Dvaadvacáté kolo hokejové extraligy, první po reprezentační pauze, pořádně zamíchalo pořadím na čele tabulky.

Vedoucí pozici definitivně opustila dosud suverénní Slavia, která po porážce v Litvínově klesla až na třetí příčku. Přemožiteli úřadujícího mistra patří druhá pozice, do čela české nejvyšší soutěže se díky lepšímu skóre vyšvihly Vítkovice.

Ďábelská první třetina v Plzni zastavila v rozletu hosty z Liberce, na jejichž tortuře se nejvýrazněji podílel kapitán Západočechů Martin Straka. Na hattrick potřeboval jen 16 minut…

Tříbrankové představení měl na svědomí i zlínský útočník Petr Leška, jehož střelecká exploze pomohla Beranům k výhře nad Třincem.

Z posledního místa se nedokázaly odlepit České Budějovice. Na Spartě sice vedly, ale jako obvykle nezvládly druhou poloviny zápasu a připsaly si už patnáctou letošní porážku.

Litvínov - Slavia Praha 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)

Zpět z evropské scény do českého extraligového maratónu. A byl to nepovedený návrat. Hokejisté Slavie hráli a prohráli v Litvínově – 4:2. Přitom se ve středu ve švédském Linköpingu, v Lize mistrů, radovali. Zdolali první tým Elitserien. Jenže to je minulost.

Slavia se po utkání na severu Čech nevrátila na první místo v tabulce nejvyšší české soutěže. Spadla na třetí. Na první Vítkovice a druhý Litvínov ztrácí jeden bod. Páteční duel poznal stejného vítěze, jako předchozí měření sil těchto soků. V 9. kole se v O2 Areně radoval Litvínov. Stejně tak tomu bylo na Zimním stadionu Ivana Hlinky.

Branky a nahrávky: 8. Bahenský (Zíma), 17. Jenáček (Švarný), 26. Heinisch (Bahenský), 39. Kubinčák (Šlégr) - 14. D. Hruška (Beránek, Vondrka), 46. D. Hruška. Rozhodčí: Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 6258.

Litvínov: Franěk - Šlégr, Kubát, Kroupa, Švarný, Walter, Punčochář, O. Poživil, Skuhrovec - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Branda, Trávníček - Zíma, Heinisch, Bahenský. Trenér: J. Hübl.
Slavia: Svoboda - Kadlec, Drtina, J. Novák, Vašíček, Kolařík, Žižka, Sloboda, od 41. navíc Jebavý - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, Kraft, Sklenář - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal. Trenri: V. Růžička.

Zlín - Třinec 7:4 (2:0, 3:3, 2:1)

Úvod patřil domácím, třebaže hned dvakrát hráli v početní nevýhodě. Po skončení prvního trestu využil přečíslení Leška, aby o pět minut později udeřil ve vlastním oslabení důrazný Kollár – 2:0. Hosty ani dvoubrankové manko nesrazilo do kolen a aktivním hrou získaly převahu, ze které v úvodu druhého dějství dokázali rychle srovnat (2:2). Přetahovaná o výsledek pokračovala i v dalších minutách. Na druhou trefu Petra Lešky ve 35. minutě odpověděl pohotovým pokusem Tomík – 3:3.

Radost hostů z vyrovnání však trvala pouze 21 vteřin. Po chybě třinecké obrany se k puku dostal opět Leška a bekhendovou střelou dokonal hattrick. Radost domácích barev umocnil ve 38. minutě Köhler – 5:3. Tento moment již nevydržel třinecký brankář Vojtek a přenechal své místo Čechmánkovi. V úvodu třetí třetiny se podařilo snížit na rozdíl gólu Květoňovi, ovšem pohotový Kollár o chvíli později šestou trefou uklidnil domácí řady.

Branky a nahrávky: 3. Leška (Balaštík, Nosek), 8. Kollár (Andrašovský, Hamrlík), 30. Leška (Hamrlík, Köhler), 35. Leška (Balaštík, Köhler), 38. Köhler (Leška, Balaštík), 44. Kollár (Nosek), 57. Rachůnek (Balaštík, Hamrlík) – 25. Polanský (Gureň, Kováčik), 27. Polák (Gureň, Kanko), 35. Tomík (Martynek, Peterek), 42. Květoň (Peterek, Seman). Rozhodčí: Husička, Kubuš – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení 10:10, navíc Kubiš a Malec 5 min. plus do konce utkání, Leška 10 minut. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4191.

