Růžička zničil Slavii a Chomutov vládne baráži, Olomouc zdolala Budějovice

Praha, Olomouc - Kdo si zahraje extraligu v příští sezoně? Tahle otázka ještě nemá odpověď. A hned tak mít nebude: baráž se totiž opět zamotala. V sedmém kole skupiny o udržení si výhry připsali hokejisté Olomouce (doma porazili České Budějovice 3:0) a také Chomutova (díky gólu Vladimíra Růžičky mladšího uspěli na ledě Slavie 2:1).

7.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 7.4.2015

Slavia - Chomutov: Ondřej Kaše se snaží vyzrát na domácí defenzivuFoto: ČTK/Michal Kamaryt

V čele je teď Chomutov před Slavií, o bod zpět následuje Olomouc. Poslední České Budějovice ztrácejí na postupovou příčku tři body.

HC Slavia Praha - Piráti Chomutov 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Hokejisté Chomutova zvítězili na ledě Slavie 2:1 a vůbec poprvé v bojích o postup mezi elitu obrali Pražany o body. Vyrovnaný duel rozhodl až v čase 59:45 při přesilovce hostující útočník Vladimír Růžička a svým gólem poslal Severočechy do čela tabulky právě před Slavii.

Druhou polovinu barážového programu zahájili domácí již s kapitánem Bednářem v sestavě. "To, že jsem hrál, je automatické. Jakmile to jde, tak vždycky hrát budu. Tady se hraje o Slavii a její záchranu. Rozhodně nejsem v Chomutově, jak se někde psalo," prohlásil důrazně Jaroslav Bednář.

Brzy však jeho parta ztrácela. Po Šulákově nahození se kotouč odrazil před Chloubu, jenž byl v pravý čas na pravém místě, uklidil ho pohotovou dorážkou za záda gólmana Furcha a po 69 vteřinách otevřel skóre.

V polovině úvodního dějství zachránila strážce domácí branky tyč. Na konci 12. minuty jeli Sklenář se zakončujícím Vasem dva na jednoho, brankář Hanuljak ovšem sklapl k sobě betony včas.

Do druhé třetiny šli Piráti s početní výhodou v zádech, vůbec první přesilovku zápasu ovšem nesehráli dobře. Hru v pěti proti čtyřem si záhy zkusila i Slavia a měla štěstí, že hned poté, co se síly na ledě vyrovnaly, znovu neinkasovala. Šulák se po naskočení z trestné lavice prohnal až před Furcha, ale toho bekhendovým blafákem překonat nedokázal.

Ve 30. minutě pozlobil Furcha Gajovský, zejména při bekhendové dorážce měl domácí gólman porci štěstí, že mířila nad branku. O chvilku později se slávisté dočkali vyrovnání, když Hanuljak vyrazil Vasův pokus přímo před Bednáře, na něhož zívala už jen prázdná branka.

Na začátku třetí části mohl přidat svou druhou trefu Bednář, jenže Hanuljak byl proti. Chlouba se dostal k další dorážce v 51. minutě, tento minisouboj však vyhrál Furch. Dvě a půl minuty před vypršením základní hrací doby mohl v přesilovce rozhodnout po Vlasákově přihrávce Bednář, Hanuljaka však zblízka neprostřelil.

Poté si zahrál v početní výhodě ještě i Chomutov a pouhých 15 sekund před závěrečnou sirénou se proti svému bývalému klubu prosadil parádní ranou z kruhu pro vhazování Vladimír Růžička.

"Rozhodlo to, že jsme v závěru neproměnili přesilovku a soupeř ano," konstatoval domácí kouč Josef Beránek. "Konečně jsme měli proti Slavii štěstí," dodal hostující trenér Břetislav Kopřiva.

Branky a nahrávky: 32. Bednář (Vas) - 2. Chlouba (Šulák), 60. V. Růžička ml. (Rýgl, Skinner). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 2435.
Slavia Praha: D. Furch - A. Růžička, Štich, Valach, Šulc, Kolařík, Beňovič, Knot - Bednář, Vas, Sklenář - M. Čermák, Vlasák, J. Doležal - Stránský, Holec, Kolář - J. Veselý, Andres, Pletka. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.
Chomutov: Hanuljak - Rutta, Skinner, Rýgl, Drtina, Šulák, Toman - Hovorka, Dušek, L. Květoň - O. Kaše, V. Růžička ml., Gajovský - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - McGregor, Chlouba, Šagát. Trenér: B. Kopřiva a Totter.

