Rangers vyhráli v Pittsburghu a vrátili sérii do New Yorku

New York – Hokejisté New Yorku Rangers zvítězili v pátečním utkání 2. kola play off NHL na ledě Pittsburghu 5:1 a snížili stav zápasů na 2:3. Série bude pokračovat šestým duelem v neděli v Madison Square Garden v New Yorku.

10.5.2014

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby v souboji s Marcem Staalem.Foto: čtk

Plány Penguins na oslavy postupu do finále konference před vlastními fanoušky vzaly rychle za své. Už v polovině utkání totiž hosté vedli 4:1, zejména zásluhou útočníků Dericka Brassarda a Matse Zuccarella. První dal dva góly a na další přihrál, druhý si připsal tři asistence.

Skóre otevřel v 10. minutě v přesilové hře svou první brankou v letošním play off Chris Kreider, o šest minut později zvýšil Brassard na 2:0. V úvodu druhé třetiny sice snížil Jevgenij Malkin, pak ale hosté odskočili na tříbrankový rozdíl díky dvěma slepeným gólům v rozmezí 50 sekund. Výhru zpečetil v 58. minutě trefou do prázdné branky při power play domácího týmu Kevin Klein.

Brassard a Zuccarello vypadají jako specialisté na lovení „Tučňáků". Prvně jmenovaný šestadvacetiletý rodák z kanadského Hullu v devíti vzájemných zápasech v sezoně dal Pittsburghu pět gólů a na tři přihrál, navíc obě jeho trefy v play off byly vítězné. Jeho norský parťák z útoku skóroval třikrát a posbíral sedm asistencí.

„Proč se nám proti nim tak daří? Na to nemám odpověď," pokrčil rameny Brassard. „Prostě hrajeme a nepřipouštíme si žádný tlak. Pomáhá nám, že jsme dobří kamarádi i mimo led. Snažíme se zůstat pozitivní. Věděli jsme, že musíme přidat, protože předchozí dva zápasy z naší strany nebyly nic moc. Trochu jsme přitvrdili a šťastně se k nám odrazilo několik puků," popsal.

Rozdílný výkon

Výkon Rangers se skutečně diametrálně lišil od předchozího duelu, kdy zaměstnali brankáře Marca-Andrého Fleuryho jen 15 střelami. Tentokrát svěřenci trenéra Alaina Vigneaulta vypálili dvojnásobný počet ran. „Pokud jsme chtěli uspět, museli jsme se rapidně zlepšit. A to se nám povedlo. Vypracovali jsme si řadu šancí a dokázali překonat jejich brankáře, který byl v této sérii zatím vynikající," uvedl Vigneault.

V dresu Rangers oslavil vítězství i útočník Martin St. Louis, jemuž den před zápasem náhle zemřela v 63 letech matka. „Budu hrát. S tátou jsme se shodli, že by si to mamka přála," oznámil osmatřicetiletý veterán.

Pittsburgh doplatil na nemohoucnost v přesilových hrách, která Penguins provází v celé sérii: z 15 početních výhod dokázali využít jedinou. Tentokrát promarnili čtyři přesilovky včetně 83 sekund trvající výhody pět na tři v závěru druhé třetiny. „To byla velká šance, abychom se vrátili do zápasu. Bohužel jsme vůbec nevystřelili," litoval kouč Dan Bylsma.

Cesta do dalšího kola se zkomplikovala obhájcům Stanleyova poháru z Chicaga, kteří podruhé za sebou prohráli v Minnesotě. Série se tak za nerozhodného stavu 2:2 vrací na led Blackhawks.

Hráči Wild prodloužili domácí neporazitelnost v letošním play off na pět zápasů. Po úterním triumfu 4:0 se sice na páteční vítězství 4:2 nadřeli trochu víc, od začátku ale měli na ledě převahu, což vyjadřuje i poměr střel 31:20.

Rozhodující pro vývoj zápasu byla branka Nina Niederreitera, který v 28. minutě vstřelil gól na 3:2 pouhých 44 sekund poté, co na druhé straně vyrovnal Michal Handzuš. Náskok „Divočáků" pak v 44. minutě v přesilové hře ještě zvýšil Jared Spurgeon.

Výsledky NHL

VÝCHODNÍ KONFERENCE – 5. zápas:

Pittsburgh – New York Rangers 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Branky: 24. Malkin – 16. a 28. Brassard, 10. Kreider, 29. McDonagh, 58. Klein. Střely na branku: 32:35. Diváci: 18.633. Stav série: 3:2.

ZÁPADNÍ KONFERENCE – 4. zápas:

Minnesota – Chicago 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 8. Fontaine, 24. Pominville, 28. Niederreiter, 44. Spurgeon – 20. Sharp (Rozsíval), 27. Handzuš. Střely na branku: 31:20. Diváci: 19.405. Stav série: 2:2.

10.5.2014 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.