Plzeň si vyšlápla na Spartu a je druhá, Liberci i Pardubicím se zase daří

Praha - Bylo co sledovat. 42. kolo hokejové extraligy nabídlo změny v tabulce. Ta největší? Plzeň porazila vedoucí Spartu a posunula se na druhé místo. Čím dál zajímavější je boj o play off. Zlín zdolal Třinec, jenže dařilo se i dalším týmům, které žijí v "nejistotě" - Pardubicím, Liberci a Karlovým Varům.

26.1.2014 AKTUALIZOVÁNO 26.1.2014

Bedřich Köhler ze Zlína (vlevo) střílí gól proti Třinci.Foto: Deník

Zlín uspěl proti Třinci letos až na čtvrtý pokus - v předchozích vzájemných utkáních sezony slavili vždy Oceláři. Výhru Beranů, kteří vyřadili stejného soka loni v semifinále, zařídil útočník Bedřich Köhler. Hrdina zápasu rozhodl svou druhou brankou v utkání v 56. minutě.

Karlovy Vary znovu ovládli dramatický duel a zase zdolali Hradce Králové 4:3 po samostatných nájezdech. Zvítězili tak venku už počtvrté za sebou. Rozhodující trefu si připsal kapitán Energie Martin Zaťovič.

Pardubice porazily Slavii 3:1 a ve vzájemných zápasech uspěly po pěti porážkách v řadě. Východočeši na výhru zadělali už v první třetině, kterou vyhráli 2:0. "Perníkáři" se možná zvedají - zaznamenali teprve druhé vítězství z posledních sedmi (ale také z posledních tří) zápasů.

Hrozivá už je série posledního Chomutova, Piráti podlehli Kometě Brno 1:2 a připsali si už patnáctou porážku v řadě. O teprve druhé výhře Komety z posledních sedmi zápasů rozhodl ve 46. minutě Tomáš Svoboda.

Plzeň si vyšplápla na Spartu. Obhájce mistrovského titulu uspěl proti suverénním Pražanům poprvé v sezoně a svou domácí sérii protáhl na 13 výher v řadě. Dlouho bezbrankový duel rozhodl ve 49. minutě Tomáš Vlasák. Svoji pátou nulu v sezoně vychytal Matěj Machovský.

Liberec ztratil dvoubrankové vedení nad Litvínovem, ale nakonec porazili Vervu 3:2 v prodloužení. Duel rozhodl v 64. minutě Tomáš Bulík. Litvínov se i tak udržel v tabulce na desátém místě před Tygry. Podještědský tým však byl rád, že ukončil dvouzápasové čekání na body.

Zlín - Třinec 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Úvodní nápor Ocelářů domácí ustáli a sami se o slovo přihlásili v šesté minutě. V první přesilovce obránce Marušák prostřelil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě.

A to nebylo vše. Domácí sice poté nevyužili 35 sekund trvající přesilovku pěti proti třem, ale brzy se radovali z druhé trefy. Jako blesk z čistého nebe udeřil Zlín podruhé v 15. minutě. Z levého kruhu pro vhazování vyslal nekompromisní střelu Köhler.

V závěru třetiny Třinec hrozil a několik zákroků zaznamenal Kašík. Oceláři se ale kontaktní branky nedočkali ani v přesilovce.

Pohledný hokej předváděly oba týmy i v dalším průběhu hry. Při hře ve čtyřech na obou stranách tvrdě vystřelil Tesařík, jehož střelu chytil Hrubec. Když se v přesilovce neprosadil ani jeden tým, tak paradoxně v oslabení skórovali Oceláři. Minelu Zlína v obraně potrestal Galvas.

Ve třetím dějství Třinec zabral a odměnou mu byl kuriózní vyrovnávací gól Rákose, když si puk do branky srazil Kašík. Regulérnost gólu potvrdil videorozhodčí.

Hosté povzbuzeni vyrovnáním měli více ze hry a své spoluhráče držel ve hře Kašík, jenž zasahoval proti Růžičkovi a Bonkovi.

Vyrovnané utkání nakonec rozhodl ve prospěch Zlína druhým gólem v zápase Köhler.

Branky a nahrávky: 6. Marušák (Leška, Kotvan), 15. Köhler (Urbanec, Tesařík), 56. Köhler (Leška, Balaštík) - 37. Galvas (Orsava), 49. Rákos (L. Havel, Peterek). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4599.
Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Urbanec, Řezníček, Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Okál, Čajánek, P. Sedláček - Ondráček, Holík, Köhler - Honejsek, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Krejčí, Zíb - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - L. Havel, Peterek, Rákos - Hrňa, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a P. Marek.

