Ve 48. kole Tipsport extraligy prohráli hokejisté HC Mountfield se Zlínem 1:2 po samostatných nájezdech a doma tak podlehli po sérii osmi zápasů v řadě. V neděli hrají Jihočeši v Praze na Spartě (17), poté následuje reprezentační přestávka.

Hokejisté Vítkovic hravě porazili Brno 5:0 a drží pozici v elitním kvartetu tabulky. Kometa ani s šéfem klubu Liborem Zábranským na střídačce neměla šanci, soupeř byl po celé utkání o třídu lepší. Dvěma góly a dvěma asistencemi mu k první výhře nad Brnem v sezoně pomohl Jiří Burger, brankář Roman Málek podruhé vychytal nulu.

Litvínovští hokejisté hrají jakoby byli pokropeni živou vodou a důrazně si říkají o předkolo play off. Krušnohorci nashromáždili pod novým koučem Kýhosem 16 bodů z 18 možných a čtyři kola před koncem základní části extraligy mají na osmém místě už šestibodový náskok na nepostupovou pozici. Benzina se zase o kousek přiblížila vyřazovacím bojům díky páteční vítězství 3:1 v utkání 48. kola na ledě Sparty, kterou porazila podruhé během deseti dnů.

Hokejisté Liberce porazili Mladou Boleslav 3:0 a čtyři kola před koncem základní části si zajistili přímou účast ve čtvrtfinále play off. Bílí Tygři navíc již nemohou vypadnout z první čtyřky a stále drží kontakt s vedoucím Třincem, přičemž oba týmy mají shodně 90 bodů. Jednou asistencí se na výhře Severočechů podílel i slovenský útočník Andrej Podkonický, který tak zaznamenal svůj dvoustý bod v české nejvyšší soutěži. Naopak manko Středočechů na předposlední Kladno se po tomto kole opět o bod zvýšilo.

Vítkovice – Kometa Brno 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Zápas, který Vítkovice pojaly jako oslavu třicátého výročí zisku mistrovského titulu, se pro domácí od začátku vyvíjel příznivě. Pohyb a agresivita byly jasně na straně Ostravanů a už v první minutě měl velkou šanci na holi Huna, ale Trvaj jeho nájezd z pravého křídla zmařil. I ve čtvrté minutě byla v hlavní roli stejná dvojice: po Balejově hrubce jel Huna na gólmana sám středem hřiště, ale Trvaj byl opět bezchybný. Na Húževkovu teč Malíkovy bomby v deváté minutě byl už krátký i brněnský brankář a Vítkovice dvě sekundy před koncem přesilovky šly do vedení. Hosté měli v obranné fázi obří starosti s vítkovickými bruslaři, kteří brněnskou defenzivou procházeli jako nůž máslem. Kometa moc nehrozila. Jedinou výjimkou byla Balejova možnost, kterou však v 10. minutě zázračně lapil uzdravený Málek. Brno, na jehož střídačku kvůli dlouhodobě mizerným výkonům sestoupil i šéf klubu Zábranský, soupeři absolutně nestačilo.

I v druhé části bylo často pod tlakem a také rychle inkasovalo, když se Burger technicky zbavil protihráčů a zavěsil. Domácí pak nevyužili 76 sekund hry pěti proti třem, třetí brankou je však zklidnil znovu Burger, který po rychlém kontru doslova propasíroval za Trvaje vyražený puk.

I v závěru si Vítkovice bezzubého soupeře vodily jako loutku. Na Trvaje ze sólového nájezdu nevyzrál ani Huna, čtvrtý gól po parádní kombinaci v přesilovce přidal až Ujčík. Skóre uzavřel v další početní výhodě Huna, který tečoval Malíkovu bombu.

Branky a nahrávky: 9. Húževka (Malík, J. Sýkora), 21. Burger (Szturc, Vosátko), 37. Burger (Tomas), 47. Ujčík (Szturc, Burger), 56. Huna (Malík, Burger). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:10. Využití: 3:0. Diváci: 8172. Muž zápasu: Burger.

Vítkovice: Málek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Voráček, Rehák – Huna, Burger, Szturc – J. Sýkora, Húževka, Tomas – Pohl, Vrána, Klimek – Ujčík, Hlinka, Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.
Brno: Trvaj – Mojžíš, Malec, Kempný, Bičánek, Šenkeřík, Stehlík – Balej, Širokovs, Hubáček – Veselý, R. Hruška, Kvapil – Erat, Koreis, Dlouhý – Jakub Svoboda, R. Procházka, Brabenec. Trenéři: Lubina a Číhal.

HC Plzeň 1929 – HC Vagnerplast Kladno 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)

Zápas, kdy téměř nic nevychází, odehráli v ČEZ Areně plzeňští hokejisté. Přesto s předposledním Kladnem nakonec vyválčili dva body za výhru 2:1 po samostatných nájezdech a po 48. kole extraligy se udrželi v pásmu zajišťujícím postup do play off.

Indiáni se sice tlačili do útočení, jenže jejich akce rušil pohyblivý soupeř i vlastní slabost. Puk jim uskakoval, trefovali gólmana a dlouho selhávala i největší plzeňská přednost, hra v početní převaze. Pětkrát v úvodních dvou třetinách měli přesilovku, ale přibývalo jen počet úspěšných zásahů brankáře Cikánka.

Ten jen ve druhé části čelil třinácti pokusům Plzně, oproti jednomu zásahu Horčičky na opačné straně, přesto Kladno vedlo 1:0. To se ve 24. minutě prosmýkl přes modrou Bicek, postrčil puk na Pateru a kladenský veterán zacílil mezi nohy Horčičky. Domácí sice reklamovali ofsajd, ale sudí zůstali neoblomní. Už na začátku třetiny při vlastním oslabení pláchl do brejku Kuchler, ale nájezd nezakončil. Největší šanci vyrovnat měla Plzeň ve 32. minutě. V přesilovce Vlasák vyzval ke skórování Kováře číhajícího u druhé tyče, ale Cikánek se stihl včas přesunout. Do další rány Vlasáka pak padl Bělohlav.

V úvodu třetí části ale střelu Kuchlera zblízka Horčička kryl a Látal z metru minul odkrytou branku. Teprve v pořadí šestý trest hostů Plzeňští proměnili. V 53. minutě pálil zleva Vlasák a puk přepadl přes brankářovo rameno se štěstím do sítě. Zbývající minuty patřily téměř výhradně Plzni, přesto zápas pokračoval prodloužením. Rozhodnout mohl zblízka Dvořák, ale trefil jen Cikánka. V následném penaltovém rozstřelu ale Kovář s Hanzlíkem své nájezdy proměnili, zatímco Patera s Nedvědem vyšli naprázdno.

Branky a nahrávky: 53. Vlasák (Jeřábek, Jiří Hanzlík), rozhodující sam. nájezd Jan Kovář – 24. Patera (Bicek, Kuchler). Rozhodčí: Minář, Šír – Bryška, Dřínovský. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. Diváci: 7298.

Plzeň: Horčička – Benák, Jiří Hanzlík, Jeřábek, Modrý, Dresler, Frolo, St. Pierre – Vostřák, Jan Kovář, Vlasák – T. Rachůnek, Straka, Svačina – Lammers, M. Heřman, Johnson – Plášek (22. Stránský), Haman, Dvořák. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.
Kladno: Cikánek – J. Nedvěd, J. Drtina, Kameš, D. Růžička, L. Procházka (9. Šmach), Piskáček – Bicek, Patera, Kuchler – Smoleňák, Bělohlav, Bílek – Látal, Melka, Hovorka – Valský, Kotrla, Eberle. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

Pardubice - Slavia Praha 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Slavia vstoupila do zápasu lépe. Vondrka, Jaškin a Svoboda se dostali do velikých šancí, ale buď netrefili mezi tři tyče, nebo je vychytal Růžička. Ve 14. minutě už slávistická střídačka radostně povyskočila. Kuboš z voleje nasměroval přihrávku Doležala směrem na Růžičku, jemuž kotouč prolétl výstrojí do sítě. Pardubice však ztrácely jen chvíli. Po parádní kombinaci se Somíkem poprvé v sezoně zvedl ruce nad hlavu Nahodil. Dvě velké možnosti si vzápětí vypracoval kapitán Koukal, ale pokaždé ztroskotal na Kopřivovi. Stejně se vedlo těsně před odchodem do kabin kanonýru Bartekovi.

