Rusové se probrali, na MS nedali šanci Lotyšům. Řádil Panarin

Moskva - Hokejisté Ruska sehráli na domácím mistrovství světa zatím svůj nejlepší zápas. Ve skupině A porazili Lotyšsko 4:0 a po úvodním nezdaru s českem (0:3) podruhé slavili. Čisté konto vychytal Sergej Bobrovskij, čtyřmi body za dva góly a dvě asistence se pod vítězství podepsal útočník Artěmij Panarin.

9.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 9.5.2016

Hokejisté Ruska se radují z gólu proti Lotyšsku.Foto: ČTK/AP/Ivan Sekretarev

Rusové ještě před zápasem stihli položením věnce k památníku nedaleko Ledového paláce uctít padlé u příležitosti Dne vítězství a ruský státní svátek poté také vítězstvím oslavili.

"Byl to dosud náš nejlepší zápas na turnaji. Tento velký den je v srdcích nás všech. Nejen nás ruských hokejistů, ale v srdcích každého v Rusku," prohlásil Sergej Širokov.

Zpočátku se však úspěch nerodil úplně snadno, neboť Lotyši s Merzlikinsem v brance v první třetině statečně odolávali a udrželi bezbrankový stav, přestože dvě velké možnosti měl Dadonov a blízko gólu byl i Ljubimov. Bobrovského pozornost na druhé straně prověřil Bukarts.

Hned po 29 vteřinách ze druhé části ale načal svůj velký zápas Panarin. Útočník, který v NHL obléká dres Chicaga, se opřel do puku po Dacjukově nabídce a propálil lotyšského gólmana. Další šance spálili Tělegin a Mozjakin, ale v polovině 28. minuty přišla nádherná souhra, při níž Šipačov nezištně našel osamoceného Dadonova, který zvýšil.

O šest minut později mohl vývoj zdramatizovat faul Jemelina, po němž musel ruský zadák s trestem na pět minut a do konce utkání rovnou do kabin, ale v dlouhé přesilovce se nejprve vyznamenal Bobrovskij proti Daugavinšovi s Cibulskisem a poradil si bez úhony i poté, když museli Rusové dokonce do tří.

"Byl to kritický moment zápasu. Vedli jsme jen 2:0, a kdyby snížili, mohl to být jiný zápas. Chlapci však odvedli skvělou práci. Přestože jsme si připsali až příliš mnoho vyloučení, tak se nevzdávali, byli neustále před kotoučem a neustále bojovali," ocenil spoluhráče Bobrovskij, který si připsal 27 úspěšných zákroků.

Pojistka sborné přišla v začínající 48. minutě, kdy Panarin skvěle našel Šipačova. Sudí poté neuznali Rusům další trefu kvůli zásahu bruslí, ale poslední slovo měl při přesilovce v 58. minutě opět Panarin.

Skupina A (Moskva):

Lotyšsko - Rusko 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Panarin (Dacjuk), 28. Dadonov (Šipačov, Panarin), 48. Šipačov (Panarin, Dadonov), 58. Panarin (Čudinov, Šipačov). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Fonselius - Nieminen (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:5, navíc Jemelin (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 10.440.

Lotyšsko: Merzlikins - M. Širokovs, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Andersons, Jerofejevs, Cibulskis - Daugavinš, Girgensons, Abols - M. Redlihs, Širokovs, Skvorcovs - Indrašis, Džerinš, Bukarts - Pavlovs, Meija, E. Kulda - Bičevskis. Trenér: Leonids Beresnevs.
Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Zajcev, Marčenko, Bělov, Čudinov, Antipin - Dadonov, Dacjuk, Mozjakin - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Plotnikov, Burmistrov, Širokov - Panarin, Šipačov. Trenér: Oleg Znarok.

Bída přišla na pálenice. Ovoce na jaře pomrzlo

Tradice je znát. Zatímco na Uherskohradišťsku je 38 palíren, v Praze není ani jedna.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).