Zlín: Sedláček – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart – Balaštík, Leška, Köhler – Kubiš, Kollár, Rachůnek – M. Pšurný, Balán, Záhorovský – Mokrejš, F. Čech, Andrašovský. Trenéři: Venera, Rost. Vlach, Hrazdíra.
Třinec: Vojtek (38. Čechmánek) – Vosátko, Gureň, Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec, Rangl – Kanko, D. Moravec, Polák – D. Květoň, Polanský, Kováčik – Tomík, Peterek, Martynek – Balej, Hampl, Hašek. Trenéři: Stavjaňa a Juřík.

Plzeň - Liberec 6:1 (5:1, 1:0, 0:0)

Od 5. minuty ovládl led uragán jménem Straka. Domácí hráli první přesilovku, Fabuš křižnou přihrávkou napříč pásmem našel u tyčky číhajícího Straku a ten pálil nad rameno gólmana Hniličky – 1:0. V 16. minutě znovu v početní výhodě zopakoval svou trefu pod břevno tentokrát z levé strany a ani ne dvě minuty nato pobavil jásající publikum další parádou. To v útočném pásmu obral o puk Nedvěda a, ač hákován, nachytal po kličce Hniličku i do třetice.

Hosté sice už předtím ve 13. minutě také skórovali. Altrichtra, který v plzeňské brance dostal tentokrát přednost před Málkem, překonal rovněž v početní výhodě zdálky Zíb. Jenže to bylo ze strany hodně krotkých šelem ze severu vše. V závěru dějství sice ještě vyvolali hromadnou bitku, hráli přesilovku, ale znovu inkasovali.

Branky a nahrávky: 5. Straka (Fabuš, Benák), 16. Straka (Kracík, Vlasák), 17. Straka, 18. Vlasák (Pácal), 20. Adamský, 37. Vampola (Pácal), – 13. Zíb (Modrý). Rozhodčí: Mikula – Bryska, Chytil. Vyloučení: 7:13. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6340.

Plzeň: Altrichter – Benák, Smrek, Cartelli, Pácal, Hudec, Dresler – Vampola, M. Straka, Vlasák – Fabuš, Kracík, Matějovský – Důras, Šindel, Adamský – Dvořák, Kubalík, Laš.
Liberec: Hnilička (21. Fikrt) – J. Moravec, Jiruš, Zíb, Modrý, Hunkes, Žabka, od 25. min. Kájínek – V. Nedorost, P. Nedvěd, Pletka – Podkonický, Kašpařík, Šimánek – Víšek, Plodek, Klimenta – Vantuch, Pabiška, Blatný – Šachl.

Mladá Boleslav – Pardubice 3:2 PP (0:0, 2:0, 0:2 – 1:0)

Do třetí třetiny vstoupili hosté s přáním zkorigovat nepříznivý stav 0:2. Brankář Chábera odolával jejich střelám do 46. minuty, kdy se ranou ke vzdálenější tyči prosadil Pivko a zápas zdramatizoval. Následovala šance Koláře - bez využití. Pak se však prosadil Nakládal střelou od modré, která Cháberovi proklouzla mezi betony. Hosté tak vyžili přesilovku a vyrovnali.

Půl minuty před koncem třetí třetiny dostali početní výhodu pro změnu domácí, ale zakrátko jim pořádně zatrnulo. Tři vteřiny před koncem neproměnil sólo Pivko. V pětiminutovém prodloužení měli domácí ještě výhodu přesilovky minutu a půl. A v ní přišlo rozhodnutí, když Posmyk vymetl pavučinu z levého horního rohu Lašákovy branky.

Branky a nahrávky: 22. Barinka (Benda), 32. Handlovský (Padělek), 61. Posmyk – 46. Pivko (Snopek), 51. Nakládal (Divíšek, Kolář). Rozhodčí: Hodek – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 4100.

Ml. Boleslav: Chábera (Šindelář) – Jindra, Posmyk, Holub, Kočí, Brňák, Schnabel, Bauer, Padělek, Král, Handlovský, Tomas, Čech, Benda, Kazionov, Barinka, Rod, Boháč, Sýkora, Eiselt, Nouza. Trenér Jiří Šejba.
Pardubice: Lašák (Růžička) – Píša, Šeda, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Koma, Cetkovský, Pucher, Ondřej, Tvrdík, Divíšek, Pivko, Kolář, Koukal, Starý, Bláha, Zohorna, Rákos. Trenér Václav Sýkora.

