Rusové se probrali, na MS nedali šanci Lotyšům. Řádil Panarin

Moskva - Hokejisté Ruska sehráli na domácím mistrovství světa zatím svůj nejlepší zápas. Ve skupině A porazili Lotyšsko 4:0 a po úvodním nezdaru s českem (0:3) podruhé slavili. Čisté konto vychytal Sergej Bobrovskij, čtyřmi body za dva góly a dvě asistence se pod vítězství podepsal útočník Artěmij Panarin.

9.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 9.5.2016

Hokejisté Ruska se radují z gólu proti Lotyšsku.Foto: ČTK/AP/Ivan Sekretarev

Rusové ještě před zápasem stihli položením věnce k památníku nedaleko Ledového paláce uctít padlé u příležitosti Dne vítězství a ruský státní svátek poté také vítězstvím oslavili.

"Byl to dosud náš nejlepší zápas na turnaji. Tento velký den je v srdcích nás všech. Nejen nás ruských hokejistů, ale v srdcích každého v Rusku," prohlásil Sergej Širokov.

Zpočátku se však úspěch nerodil úplně snadno, neboť Lotyši s Merzlikinsem v brance v první třetině statečně odolávali a udrželi bezbrankový stav, přestože dvě velké možnosti měl Dadonov a blízko gólu byl i Ljubimov. Bobrovského pozornost na druhé straně prověřil Bukarts.

Hned po 29 vteřinách ze druhé části ale načal svůj velký zápas Panarin. Útočník, který v NHL obléká dres Chicaga, se opřel do puku po Dacjukově nabídce a propálil lotyšského gólmana. Další šance spálili Tělegin a Mozjakin, ale v polovině 28. minuty přišla nádherná souhra, při níž Šipačov nezištně našel osamoceného Dadonova, který zvýšil.

O šest minut později mohl vývoj zdramatizovat faul Jemelina, po němž musel ruský zadák s trestem na pět minut a do konce utkání rovnou do kabin, ale v dlouhé přesilovce se nejprve vyznamenal Bobrovskij proti Daugavinšovi s Cibulskisem a poradil si bez úhony i poté, když museli Rusové dokonce do tří.

"Byl to kritický moment zápasu. Vedli jsme jen 2:0, a kdyby snížili, mohl to být jiný zápas. Chlapci však odvedli skvělou práci. Přestože jsme si připsali až příliš mnoho vyloučení, tak se nevzdávali, byli neustále před kotoučem a neustále bojovali," ocenil spoluhráče Bobrovskij, který si připsal 27 úspěšných zákroků.

Pojistka sborné přišla v začínající 48. minutě, kdy Panarin skvěle našel Šipačova. Sudí poté neuznali Rusům další trefu kvůli zásahu bruslí, ale poslední slovo měl při přesilovce v 58. minutě opět Panarin.

Skupina A (Moskva):

Lotyšsko - Rusko 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Panarin (Dacjuk), 28. Dadonov (Šipačov, Panarin), 48. Šipačov (Panarin, Dadonov), 58. Panarin (Čudinov, Šipačov). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Fonselius - Nieminen (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:5, navíc Jemelin (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 10.440.

Lotyšsko: Merzlikins - M. Širokovs, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Andersons, Jerofejevs, Cibulskis - Daugavinš, Girgensons, Abols - M. Redlihs, Širokovs, Skvorcovs - Indrašis, Džerinš, Bukarts - Pavlovs, Meija, E. Kulda - Bičevskis. Trenér: Leonids Beresnevs.
Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Zajcev, Marčenko, Bělov, Čudinov, Antipin - Dadonov, Dacjuk, Mozjakin - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Plotnikov, Burmistrov, Širokov - Panarin, Šipačov. Trenér: Oleg Znarok.

1. ČR 3 2 1 0 0 11:5 8
2. Rusko 3 2 0 0 1 10:7 6
3. Švédsko 3 1 1 0 1 9:7 5
4. Dánsko 2 1 0 0 1 5:5 3
5. Kazachstán 2 0 1 0 1 7:8 2
6. Švýcarsko 2 0 0 2 0 5:7 2