Prospal se konečně trefil, Tampa přesto prohrála

Tampa Bay - Václav Prospal dvěma body porážce nezabránil, gól dali i Hejduk s Fleischmannem.

17.10.2008

Zápas mezi Detroitem a Vancouverem slavnostně zahájil legendární útočník Red Wings Alex Delvecchio. Na snímku vhazuje puk mezi kapitány Mattiase Öhlunda (vlevo) a Nicklase Lidströma. Foto: REUTERS/Rebecca Cook

Sezona, která pro hokejisty Tampy Bay Ligtning začala v Praze, se z jejich pohledu zatím nevyvíjí vůbec dobře. I po domácím utkání s New Yorkem Islanders totiž Blesky stále čekají na první výhru. Tentokrát prohráli 3:4 po prodloužení.

Ostrované přitom po dvou třetinách vedli v Tampě už 2:0. Postarali se o to Mike Comrie a Doug Weight. K vyrovnání zaveleli Vincent Lecavalier a Václav Prospal.

První jmenovaný se po Prospalově asistenci prosadil ve 44. minutě, o devět minut později skóroval i Prospal. V končící přesilovce uplatnil před brankou gólmana MacDonalda svou šikovnost a důraz a protlačil do sítě vyražený puk.

Chvíli na to však Islanders opět vedli. Trent Hunter překonal Olafa Kölziga poprvé v zápase. Znovu srovnat se podařilo Ryanu Malonemu, následovalo tedy prodloužení.

To ale netrvalo dlouho. Už po jedenapadesáti vteřinách chyboval v rozehrávce za brankou Kölzig a Frans Nielsen naservíroval Hunterovi puk před prázdnou klec domácích. Hunter pak svou druhou trefou v utkání rozhodl.

„Letos se nám zatím opravdu nedaří,“ citoval zklamaného Prospala server nhl.com. „Ale na druhou stranu, vrátit se do zápasu a vstřelit tři góly ve třetí třetině nám zařídilo aspoň bod,“ dodal český útočník, který byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Fleischmann odstartoval velký obrat Capitals

Povedený obrat ve vývoji zápasu předvedli v Pittsburghu hráči Washingtonu Capitals. Prohrávali na ledě Tučňáků už o tři góly, přesto nakonec vyhráli 4:3. A svůj podíl na tom měl i útočník Tomáš Fleischmann.

Dlouho se zdálo, že všechno se bude pro domácí vyvíjet ideálně. Střelecky se prosadili Alex Goligoski, Jevgenij Malkin a Miroslav Šatan. Tomu na gól přihrával Petr Sýkora. Všechny tyto branky padly v přesilovkách, ta Šatanova dokonce v dvojnásobné.

„Možná jsme v prvních dvou třetinách spali. Rozhodně jsme nehráli náš hokej,“ kritizoval výkon svého týmu Alexandr Ovečkin.

Ve třetí části se ale všechno změnilo, Capitals Tučňáky přestříleli v poměru 21:6. Obrat ve skóre odstartoval ještě v prostřední dvacetiminutovce Fleischmann, o vítězství Washingtonu pak rozhodly trefy Alexandra Sjomina, Michaela Nylandera a Boyda Gordona.

„Nepřijatelné. To je všechno. První dvě třetiny jsme hráli pěkně. Ale to, co přišlo v té třetí, bylo zkrátka nepřijatelné,“ rozčiloval se po ztraceném utkání kouč domácích Michel Therrien.

Therrien se také musí zamyslet nad faktem, že jeho hráči už čtvrtý zápas po sobě nedokázali dát gól při plném počtu hráčů na ledě.

Utkání okořenily i střety dvou krajanů, kamarádů, ale i rivalů Ovečkina s Malkinem. Často, když se na ledě potkali, zapomínali na puk i dění kolem a snažili se pouze o tvrdý náraz do druhého.

„Ovečkin je skvělý hokejista, ale pořád do mě narážel – nechápu proč,“ vrtěl hlavou po zápase Malkin. „To je prostě hokej, já se tvrdě srážím s každým,“ opáčil Ovečkin, který neskóroval druhý mač po sobě.

Hejduk se trefil potřetí v sezoně

Už třetí gól v nové sezoně si na své konto připsal útočník Colorada Milan Hejduk. Přispěl k vítězství Lavin 5:2 nad trápící se Philadelphií. Letci podlehli počtvrté za sebou a rozhodně se jim tak nedaří naplňovat ambiciózní předsezonní plány.

Mnohem lepší náladu může mít brankářská opora New Jersey Devils. Gólman Ďáblů Martin Brodeur si totiž v duelu s Atlantou připsal už 97. čisté konto v kariéře. Na rekord legendárního Terryho Sawchuka tak Brodeur ztrácí už jen šest vychytaných nul.

Domácímu zápasu úřadujícího šampiona Detroitu s Vancouverem předcházela pocta slavnému útočníkovi Red Wings Alexi Delvecchiovi. Člen hokejové Síně slávy s Detroitem vyhrál v padesátých letech třikrát Stanley Cup a dvanáct let dělal Rudým křídlům kapitána, rekord překonaný až Stevem Yzermanem.

Delvecchio také často mluví o tom, že bruslit se naučil až v pro hokejistu velmi pozdním věku dvanácti let. Jeho následovníci bruslí od malička, příliš jej však nepotěšili. Detroit prohrál s Vancouverem po prodloužení 3:4

Atlanta - New Jersey Devils 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 39. Rolston. Střely na branku: 25:35.

Pittsburgh - Washington 3:4 (2:0, 1:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 13. Goligoski, 20. Malkin, 22. Šatan (Sýkora) - 26. Fleischmann, 44. Sjomin, 50. Nylander (Fleischmann), 56. Gordon. Střely na branku: 26:30.

Tampa Bay - New York Islanders 3:4 PP (0:1, 0:1, 3:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 44. Lecavalier (Prospal), 53. Prospal (Krajíček), 55. Malone - 54. a 61. Hunter, 3. Comrie, 34. Weight. Střely na branku: 36:36.

Florida - Minnesota 2:6 (0:1, 2:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 25. Boynton, 35. Skrastinš - 34. a 47. Miettinen (na první Mojžíš), 12. Brunette, 23. K. Johnsson, 36. Pouliot, 56. M. Koivu. Brankář Tomáš Vokoun odchytal 40 minut, obdržel 4 góly z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 81,8%. Střely na branku: 26:34.

Detroit - Vancouver 3:4 PP (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 7. Holmström, 24. Rafalski, 32. Cleary - 6. Hansen, 11. Kesler, 43. Raymond, 61. Burrows. Střely na branku: 35:29.

St.Louis - Dallas 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
Branky: 13. Tkachuk, 16. McKee, 23. Y. Stastny, 33. Boyes, 38. Wagner, 53. Brewer - 17. Barch. Střely na branku: 23:30.

Colorado - Philadelphia 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky: 10. Clark, 17. Svatoš, 26. Hejduk, 40. McCormick, 53. P. Stastny - 25. Gagne, 29. M. Richards. Střely na branku: 34:18.

Autor: Vojtěch Žižka

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.