Gólman Pavelec byl hvězdou zápasu v Carolině

New York /AKTUALIZOVÁNO/ – Český gólman Ondřej Pavelec se ve středečním utkání NHL zasloužil 35 zásahy o výhru Atlanty 3:2 v prodloužení na ledě Caroliny a stal se první hvězdou zápasu.

10.3.2011

Ilustrační fotoFoto: REUTERS/Dan Riedlhuber

Český gólman Ondřej Pavelec se ve středečním utkání NHL zasloužil 35 zásahy o výhru Atlanty 3:2 v prodloužení na ledě Caroliny a stal se první hvězdou zápasu. Kladenskému odchovanci, který týmu kvůli problémům se zápěstím chyběl téměř dva týdny, pomohl k vítěznému návratu Tim Stapleton, jenž v čase 61:38 vstřelil rozhodující gól.

Atlanta v zápase sice promarnila dvoubrankové vedení z první třetiny, přesto se jí nakonec povedlo ukončit dvě nepříjemné série: šestkrát prohrála venku a Carolinu v sezoně porazila až na pátý pokus. "Konečně jsme to protrhli. Neznamená to, že jsme ale v minulých zápasech proti nim nehráli dobře. Naopak jsme předvedli vždy dobrý výkon, jen jsme nenašli cestu k výhře. Dnes už se to podařilo. Je to pro nás velmi důležité vítězství," prohlásil Pavelec.

Český gólman se vytáhl i v prodloužení, kdy zastavil přečíslení tří na jednoho a z protiútoku vzápětí ukončil zápas Stapleton. Dodatečný bod se Atlantě v boji o play off náramně hodí, na poslední postupové místo jí momentálně schází pět bodů. Carolina je devátá se stejným bodovým ziskem jako osmé Buffalo.

Český útočník Tomáš Vincour z Dallasu vsítil v NHL premiérový gól. Dvacetiletý brněnský rodák skóroval při svém čtrnáctém startu v soutěži, když se zmocnil puku v rohu kluziště, vybruslil si do levého kruhu a trefil volné místo nad lapačkou brankáře Calgary Miikky Kiprusoffa. "Je příjemné sledovat, jak náš nováček dává svůj první gól. Jeho branka přišla v příhodný čas. Doufám, že mu to zvedne sebevědomí," uvedl na adresu mladého hráče trenér Marc Crawford.

Vincour dal preiérový gól

A větší jistotu v nejslavnější hokejové lize na světě získává Vincour podle svých slov každým zápasem. "Cítím se tu skvěle. Moje sebevědomí roste každý den a musím za to poděkovat svým spoluhráčům Jamiemu Bennovi a Loui Erikssonovi. Oba to jsou vynikající hráči. Moc mi pomáhají a všechno usnadňují," uvedl Vincour, který byl do hlavního týmu poprvé povolán 6. února.

Tehdy tým Stars decimovala zranění, společně s Vincourem přišlo do áčka ještě dalších pět hráčů. Ale poté, co se marodka vyprázdnila, byli všichni až na Vincoura posláni zpět na farmu. Do středy nastupoval český hokejista v centru druhého útoku místo zraněného Brada Richardse, který se po desetizápasové absenci vrátil v utkání proti Calgary do sestavy.

"Zvykám si. NHL je ve srovnání s AHL rychlejší, jsou tu lepší hráči. Snažím se naučit něco nového každý den a každou minutu, kterou jsem na ledě. A to je důležité," pokračoval Vincour, který v tomto ročníku nasbíral v AHL pět branek a sedm asistencí ve 44 zápasech.

To, že v úvodních třinácti zápasech v NHL nebodoval, ho netrápilo. "Věřím, že když budete na sobě pracovat, budete odměněni. Takže věřím, že góly přijdou," uvedl Vincour pro klubové stránky před zápasem. "Dostávám šanci, hraji v NHL, o čemž jsem snil celý život. Nehodlám být frustrovaný tím, že jsem ještě nedal gól," dodal hráč, kterého Dallas před dvěma lety draftoval až v pátém kole.

