Sparta schytala výprask, Slavia se rozjela, Zlín proklouzl do první desítky

Praha - Zdá se, že hokejová Slavia konečně přeřadila na vyšší stupeň. Ve 41. kole extraligy porazila Liberce a připsala si druhou výhru v řadě. Boleslav uspěla potřetí za sebou. Vítkovice v duelu dvou uchazečů o play off přehrály Vary. Záchranná mise Zlína úspěšně pokračuje, porazil i Kometu. Sparta utrpěla největší pořážku v sezoně, Hradec ji sestřel 5:0. Třinec vede tabulku o jedenáct bodů před Litvínovem.

25.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 25.1.2015
21 fotografií

Zahodili rukavice a okořenili fanouškům zápas. Miroslav Forman ze Sparty (vlevo) se pustil do rvačky s Jiřím Vašíčkem z Hradce Králové.Foto: ČTK/Vít Šimánek

Poslední Slavie zvítězila na ledě Liberce 3:1 a po předchozí sérii devíti porážek podruhé za sebou naplno bodovala. Dvěma góly to zařídil maďarský útočník János Vas. Bílí Tygři před vlastním publikem poprvé po osmi zápasech nebodovali a zaznamenali teprve druhou domácí prohru z posledních devíti duelů.

Vítkovice přetlačily Karlovy Vary 3:2 a v souboji dvou uchazečů o účast v play off si připsaly tři cenné body. Vítězný gól zaznamenal dvanáct minut před koncem Peter Húževka. Západočeši v Ostravě potvrdili pozici zdaleka nejhoršího venkovního týmu soutěže a i přes obstojný výkon venku prohráli pošestnácté v řadě.

Zlín zdolal Kometu Brno 4:2 a v repríze loňského finále na čtvrtý pokus poprvé v sezoně uspěl. Svěřenci trenéra Rostislava Vlacha se díky tomu posunuli do první desítky pro play off. Dvěma góly přispěl k výhře útočník Robert Říčka. Kometa neuspěla poprvé po předchozích čtyřech vítězstvích.

Hradec Králové deklasoval Spartu 5:0 a připravil Pražanům nejvyšší porážku v sezoně. Sparta vyšla popáté v ročníku střelecky naprázdno a vzdálilo se jí druhé místo tabulky, na Litvínov ztrácí sedm bodů. Na hradecké výhře se čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence podílel Tomáš Mertl, který tak oslavil 500. zápas v nejvyšší soutěži. Brankář Ondřej Kacetl udržel premiérové čisté konto v sezoně.

Mladá Boleslav uspěla v Pardubicích 3:2 a získala třetí výhru v řadě. Utkání bylo až do 55. minuty vyrovnané, načež výhru na stranu hostů strhl po individuální akci Tomáš Hyka. Expardubického brankáře Martina Růžičku v dresu hostů pětkrát zachránila branková konstrukce.

Olomouc doma podlehla vedoucímu Třinci 2:4 a po páté porážce za sebou se propadla na 12. místo tabulky. Oceláři naopak vyhráli čtrnáctý z posledních patnácti zápasů a drží si v čele tabulky jedenáctibodový náskok před druhým Litvínovem. Dvěma góly přispěl k vítězství obránce Rostislav Klesla a i o další branky vítězů postarali beci Josef Hrabal a David Nosek.

Litvínovská legenda Ivan Hlinka by se v pondělí dožil 65 let. Jeho kluboví následovníci mu v neděli poslali do nebe dárek – výhru nad Plzní 4:1.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

I přes porážku bylo na olomoucké hře patrné zlepšení. „Je to pro nás další porážka. Pozitivem však bylo, že nasazení a bojovnost byly na úplně jiné úrovni než v předchozích zápasech ve Varech a na Slavii," porovnával poslední zápasy olomoucký trenér Jiří Dopita.

„Věděli jsme o sérii nevydařených utkání Olomouce, ale soupeř si proti nám věří a nedá nám nikdy nic zadarmo. Jsme rádi za čtyřgólový příděl obránců," ocenil třinecký kouč Václav Varaďa.

Domácí si hned v úvodu vynutili dvě přesilovky, v nichž se ale do žádné šance nedostali. Ve vyčkávání na chybu se pokračovalo až do konce třetiny, kdy z ničeho nic udeřil favorit. Polanský přihrávkou zpoza branky našel rozejetého Hrabala a ten se trefil pod břevno. Vzápětí Ciencala z úhlu rozvlnil boční síť.

