Philadelphia i Chicago vedou v semifinále 2:0 na zápasy

New York - Slavný Montreal nedal za dva zápasy Flyers ani gól.

19.5.2010

Ilustrační fotoFoto: REUTERS

Hokejisté Philadelphie a Chicaga zvítězili i v druhém utkání semifinále play off NHL a vedou v sériích 2:0 na zápasy. Flyers po výhře 6:0 v úvodním duelu znovu nedostali od Montrealu ani gól a vyhráli 3:0, Blackhawks uspěli proti San Jose podruhé na soupeřově ledě, tentokrát 4:2.

Brankář Philadelphie Michael Leighton je pro hráče Canadiens zatím nepřekonatelnou překážkou.

V prvním utkání zlikvidoval všech 28 střel, teď přidal ještě o dva povedené zásahy víc a v součtu se sedmým zápasem předchozí série s Bostonem, který Flyers otočili z 0:3 na 4:3, neinkasoval Leighton už 165 minut a 50 sekund.

Letci, kteří vyhráli pošesté za sebou, se dostali do vedení už v 5. minutě, kdy Daniel Briere využil hned první přesilovou hru. Na 2:0 zvýšil rovněž v početní výhodě v 36. minutě Simon Gagne, třetí gól přidal v polovině třetí třetiny Ville Leino po asistenci českého obránce Lukáše Krajíčka.

"Je to skvělý pocit vést v sérii 2:0. Ale my i oni víme, že se může vývoj velice rychle zamotat," prohlásil Briere, jehož tým prohrával s Bostonem už 0:3 na zápasy, ale jako třetí tým v historii NHL sérii obrátil na 4:3.

"Dokázali jsme se vrátit do hry, stejně tak se to několikrát povedlo i Montrealu. Prohrávali 1:3 a 2:3 s velmi dobrými soupeři, přesto postoupili. Takže to nejhorší, co bychom teď mohli udělat, je uspokojit se," zdůraznil Briere.

Jeho tým, který zatím Montreal válcuje 9:0 na góly, má prý stále rezervy. "Líbí se mi skutečnost, že všichni cítíme, že jsme ještě nepředvedli náš nejlepší výkon a pořád máme co zlepšovat. Takže je skvělé, že toho v nás ještě hodně zbývá," doplnil Briere.

Brankář Leighton už však o moc lepší výkony asi předvádět nemůže. Canadiens si na něm znovu vylámali zuby, zejména v první třetině, kterou sice vyhráli 16:6 na střely, ale gól dali domácí.

"Dnes jsme měli na ledě jednoho výborného hráče, a to byl Michael, my všichni ostatní jsme byli jen průměrní," nechal se slyšet obránce Kimmo Timonen.

Leighton je bezpochyby nejlepším hráčem už od 5. zápasu s Bostonem, v němž se zranila týmová jednička Brian Boucher. V pěti zápasech má průměr 0,87 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zásahů 96,9 procenta.

Zlikvidoval 70 střel v řadě a je prvním brankářem Flyers od roku 1975, který vychytal v play off dvě čistá konta za sebou.

Canadiens bylo málo platné, že podali mnohem lepší výkon než v nedělním prvním utkání. Znovu totiž nedali gól, když promarnili čtyři přesilové hry. "Byl to vyrovnaný zápas. Kdybychom předvedli lepší výkon v oslabení a odmysleli si jejich dva přesilovkové góly, měli jsme dnes na to vyhrát," řekl obránce Hal Gill.

Chicago vykradlo San Jose i podruhé

Hokejisté Chicaga potvrdili, že jsou mistři venkovních zápasů. V San Jose vyhráli už sedmý zápas v řadě na hřišti soupeře, čím překonali 18 let starý klubový rekord a vyrovnali rekord celého play off NHL.

Stejný počin se povedl v letech 1980 a 1982 New Yorku Islanders, v roce 1995 New Jersey a v roce 1999 Coloradu. S výjimkou Colorada to nakonec zmíněné celky dotáhly až k zisku Stanley Cupu.

Blackhawks rozhodli o svém vítězství třemi góly v první polovině zápasu, v němž se znovu mohli spolehnout na výkon svého brankáře. Antti Niemi zneškodnil 25 z 27 střel, dvakrát na něho vyzrál pouze Patrick Marleau, který v 32. minutě v přesilové hře snížil na 1:3 a pět minut před koncem třetí třetiny upravil na konečných 2:4.

Třetí zápas mezi Flyers a Canadiens je na programu ve čtvrtek v Montrealu, série mezi Sharks a Blackhawks pokračuje v pátek v Chicagu.

Semifinále Východní konference

Philadelphia – Montreal 3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 5. Briere, 36. Gagne, 51. Leino (Krajíček). Střely na branku: 23:30. Diváci: 19.907. Stav série: 2:0.

Semifinále Západní konference

San Jose – Chicago 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 32. a 56. Marleau – 13. Ladd, 27. Byfuglien, 29. Toews, 47. Brouwer. Střely na branku: 27:22. Diváci: 17.562. Stav série: 0:2.

19.5.2010 VSTUP DO DISKUSE

Mrazy v letošní zimě ještě zdaleka neskončily.
7

Česko svírá silný mráz. Noční teploty klesnou až k minus 20 stupňům

Prezident Miloš Zeman s předsedy obou komor Parlamentu.
2

Zeman se šéfy Parlamentu obědvá na Pražském hradě

Češi berou neférově nízké platy. Proč nedostávají víc?

Místo hotových výrobků děláme jen polotovary. A za směnu toho zvládneme vyrobit méně než Němci.

Miliardové dostihy. Real už není nejbohatším klubem. Kdo ho zastínil?

Vlastní nejlepšího fotbalistu světa Cristiana Ronalda, vyhrál milionářskou Ligu mistrů, přesto byl Real Madrid sesazen z trůnu. Alespoň co se týče příjmů. Nejbohatším fotbalovým klubem se stal za minulou sezonu podle žebříku společnosti Deloitte Manchester United.

Lavina v Itálii zasypala hotel, je v něm „mnoho mrtvých“

Z hotelu zavaleného po středečním zemětřesení lavinou ve střední Itálii se podařilo vyprostit tělo první oběti. Informovala o tom italská agentura ANSA. Záchranáři, kteří se na místo dostali brzo ráno, počítají s tím, že je na místě mnoho mrtvých. Dosud se uvádělo, že si zemětřesení, jež mělo sílu kolem pěti stupňů, vyžádalo v celém regionu život jedné osoby a další člověk byl pohřešován.