První porážka. Češi před MS nevyzráli na Švédy: Kovář: Je to jen příprava

Timra - Šest zápasů, pět výher. Čeští hokejisté přišli v přípravě na mistrovství světa v Praze a Ostravě o neporazitelnost. V Timře podlehli v duelu, který byl součástí seriálu Euro Hockey Tour, domácímu Švédsku 1:2. Jediný gól v nedělním utkání vstřelil útočník Vladimír Sobotka. V pátek svěřenci Vladimíra Růžička porazili stejného soupeře 4:1.

19.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 19.4.2015

Tomáš Filippi (uprostřed) se snaží prosadit proti Švédsku.Foto: ČTK/AP/Hakan Nordstrom / TT

"Myslím si, že můžeme být spokojení, i když jsme prohráli. Měli jsme horší pohyb a půl zápasu jsme se trošku hledali. Nedali jsme si kotouče na hůl. Švédové dobře bránili a my jsme měli problém se u nich (ve třetině) prosadit," řekl asistent trenéra Ondřej Weissmann. "Oproti pátku hrál soupeř důrazněji, agresivněji. Hodně chodili dopředu, tlačili nás a my jsme si s tím neuměli poradit," uvedl.

Trenéři obou týmů udělali oproti pátku řadu změn v sestavě. Na české straně chyběl zraněný útočník Vondrka, do hry se naopak podle očekávání dostali Valský a Zohorna.

Začátek utkání byl opatrný, možná i proto, že mu předcházel dlouhý slavnostní ceremoniál, při kterém byl pod strop arény umístěn dres švédské legendy Matse Näslunda.

Jako první se do zápasového rytmu dostali čeští hráči, kteří se zásluhou Sobotkovy třetí reprezentační branky dostali v 6. minutě do vedení. V polovině první třetiny mohl zvýšit Smoleňák, který byl sám před brankářem Pettersonem-Wetzelem, nemířil však přesně. Na druhé straně vzápětí trefil Sjögren tyč.

Češi doplatili na dvojnásobné vyloučení

Domácím k vyrovnání pomohla přesilová hra. Nejprve byl vyloučen Smoleňák, následně měli Češi příliš mnoho hráčů na ledě a Švédové výhodu pět na tři využili. Thuressonovu šanci ještě Kovář zlikvidoval, 45 sekund před koncem první části jej však překonal Andersson.

Vyrovnání Švédy povzbudilo a i v úvodu druhé třetiny měli více ze hry. Se Sandbergovou šancí si ještě Kovář poradil, poté ale dostal pas do jízdy Sörenssen a domácí po jeho precizním zakončení vedli.

Vzápětí navíc chyboval v rozehrávce Čáslava a jen díky dalšímu výbornému zákroku brankáře Jekatěrinburgu po střele Riderwalla nevedli Švédové o dva góly. "Sedm osm minut jsme ve druhé třetině měli problém. Stříleli jsme po sobě puky a kupily se tam chyby," řekl brankář Jakub Kovář.

Růžička po tvrdém střetu nedohrál

Vyrovnat mohl Koukal, ale neuspěl stejně jako Simon nebo v přesilové hře Birner, jenž trefil tyč. Kovářovi ještě předtím nadělala velké starosti skákavá střela Wallmarka. To už v české sestavě chyběl Martin Růžička, který po drsném ataku Rahimiho odjel otřesený z ledu jen s pomocí spoluhráčů.

"Nechtěl bych se moc vyjadřovat k rozhodčím. Hráč neměl puk a dostal ránu do hlavy. To je asi bez komentáře," řekl útočník Sobotka k tomu, že podle finských arbitrů nebyl Rahimiho zákrok v rozporu s pravidly. Již v první třetině ze hry s poraněným kotníkem odstoupil Buchtele.

Vyrovnat se výběru kouče Růžičky nepodařilo ani při dlouhé power play. "Každá porážka mrzí, vždy je lepší vyhrát. Je to ale pořád příprava. Důležité zápasy teprve přijdou," řekl Jakub Kovář.

Švédsko - Česká republika 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Andersson (Petersson, Thuresson), 25. Sörensen (Thuresson, Rahimi) - 6. Sobotka (Birner, Mozík). Rozhodčí: Rantala, Pajula (oba Fin.) - Ahlström, Käck (oba Švéd.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5028.

Švédsko: Petterson-Wentzel - Rahimi, Ahnelöv, Motin, Ekbom, Gunnarsson, Andersson - Petersson, Wallmark, Johansson - Thuresson, Riderwall, Sörensen - Danielsson, Sjögren, Jannmark-Nylén - Aslund, Carlsson, Sandberg. Trenér: Pär Marts.
ČR: Jakub Kovář - Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Mozík, Kempný, Jordán, Polášek - Birner, Sobotka, Simon - Valský, Novotný, Smoleňák - M. Růžička, T. Zohorna, Zaťovič - Radil, Koukal, Buchtele (12. Filippi). Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Chybí brigádníci. Firmy nabízejí rekordní odměny

Praha - Předvánoční nákupní horečka se dostává do finální fáze a e-shopy, obchodní řetězce a další obchody čím dál hůře shánějí brigádníky. Ti si letos kvůli situaci na pracovním trhu přijdou na rekordní odměny, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. V Praze brigádníci inkasují až 160 korun za hodinu.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.