Po přestávce se hrálo především v obranném pásmu Mory, když domácí měli problém vyhodit puk přes modrou čáru. Oceláři se druhého gólu dočkali v přesilovce. Nosek dostal přihrávku na střed a propálil Vošvrdu.

Poté hráli Kohouti dvojnásobnou přesilovku, v níž se jen potvrdilo, že prochází krizí. Hanáci se do žádné šance nedostali, střely od modré končily třineckým blokováním. Navíc udeřilo na druhé straně. Po zmatcích za olomouckou brankou se puk dostal ke Kleslovi, jenž byl od modré úspěšný. Těsně před druhou sirénou se domácí dostali do nájezdu dvou na jednoho, ale Staněk z úhlu střílel jen do Hamerlíka.

Pět minut před koncem normální hrací doby přidal další přesilovkovou trefu Klesla a zdálo se být rozhodnuto.

Jenže nebylo. Rachůnek snížil a vzápětí si Rác vynutil trestné střílení. Při pokusu o kličku mu však Hamerlík puk vypíchl a bylo po nadějích. Rác ještě v předposlední minutě snížil, ale na vyrovnání už bylo pozdě.

„Hlavní rozdíl mezi oběma týmy byl v přesilovkách a to rozhodlo. Soupeře jsme ale dokázali přestřílet," upozornil Dopita na střeleckou převahu 39:23.

Branky a nahrávky: 6. T. Rachůnek (Herman), 59. Rác (Marosz, Jergl) - 17. Hrabal (Polanský), 34. Nosek (M. Doudera, Polanský), 39. Klesla (Dravecký, Adamský), 55. Klesla (Hrabal). Rozhodčí: Homola, Pavlovič - Lučan, Kis. Vyloučení: 7:7, navíc Cibák (Olomouc) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4431.

Olomouc: Vošvrda (55. Urbisch) - Houdek, Skrbek, Škůrek, Vyrůbalík, Staněk, Ondrušek, Rašner - Rác, Marosz, Cibák - Zuzin, Herman, Laš - T. Rachůnek, Patera, R. Dlouhý - Jergl, J. Knotek, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.
Třinec: Hamerlík - Klesla, Hrabal, Linhart, Galvas, Doudera, Nosek, Foltýn - Rákos, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Marek Růžička, Plíhal, Matuš - Cienciala, Jašek, Chmielewski. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)

"Můžu jen sportovně pogratulovat soupeři k výsledku i k bodům, protože byl lepší. My jsme do zápasu špatně vstoupili a v podstatě jsme nenašli recept na obranu soupeře. Tahali jsme za kratší konec, Hradec vyhrál zaslouženě," uznal trenér Sparty Josef Jandač.

Hosté se museli v Tipsport areně obejít bez pomoci obránce Pilaře, který na východě Čech hostuje právě ze Sparty. Na jejich defenzivní hře se to ale příliš neprojevilo.

Hradeckým se ideálně vydařil vstup do utkání, již po 32 sekundách otevřel skóre kapitán Šimánek. Pražané mohli vyrovnat v úvodní přesilovce, Klimek ani Hlinka však Kacetla z dobrých střeleckých pozic nepřekonali. V 5. minutě dostal Dvořáček po Plášilově faulu výhodu trestného střílení, brankář Východočechů svůj tým ale opět podržel.

"Mířil jsem mezi nohy, ale bohužel jsem to netrefil ideálně," litoval David Dvořáček po utkání. Hosté si byli vědomi, že to byl jeden z klíčových momentů duelu. "Ondra ale chytal celý zápas výborně," podotkl kapitán Jiří Šimánek.

Sparta měla s pozorně a obětavě hrajícím soupeřem problémy a nedokázala se prosadil ani v početních výhodách, ve kterých má přitom nejvyšší úspěšnost ze všech extraligových týmů.

Jediný úspěch Sparty? Vyhraná bitka

Na přelomu první a druhé třetiny hráli hosté 74 sekund přesilovku pět na tři, Novotný však odolal. Se štěstím a s pomocí Ďalogy zlikvidoval i velkou šanci Šimánka. Ve 25. minutě však už inkasoval podruhé, za jeho zády skončila Mertlem tečovaná Plášilova střela.