Hradec - Karlovy Vary 3:4 po nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

S málokterým týmem má Hradec Králové tak špatnou bilanci. Východočeši sice dvakrát vyhráli na ledě Energie, ta si naopak odvezla dvě vítězství z ledu Mountfieldu.

Hradec přitom začal souboj výborně. Do vedení se dostal hned ve druhé minutě. Květoňova rána po přihrávce zpoza brány proklouzla Závorkovi pod rukou, puk se zastavil na brankové čáře a nejhladověji se zachoval Dej, jenž ho dorazil do brány přes hokejku jednoho z hostujících obránců.

Karlovy Vary vyrovnaly po akci z pravé strany, zpětnou přihrávku napálil ve 12. minutě Hovorka a střela prošla až do brány. "Před Kantorem byl frmol, moc toho neviděl," glosoval branku hradecký útočník Tomáš Pospíšil.

První i druhá třetina byly vyrovnané, herně i výsledkově. Také ve druhé části šli domácí do vedení. Pomohli si proměněnou přesilovkou, tedy svou parádní disciplínou. Kapitán Šimánek, nejlepší střelec mužstva, nezpanikařil, puk si potáhl od levého mantinelu do středu a golfovým úderem pokořil výborného Závorku.

Další tři přesilovky v této části však Hradec nezvládl. "Přitom rozhodují. Ale proti Varům se tam těžko dostáváte," vysvětloval zkušený obránce František Ptáček.

To hosté v početní převaze vyrovnali. Ve 33. minutě předvedli vydařenou kombinaci kapitán Zaťovič s Balánem. První z nich po rychlé výměně skóroval do odkryté Kantorovy brány.

Třetí část začal Hradec urputným náporem, jenže bez výsledku. Největší šanci měl Pospíšil, Závorka však zachránil. Postupem času se stávaly protiútoky Karlových Varů nebezpečnější, vrcholem byla akce ve 46. minutě. Trefil se Pohl. Střelu švihem - navíc poměrně zdálky - Kantor propustil mezi nohama.

Hosté se dál drželi svého plánu, jejich kontry byly kousavé, Hradci se příliš nedařilo dostat se do tlaku. V posledních deseti minutách navíc hráli dvakrát v oslabení. Dostal se ale také k přesilovce a ukázal, proč je v nich nejlepší v extralize. Vyrovnal veterán Kudrna, prosadil se šikovnou zadovkou.

V prodloužení domácí nevyužili přesilovku čtyři proti třem, a proto zápas rozhodovaly samostatné nájezdy, v nichž byli hráči Karlových Varů stoprocentní. Proměnili Zaťovič i Pohl, zato Pospíšil se Šimánkem nikoliv.

Branky a nahrávky: 2. Dej (L. Květoň), 25. Šimánek (Vydarený, Kantor), 58. Kudrna (Frühauf, Vydarený) - 12. Hovorka (Micka, Roman Vlach), 33. Zaťovič (Balán), 46. Pohl (Balán), rozhodující sam. nájezd Zaťovič. Rozhodčí: Minář, Čech - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 4835.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Knotek, Škoda - Švihálek, Červený, J. Marek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Karlovy Vary: Závorka - Šmach, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Micka - Zucker, Vachovec, T. Rohan - V. Tomeček, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

Pardubice - Slavia Praha 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Opatrný začátek? Ano. Jenže na gól se nečekalo dlouho. Prakticky první vážnější situace skončila gólem. Zohorna zatáhl kotouč do pásma a pak předložil před branku Tyborovi, který zakončil přesně k tyči.

Pár vteřin nato mohl srovnat Růžička, avšak o pár centimetrů minul horní roh branky. V oslabení poté neproměnil samostatný únik Bednář.

Další přesilovka už domácímu týmu vyšla lépe. Nejprve soupeře sevřeli kolem branky a pár vteřin po vypršení trestu vstřelil z dorážky druhý gól Sýkora.

Pražané si pak sice dokázali vynutit převahu, avšak bez vážnějších šancí. Tlak Slavie v prostřední části ještě zesílil, ovšem po většinu času byl jen platonického rázu, nadějné příležitosti paradoxně počítali domácí. Tu největší zahodil v přesilovce Kolář, který sám před Furchem netrefil odkrytou část klece.

