Rakousko v boji o všechno zdolalo Lotyše, které čeká boj o záchranu

Helsinky -  Hokejisté Rakouska zdolali na mistrovství světa v Helsinkách Lotyšsko 6:3 a po zatím brankově nejbohatším duelu turnaje slaví zisk prvních bodů. Lotyši zůstali i po třetím zápase bez bodu a čeká je tuhý boj o záchranu v elitní kategorii, v níž hrají nepřetržitě od roku 1997. Před duely se Slovenskem, Německem, Francií a domácím Finskem mají hrozivé skóre 4:16.

7.5.2013

Daniel Oberkofler (vpravo) a Raphael Herburger se radují z trefy do sítě Lotyšska.Foto: ČTK/AP/Martti Kainulainen

Do důležité bitvy o udržení přitom Lotyši vstoupili lépe. Ve čtvrté minutě je dostal do vedení Berzinš, který po Keninšově asistenci snadno překonal Starkbauma. Další možnost týmu kanadského trenéra Teda Nolana měl Cipulis, který dohrál uplynulou sezonu v dresu pražského Lva.

Závěr úvodního dějství ale patřil Rakousku. Ve 14. minutě skončilo za Masalskisovými zády nahození Floriana Iberera. Vzápětí pomohla po úniku Vaneka lotyšskému brankáři levá tyč, ale v 18. minutě už při přesilovce otočil stav od modré čáry Lakos.

Ve 24. minutě zvýšila hvězda Buffala Vanek, který sám zakončil přečíslení střelou do levého horního rohu. Za necelé čtyři minuty inkasoval Masalskis znovu od modré čáry a po trefě Altmanna se zlobil na vlastní stínící obránce.
Lotyši se ale nevzdávali. Ve 34. minutě trefil exkladenský Koba Jass horní tyč a v závěru druhé části už snížil Saviels. Lakosovo vyloučení z konce druhé třetiny potrestal po 52 vteřinách závěrečné třetiny Darzinš, ale obrat se nekonal. Raffl a Oberkofker pojistili vítězství Rakušanů.

"Odehráli jsme solidní zápas po defenzivní stránce," řekl útočník vítězů Markus Peintner. "Věděli jsme, že Lotyši mají dobrý tým. Byli favority a my outsidery, ale využili jsme šanci a jsme moc šťastní za to, že máme tři body," dodal.
"Když to trošku nadsadím, tak soupeř měl šest střel na branku a dal z toho šest gólů," připomněl lotyšský obránce Krisjanis Redlihs střeleckou převahu svého celku (39:25). "Naopak my jsme prostě nebyli schopní dostat puk do branky," doplnil.

Skupina B (Helsinky):

Rakousko - Lotyšsko 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 14. F. Iberer (Hundertpfund), 18. Lakos (Latusa, Baumgartner), 24. Vanek, 27. Altmann (Welser, Kristler), 50. Raffl (Hundertpfund), 57. Oberkofler (Pöck, Schuller) - 4. Berzinš (Keninš, Meija), 39. Saviels (Andersons, Indrašis), 41. Darzinš (Cipulis). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3051.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, Hundertpfund, Herburger - M. Iberer, Peintner, Baumgartner - Oberkofler. Trenér: Manny Viveiros.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Meija - K. Jass, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

7.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
7 4

Návrh ČSSD by více zdanil lékaře, kterým vláda přidala

5

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

Na špatný stav evangelického kostela v Rudníku upozornil při návštěvě obce prezident Miloš Zeman. Měl pravdu. Stav kostela je otřesný. Co s ním?

Odsoudili ho za střelbu na exekutory, teď zřejmě spáchal sebevraždu

Svědky otřesné události museli být obyvatelé sídliště v Napajedlích na Zlínsku. Na balkonovém zábradlí bytového domu tam stál v sedmém patře muž. V tričku a trenýrkách, přešlapoval po něm po špičkách a k tomu občas naklonil hlavu k policejnímu vyjednavači, který se jej snažil přesvědčit, aby svůj záměr skočit z výšky dvaceti metrů na betonový chodník neuskutečnil.

Jurečka podle Kalouska zákon o registru smluv vykastroval

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka s podporou komunistů, ČSSD a ODS dnes podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska zákon o registru smluv "zručně vykastroval". Zákon, který byl nejúčinnějším protikorupčním opatřením, je nyní cela zbytečný, řekl Kalousek novinářům.