Dvoubrankové vedení se nezměnilo ani v sérii přesilovek obou týmů, ve 37. minutě měl ideální šanci snížit v oslabení Rolinek, v samostatném nájezdu však Kacetla nepřekonal. "Musím se ale přiznat, že vůbec netuším, jak jsem to chytil," řekl Kacetl, který si připsal celkem 33 úspěšných zákroků a podruhé v kariéře v extralize udržel čisté konto.

Místo zdramatizování zápasu se potřetí prosadili hosté a bylo zřejmé, že Hradec oplatí Spartě porážku z předchozího vzájemného souboje. Navíc se poté ještě hosté dvakrát prosadili v přesilové hře. Jedinou radostí sparťanů tak byla závěrečná vyhraná bitka Formana nad Vašíčkem.

"Dnes bychom možná nedali gól, kdybychom hráli dva zápasy. Musíme k tomu příště přistoupit lépe. Blíží se play off a takové zápasy tam budou. Takhle by to nešlo," podotkl obránce Sparty Marek Ďaloga, který ocenil Formana za jeho boxerský souboj s bekem hostů. "To bylo velké plus, udělal to pro tým. Něco podobného musíme dělat všichni. Dodává to impulz," řekl slovenský bek.

Branky a nahrávky: 1. Šimánek (Kudrna, Mertl), 25. Mertl (Plášil, Skokan), 42. Tvrdík (Skokan, Pláněk), 55. Mertl (Pláněk, Šimánek), 56. Vydarený (Mertl, Kudrna). Rozhodčí: Polák, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 14:13, navíc Skokan (Hradec Králové) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 9778.

Sparta: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Piskáček, Barinka, Hrbas - Réway, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Černoch, Rolinek - Forman, Buchtele, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček - Bahenský. Trenéři: Jandač a Moták.
Hradec Králové: Kacetl - Piegl, Vydarený, Jank, Plášil, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Metrl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Kukumberg - Vantuch, Troliga, Červený - Skokan, Tvrdík, Pospíšil. Trenéři: Draisatl a Kučera.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Letos poprvé nezískala ani bod. Komety sice v neděli ve Zlíně brzy vedla díky trefě Jana Káni, náskok ale dlouho neudržela a nakonec prohrála 2:4. I po jedenačtyřicátém extraligovém kole tak zůstali na čtvrtém místě tabulky. „Měli jsme výborný vstup do utkání a díky přesilovce se nám povedlo dát branku. Ovšem musím přiznat, že potom nás Zlín zatlačil a byl aktivnější," zhodnotil duel brněnský asistent trenéra Karel Beran.

Reprízy loňského finále, ve kterém Zlín porazil Kometu 4:1 na zápasy, v aktuální sezoně víc vycházeli Brňanům, kteří se radovali ve všech třech předchozích vzájemných střetnutích. „Byl na nás vidět větší chtíč po vítězství. A i díky výkonu brankáře Libora Kašíka jsme proti Kometě zaslouženě vyhráli," těšilo zlínského asistenta trenéra Juraje Juríka.

Po rychlé brance Komety Zlín otočil skóre a po dvou třetinách vedl 3:1 i díky dvěma brankám Roberta Říčky. V poslední dvacetiminutovce sice snížil Jan Hruška, definitivně ale rozhodl o zlínské výhře domácí kapitán Petr Čajánek. „I za nepříznivého stavu jsme měli dobré šance na to, abychom vyrovnali. Zlín ale dobře bránil a v závěru bylo těžké mu dát gól," litoval Beran.

Speciální zápas odehrál brněnský útočník Antonín Honejsek. Ve Zlíně hokejově dorůstal a v minulých dvou ročnících s týmem PSG získal titul a stříbrnou medaili. Jeho odchod k rivalovi z Brna mu zlínští fanoušci vyčítají. „Nějaké reakce jsem při hře zaznamenal. Ale asi jsem moc nerozuměl. Jako bych slyšel: Tondo, díky za ten titul. Takže mě to potěšilo," ironicky pronesl Honejsek.

Prostějovský rodák v minulých šesti utkáních nasázel osm branek, tentokrát si připsal asistenci na Hruškův gól. „Nervózní jsem nebyl, na ledě se cítím dobře. Specifický byl jen začátek utkání na stadionu, kde to tak dobře znám," svěřil se Honejsek.

