Senzace nebyla daleko. Francie trápila Kanadu, favorita zachránil Eberle

Praha - Nejtěžší test? Kanada byla v sobotu blízko první ztrátě na mistrovství světa. Crosby a spol. nakonec zdolali Francii 4:3 a zůstávají ve skupině suverénní. Francouzi sice dokázali ve 47. minutě smazat během 35 sekund ztrátu 1:3, ale v 50. minutě rozhodl v třetí využité přesilovce Javorových listů Jordan Eberle. Stejně jako Tyler Seguin se trefil v utkání dvakrát.

9.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 9.5.2015

Kanada měla problém s Francií, ale nakonec získala tři bodyFoto: ČTK/Michal Kamaryt

"Je to každý rok podobné, dobýváte branku a musíte najít cestu k vítězství. Nám se to dneska povedlo díky přesilovkám," řekl Eberle. "Víme, jak dojít k vítězství. Nepanikařili jsme. Nebyla ani vteřina, kdy bychom nevěřili, že vyhrajeme," doplnil další útočník Matt Duchene.

Do první velké příležitosti se dostali v páté minutě Francouzi, ale útočník Dallasu Roussel minul. V polovině utkání Hecquefeuille faulem rozhodil v šanci Toffoliho a v následné přesilové hře už Kanada otevřela skóre. Spezza místo střely uvolnil Seguina, který zakončil pohotově do odkryté branky.

Za 66 sekund kapituloval gólman Quemener podruhé, když jej překonal bekhendem z levého kruhu Eberle. Francouzi ale v 17. minutě snížili. Také na levém kruhu dostal prostor k zakončení Desrosiers a střelou pod lapačku ukončil Jonesovu neprůstřelnost na turnaji. Gólman Los Angeles dosud nastoupil jen při výhře nad Německem 10:0.

Ve druhém dějství si připsal Jones jediný zákrok. Kanada z tlaku vytěžila dvoubrankové vedení až ve 38. minutě. Předtím neproměnil únik Giroux a Hamhuis trefil tyč. Úřadující olympijští vítězové udeřili až v přesilovce, když spolupráci útočníků Dallasu zakončil opět po Spezzově přihrávce z levého kruhu Seguin.

Francie měla v závěrečném dějství převahu a dokázala vyrovnat. Nejdříve Yorick Treille usměrnil za Jonesova záda Meunierovu přihrávku a vzápětí se teč Fleuryho odrazila do kanadské branky ještě od Eberleho. Necelých jedenáct minut před koncem se ale z další teče už mohl útočník Edmontonu radovat, protože při Trabichetově trestu po Burnsově střele rozhodl.

Dovršit hattrick mohl Seguin, který trefil tyč. Francouzi už přes snahu nedokázali vyrovnat a nenapodobili překvapení z loňského šampionátu v Minsku, kde porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. "Možná si mysleli, že už mají zápas vyhraný, ale my jsme toho využili a vrátili se do zápasu. Podali jsme všichni dobrý výkon a jsme zklamaní," litoval Yorick Treille porážky.

Francie s třemi body z pěti zápasů na kontě hraje ještě se Švédskem a Lotyšskem a bojuje o záchranu. "Potřebujeme body. Proti Kanadě to není lehké, ale bylo to 13 minut před koncem 3:3. Bylo tam sporné rozhodnutí rozhodčího a oni měli dneska skvělé přesilovky, které jsme nedokázali ubránit," uvedl francouzský útočník Laurent Meunier.

Skupina A (Praha):

Francie - Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Y. Treille (Meunier), 47. Fleury - 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 15.300.
Francie: Quemener - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Diedue Fauvel, Janil, Trabichet - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Claireaux, Lamperier, Guttig - od 21. navíc Rech. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.
Kanada: M. Jones - Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Wiercioch, Ekblad, Savard - Hall, Crosby, Eberle - Seguin, Giroux, O'Reilly - Spezza, MacKinnon, Duchene - B. Schenn, Ennis, Toffoli - Couturier. Trenér: Todd McLellan.

1. Kanada 5 5 0 0 0 32:11 15
2. Švédsko 5 3 1 0 1 28:16 11
3. ČR 5 3 0 1 1 21:15 10
4. Švýcarsko 4 2 0 2 0 8:7 8
5. Německo 5 2 0 0 3 7:17 6
6. Francie 5 1 0 0 4 8:14 3