Slavia se prostřílela k mečbolu, Liberec vyrovnal

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Hokejisté Slavie jsou jednu výhru od postupu do semifinále extraligy. Liberec porazil Plzeň 4:3.

23.3.2010
10 fotografií
Gólman Slavie Robert Slipčenko je atakován do helmy od Filipa Čecha ze Zlína.

Gólman Slavie Robert Slipčenko je atakován do helmy od Filipa Čecha ze Zlína.Foto: Deník/Martin Divíšek

Hokejová extraliga pokračovala čtvrtými zápasy čtvrtfinálové série. Slavia bojovala na domácím ledě proti Zlínu o mečbol, v Liberci zas o třetí výhru Plzeň.

A pražský celek to dokázal. Hokejisty pražské Slavie dělí jedna výhra od postupu do semifinále extraligy.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky porazili ve čtvrtém čtvrtfinálovém duelu play off Zlín 6:5 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 3:1. Slavia vedla ve 13. minutě již 4:0, Berani poté i díky hattricku Petra Lešky duel notně zdramatizovali. Vyrovnat se jim ale nepodařilo. Série pokračuje ve čtvrtek ve Zlíně.

Hokejisté Liberce mohou děkovat za to, že doma vyhráli i druhý zápas proti Plzni, především dvěma střelců. Na vítězství 4:3 se podílel dvěma góly Pavel Kašpařík, vítěznou trefu poté zařídil ve 48. minutě další útočník Liberce Petr Nedvěd. Liberec tak vyrovnal čtvrtfinálovou sérii na 2:2. Pátý duel se hraje ve čtvrtek v Plzni od 18:10.

Slavia - Zlín 6:5 (4:1, 2:2, 0:2)

V sestavě hostů se poprvé v play off objevil Hamrlík, na svůj vstup do čtvrtfinále však zkušený zlínský bek nebude rád vzpomínat. Hned při svém prvním střídání byl totiž na ledě při Kadlecově gólu. Slavia se dostala do vedení již po 35 vteřinách.

Zlín se poté několikrát předvedl v útočném pásmu, ale začátek zápasu patřil jednoznačně domácím. V 6. minutě vedli po individuální akci Červenky 2:0, následně prostřelil nepříliš jistého Sedláčka Jelínek a hvězdných třináct minut Slavie zakončil svým druhým gólem nejproduktivnější hráč základní části Červenka. Zápas tak záhy skončil pro Sedláčka, na jehož místo se postavil Štůrala.

I přes nelichotivý stav Berani nerezignovali a Čechovi se podařilo snížit. Vzápětí mohl druhou branku přidat osamocený Leška, ale Slipčenko byl pozorný. Více práce měl jeho protějšek. Na přelomu první a druhé třetiny předvedl Štůrala několik vynikajících zákroků a zejména díky němu hosté přežili i 83 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku Slavie.

Ve 23. minutě se Pražané opět prosadili, když Rothovu střelu od modré tečoval Jelínek. Poloprázdná O2 Arena i poté sledovala přestřelku, při které oba celky využily i přesilovou hru. Na straně domácích se prosadil Vašíček, za Zlín skóroval Leška, jenž tak vyrovnal bilanci Červenky, neboť již předtím jeden gól dal.

V polovině zápasu se produktivita obou celků zastavila, i proto, že Slavia se ve třetí třetině snažila více myslet na obranu. Ve 48. minutě však byli krátce po sobě vyloučeni Doležal s Vašíčkem a hosté toho využili. Slipčenka překonal Leška a svou třetí brankou v zápase snížil na 4:6.

O ještě větší drama se postaral v 56. minutě Köhler, jenž od modré překvapil Slipčenka a hosté snížili na rozdíl jediné branky. Při závěrečné power play byl blízko vyrovnání Leška, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Kadlec, jemuž ve skórování zabránil jen obětavý zákrok Linharta.(ČTK)

Branky a nahrávky: 1. Kadlec (Červenka, Vašíček), 6. Červenka (Vondrka), 11. Vondrka (P. Jelínek), 13. Červenka (Vondrka, Roth), 23. P. Jelínek (Roth), 28. Vašíček (Kůrka, Havel) - 15. F. Čech (Balán), 26. Leška (Köhler, Balaštík), 31. Leška (Balaštík, Köhler), 49. Leška, 56. Köhler (Linhart). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. Diváci: 6952. Stav série: 3:1.

Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Campbell, Kolařík, Sloboda - Kůrka, Červenka, Vondrka - T. Svoboda, Holec, Doležal - Endál, V. Růžička ml., M. Čermák - Sklenář, Clarke, P. Jelínek - od 21. navíc Havel. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.
Zlín: Sedláček (13. Štůrala) - Hamrlík, Linhart, Švrček, Bořuta, Kučný, Lučka, Míka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kristek, Záhorovský - Sivák, Roman Vlach, Kubiš - Mokrejš, Balán, F. Čech - od 21. navíc Rachůnek. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdira.

Liberec - Plzeň 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Bílí Tygři to dokázali. Jejich přáním bylo před dvěma domácími zápasy čtvrtfinálové série play off hokejové extraligy vyrovnat stav série na 2:2 a to se jim v úterním čtvrtém utkání podařilo. Po vítězství 4:3 jedou ke čtvrtečnímu zápasu do Plzně opět začínat s vyrovnaným stavem a navíc je jisté, že v sobotu se čtvrtfinálové série vrátí opět do liberecké Tipsport areny.