Branky a nahrávky: 11. Říčka (Holík, Roman Vlach), 15. O. Veselý (Marušák, Čajánek), 33. Říčka (Roman Vlach), 54. Čajánek (Leška, Köhler) - 2. J. Káňa II. (L. Čermák, Hanzlík), 46. Ton (J. Hruška, Honejsek). Rozhodčí: Pešina, Smitka - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 6333.

Zlín: Kašík - Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec, Kováčik - Ton, J. Hruška, Honejsek - Vondráček, Koreis, Burian - R. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II - P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Druhý Litvínov prolomil hranici osmdesáti bodů a třetí Spartě odskočil už na sedm bodů. Jedenáct bodů pak ztrácí Verva na vedoucí Třinec.

Na vítězství 4:1 se podílel i veterán Martin Ručinský, kterého Hlinka v nejmenším hokejovém městě v extralize vychoval. Staronový reprezentant se trefil i ve druhém utkání poté, co ho kouč Vladimír Růžička povolal ze zálohy do národního týmu. Třiačtyřicetiletý útočník navázal na páteční vítěznou trefu v Karlových Varech (2:0) a v neděli úvodní brankou nasměřoval Vervu k dalšímu triumfu.

K sedmému čistému kontu v sezoně měl blízko litvínovský gólman Pavel Francouz, jehož masku zdobí portrét Hlinky. Až šest minut před koncem ho připravil o druhou nulu v řadě Schleiss. Francouzova neprůstřelnost se tak zastavila na úctyhodné číslovce 159 (minut). „Nevadí mi, že jsem v závěru přišel o další nulu, jsem rád za tři body," smál se dobře naložený Francouz. „Vyhráli jsme díky neskutečné první třetině, ve které jsme měli obrovský tlak," dodal gólman.

Na Hlinkově stadionu se vzpomínalo na ikonu českého hokeje. V úvodu si fanoušci připravili choreo na počest Hlinky a pak už hnali „chezu" za dalším úspěchem. Na zahajovací gól Ručinského z 8. minuty navázal Petružálek a po deseti minutách domácí vedli už 2:0.

Indiáni se snažili odpovědět, ale na plzeňského rodáka Francouze se nepřišli. Z tlaku se Verva vymanila nejlépe, jak mohla – gólem. Nejproduktivnější muž ligy Hübl (asistoval u tří branek) vybídl ke skórování Šrámka a ten vyloženou šancí nepohrdl: 28. minuta – 3:0.

Hosté se dočkali zaslouženého gólu až v 54. minutě, kdy ujel Schleiss a i když byl faulovaný, dokázal bekhendovou kličkou překonat Francouze. Naděje Západočechů na zvrat žila jen dvě minuty, než Lukeš zpečetil vítězství Krušnohorců čtvrtým gólem.

Branky a nahrávky: 8. Ručinský (Petružálek, R. Hanzl), 10. Petružálek (Hübl, Lukeš), 28. Šrámek (Hübl), 56. Lukeš (Hübl) - 54. Schleiss (Jeřábek, Kadlec). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:6, navíc Machovský (Plzeň) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5638.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, T. Pavelka, Frolo, Šlégr - Šrámek, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Písařík, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Plzeň: Mensator - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Lev, Pletka - Indrák, Bližňák, Schleiss - Balej, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

"Myslím, že to opět bylo o naší koncovce. Měli jsme snad 45 střel a řadu příležitostí, ze kterých jsme nedali gól. S postupujícím časem ubývalo klidu, lehkosti a lepšího řešení. Chybělo nám větší clonění před brankařem, více druhých střel a dorážek," prohlásil asistent trenéra Liberce Milan Černý.

Slavia nastoupila potřetí za sebou bez útočníka Bednáře a dokázala navázat na páteční domácí vítězství nad Olomoucí 5:1. V úvodu se hrálo prakticky bez šancí, ale v deváté minutě udeřili hosté po Vasově dorážce vlastní střely. Bílí Tygři měli velkou šanci na vyrovnání v 11. minutě. Po závaru ale Furcha nepřekonali Vampola ani Jelínek. V 18. minutě ještě neuspěl nadvakrát Vlach.

Do druhé třetiny vstoupili lépe domácí. Po závaru před Furchovou brankou, o který se postarali Valský s Bulíkem, se dostal k puku Filippi a vyrovnal. O minutu později mohl obrátit skóre Balaštík, ale v souboji s Furchem neuspěl. V dalších minutách byli aktivnější domácí, ale chyběla jim lepší koncovka. "My se v poslední době trápíme s koncovkou. Na jeden gól se doma nedá vyhrávat. Nepohlídali jsme si nějaké situace, oni ano," řekl útočník Tomáš Filippi.

