Rusové po Francii nezvládli ani vypjatý duel proti domácím Finům

Helsinky - Hokejisté domácího Finska porazili na mistrovství světa Rusko 3:2 a dostali se do čela základní skupiny v Helsinkách o dva body právě před sbornou i USA, které mají ještě zápas k dobru. Dvěma góly se na výhře podílel útočník Petri Kontiola, který si připsal minimálně dva kanadské body ve čtyřech z pěti utkání na turnaji. Rusové si tak nespravili chuť po čtvrteční šokující porážce s Francií 1:2.

10.5.2013

Finští hokejisté po skvělém výkonu zdolali Rusko.Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Heikki Saukkomaa

Poprvé se předvedl Kontiola ve čtvrté minutě, kdy jej našel Aaltonen mezi kruhy a útočník Čeljabinsku tvrdou a přesnou ránou do levého horního rohu otevřel skóre. Následně při Bělovově vyloučení ruský gólman Varlamov podržel svůj tým při Pesonenově ráně. Pak odolali v oslabení Finové a krátce po něm pomohla brankáři Raantaovi tyč po Kokarevově střele.

V úvodu druhého dějství zase pomohla tyč sborné při Aaltonenově šanci. Ve 24. minutě bylo vyrovnáno, když při Pihlströmově trestu dorazil puk po Kovalčukově střele Radulov. Finové hnaní zaplněnou Hartwall Arenou ale opět strhli vedení na svou stranu. Pesonen ještě sám před Varlamovem minul, ale ve 28. minutě se prosadil tečí Lepistöovi střely Kontiola a zaznamenal pátý gól na turnaji.

Náskok zvýšil ve 36. minutě střelou z levého kruhu Aaltonen. Potom při ruské přesilovce Raanta trošku kuriózně po zakopnutí chytil Kovalčukovu střelu. Finský gólman puk za záda nepustil ani ve třetí třetině po ráně Nikulina či velké šanci Radulova. Překonal ho až 108 sekund před koncem při power play Ruska Kovalčuk, který zakončil povedenou kombinaci.

Kovalčuk se tak udržel v čele produktivity s devíti body i na prvním místě mezi kanonýry se šesti góly, ale Rusové už ztrátu nedotáhli. Tři vteřiny před koncem ještě lídr kanadského bodování po předchozí strkanici před brankovištěm srazil pěstí Pesonena a inkasoval stejně jako finský útočník trest na pět minut a do konce utkání.

Skupina B (Helsinky):

Finsko - Rusko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 36. Aaltonen (Pesonen) - 24. A. Radulov (Kovalčuk), 59. Kovalčuk (Těreščenko, Nikulin). Rozhodčí: Croft (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Morrison (USA), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 8:5, navíc Pesonen - Kovalčuk oba 5 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 12.283.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

10.5.2013 VSTUP DO DISKUSE

Norský Barnevernet versus český dědeček. Jiří Pavelka podává v Norsku žalobu

Praha - Do boje s norským Barnevernetem se pustil dědeček dvou chlapců, které úřady v roce 2011 odebraly české matce Evě Michalákové a jejímu manželovi Josefovi. Důvodem mělo být údajné zanedbávání, fyzické týrání a sexuální zneužívání. Podle tamní policie a lékařů se podezření Barnevernu nepotvrdilo. Úřady a následně soudy ale považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Dnes devítiletý David a jedenáctiletý Denis žijí odděleně, každý v jiné pěstounské rodině.

Protikuřácký zákon má Kalousek za další regulaci živnostníků

Praha - Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek má dnes schválený protikuřácký zákon za další regulaci podnikání. Novinářům ve Sněmovně řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, dnes ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům. Sněmovní klub jeho strany neměl k hlasování stanoven jednotný postup.

Neomezený tarif za hubičku! Nemocnice dohodla extrémně levné volání

Olomouc – Zaměstnanci Vojenské nemocnice Olomouc mohou telefonovat bez obav o provolané minuty. Vedení nemocnice se totiž podařilo uzavřít s operátorem O2 mimořádně výhodnou smlouvu.