Sparta – České Budějovice 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Ač hokejisté Sparty po povedené kombinaci a Humlově koncovce ztráceli, nakonec České Budějovice porazili 3:2. Zkušený obránce Jiří Vykoukal v 36. minutě vyrovnal na 1:1, Netík ho ještě před odchodem do šatny napodobil. Pojistku na začátku třetího dějství přidal Ondřej Kratěna, kterému se otevřela poloprázdná Turkova klec. Přesto se Pražané museli v závěru utkání bránit.

To když v 51. minutě snížil Gřegořek a hosté se snažili nadechnout k náporu. Větší však Sparta zkušeně nedovolila, jen při power play se hosté dožadovali branky, kterou sudí Kubeš neuznal. Pražané tak v extralize bodovali popáté z šesti posledních bitev.

Branky a nahrávky: 36. Vykoukal (Ton), 40. Netík (Langhammer, Ton), 46. Kratěna (Výborný, Broš) – 18. Huml (Kůrka, Hudec), 51. Gřegořek (Toman). Rozhodčí: Kubeš – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 6091.

Sparta: Pöpperle – Černošek, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Ptáček, Jerofejevs, Procházka, Cunik – Výborný, Broš, Kratěna – Ton, Langhammer, Netík – Látal, Podlešák, Koreis – Mrňa, Hrdel, Hromas. Trenér: Výborný.
Č. Budějovice: Turek – Mucha, Frolo, Jareš, Toman, Poživil, Gřegořek, Sičák, Vydarený – Hřebejk, Hudec, Kotrla – Kůrka, Huml, Květoň – Duda, Kuchejda, Bílek – Mertl, Veselý, Gulaš. Trenér: Bokroš.

Karlovy Vary – Kladno 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Když ve druhé třetině přidal druhou branku domácích Skuhravý, nevypadalo to s hostujícím týmem vůbec dobře. Jenže Kladno se z obratu v zápase dokázalo oklepat. V přesilové hře se prosadila speciální formace a projektil vypálený kladenským zadákem Hájkem se zastavil až v síti za zády Lukáše Mensatora.

Třetí část začali domácí náporem. Ten byl umocněný vyloučením brankáře Kopřivy za podražení. Trest ale za něj odseděl Nedvěd. Druhá pětka domácích zle dotírala na reprezentačního gólmana, ale ten odolal. Postupem času bylo všem na stadionu jasné, že prodloužení se blíží. Jenže to v poslední minutě odmítl Jaroslav Kristek a rozhodl.

Branky a nahrávky: 13. Skuhravý (Kumstát), 26. Skuhravý (Kumstát), 60. Kristek (Řezníček) – 11. Patera (Diviš), 29. Hájek (Horna, Frolík). Rozhodčí: Homola – Kalivoda, Pavlovič. Vyloučení: 3:8. Využití: 0:1. Oslabení: 1:0. Diváci: 3520.

K. Vary: Mensator – Němec, Hanzlík, Dobroň, Mudroch, Prošek, Řezníček, Čutta, Duben – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Melenovský, Kristek, Sailer – Skladaný, Pech, Dej – Jakub Bauer, Zaťovič, Zucker. Trenér: Josef Paleček.
Kladno: Kopřiva – Nádašdi, Hájek, A. Pavlas, D. Růžička, Kameš, Srdínko, Trončinský, Hořava – Diviš, Patera, M. Procházka – Z. Nedvěd, Frolík, Kuchler – Horna, Kalla, Bělohlav – Radovský, Čurilla, Eberle. Trenér: Zdeněk Müller.

Vítkovice – Znojmo 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Předehráno ve čtvrtek - více čtěte ZDE!

Branky a nahrávky: 27. Barinka (Burger), 31. Kvapil (Krstev), 34. Stehlík (Roman), 60. Ujčík (Burger) – 9. Selingr (R. Tesařík), 37. Dopita. Rozhodčí: Minář – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3187.

Vítkovice: Pinc – Krstev, Barinka, Kuboš, Stehlík, Jurečka, Ovčačík, Voráček – Kvapil, Burger, Krenželok – Ujčík, Roman, Svačina – Treille, Štefanka, Varaďa –Klimek, R. Hruška, Strapač. Trenér: Hadamczik.
Znojmo: Trvaj – Bičánek, R. Tesařík, Štach, Mojžíš, Chvátal, Mrázek – Kucharczyk, Dopita, Selingr – Erat, Haman, Čachotský – M. Růžička, Meidl, Demel – Plášek. Trenér: Rulík.