvislém tlaku chvilku po skončení přesilovky dotáhl skóre na rozdíl gólu Vlach. „Ve druhé třetině Zlín přidal, přitlačil nás. Škoda zbytečných faulů, nechali jsme se vyprovokovat," štvalo Antoníka.

Jenže ve třetí části i přes vyložené šance vyrovnání nepřišlo, naopak do opuštěné zlínské klece po další chybě v rozehrávce dopravil karlovarský Huna. „Naštěstí se nám podařilo jít do poslední třetiny s jednogólovým náskokem. Třetí třetinu jsme ubránili zodpovědně," pochvaloval si karlovarský asistent.

Ševci tak stejně jako v sobotu jejich fotbaloví kolegové prohráli s posledním týmem své soutěže. Zatímco fotbalisté kousali porážku 0:3 na hřišti Baníku Ostrava, hokejisté prohráli se ctí 3:5.

Branky a nahrávky: 18. Říčka (Bukarts), 29. Bukarts (P. Holík, Matějíček), 37. Roman Vlach (Marušák) - 1. M. Rohan, 8. Haščák, 15. T. Rachůnek (Kůs), 19. T. Rachůnek (Bičánek, Marosz), 59. Huna (Haščák). Rozhodčí: R. Čech, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:1. Diváci: 5190.

Zlín: Kašík (21. Zavadil) - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - T. Sýkora, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Karlovy Vary: Habal - T. Dvořák, Bičánek, M. Rohan, Gulaši, Baránek, Sičák - J. Svoboda, Kůs, T. Rachůnek - Huna, Haščák, Vachovec - Flek, Marosz, Gorčík - V. Tomeček, Gríger, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Autor: Redakce, ČTK