Hosté potřebovali co nejrychleji snížit, a to se jim povedlo při přesilovce. Bednářovu střelu dorazil na brankovišti důrazný Stránský.

Hned při dalším střídání mohl srovnat Krenželok, ale jeho tvrdý pokus zastavila tyč. Pardubice od té doby obětavě chránily těsný náskok a soupeře do velkých šancí nepouštěly. Sedmnáct vteřin před koncem přidal pojistku do prázdné branky Sýkora. Pardubice tak Slavii přeskočily v tabulce.

Branky a nahrávky: 5. Tybor (T. Zohorna, Vašíček), 13. P. Sýkora (Somík), 60. P. Sýkora (Cetkovský) - 46. Stránský (Bednář, Kadlec). Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 8373.
Pardubice: Hudáček - V. Kočí, Píša, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, Somík - Radil, T. Nosek, Pjanov - Kolář, T. Zohorna, Tybor - Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Venera a Říha ml.
Slavia: Furch - Kadlec, Šenkeřík, Kolařík, Wharton, Valach, Holub - Skokan, Bednář, Krenželok - P. Jelínek, Langhammer, Tomica - Stránský, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Chomutov - Kometa Brno 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

V první třetině byl k vidění nezáživný hokej. Oba týmy pozorně bránily střední pásmo a hrálo se dlouho bez šancí. V sedmé minutě se ocitl v dobré pozici hostující Jan Hruška, ale netrefil branku. Největší možnost Brna měl v polovině 16. minutě Novotný, ale Růžička stačil vleže proti jeho pokusu úspěšně zasáhnout.

Potom už se hrál rušnější hokej. Ve 23. minutě trefil domácí David Hruška tyč, při Koreisově vyloučení znovu zachránila Čiliaka konstrukce branky po Lojkově střele v přesilovce. Vedení se ale dočkala v početní převaze Kometa, když se ve 28. minutě při Hřebejkově trestu trefil Kempný.

Vyrovnat mohl Kubinčák na druhé straně trefil v 37. minutě tyč Jakub Svoboda. Chomutov vyrovnal 50 sekund před koncem druhé třetiny. Hřebejk získal puk v útočné třetině a přesnou přihrávkou zpoza branky našel Davida Hrušku, který z první nedal Čiliakovi šanci.

Chomutovský kanonýr Hruška měl velkou příležitost i na začátku třetiny, když při signalizovaném vyloučení brněnského Koreise z bezprostřední blízkosti trefil přesouvajícího se Čiliaka. V 46. minutě přišla ale velká chyba domácího kapitána Bartečka, který ztratil puk ve vlastním obranném pásmu. Němec přihrál do jízdy Tomáši Svobodovi, a ten bez zaváhaní prostřelil Růžičku.

V dalším průběhu hry se Chomutov tlačil dopředu v snaze o vyrovnání, ale Brno pozornou hrou jeho hráče do velkých příležitostí nepustilo. Jedinou výjimkou byla situace necelé čtyři minuty před koncem, kdy se v rychlém protiútoku neprosadil Bomersback.

Stínem závěru utkání bylo zranění brněnského Žižky, který 30 sekund před koncem po zákroku Malce zůstal ležet u hrazení. Malec dostal trest na pět minut a do konce utkání, Žižka opustil led na nosítkách.

Branky a nahrávky: 40. D. Hruška (Hřebejk, Malec) - 28. Kempný (T. Svoboda, Kováčik), 46. T. Svoboda (V. Němec). Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 5:5, navíc Malec (Chomutov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3158.
Chomutov: Martin Růžička - R. Havel, Malec, Lojek, Trefný, Tejnor, Krstev, Šulák - Balej, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Sikora, Hřebejk - Šagát, J. Straka, Kubinčák - O. Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše
Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, J. Hruška, Jakub Svoboda - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Š. Novotný, Koreis, Burian - Jenyš, Čermák, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Plzeň - Sparta Praha 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Zápas měl slavnostní začátek. Před úvodním buly si krátkou slavnost užil Pletka, který v pátek vstoupil do Klubu hokejových střelců. A byl to právě domácí kanonýr, který měl po Dudově přihrávce hned v prvních vteřinách obrovskou příležitost, radost z dalšího zásahu mu ale sebral pohotový zákrok Pöpperleho.

Sparta až nezvykle chybovala, jenže Duda, Kratěna a později ani Straka neuspěli.