HC Olomouc - ČEZ Motor České Budějovice 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Hokejisté Olomouce porazili České Budějovice 3:0 a ukončili sérii tří porážek. Na výhře Hanáků se čistým kontem podílel brankář Tomáš Vošvrda, dva góly vstřelili domácí v rozmezí 29 sekund ve 40. minutě.

"Jsem rád, že jsme zlomili sérii proher. Šli jsme tomu pořád naproti a v tomto přístupu musíme pokračovat. Musíme bodovat dál, ještě není konec a pořád zbývá pět zápasů. Musíme být pokorní. Nemůžeme si říkat, že nám jeden zápas pomůže," řekl po zápase trenér domácích Jan Tomajko, který si pochvaloval, že se domácím osvědčily výrazné změny v sestavě.

Úvod duelu byl hodně opatrný. Pozornost českobudějovického brankáře Bláhy vyzkoušel Vyrůbalík, ale neuspěl. V 7. minutě byl vyloučen Kucharczyk, hosté však přesilovou hru nevyužili. Velkou šanci otevřít skóre při Boháčově vyloučení Herman, trefil však brankáře soupeře. Podobnou gólovku jako Herman měl i Patera, ale Bláha opět srazil betony včas.

Ve druhé části pokračovali domácí v souvislém tlaku. Obrovskou možnost měl opět Patera, který se posunul do první formace. Olomouc měla převahu, Bláha však chytal výborně. Poradil si s pokusem Kucharczyka i Ondruška. V závěru prostřední dvacetiminutovky se ale domácí prosadili.

Lašovu střelu Bláha vyrazil a Skrbek letící puk dostal do branky. Osmnáct sekund před koncem přidali Kohouti druhý gól. Matai nahodil puk na Bláhu, Patera jej tečoval a českobudějovický brankář nestihl zasáhnout.

Hned na začátku třetí třetiny se prosadil při přesilovce pět na tři Houdek a o výhře domácích nebylo pochyb.

"Zaplaťpánbůh za to, že jsme dali dvě branky v závěru třetiny, protože jinak mohl Motor skórovat, což by nás hodně srazilo. Dnes jsme ale podali výborný výkon. Musíme pořád sledovat hlavně svoje výkony a nedívat se na tabulku," poznamenal obránce Pavel Skrbek.

I poté měli Hanáci více ze hry, Motor s k ohrožení Vošvrdy příliš nedostal. V samotném závěru byl blízko snížení Rob, ale olomoucký brankář, kteří nastoupil v baráži poprvé, byl pozorný. České Budějovice tak na Hané prohráli a nenavázali na předešlé dvě barážové výhry.

"Dnes jsme nepředvedli výkon hodný baráže. Bylo to jako den a noc oproti předešlému zápasu před dvěma dny. Neukázali jsme vůbec nic z toho, co umíme. Jediným plusem je to, že už to nemůže snad být horší a v pátek snad zahrajeme lépe," řekl trenér hostů Radek Bělohlav.

Branky a nahrávky: 40. Skrbek (Laš, Kucharczyk), 40. Patera (Matai, Majeský), 43. Houdek (Skrbek, Kucharczyk). Rozhodčí: Pešina, Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 2868.
Olomouc: Vošvrda - Houdek, Skrbek, Majeský, Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek,- Matai, Patera, Buc - Kucharczyk, J. Knotek, Laš - Pekr, Herman, Řípa - Zuzin, Marosz, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.
České Budějovice: Bláha - Punčochář, Žovinec, Suchánek, Vráblík, Dan Růžička, Mucha - Marek, Pajič, Švihálek - Nouza, J. Straka, Kuchejda - Vaniš, Rob, A. Přibyl - Pašek, Trummer, D. Boháč. Trenéři: Rosol a Bělohlav.

1. Chomutov 7 3 2 0 2 19:13 13
2. Slavia Praha 7 3 1 0 3 11:11 11
3. Olomouc 7 3 0 1 3 17:16 10
4. České Budějovice 7 2 0 2 3 15:22 8

7.4.2015 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.