Růžičkův tým se do vedení dostal v oslabení. Krenželok pláchl pardubické obraně a přesnou střelou překonal pardubického gólmana. Když stejný kousek předvedl šest minut před závěrečnou sirénou Sklenář, bylo o osudu krásného zápasu rozhodnuto.

Branky a nahrávky: 16. Nahodil (Somík, Bartek) – 14. Kuboš (Doležal, Micka), 26. Křenželok (Micka, Vašíček), 54. Sklenář (Jelínek, Krejčík). Rozhodčí: Hribik, Mikula – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:4, navíc Koukal 10 minut OT, Mezei, Micka oba 5 plus do konce utkání. Využití: 0:2. Oslabení 0:1. Diváci: 10104.

HC Eaton Pardubice: Růžička – Kolář II, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Nakládal, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Nahodil, Somík – Kůrka, Zohorna, Rákos– Buchtele, Špirko, Pineault. Trenér: Jandač.
HC Slavia Praha: Kopřiva – Roth, Vašíček, Kuboš, Kolařík, Žižka, Krejčík, Barák – Krenželok, Třetina, Vondrka – T. Svoboda, Jaškin, Tomica – Micka, P. Jelínek, Doležal – Pospíšil, Sklenář, Poletín – Endál. Trenér: Růžička.

HC Sparta Praha – HC Benzina Litvínov 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Litvínov poslal do vedení už ve 4. minutě Hübl a když brankářský objev Volke opět čaroval, zdálo se, že Severočechům bude stačit na tři body jediný gól.

Jenže na to spoléhat nemohli a na začátku třetí periody potvrdili výhru dalšími dvěma zásahy. Ve 42. min. se během čtrnácti vteřin prosadili Kubinčák s Kracíkem a bylo rozhodnuto. V závěru už jen Dragoun protrhl 108 minut trvající sparťanskou střeleckou mizérii.

Branky a nahrávky: 48. Dragoun (Karpov, Luňák) – 4. V. Hübl (Lukeš), 42. Kubinčák (V. Hübl, Jareš), 42. Kracík (Skuhravý, Černý). Rozhodčí: Rudý, Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 8747.

Sparta Praha:
Pöpperle – Husák, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, O'Brien, Zacpálek, od 30. navíc J. Kolář – Ton (8. Sovík), Broš, S. Treille – Bartánus, D. Výborný, Kratěna – Žálčík, Karpov, Luňák – Forman, Dragoun, Hromas. Trenéři: Hořava a Rulík.
Litvínov: Volke – Černošek, Kubát, Gula, Švarný, Jareš, Skuhrovec – Kubinčák, V. Hübl, Lukeš – Černý, Kracík, Jenáček – Jánský, Vopat, Trávníček – Majdan, Hanzl, Gerhát. Trenéři: Kýhos a Kučera.

Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Utkání celků z rozdílných konců tabulky začali lépe domácí, kteří se v prvních minutách natlačili před branku Schwarze. Hostující gólman si ale poradil s rychlým průnikem Bartoviče i se střelou Bárty, kterého do zakončení vyslal Hunkes. Středočeši se osmělili v 16. minutě ve vlastním oslabení, kdy ujeli Nouza s Pabiškou. První jmenovaný zkusil střelu, ta ale skončila na betonech brankáře Pince. Když se pak neujala ani přesilovka Mladoboleslavských, šlo se do kabin za bezbrankového sta­vu.