Tlak Liberce přibrzdilo až vyloučení Barteka ve 32. minutě. V přesilovce měl největší šanci Poletín, ale Lašáka nepřekonal ani na tři pokusy. Šanci měli pak také v přesilovce i domácí. Vampolovu střelu vyrazil Furch betonem, Bartekovu dorážku potom ramenem.

V úvodu třetí třetiny nastartovala tlak Slavie přesilovka, ale domácí se ubránili. V polovině třetiny hráli v početní výhodě domácí, ale ani oni neuspěli, i když na Furcha vyslali několik střel. V 54. minutě podruhé udeřili hosté díky Vasovi, který zužitkoval ideální Kolářovu přihrávku. Liberec zapnul na vyšší obrátky. Jeho úsilí ale zhatil v 58. minutě Poletín, který prostřelil Lašáka. Jeho gól musel posvětit videorozhodčí.

"Bylo to krásné vítězství celého mužstva. Tým šel za ním, i když jsme byli ve druhé třetině pod velkým tlakem. V první a ve třetí třetině jsme ukázali dobrou hru. Za vůli a ochotu, kterou tým předvedl, a s podporou Dominika Furcha jsme si vítězství zasloužili," řekl trenér Slavie Dušan Gregor.

Branky a nahrávky: 22. Filippi (Valský, Bulík) - 9. Vas (Holec, Kolář), 54. Vas (Kolář), 58. Poletín (Stránský, Beňovič). Rozhodčí: Šindler, Wagner - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 5942.

Liberec: Lašák - Kajínek, Výtisk, Gřegořek, Derner, Vitásek, Voráček - Balaštík, Vampola, Radivojevič - Valský, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, J. Vlach. Trenéři: Čada a M. Černý.
Slavia: Furch - Kolařík, Šenkeřík, Krejčí, Šulc, A. Růžička, Beňovič, J. Novák - Vlasák, Divíšek, Sklenář - Holec, Vas, Kolář - Stránský, J. Doležal, Poletín - Andres, M. Čermák, J. Veselý. Trenéři: Gregor a J. Beránek.

HC Vítkovice Steel - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Zápas dvou velkých rivalů o desítku pro domácí nezačal růžově. Hostující Flek z tuctově vyhlížející akce napřáhl ve třetí minutě kousek za červenou čárou a gólman Dolejš sáhl lapačkou do prázdna. "To se stává. Gólman nás podržel v minulých zápasech, teď jsme museli podržet my jeho. Povedlo se nám to naštěstí otočit," řekl vítkovický útočník Rostislav Olesz.

Vítkovice ale smolný úvod spíše nabudil a bylo otázkou času, kdy se jim povede vyrovnat. Ze slibných možností to nedokázali Kudělka a Svoboda, kteří shodně zblízka nepřehodili Závorku, ale v sedmé minutě se Olesz hbitě prosmýknul karlovarskou defenzívou a bekhendem vyrovnal.

Domácí měli nadále navrch, neprosadili se však Huna ani Němec, a když paradoxně jejich tlak počal v závěru prvního dějství slábnout, udeřili podruhé. Jednadvacet sekund před koncem se šikovně uvolnil Štencel, ale patrně rozhodující pohyb bruslí vykonal hostující obránce Bičánek, který Štencelovu přihrávku na střed v pádu usměrnil do vlastní branky. "Ani nevím, jak se to do brány dostalo. Chtěl jsem přihrávat na Tomáše Svobodu, ale nakonec to skončilo v bráně," prohlásil Jan Štencel.

Hosty mohl i krátce po návratu ze šaten přivítat dalším gólem Kudělka, ale Závorku tentokrát spasila horní tyčka. Energie se ve druhé části vymanila z tlaku a několikrát ohrozila domácí vedení. Blízko vyrovnání se ocitl Balán, avšak Dolejš reflexivně jeho dorážku vykopl. Vachovec z dobré pozice trefil gólmana do ramena, ale největší šanci promarnil po návratu z trestné lavice Duda, jehož ránu ze sólového nájezdu Dolejš patrně špičkou rukavice vytěsnil mimo tyče. "Ve druhé třetině jsme mohli vytěžit víc. Měli jsme tři přesilovky, ale bohužel nic z toho," řekl hostující trenér Jaromír Kverka.

