Pittsburgh ztratil vedení 4:0, nakonec Detroit porazil

Detroit - Hokejisté Pittsburghu udolali v dramatickém zápase Red Wings 5:4 po samostatných nájezdech.

22.3.2011

Hokej - ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Čech

Hokejisté Pittsburghu ztratili v pondělním utkání NHL na ledě Detroitu čtyřbrankový náskok, nakonec však zvítězili 5:4 po samostatných nájezdech.
Tučňáci vedli ve 34. minutě už 4:0 a zdálo se, že je o vítězi zápasu rozhodnuto. Do konce druhé třetiny ale snížil Henrik Zetterberg a třemi góly v úvodních deseti minutách třetího dějství Red Wings vyrovnali na 4:4. O výhře Pittsburghu tak rozhodl až James Neal, který byl jako jediný úspěšný v penaltovém rozstřelu.

"Zápas připomínal spíše sedmé finále Stanley Cupu, než 73. utkání základní části," popsali zámořští novináři napínavou bitvu. A to i přesto, že v sestavě obou celků chyběly hvězdy - na jedné straně Sidney Crosby a Jevgenij Malkin, na druhé straně Pavel Dacjuk nebo Johan Franzén.

"Zápas se vysílal v celostátní televizi, tak jsme ho chtěli udělat trošku zajímavý. Jde přece o sledovanost, nebo ne?" vtipkoval útočník Pascal Dupuis, který vstřelil dva góly Penguins a na třetí přihrál. "Ale teď vážně. Detroit má velmi dobrý tým, a když proti takovému soupeři na chvíli polevíte, hned vás potrestá," uvedl Dupuis.

Fanoušci řvali nadšením

Stíhací jízda domácích hokejistů v třetí třetině totálně strhla i dvacet tisíc fanoušků. A když Mike Modano v 51. minutě vyrovnal na 4:4, hala nadšením málem explodovala. "Možná jsem v životě neslyšel hlasitější klakson," poznamenal k hluku ze sirény, která v zámoří tradičně doprovází vstřelenou branku, brankář Pittsburghu Brent Johnson.

Johnson je vnukem bývalého slavného útočníka Sida Abela, který v letech 1943 - 1952 třikrát vyhrál s Detroitem Stanley Cup. Pod stropem Jou Louis Areny visí jeho vyřazený dres s číslem 12. "Když jsem byl malý, chodili jsme sem s dědečkem na každý zápas. Už jsem tu dlouho nehrál. Přišla se podívat celá rodina. Vyhrát před jejich očima a pod dresem dědy je fantastický pocit," uvedl Johnson.

V druhém pondělním utkání vyhráli Los Angeles nad Calgary 2:1 po samostatných nájezdech. Přímou bitvu o postup do play off rozhodl Anže Kopitar. Kings si upevnili pátou příčku v tabulce Západní konference a zvýšili svůj náskok na desáté Calgary na tři body.

Výsledky NHL:

Los Angeles - Calgary 2:1 po sam. n. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 55. Stoll, rozh. nájezd Kopitar - 56. O. Jokinen. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.118.

Detroit - Pittsburgh 4:5 po sam. n. (0:2, 1:2, 3:0 - 0:0)
Branky: 38. Zetterberg, 42. Filppula, 49. Cleary, 51. Modano - 16. a 31. Dupuis, 20. Kunitz, 34. Kennedy, rozh. nájezd Neal. Střely na branku: 41:25. Diváci: 20.066.

5. Anaheim 72 40 5 27 204:208 85

Poznámka: Čísla ve sloupcích za názvem klubu označují počet odehraných zápasů, výher (2 body), porážek v prodloužení nebo po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a počet získaných bodů. Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, týmy označené "y" mají jisté vítězství v divizi.

22.3.2011 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Pomníček připomene automobilovou honičku StB a zakladatelů Charty

Praha - Automobilovou honičku Václava Havla a Pavla Landovského se Státní bezpečností, když 6. ledna 1977 ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám, má v Praze 6 ztvárnit dočasný pomníček. Instalován bude v Gymnazijní ulici, která ústí do Evropské ulice, tedy v místě, kde byli zatčeni. Slavnostní odhalení se uskuteční 5. ledna, v předvečer 40. výročí události, řekl novinářům náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka, který krátkou uměleckou instalaci na místě paměti chystá.