Rozhodnuto: Češi už jsou ve čtvrtfinále, díky Francii. Costa smetl Dány

Minsk - Dlouho vyrovnaná bitva, na konci jasný výsledek. Hokejisté Francie (nečekaně a s předstihem) vybojovali postup do čtvrtfinále mistrovství světa. V pondělí porazili Dány 6:2. Znamená to, že účast ve vyřazovací fázi tím zajistili i českým hokejistům.

19.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 19.5.2014

Francie porazila DánskoFoto: ČTK/AP

Pondělní střetnutí Francie - Dánsko rozhodla až třetí třetina, kdy zářil Stephane Da Costa. Nejproduktivnější francouzský hráč na šampionátu dal dva góly a u dalších dvou asistoval.

"Je to obrovský úspěch francouzského hokeje. Už je to hodně dávno, co se nám to podařilo (postoupit do čtvrtfinále)," radoval se po utkání trenér Dave Henderson. "Jsem šťastný za celý tým," řekl.

Tým vedený zkušeným brankářem Cristobalem Huetem tak díky lepšímu skóre předstihl českou reprezentaci.

A to znamená, že svěřenci Vladimíra Růžičky budou muset zítra právě proti Francii vyhrát (klidně i v prodloužení nebo po nájezdech). Tedy pokud chtějí udržet třetí místo a vyhnout se dosud suverénnímu Rusku.

Výhra Francouzů také rozhodla o tom, že do čtvrtfinále nepostoupí slovenský tým, vedený českým koučem Vladimírem Vůjtkem.

Zpět k samotnému zápasu. Vstup se lépe vydařil Francii, které se již po 68 sekundách povedlo otevřít skóre. Brankáře Nielsena překonal Desrosiers. Dánové potřebovali k uchování šance na postup do bojů o medaile zvítězit, příliš aktivně ale nehráli.

Ve 12. minutě mohl přesto vyrovnat Jesper Jensen, ale podařilo se to až později jeho jmenovci Jesperu B. Jensenovi. Francie ale ještě v první třetině získala vedení zpět na svoji stranu; postarala se o to Rousselova tečovaná střela, na kterou Nielsen nedosáhl.

Francouzi měli poté několik příležitostí zvýšit náskok, ale nepodařilo se jim to. Nejblíže byl kapitán Meunier, který po akci Fleuryho trefil v 29. minutě tyč. A Dánové je za špatnou produktivitu potrestali, v 35. minutě vyrovnal Staal. Brankář Huet navíc následně svými zákroky zabránil dokonání obratu.

Dánům se ale třetí gól přidat nepodařilo a v závěrečné dvacetiminutovce zápas ztratili. V 50. minutě využil chybu v dánské rozehrávce Bellemare a Francie následně zápas opanovala. Na 4:2 zvýšil o dvě minuty později Stéphane da Costa, dánský zmar pak dokonali obránce Manavian a svým druhým gólem Stéphane da Costa.

"Udělali jsme nějaké změny ve třetí třetině a vyplatilo se nám to. Dostali jsme několik puků do branky. Pro náš tým je vzácné dát tolik gólů. Možná to ale bylo tím, že Dánové otevřeli hru," uvedl spokojený Henderson.

A reakce poražených? Dánský útočník Jannik Hansen litoval, že jeho tým nevyužil šanci zdramatizovat dění ve skupině. "Hrálo se moc nahoru dolů. Nám se vydařilo třicet až pětatřicet minut, ale ve zbytku to nebylo ono. Ztráceli jsme puky na modré a červené čáře a pak čelili rychlým protiútokům," řekl.

Skupina A:

Dánsko - Francie 2:6 (1:2, 1:0, 0:4)
Branky a nahrávky: 16. J. B. Jensen (Staal, Jakobsen), 35. Staal (J. Jensen, Bjorkstrand) - 2. Desrosiers (Meunier, Y. Treille), 20. Roussel (Amar, Bellemare), 50. Bellemare (Roussel, S. da Costa), 51. S. da Costa (Roussel, Bellemare), 53. Manavian (Roussel, S. da Costa), 56. S. da Costa. Rozhodčí: Rantala (Fin.), Sidorenko (Běl.) - Fluri (Švýc.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 4:2. Bez využití.
Dánsko: Nielsen - M. Lauridsen, J. B. Jensen, Larsen, Lassen, O. Lauridsen, Kristensen, Bruggisser - Boedker, Green, Christensen - N. Jensen, Madsen, Hansen - Staal, J. Jensen, Bjorkstrand - Storm, Jakobsen, Poulsen. Trenéři: Jan Karlsson.
Francie: Huet - Auvitu, Besch, Manavian, Amar, Janil, Chakiachvili, Dieude Fauvel - Roussel, Bellemare, S. da Costa - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, T. da Costa, Raux - Ritz, Henderson, Tardif. Trenér: Dave Henderson.

1. Kanada 6 4 1 1 0 25:11 15
2. Švédsko 6 4 1 1 0 16:9 15
3. Francie 6 2 2 0 2 21:15 10
4. ČR 6 2 1 2 1 15:14 10
5. Slovensko 6 2 0 1 3 16:18 7
6. Norsko 6 2 0 1 3 14:16 7