Pár věcí se událo už před utkáním. Nejprve disciplinární komise APK potrestala plzeňského obránce Jeřábka zastavením činnosti na pět zápasů za faul vysokou holí na libereckého Špačka ze závěru pondělního třetího utkání. V něm byl osmnáctiletý plzeňský zadák vyloučen jen na dvě minuty. Komise usoudila, že zákrok Jeřábka byl veden cíleně a mířil k oblasti hlavy protihráče.

Ale v úterý ještě mohl Jeřábek nastoupit, protože podnět byl podán až v den úterního duelu. V pátek v Plzni už bude chybět. Pak by se mohl vrátit do hry v případě postupu vítěze základní části až v průběhu semifinále.

Na poslední chvíli pak došlo ke změně na soupisce domácích Bílých Tygrů. Přesně hodinu před začátkem duelu, v 17.10, se totiž manželce obránce Jana Holuba narodil syn Daniel. Holuba nahradil v liberecké sestavě Malkamäki.

Po vyrovnané úvodní desetiminutovce se začala aktivněji projevovat Plzeň. Obrovský zámek vytvořila v 11. min. před Pincem Strakova elitní formace při vyloučení Nedorosta. Liberecký gólman musel řešit několik ošemetných situacích, kdy mu poskakoval puk v brankovišti. Nakonec se nikdo z hostů k dorážce nedostal a Tygry osvobodil Ondřej.

Zdálo se, že Liberečtí jsou nadále pod tlakem, ale ve 14. minutě šli domácí do vedení. Rýgl zavezl kotouč do útočné třetiny a přihrál do mezikruží Špačkovi, který bekhendem prostřelil Pöpperleho – 1:0. Byl to už třetí Špačkův gól v letošní play off.

V 18. min. si připsal liberecký útočník Nedorost nechtěný „hattrick“, když byl v průběhu první třetiny již potřetí vyloučen. Tentokrát Plzeň jeho sekání potrestala. Straka v 19. min. překonal Pince střelou z pravého kruhu – 1:1.

Ještě v téže minutě domácí ukázali, že je gól v oslabení nezlomil. Dušek trefil horní tyč.

V úvodu druhé dvacetiminutovky přišly velké chvíle libereckého Kašpaříka. Dvakrát skóroval v přesilovkách! Nejprve v 21. minutě uklidil puk do branky po nahození Podkonického (2:1), a v 28. jen 20 vteřin po vyloučení Maleny bez problémů zvýšil na 3:1, když Pöpperlemu vypadl puk z lapačky po bombě Výtiska.

Emoce v hledišti přinesla 30. minuta, kdy „oblíbenec“ sudích Nedorost inkasoval 2+2 minuty za údajnou nebezpečnou hru vysokou holí na Dvořáka ve strkanici před Pincovou brankou. V dlouhém oslabení Pinc, podobně jako v pondělí, čaroval, ale v 34. kapituloval po střele Vostřáka od tyče do sítě – 3:2.

Hosté potom přežili v pohodě dvě vyloučení Vampoly krátce po sobě. V samém závěru druhé třetiny byl ještě vyloučen Modrý za zdržování a když jej v 41. následoval Malena za držení, měl Liberec výhodu padesátivteřinové přesilovky 5 na 3. Plzeň se ubránila a naopak při vyloučení Blatného, jenž nikým neatakován vyhodil puk za plexisklo, vyrovnal v 44. Vlasák na 3:3!

V kritické situaci vzal odpovědnost do svých rukou domácí kapitán Nedvěd. V 48. minutě dostal přihrávku do jízdy a přesně vypálil k protější tyčce – 4:3.

V dramatickém závěru Liberečtí nepouštěli soupeře k významnějšímu závěrečnému tlaku. V čase 59:00 vyjel Pöpperle z plzeňské branky, ale hra bez gólmana již změnu skóre nepřinesla. Závěrečná minuta trvala snad deset minut hrubého času, včetně dvou oddechových časů a několika zakázaných uvolnění. Poslední zákrok si Pinc připsal v čase 59:58 a liberecká aréna mohla slavit.

Branky a nahrávky: 14. Špaček (Rýgl, Blatný), 21. Kašpařík (Podkonický, Bartovič), 28. Kašpařík (Výtisk, Bartovič), 48. Nedvěd (Špaček, Jareš) - 19. Straka (Jan Kovář, Vlasák), 34. Vostřák (Modrý, Straka), 44. Vlasák (Jan Kovář, Straka). Rozhodčí: Minář, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:3. Diváci: 7267. Stav série: 2:2.

Liberec: Pinc - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Derner, Rýgl, Jareš - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Kašpařík, Podkonický - Ondřej, Blatný, Matějovský - Špaček, Dušek, Víšek - Kica. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Plzeň: Pöpperle - J. Jeřábek, Modrý, Jiří Hanzlík, Benda, Dresler, Malena, Dobrovolný - Bomersback, Straka, Vlasák - Vostřák, Vampola, Adamský - Hvila, Jan Kovář, Dvořák - Stránský, M. Heřman, Tvrdík - I. Padělek. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

23.3.2010 VSTUP DO DISKUSE

ČSSD chce zásadní reformu daní směrem k progresi, řekl Sobotka

Praha - Aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým, cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení sociální demokracie řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní parametry reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku.