Hudler dal vítězný gól, Michálkovy trefy nestačily

Stockholm/Helsinky - Hokejisté Los Angeles se nyní přesunou do Berlína k utkání s Buffalem.

7.10.2011

Buffalo zdolalo v Helsinkách Anaheim 4:1.Foto: ČTK

Hokejový útočník Milan Michálek se dvakrát střelecky prosadil v pátečním utkání NHL na ledě Detroitu, jeho Ottawa však prohrála 3:5. Vítězný gól domácích si připsal Jiří Hudler, který v 31. minutě zvýšil už na 4:0.

Hudler skóroval poté, co v útočném pásmu vybojoval puk spolu s Pavlem Dacjukem, dostal od něho přihrávku do jízdy a sám před gólmanem Craigem Andersonem zavěsil bekhendovou střelou pod horní tyčku.

Na začátku třetí třetiny přidali Red Wings pátý gól, pak však polevili a umožnili soupeři třemi góly korigovat skóre. Během necelých tří minut se dvakrát prosadil Michálek, nejprve povedenou tečí a poté blafákem do bekhendu, v předposlední minutě pak snížil na konečný dvoubrankový rozdíl střelou od modré čáry obránce Filip Kuba.

Trenér Detroitu Mike Babcock byl z výkonu mužstva v třetí třetině na rozpacích. „Nelíbilo se mi, jak jsme k třetí třetině přistoupili. Začali jsme hrát trochu lhostejně a najednou byl soupeř zpátky ve hře. Nechci nijak snižovat výkon Ottawy, ale prostě jsme si zbytečně pokazili dobrý dojem,“ prohlásil Babcock.

Jinak mohl být ale spokojený a to především s výkonem třetí a čtvrté formace. Hráči z obou řad si připsali dva góly a čtyři asistence, nejvíc zazářil centr čtvrtého útoku Cory Emmerton, jenž v teprve třetím zápase NHL v životě dal gól a na další přihrál. Povedený výkon předvedl také český obránce Jakub Kindl, jenž si připsal asistenci a na ledě byl u tří vstřelených gólů Detroitu.

Domácí klub před zápasem uctil památku bývalých hráčů Ruslana Saleje, Stefana Liva a někdejšího asistenta trenéra Brada McCrimmona, kteří před měsícem zahynuli při leteckém neštěstí v ruské Jaroslavli. Ceremoniálu se zúčastnila i vdova po McCrimmonovi s dvěma dětmi.

Gólem a asistencí se uvedl při své premiéře v dresu Columbusu útočník Václav Prospal, který do týmu Blue Jackets přesídlil v létě z New York Rangers. Na úspěch jeho nového mužstva to ale nestačilo, Columbus na domácím ledě podlehl Nashvillu 2:3.

Prospal v 35. minutě vyrovnal na 1:1, když uplatnil důraz před brankou a pohotovou dorážkou zakončil rychlý protiútok Columbusu. Hned v následující minutě však Craig Smith oslavil gólem svůj premiérový zápas v v NHL a vrátil Nashvillu vedení, které hned po 39 sekundách třetí třetiny navýšil další nováček Matt Halischuk.

Domácím se sice podařilo vstřelit kontaktní gól, když se v 51. minutě prosadil po Prospalově přihrávce zpoza branky Rick Nash, kýženého vyrovnání se však přes 18 tisíc fanoušků nedočkalo. Při závěrečném tlaku Nashville podržel několika výbornými zákroky brankář Pekka Rinne, který nastoupil navzdory menší viróze.

„Chytal dobře celý zápas,“ uznal trenér Columbusu Scott Arniel. „Zasypali jsme ho spoustou střel a na konci utkání jsme měli řadu skvělých šancí. Hráči bojovali, bohužel, nepodařilo se jim vstřelit třetí gól,“ litoval Arniel.

Úspěšný trenérský debut v NHL prožil kouč Dallasu Glen Gulutzan, jehož svěřenci porazili 2:1 Chicago. O góly domácích se postarali v druhé třetině Alex Goligoski a Jamie Benn, jedinou branku Blackhawks vstřelil pouhých čtrnáct sekund před závěrečnou sirénou Nick Leddy. Zkazil tak brankáři Kari Lehtonenovi čisté konto.

NHL v Evropě

Hokejisté New York Rangers prohráli své zahajovací utkání NHL ve Stockholmu 2:3 v prodloužení s Los Angeles. Rangers, kteří se v přípravě představili minulý týden na ledě pražské Sparty, neudrželi ve třetí třetině vedení.

Jezdcům dal naději na vítězství v 51. minutě slovenský kanonýr Marián Gáborík, z příznivého stavu 2:1 se však newyorský tým radoval jen pět minut. V čase 55:01 vyrovnala posila z Philadelphie Mike Richards a tentýž hráč asistoval u vítězné trefy Jacka Johnsona 52 sekund před koncem prodloužení.

Hokejisté Los Angeles se nyní přesunou do Berlína k utkání s Buffalem, jež v pátečním druhém evropském duelu NHL porazilo v Helsinkách 4:1 Anaheim. Ducks přeletí do Stockholmu na zápas s Rangers.

Sabres vyhráli i díky dvěma přesilovkovým gólům rakouského útočníka českého původu Thomase Vanka, jenž hned v úvodu sezony potvrdil, proč byl v minulých pěti ročnících nejlepším střelcem Buffala.

Výsledky NHL

Stockholm: Los Angeles – New York Rangers 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0), 11. Kopitar, 56. M. Richards, 65. Johnson – 16. Callahan, 51. Gáborík. Střely na branku: 30:26. Diváci: 13.800.
Helsinky: Buffalo – Anaheim 4:1 (2:0, 2:1, 0:0), 5. a 32. Vanek, 9. Leino, 26. Pominville – 25. Guenin. Střely na branku: 25:30. Diváci: 13.349.
Carolina – Tampa Bay 1:5 (1:0, 0:2, 0:3), 9. Skinner – 26. St. Louis, 38. Lecavalier, 53. Downie, 53. Hall, 57. Malone. Střely na branku: 33:34. Diváci: 18.680.
Detroit – Ottawa 5:3 (1:0, 3:0, 1:3), 17. Bertuzzi (Kindl), 22. Lidström, 30. Emmerton, 31. Hudler, 44. I. White – 46. a 49. M. Michálek, 59. Kuba. Střely na branku: 39:32. Diváci: 20.066.
Dallas – Chicago 2:1 (0:0, 2:0, 0:1), 21. Goligoski, 37. Benn – 60. Leddy. Střely na branku: 33:38. Diváci: 15.285.
Columbus – Nashville 2:3 (0:0, 1:2, 1:1),
35. Prospal, 51. Nash (Prospal) – 26. R. Sutter, 36. C. Smith, 41. Halischuk. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18.247.

Živnostníci: Zákon zaspal v 90. letech. Chceme nový

Méně papírování slibuje novela živnostenského zákona. Podle podnikatelů přinese jen kosmetické změny.

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.