Se zákeřným soupeřem se Češi popasovali skvěle

Bratislava /FOTOGALERIE/ - Česká hokejová reprezentace úspěšně vstoupila do mistrovství světa. Provokatéry z Lotyšska zdolala 4:2.

30.4.2011

Martin Havlát se raduje z gólu do sítě Lotyšska.Foto: ČTK

Od zvláštního zpravodaje Deníku

Čeští hokejisté vstoupili do 75. mistrovství světa vítězstvím 4:2 nad Lotyšskem.

Tým Aloise Hadamczika v první i druhé třetině dotáhl jednogólovou ztrátu brankami Tomáše Rolinka a Patrika Eliáše, v závěrečné části vstřelil vítězný gól Martin Havlát a výsledek zpečetil Roman Červenka.

Zápas nedohrál kvůli zranění obránce Radek Martínek, pro kterého nejspíš turnaj skončil.

Česká republika - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Obhájci světového zlata si mohou udělat první fajfku. Do světového šampionátu vstoupili úspěšně. I když se s houževnatými Lotyši dvě třetiny trápili, nakonec zvítězili 4:2. Český tým se ale musí popasovat s výraznou ztrátou. Už po čtvrthodině hry mistrovství světa velmi pravděpodobně skončilo pro zkušeného zadáka Radka Martínka, který má poraněnou krční páteř a podezření na otřes mozku. „Má obrovský hematom v oblasti čelní a spánkové krajiny. Byl v bezvědomí asi jednu až dvě minuty. Má velké bolesti hlavy a brní mu nohy,“ prohlásil lékař národního týmu Radomír Holibka.

Češi tak museli v defenzivě točit jen pět obránců.

Hadamczikův výběr se však se ztrátou vypořádal. A dvakrát úspěšně dotáhl vedení Lotyšů. Vítězný gól vstřelil ve 42. minutě Martin Havlát, kterému náramně seděla souhra s parťáky z druhého útoku Eliášem a Michálkem. Druhá lajna měla prsty také ve druhém českém gólu. „Byl to těžký zápas až do poslední minuty. Jsme spokojení, že jsme urvali všechny tři body,“ ulevilo se Havlátovi, který dvěma kanadskými body přispěl k českému vítězství a dostává se do dobré formy.

Češi se však proti Lotyšům hodně nadřeli. V deváté minutě prohrávali po bleskovém brejku a trefě Darzinše 0:1.

VÍCE ČTĚTE: Bek Martínek odnesl atak protihráče Kuldy vážným zraněním.

Lotyši, kteří mají mužstvo prošpikované hráči z KHL, dlouho skvěle bránili, čistili prostor a drželi Čechy daleko od branky. „Myslím, že jsme nepropadali panice. V kabině i na střídačce byl klid. Všichni jsme věřili, že zápas zvládneme,“ povídal Havlát.

V patnácté minutě celá hala ztichla. Zadák Radek Martínek zůstal po nečistém zákroku Arturse Kuldy ležet u mantinelu a dlouhé minuty se nezvedal z ledu. Lotyšský obránce si na Martínka povyskočil a trefil jej ramenem do oblasti hlavy a krku, rozhodčí si však faulu nevšimli. „Když se dívám na zákrok ze záznamu, určitě to byl faul. Vždyť hráč atakoval Martínka a byl deset centimetrů nad ledem,“ zlobil se kouč Alois Hadamczik. To Olegs Znaroks měl jiný názor. „Žádný faul jsem neviděl,“ kroutil hlavou lotyšský trenér.

Češi nešli po prvních dvaceti minutách nešli do šatny skleslí. Dvě minuty před pauzou se totiž šikovně protáhl mezi obránci Voráček a Rolinek pohotovou otočkou překonal Masalskise.

Jenže už ve 22. minutě Češi znovu prohrávali po dalším rychlém kontru. A navíc jim vůbec nešly přesilovky. Před polovinou hrací doby měli dokonce 97 dvojnásobnou výhodu, jenže nic z toho. Druhou dvojnásobnou přesilovku promarnili i ve třetí třetině. „Na přesilovkách musíme zapracovat,“ zdůraznil Hadamczik.

K obratu pal zavelela druhá formace. Ve 33. minutě se z úhlu prosadil Eliáš a po druhé pauze si po parádní Havlátově trefě Češi poprvé užívali vedení. To už nepustili a necelé dvě minuty před koncem pojistil vydřenou výhru Červenka.

Branky a nahrávky:
18. Rolinek (Voráček, Škoula), 33. Eliáš (Havlát, M. Michálek), 42. Havlát (Eliáš), 59. Červenka - 10. Darzinš (M. Redlihs, Sotnieks), 22. Bukarts (Berzinš, Meija). Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Carnathan (USA), Hollenstein (Rak.). Vyloučení: 7:10. Bez využití. Diváci: 9219.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Škoula, Židlický, Čáslava, Martínek, Krajíček - Jágr, Červenka, Průcha - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Michael Frolík, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Kulda, Cibulskis, Sotnieks, J. Redlihs - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Dzerinš, Darzinš - Meija, Bukarts, Berzinš - Pečura, Kennins, Saulietis - Ankipans. Trenér: Olegs Znaroks.

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.