Úvod druhé třetiny přinesl šanci Tona, který však svůj chytrý pokus bekhendem nenamířil mezi tyče. Ve 28. minutě sice po Jeřábkově pokusu přišel první gól, sudí ho ale nemohli uznat, neboť krátce předtím hru přerušili pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Následovala pasáž plná soubojů, v níž měla Sparta často kotouč na hokejkách, jenže bez větších šancí.

Ve 34. minutě se při oslabení Plzně vyznamenal Machovský, jenž vychytal pokus Buchteleho. Krátce po skončení sparťanské přesilovky vyřešila Plzeň dobře přečíslení tří na dva, Duda ale v obrovské šanci nevyzrál na Pöpperleho.

Po opatrnějším úvodu třetí části přišla možnost mladého domácího zadáka Moravčíka, v cestě mu stál znovu Pöpperle. Na druhé straně prostřelil po skrumáži v plzeňském brankovišti Machovského dorážející Buchtele, sudí Pavlovič sice ukázal do branky, ale následně zamířil na poradu k videorozhodčímu a ani tentokrát se skóre neměnilo.

Ve 49. minutě už však Plzeň vedla. Indiáni při signalizované výhodě mačkali Pražany až do té doby, kdy od modré čáry propálil vše před sebou Vlasák. Sparta se hnala za vyrovnáním, ale domácí pečlivě bránili své nejtěsnější vedení a uhájili ho i při závěrečné power play hostů, což jim vyneslo posun na druhou příčku.

Branka a nahrávky: 49. Vlasák (Martin Straka, J. Jeřábek). Rozhodčí: Pavlovič, Turčan - Bádal, Charvát. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 7124.
Plzeň: Machovský - J. Jeřábek, Boháč, Slovák, Moravčík, Mozík, Frolo - Kratěna, Lev, Martin Straka - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Philipp, Kubát, Polášek - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Rolinek, I. Rachůnek - Simon, Přibyl, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Liberec - Litvínov 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Úvod zápasu dvou týmů bojujících o postup do play off, které před dnešním soubojem dělily jen dva body, byl poznamenaný častými vyloučeními.

Liberec i Litvínov si vyzkoušely i hru v pěti proti třem, ale neúspěšně. Domácí měli výhodu dvou hráčů 62 sekund, brankář Francouz si ale za tu dobu nepřipsal ani jeden zákrok.

Skóre zápasu otevřel v 11. minutě Urban, který využil chybu soupeře v rozehrávce a bekhendovou střelou překonal litvínovského gólmana. V 17. minutě se hosté již radovali z vyrovnání, rozhodčí však branku Ručinského správně neuznali pro postavení Hübla v brankovišti.

Neprosadil se poté ani Hanzl, který byl sám před Melicherčíkem. První třetinu zakončila příležitost Valského, který poté mohl skórovat i ve 27. minutě. Francouz však jeho šanci zlikvidoval betonem. Ve 36. minutě už ale byla opora Litvínova bezmocná proti přesilovkové střele Nedvěda, jehož ideálně našel Výtisk.

Hostům se podařilo duel zdramatizoval 35 sekund po začátku třetí třetiny, kdy překonal Melicherčíka Lukeš. Vzápětí mohl vrátit Tygrům dvoubrankové vedení Urban, ale trefil jen tyč. Navázal tak na Bartka a litvínovského Piroše, kteří brankovou konstrukci nastřelil na začátku zápasu. V 52. minutě byl blízko vyrovnaní při hře čtyři na čtyři Skuhravý, ani on se ale neprosadil.

V závěru hosté zariskovali, nicméně hra bez brankáře se jim vyplatila. Obránce Pavlík vyrovnal a zajistil tak Litvínovu, že zůstane v tabulce před Libercem. V prodloužení duel rozhodl Bulík.

Branky a nahrávky: 11. T. Urban, 36. P. Nedvěd (Výtisk, Gřegořek), 64. Bulík (Filippi) - 41. Lukeš (Jánský, Hübl), 59. Pavlík (Lukeš, Hübl). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Flegl, Štofa. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 4316.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Gřegořek, Vitásek, Výtisk, Čutta, Čakajík, Voráček - P. Nedvěd, T. Urban, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Filippi, J. Vlach - Jass, Zacha, Kica. Trenéři: Hynek a J. Černý.
Litvínov: Francouz - Pavlík, Gula, Posmyk, Chaloupka, Stříteský, Kousalík - J. Černý, Hübl, Lukeš - Janský, Hanzl, Ručinský - Jurčík, Skuhravý, Trávníček - Martynek, Piroš, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

26.1.2014 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.