Kometa po výhře nad Chomutovem utíká baráži. Liberec na kolenou

Brno – Brňenští hokejisté po výhře 3:2 v prodloužení s Chomutovem mírně odskočili hrozbě boje o záchranu. Hokejisté Karlových Varů porazili Liberec 4:2 a na dvanáctém místě unikli předposledním Bílým Tygrům na rozdíl sedmi bodů. Energie už v polovině úvodní třetiny vedla i díky dvěma trefám Lukáše Pecha 3:0.

3.3.2013 15
16 fotografií
Kometa porazila Chomutov v prodloužení.

Kometa porazila Chomutov v prodloužení.Foto: DENÍK/Attila Racek

O dva body blíž jistotě záchrany, o dva body blíž extraligovému konci sezony. Hokejová Kometa po neúspěšném útoku na postup do vyřazovací části zvládla svoje úvodní utkání skupiny play out, když v neděli porazila Chomutov 3:2 v prodloužení. Rozhodující trefu domácích zaznamenal obránce Jozef Kováčik.

Při porážce Liberce 2:4 na ledě Karlových Varů Brňané odskočili předposledním Severočechům už na rozdíl jedenácti bodů a hrozba baráže se jim vzdálila. „I když jsme chtěli zvítězit naplno, dva body jsou důležité. Podle vývoje utkání jsme mohli dopadnout ještě hůř," uvedl trenér Komety Vladimír Kýhos, který přišel v polovině minulého týdne na místo odvolaného Zdeňka Venery. Svou obnovenou premiéru na lavičce Komety jeho mužstvo zvládlo vítězně.

I když se brněnští hráči báli, kolik na duel skupiny o umístění přijde diváků, návštěva 4641 fanoušků v jindy vyprodané Kajot Areně je příjemně překvapila. „Klobouk dolů před nimi. Stejně jako oni zažíváme obrovské zklamání, ale sezona pokračuje a musíme se motivovat ještě na poslední zápasy. Když už jsme ji tak zvorali, aspoň chceme potěšit naše příznivce," uvedl střelec vítězného gólu Kováčik.

Klíčové vyloučení

Jeho mužstvo téměř celé utkání dohánělo ztrátu. Poprvé a naposledy se Kometa dostala do vedení právě až při Kováčikově trefě v 65. minutě. „Důležité bylo, že jsme ve druhé třetině dostali pouze jeden gól při dlouhém oslabení tří proti pěti," řekl brněnský asistent trenér Lubomír Oslizlo.

Zatímco Kometu výsledek utkání potěšil, Chomutov odjížděl zklamaný. Na posledním místě ztrácí na dvanáctou příčku Karlových Varů zajišťující vyhnutí baráži dvanáct bodů. „V naší situaci jsme potřebovali tři body. V zápase jsme měli i dobré herní úseky, ale nedokázali jsme soupeři odskočit na větší gólový rozdíl. V závěru rozhodla naše nedisciplinova­nost," mrzelo severočeského asistenta kouče Zdeňka Skořepu.

Kometu se 74 body čeká v následujícím kole domácí duel s o příčku hůře postavenými Karlovými Vary. Utkání začíná v pátek v pět hodin odpoledne.

Karlovy Vary  poprvé v sezoně s Libercem bodovaly.

Domácím vyšel úvod utkání dokonale. Už ve druhé minutě potrestal Nedvědovo vyloučení Doležal střelou mezi Schwarzovy betony. Za hosty mohl odpovědět Duda, jeho nebezpečnou střelu z mezikruží však zablokoval Prošek. V osmé minutě zužitkoval už po sedmi vteřinách výhodu při Kudrnově trestu Pech, který za minutu a půl v další početní výhodě zvýšil na 3:0.

Po třetí brance vystřídal Schwarze Vošvrda, který se vyznamenal při Zaťovičově bombě z bezprostřední blízkosti. Při necelou minutu trvající přesilovce čtyř proti třem ještě v úvodní části trefil domácí bek Nosek horní tyč.

Prostřední dějství začali náporem Severočeši, kteří se snažili vykřesat naději. Domácí se bránili i za cenu častých zakázaných uvolnění. Ze sevření se Energie vymanila na chvíli ve 25. minutě, kdy byl při samostatném nájezdu sražen Vachovec Čuttou, ale z při trestném střílení karlovarský mladík ztroskotal na Vošvrdových betonech.

Liberec dále pokračoval v tlaku, ale se šancemi Dudy, Pospíšila a Vantucha si poradil pozorný Mensator. Ve 34. minutě naopak pojistili náskok domácí, když se po Gulašiho ideálním vysunutí trefil Tomáš Rohan.

Bílí Tygři se ale nevzdali a podařilo se jim v závěrečné třetině dostat do hry díky dvěma využitým přesilovkám. Ve 47. minutě připravil Mensatora o čisté konto po vyšachování domácí obrany Bulík a za tři minuty se prosadil z otočky Čutta.

Karlovy Vary se začaly bát o výsledek a trenér Žemlička si vzal oddechový čas. Díky Mensatorovi domácí důležitou výhru udrželi. Karlovarský gólman se vyznamenal především při šanci Nedvěda, kdy puk poskakující na brankové čáře poslal hokejkou do bezpečí. Zdramatizovat závěr se nepodařilo hostům ani v minutu trvající power play.

Brno - Chomutov 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky:
22. J. Hruška (Žižka, Jakub Svoboda), 36. Lušňák (Petrovický), 65. Kováčik (Jakub Svoboda) - 8. Hromas (Palin), 28. Šagát (Rutta, Macháček). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 4641.

Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Malec, Žižka, Dujsík, M. Hruška, Švrček - H. Zohorna, L. Čermák, Burian - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, Lušňák. Trenéři: Kýhos, Oslizlo a Beran.
Chomutov: Kostúr - Pulpán, Macháček, Palin, Bartejs, Rutta, Mrázek, J. Stehlík - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Zálešák, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Seman, T. Káňa, K. Ton - Chlouba. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Karlovy Vary - Liberec 4:2 (3:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. J. Doležal (Zucker, Gulaši), 8. Pech (Zaťovič, D. Nosek), 10. Pech (Gulaši, Zaťovič), 34. T. Rohan (Gulaši) - 47. Bulík (Čakajík, Nedvěd), 51. Čutta (Bulíř, Jánošík). Rozhodčí: Hribik, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9, navíc Výtisk (Liberec) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 4210.
:
Karlovy Vary: Mensator - D. Nosek, Gulaši, J. Látal, Prošek, Gründling, Parýzek, Kloz, Schusser - Kumstát, Zaťovič, Pech - Zucker, Skuhravý, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, Skladaný - Pohl, Košťál, T. Rohan. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Liberec: Schwarz (10. Vošvrda) - Čakajík, Šimek, Čutta, Jánošík, Výtisk, Derner, Štich - Duda, Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Bulíř - Vantuch, T. Urban, Jonák - Dušek. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Autor: Tomáš Valaškovčák