Pardubice i Slavia srovnaly v play off krok

Pardubice, Praha - Druhá utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy dopadla pro domácí lépe.

5.3.2009

Pardubická radost. Domácí porazili Plzeň a srovnali sérii na 1:1.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Sýkorův soubor zažehnal propad do zlého snu. Starosti se zlým vývojem čtvrtfinále vyhnal z hlav kvalitní prací v především v první třetině. S klíčovým příspěvkem nečekaně přispěchali obránci. Havíř a Lojek tvrdými ranami zařídili důležité branky.

Plzeň nehrála zle, opravdu ne. Možná předvedla paradoxně i lepší výkon než v otevíracím duelu série, ale tentokrát to na stejný výsledek nestačilo. Za stavu 1:1 si dají oba rivalové dva dny pauzy. V neděli se znovu pokračuje na západě Čech.

Obdobný scénář mělo druhé utkání v Praze. Slavia šla záhy do vedení 2:0, a i když hosté dotahovali, domácí byli stále minimálně o krok vpředu. K prvnímu vítězství v play off pomohl Slavii vynikajícím výkonem brankář Fursch.

Slavia – Vítkovice 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Muž zápasu: Furch.

Občas se nevyplácí zmeškat úvod zápasu. Můžete o ledacos přijít. Tak jako připravila hokejová Slavie o dva góly ty, kteří v třetí minutě ještě neseděli v hledišti. V ten moment už přehrávala Vítkovce 2:0. Totiž už po 69 vteřinách otevřel skóre Doležal, jenž povedeným líznutím tečoval Drtinovu střelu. A v čase 2:21 se to samé povedlo kapitánu Beránkovi. Byl to v play off bleskový krok za vítězstvím.

Pražané jím ve čtvrtfinálové sérii stvrdili domácí povinnost a po středeční vysoké porážce napravili dojem. Vyhráli 3:2.

Přišlo i přeházení útoků, slibované koučem Vladimírem Růžičkou. V brance však stál stejný muž… Tedy spíše 18letý mladík, jenž den předtím pustil za svá záda pět puků. Avšak hlavu si s tím příliš nelámal. „Vždyť to byl jen první zápas a musejí se vyhrát čtyři. Takže jdeme dál,“ povídal ve středu jako by nic.

Ve čtvrtek se během vyrovnané partie blýskl především v druhé třetině, kdy hostům vychytal jasný gól v přesilovce pěti proti třem.

To sešívaní stejnou možnost využili. V 37. minutě zvyšoval na 3:1 obránce Sloboda a zlomil tak odpor dotírajících Vítkovic, které dvojnásobnou přesilovku nevyužily ani v třetí části.

Naději dal hostům ještě Kuboš mazácky provednou „forsbergovskou kličkou“, jenže až půl minuty před závěrečnou sirénou.

Na vítkovickém ledě pokračuje vyrovnaná série v neděli a v pondělí.

Branky a přihrávky: 2. Doležal (Drtina, Bednář), 3. Beránek (Kadlec), 37. Sloboda (Kadlec, Červenka) – 33. Klimek (Štefanka), 60. Kuboš (Hubáček). Rozhodčí: Hrotek, Turčan – Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 5:6 + 10 min. os trest Krstev. Využití: 1:0. Diváci: 6879.

Slavia: Furch – Drtina, Kadlec, Kolařík, Sloboda, Špelda, Vašíček, Vyhlídal, Žižka – Bednář, Beránek, Čermák, Červenka, Doležal, Endál, Hruška, Jelínek, Micka, Sklenář, Tomica, Vondrka. Trenér: Růžička.
Vítkovice: Štěpánek – Barinka, Jurečka, Krstev, Kuboš, Ovčačík, Stehlík, Voráček – Burger, Hruška, Hubáček, Klimek, Krenželok, Kvapil, Ondřej, Strapáč, Svačina, Šimíček, Štefanka, Treille, Ujčík. Trenér: Hadamczik.

Pardubice – Plzeň 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)

Muž zápasu: Lojek.

Pardubice si mohly po dvaceti minutách odškrtnout jeden z plánů, jak dorovnat sérii. Hrdina středeční bitvy Jan Chábera třikrát kapituloval během patnácti minut a do druhé části ho nahradil nováček v play off junior Francouz. Plzeňský čaroděj neměl ve čtvrtek svůj den. Bylo by přísné vinit ho z obdržených branek, ale tentokrát to prostě nebyl jeho večer.

Jeho kouzlo zničil už v 7. minutě Havíř. Během jednoho střídání se pardubický bek dostal do dvou možností, proměnil až tu druhou, méně nápadnou. Od modré vystřelil a kotouč skončil v šibenici. Domácí vstřelená branka notně rozparádila. V 9. minutě se opřel do puku Starý a našel Cháberu znovu nepřipraveného. Západočeši se z útlumu vymanili v 15. minutě, kdy Vostřák vymetl levý roh Lašákovy branky. Jenže už za šestnáct vteřin Lojek tvrdým příklepem znovu uklidnil domácí.

Druhou bitvu čtvrtfinále mohl Moeller uklidit do bezpečí během série přesilovek v polovině zápasu, ale nevyužil ani tu dvojnásobnou. Plzeň se rvala o naději až do závěru, jenže Pardubické držel skvělý Lašák.

Branky a asistence: 7. Havíř (Tvrdík), 9. Starý (Koukal), 15. Lojek (Tvrdík) – 15. Vostřák (Straka). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Bejček, Pešek. Vyloučení: 7:4, navíc Čakajík 10 minut OT. Bez využití. Diváci: 8845.

Stav série: 1:1.

HC Moeller Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Píša, Kolář II, Havíř, Lojek, Zukal – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Tvrdík, Blažek, Somík – Zohorna, Semorád, Rákos – Bláha. Trenér: V. Sýkora.
HC Lasselsberger Plzeň: Chábera (21. Francouz) – Čakajík, Smrek, Cartelli, Redlihs, Benák, Pácal, Dresler – Vostřák, M. Straka, Vlasák – Tomas, Kracík, Matějovský – Adamský, Jan Kovář, Dvořák – Kubica, Kubalík, Laš – Lev. Trenér: Hynek.

Autor: Radek Špryňar

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.