Prostřední část začala mnohem ofenzivněji, hosté dohrávali přesilovku a blízko vedoucí brance byl Boháč, puk ale netrefil před libereckou brankou ideálně a zamířil kousek vedle. Severočeši odpověděli okamžitým protiútokem, který po přesném pasu Hořavy střelou do mladoboleslavské sítě zakončil Klimenta. Vyrovnání měl o pár vteřin později na holi Pabiška, sám před Pincem ale selhal a kotouč nasměroval jen do jeho výstroje. Pohledný hokej pokračoval i po polovině zápasu. Hosté mohli srovnat po akci Vrbaty, ten ale místo střely zvolil ještě přihrávku na Plodka, který už na puk nedosáhl. Domácí se pokusili navýšit náskok ve dvojnásobné přesilovce, která navíc trvala více jak minutu a půl. Středočeši ale předvedli velmi poctivou obranu, která se navíc mohla opřít o jistého Schwarze, a dlouhé oslabení přestáli.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupili hosté přesilovkou, ve které jim ale opět ujel Hořava, jehož blafák ovšem zákrokem večera vychytal Schwarz. O něco méně se ale mladoboleslavskému brankáři dařilo ve 44. minutě, když propustil střelu Bartoviče. Definitivní pojistku a klid pak Libereckým dodal Bárta, který přesnou střelou k tyčce zakončil individuální akci a zvýšil již na 3:0. Hosté se ani přes závěrečnou snahu branky nedočkali, Pinc si tak připsal druhou vychytanou nulu za sebou.

Branky a nahrávky: 21. Klimenta (M. Hořava, Čakajík), 44. Bartovič (M. Hořava, Podkonický), 47. Bárta (Hunkes, Pinc). Rozhodčí: Husička, Trombík – Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 6:10, navíc Matějovský (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7005.

Liberec: Pinc – Hunkes, Čakajík, Moravec, Derner, Trončinský, Holub, Niko, Kajínek – Kudrna, Špaček, Dušek – Bartovič, Podkonický, M. Hořava – Klimenta, Vak, Bárta – Ondřej, Urban, Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Mladá Boleslav: Schwarz – Hay, Mikuš, Benda, Macháček, Žabka, Chaloupka, Marušák, Dudáš – Nouza, Divíšek, Boháč – Vrbata, Plodek, Pabiška – Štefanka, Bahenský, Demel – Hyka, Tvrdík, Matějovský. Trenéři: Holaň a Hiadlovský.

HC Mountfield České Budějovice – PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)

První velkou šanci měl hned v úvodu zápasu hostující Sýkora, který se ocitl sám před Kovářem, domácího gólman ale nepřelstil. Jinak se však hrálo spíše podle jihočeských not. Blízko gólu byl kanonýr Gulaš, jehož jedovka se otřela o tyč Dubovy klece. Dobrou možnost skórovat měl i Pletka, zblízka však Dubu nepřekonal.

Hosté spoléhali hlavně na brejky. Po jednom z nich se řítil sám na branku Vlach junior, Kovář si však jeho dělovku pohlídal.

Českobudějovický gólman měl opět famózní formu. Po změně stran se blýskl při přesilovce soupeře, kdy se stačil přesunout a schovat v lapačce střelu Důrase z první. Na druhé straně zaváněla gólem Ferebauerova dorážka.

Oproti první třetině ale v té druhé měl navrch spíše Zlín. V tutové pozici se objevil mladíček Holík, ale těsně minul branku. Ve 36. min. upaloval sám na Kováře rutinér Leška, domácí gólman však opět čaroval.

Do třetího dějství vstoupili aktivněji pro změnu zase domácí. Hned v jeho úvodu se do šance tlačil R. Pšurný, ale tísněn Dubu nepřekonal. Z dálky to zkoušel najetý Pletka, leč gólman Zlína byl znovu připraven. Brankou neskončil ani Gulašův bekhend.

Postupem času bylo jasné, že zápas rozhodne jediný gól. Při přesilovce po faulu na Gulaše doslova visel ve vzduchu, ale Duba i s velkou dávkou štěstí odolal.

V době největšího tlaku Jihočechů ulétli hosté a Sivák z brejku překonal Kováře. Domácí lavička okamžitě zareagovala, odvolala gólmana a za pouhých 24 vteřin vyrovnal Kašpařík tečí Ptáčkovy dělovky.

Závěrečný mohutný nápor Mountfieldu branku nepřinesl, a tak se muselo prodlužovat. Nastavená pětiminutovka branku nepřinesla. V nájezdech rozhodl o výhře hostí I. Rachůnek.

Branky a nahrávky: 58. Kašpařík (Ptáček)- 58. Sivák (Balán), rozh. náj. I. Rachůnek. Vyl. 3:4, využ. 0:0. Rozhodčí: Hradil, Jeřábek – Bádal, Kalivoda. 4514 diváků.