Nezastavitelný Višňovský

Jeho brankou se povedlo Dallasu dotáhnout tříbrankovou ztrátu, ale dva body nakonec přece získalo Calgary, které uspělo v penaltovém rozstřelu a zvítězilo 4:3. Rozhodující nájezd proměnil Curtis Glencross. "Pozitivní je, že jsme to nezabalili a dokázali dohnat tříbrankový deficit. To se často nestává. S tím mohu být spokojený. V této fázi soutěže je totiž důležitý každý bod," podotkl trenér Dallasu Crawford.

Hokejistům St. Louis se ale na rozdíl od Dallasu povedlo obrat z 0:3 dokonat. Na tomto průběžném stavu, který na ledě Columbusu trval do 34. minuty, se úvodním gólem podílel i český útočník Jakub Voráček. Další průběh utkání už byl ale v režii Blues, kteří i díky dvěma trefám Chrise Stewarta zvítězili 4:3 v prodloužení.

Ruský útočník Alexandr Ovečkin se v historické tabulce produktivity Washingtonu posunul na třetí místo před českého hráče Michala Pivoňku. Vyhlášený kanonýr navíc díky dvěma trefám a jedné asistenci pokořil hranici 600 bodů v NHL a měl největší zásluhu na výhře 5:0 nad Edmontonem.

"Byl to dnes velký večer," prohlásil Ovečkin. Vedle něho totiž vychytal první nulu v kariéře Braden Holtby, Jason Arnott zaznamenal v NHL 900. bod a obránce Dennis Wideman 200. bod.

Do čela kanadského bodování obránců se prostřílel slovenský zadák Lubomír Višňovský, který dvěma góly a jednou asistencí přispěl k výhře Anaheimu 5:2 nad New Yorkem Rangers. Stejné bilance dosáhl i Corey Perry a Bobby Ryan rozšířil své statistiky o gól a tři nahrávky. Za hosty si připsal jednu asistenci Václav Prospal.

Výsledky NHL

Washington – Edmonton 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)

Branky: 26. a 44. Ovečkin, 31. a 48. Fehr, 55. Sjomin. Střely na branku: 36:22. Diváci: 18.398.

Carolina – Atlanta 2:3 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 – 0:1)

Branky: 32. Bodie, 53. E. Cole – 4. Schremp, 14. Enström, 62. Stapleton. Střely na branku: 37:29. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 94,59 procenta. Diváci: 16.126.

Columbus – St. Louis 3:4 v prodl. (0:0, 3:1, 0:2 – 0:1)

Branky: 22. Voráček, 25. Umberger, 29. MacKenzie – 47. a 61. Ch. Stewart, 34. Pietrangelo, 43. I. Cole. Střely na branku: 22:26. Diváci: 11.508.

Detroit – Los Angeles 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky: 6. Helm – 28. Kopitar, 35. D. Brown. Střely na branku: 29:26. Diváci: 20.066.

Tampa Bay – Chicago 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 – 0:0)

Branky: 20. a rozh. nájezd St. Louis, 12. Stamkos, 22. Purcell – 17. P. Kane, 30. Sharp, 44. Toews. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19.912.

Dallas – Calgary 3:4 po sam. nájezdech (1:3, 1:0, 1:0 – 0:0)

Branky: 19. Benn, 26. Ribeiro, 46. Vincour – 11. Bourque, 12. Kostopoulos, 14. Babchuk, rozh. nájezd Glencross. Střely na branku: 34:34. Diváci: 14.476.

Anaheim – NY Rangers 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Branky: 8. a 55. Perry, 10. a 20. Višňovský, 43. Ryan – 4. Dubinsky, 46. Gáborík (Prospal). Střely na branku: 33:32. Diváci: 14.251.

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.