Fantastický finiš. Benn dal tři góly a v bodování přeskočil Crosbyho i Tavarese

New York /VIDEO/ – Hokejový útočník Jamie Benn z Dallasu získal poprvé Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL. Pětadvacetiletý Kanaďan dosáhl na svou první individuální trofej v kariéře díky čtyřbodovému představení v sobotním posledním utkání proti Nashvillu (4:1), díky kterému si polepšil na 87 bodů za 35 branek a 52 asistencí z 82 utkání. O bod předstihl krajana Johna Tavarese z New York Islanders. Jakub Voráček skončil se ztrátou šesti bodů na vítěze pátý.

12.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 12.4.2015

Jamie Benn (vlevo) v souboji s Taylorem Beckem z Nashville Predators.Foto: čtk

Tavares neudržel první pozici ani po gólu a asistenci v duelu s Columbusem (4:5 po samostatných nájezdech). Skončil s bilancí 86 bodů za 38 přesných zásahů a 48 přihrávek rovněž z plného počtu 82 utkání.

Obhájce vítězství v kanadském bodování Sidney Crosby z Pittsburghu, který sehrál jen 77 duelů, byl třetí s 84 body za 28 gólů a 56 asistencí.

Voráček v sobotním utkání proti Ottawě (1:3) nebodoval a klesl na páté místo za Alexandra Ovečkina z Washingtonu. S 81 body za 22 branek a 59 přihrávek z 82 zápasů ale prožil pětadvacetiletý kladenský odchovanec suverénně nejlepší sezonu kariéry. Stejně tak Jiří Hudler z Calgary, který obsadil se 76 body (31+45) z 78 duelů osmé místo.

Ovečkin popáté v kariéře získal Maurice Richard Trophy

Ruský hokejový kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu získal potřetí za sebou a celkově popáté v kariéře Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Devětadvacetiletý trojnásobný mistr světa nastřílel v 81 duelech 53 branek. V minulé sezoně dal 51 gólů v 78 zápasech a ve zkrácené sezoně 2012/13 po výluce kraloval s 32 góly ze 48 utkání.

Maurice Richard Trophy převzal Rus už v sezonách 2007/08 a 2008/09. Při prvním triumfu si vytvořil osobní rekord ve slavné soutěži s 65 brankami v 82 zápasech. O rok později měl na kontě 56 gólů ze 79 klání.

Historickým střeleckým rekordem za jednu sezonu v NHL je 92 gólů Waynea Gretzkého z Edmontonu z ročníku 1981/82. Maurice Richard Trophy se uděluje až od roku 1999. V roce 2003 ji získal za 50 gólů také český útočník Milan Hejduk z Colorada.

Brankáři:

Ondřej Pavelec (Winnipeg) odchytal v 50 zápasech 2837:51 minut, inkasoval 108 branek, průměr má 2,28 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 92,0 procenta a pětkrát udržel čisté konto.

Petr Mrázek (Detroit) odchytal v 29 zápasech 1585:02 minut, inkasoval 63 branek, průměr má 2,38 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 91,8 procenta a třikrát udržel čisté konto.

Michal Neuvirth (NY Islanders) odchytal v 32 zápasech 1849:45 minut, inkasoval 92 branek, průměr má 2,98 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,4 procenta.

Marek Mazanec (Nashville) odchytal ve dvou zápasech 105:44 minut, inkasoval čtyři branky, průměr má 2,26 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,5 procenta.