Rusko už i s Ovečkinem nedalo šanci Švýcarům a dál stíhá Česko

Moskva - Hokejisté Ruska porazili ve svém pátém zápase na mistrovství světa v Moskvě Švýcarsko 5:1 a vrátili se na druhé místo tabulky skupiny A za českou reprezentaci. Dvěma góly se o to zasloužil útočník Ivan Tělegin. V dresu sborné se poprvé představily tři zámořské posily z Washingtonu v čele s hvězdným útočníkem Alexandrem Ovečkinem.

14.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 14.5.2016

Rusko nastoupilo proti Švýcarsku už i s Alexandrem Ovečkinem.Foto: ČTK/ZUMA/Melanie Duchene

"Dnes se mi dařilo, ale byl to taky den nás všech, protože jsme vyhráli jako tým a to je hlavní. Jen je škoda, že jsme v závěru dostali gól a nepomohli Sergeji Bobrovskému k nule. Věřím ale, že příště budeme hrát až do konce a nepolevíme," řekl Tělegin.

Ovečkin s klubovým spoluhráčem Kuzněcovem a Burmistrovem vytvořili novou elitní formaci Rusů, hlavní hvězdou zápasu však byl Tělegin, který v 6. minutě otevřel skóre. Další branky mohly vstřelit oba týmy v přesilových hrách, brankáři Bobrovskij i Berra však byli bezchybní. Ruský gólman v závěru první třetiny nakrátko opět pustil na led náhradníka Sorokina.

V 29. minutě se předvedly posily Ovečkin s Kuzněcovem. Na 2:0 zvýšil Kuzněcov, přičemž jeho úspěch musel stejně jako první gól potvrdit videorozhodčí. Stejná dvojice byla blízko branky i v 33. minutě, Kuzněcov ale tentokrát nezamířil přesně. Krátce nato mohl snížil Walker, ale Bobrovskij jeho pokus zlikvidoval.

Potřetí se skóre změnilo v 49. minutě, kdy se podruhé prosadil Tělegin. A opět mu přihral Ljubimov. "Hráli jsme spolu téměř celou sezonu a na ledě o sobě víme, takže je to jednodušší. A sedí nám i souhra s Kalininem, protože jsme všichni schopni dát gól a zároveň i hrajeme všichni i dozadu," uvedl Tělegin, který působí společně s Ljubimovem v CSKA Moskva.

Ovečkin přiznal, že šlo o těžký duel

Předtím sborná hrála přesilovku pět na tři, gól ale dát nedokázala. V pokračující klasické výhodě hosty zachránilo jen Berrovo posunutí branky, za což dostal trest.

Švýcaři následně při početní výhodě riskovali bez Berry, snížit se jim ale nepodařilo. Naopak domácí fanoušky rozjásal Širokov. Až poté se dočkal i soupeř a Moser snížil na 1:4. Poslední slovo však měla dvojice Dacjuk - Mozjakin, která se 17 sekund před koncem postarala o pátý gól Ruska.

"Byl to těžký zápas, dlouho jsme se nemohli prosadit, i když šance jsme si vytvářeli. Ale vyhráli jsme, díky bohu, a to je hlavní," oddechl si Ovečkin.

Zatímco Rusové mají jistý postup do čtvrtfinále a jsou ve hře i o vítězství ve skupině, Švýcaři jsou se sedmi body čtvrtí a čeká je tuhý boj o účast ve vyřazovací části. "Věděli jsme, že pokud chceme uspět, musíme hrát dobře v defenzivě a snažit se soupeře dostat pod tlak. To se nám ale dařilo jen chvíli," řekl kapitán Švýcarů Andres Ambühl. "Na rozdíl od nás si vytvářeli hodně šancí," uznal.

Skupina A (Moskva):

Rusko - Švýcarsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 6. Tělegin (Ljubimov), 29. Kuzněcov (Ovečkin), 49. Tělegin (Ljubimov), 56. Širokov (Zajcev), 60. Mozjakin (Dacjuk, Sannikov) - 59. Moser (Weber, Niederreiter). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala (Fin.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:8, navíc Grossmann (Švýc.) 10 min. Bez využití. Diváci: 11.222.

Rusko: Bobrovskij (18.-20. Sorokin) - Vojnov, Jemelin, Antipin, Orlov, Zajcev, Marčenko, Bělov - Ovečkin, Kuzněcov, Burmistrov - Sannikov, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Širokov. Trenér: Oleg Znarok.
Švýcarsko: Berra - Du Bois, Geering, Schneeberger, Blum, Weber, Marti, Grossmann - Trachsler, Niederreiter, Moser - Hofmann, Schappi, Andrighetto -Ambühl, Hollenstein, Walser - M. Wieser, D. Wieser, Walker. Trenér: Patrick Fischer.

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.