Pomsta. Brno smetlo Zlín a je v semifinále. Hrdinou byl Čiliak

Brno - Nezapomenutelná odveta. Hokejisté Brna postoupili do semifinále hokejové extraligy. V repríze loňského finále přemohli Zlín, když v pondělním rozhodujícím sedmém utkání smetli mistra 5:0. Znamená to, že Kometa nyní vyzve Litvínov a Třinec půjde na Spartu.

23.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 23.3.2015
7 fotografií
Brno smetlo v sedmém zápase Zlín a je v semifinále

Brno smetlo v sedmém zápase Zlín a je v semifináleFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Zápas mezi Brnem a Zlínem tentokráte rozhodla druhá třetina, v níž domácí získali čtyřgólový náskok.

Výraznou postavou utkání byl slovenský brankář Marek Čiliak, jenž poprvé v sérii udržel čisté konto.

"Čekali jsme v celé sérii velký odpor Zlína, který nikdo ve čtvrtfinále za soupeře nechtěl. My jsme nad tím nespekulovali a věřili, že jej dokážeme porazit. Jsem rád, že jsme čtvrtfinále takto ukončili. Ocenění zaslouží všichni hráči, vyzdvihnout musím hlavně kapitána Čermáka," poznamenal potom viditelně šťastný domácí kouč Vladimír Kýhos.

Do sestavy Komety se vrátili uzdravený útočník Jan Hruška a také Hynek Zohorna, naopak vypadl po zdravotních problémech obránce Dujsík. Domácí důrazně napadali soupeře a získali hned v úvodu zápasu výraznou převahu. Tu vyjádřili už ve 4. minutě úvodním gólem. Čermák z prostoru za brankou našel volného Káňu, který prostřelil Kašíka.

Nápor modrobílých zastavilo po deseti minutách vyloučení Mrázka na čtyři minuty poté, co brněnský hráč zasáhl vysokou holí do obličeje Okála.

Důležitá chvíle. Zlín totiž ani v dlouhé přesilovce nedokázal vyrovnat, proti houževnatě bojujícím Brňanům se nedostal ke slibnějšímu zakončení.

Ve druhé třetině převzala Kometa režii zápasu zcela do svých rukou. K převaze jí hodně pomohla ve 22. minutě při vyloučení Matějíčka druhá branka z přesilovky. Po Tonově akci dokázal Hanzlíkovu střelu od modré čáry Kašík jen vyrazit před sebe a Koreis poslal kotouč do sítě. "To byl zlomový moment," podotkl hostující asistent Juraj Jurík.

Berani po tomto gólu přestali se soupeřem držet krok, chybovali v rozehrávce a měli mezery v defenzivě. Pokud se už dostali k zakončení, tak jejich pokusy s přehledem likvidoval Čiliak.

"Už hráli v divácké euforii," dodal Jurík. "Od druhého gólu jsme měli už hru ve své moci, soupeře jsme k ničemu nepustili," řekl spokojený Kýhos.

Ve 31. minutě ujel Burian, který po kličce před Kašíkem přenechal kotouč najíždějícímu Malcovi, jenž přidal třetí gól. Zlínské trápení završila ve 39. minutě další hrubka, po níž zůstal před brankářem zcela sám Burian. Pokusil se o blafák, puk se ale pod brankářem dostal přímo před Vondráčka, jenž zvýšil na 4:0.

Kometa i v poslední třetině hrála útočně a Zlínu nedala nejmenší naději na zvrat. Šest minut před koncem přidal Hynek Zohorna pátý gól. Hotovo!

"Myslím, že jsme byli zdatným protivníkem," uzavřel Jurík. Příště už musí vymýšlet taktiku bez Petra Čajánka… Dlouholetý tahoun ukončil kariéru.

HC Kometa Brno - PSG Zlín 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. J. Káňa II (L. Čermák), 22. Koreis (Ton, Hanzlík), 31. Malec (Burian, Koreis), 39. Vondráček (Burian), 54. H. Zohorna (Dočekal, Honejsek). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.
Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Hájek, Hanzlík, Kuboš, Malec - Vondráček, L. Čermák, J. Káňa II - Mrázek, Koreis, Burian - Ton, V. Němec, J. Hruška - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Zlín: Kašík - Matějíček, Žižka, Marušák, Valenta, Kotvan, A. Holík - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - J. Svoboda, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Další zápasy play off (jistý program):

Semifinále:
Čtvrtek 26. března - 1. zápas:
18:20 HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno (vzájemné zápasy v této sezoně: 6:1, 6:5 po sam. nájezdech, 1:3, 1:2).

Pátek 27. března - 2. zápas:
17:10 HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno.

Sobota 28. března - 1. zápas:
15:00 HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha (vzájemné zápasy v této sezoně: 1:2, 1:4, 5:4, 5:6).

Neděle 29. března - 2. zápas:
17:20 HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha.

Pondělí 30. března - 3. zápas:
18:15 HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov.

Úterý 31. března - 4. zápas:
17:20 HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov.

Středa 1. dubna - 3. zápas:
18:20 HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec.

Čtvrtek 2. dubna - 4. zápas:
18:20 HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec.

Autor: Redakce, ČTK

23.3.2015 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.