Zdálo se, že třetí gól Húževky ze 48. minuty vzdor Energie definitivně odrazí, ale opak byl pravdou. Hosté si sice koncovku utkání sami komplikovali nedisciplinovaností a vyloučeními, ale Bičánek je přesnou trefou od modré čáry opět přiblížil na rozdíl gólu. V závěru stáli při domácích všichni svatí.

Karlovarští hráli poslední minutu power play v šesti proti čtyřem a Dolejše zasypali několika střelami, ale vítkovický gólman lapil Harantovu ránu a odolal i obrovské závěrečné skrumáži v brankovišti. "Bylo cítit, že je to důležité utkání na obě strany. Konec byl velice těžký, dohrávali jsme v oslabení proti šesti, ale zvládli jsme to. Strašně cenné tři body, takové zápasy jsou velmi těžké," uvedl Olesz.

Branky a nahrávky: 7. Olesz (Kudělka), 20. Štencel (Burger, Kucsera), 48. Húževka (Vandas, Kucsera) - 3. Flek (Vachovec, Závorka), 50. Bičánek (Šmach, Balán). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 4260.

Vítkovice: Dolejš - Kovář, Kudělka, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.
Karlovy Vary: Závorka - Šmach, Bičánek, Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Deyl - Micka, Skuhravý, Koblasa - Duda, Balán, D. Hruška - Flek, Kverka ml., Vachovec - Gorčík, Heizer, V. Tomeček. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - BK Mladá Boleslav 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

"Nevzpomínám si na podobný zápas. Bohužel se to ale stává. Růžička chytal dobře, měl i motivaci, protože působil v Pardubicích, ale také mu hodně pomohli spoluhráči. Myslím, že jsme si alespoň jeden bod zasloužili," prohlásil pardubický útočník Radoslav Tybor.

V posledním vzájemném utkání v Pardubicích slavila Mladá Boleslav vítězství 8:3, když po první třetině vedla o čtyři branky. Tentokrát mělo utkání od úvodu klidnější průběh a na výraznější šanci se muselo čekat. Hosté byli zpočátku aktivnější, ale nedokázali nic vytěžit ani z přesilové hry.

Na druhé straně při početní výhodě trefil Zohorna tyč a odstartoval vydařenou pasáž domácích. Boleslavský Růžička sice pochytal šance Sýkory i Čáslavy, ale v přesilovce pak nestačil na přesnou Marcinkovu střelu z mezikruží. Hosté vyrovnali chvíli po pauze, když nepřesnost v pardubické rozehrávce potrestal po Jarůškově přiťuknutí Bárta. Krátce nato skončil zápas pro Pacovského, kterého důrazně dohrál Cetkovský.

Oba týmy dlouho nevěděly, co na soupeře vymyslet. Lehce ospalé diváky probral až velmi kuriózní gól v polovině utkání. Výborný při přesilovce nahodil kotouč na Kristana, který se snažil rozehrát, ale trefil jen Gregorce, od něhož se puk odrazil do branky. "Dávám ho za vinu oběma. Už od toho nahození to oba řešili špatně. Nedá se říct, kdo za to mohl víc. Takový gól prostě nemůžeme dostat," řekl asistent trenéra Pardubic Miloš Říha mladší.

Smůla se Pardubic držela i nadále, neboť Marcinko s Tyborem mířili ve svých šancích do tyče. Pozorného Růžičku překonal až Sýkora prudkou ranou v přesilovce.

Remízový stav nutil k opatrné hře, a tak byla dlouho nouze o větší šance, což nezměnily ani přesilovky obou týmů. Rozhodující moment nastal kolem 54. minuty. Sýkora nejprve svůj brejk zakončil jen do tyče, načež boleslavský Hyka po průjezdu pásem zamířil přesně mimo Kristanův dosah.

"Viděl jsem volný prostor, tak jsem se rozhodl, že to zkusím. Celou dobu jsem byl rozhodnutý, že to vezmu na sebe a zakončím. Možná mi to trochu sjelo z hokejky, ale naštěstí to zapadlo do branky," uvedl Hyka.

Branková konstrukce pak popáté zachránila Růžičku při střele Tybora. "Byli jsme semknutí jako jeden tým a výborně nám zachytal brankář. Poslední dobou hodně trénujeme obranu, což jsme půl roku nedělali, takže jsme najeli na styl, který se hraje v play off. A dnes se to vyplatilo," pochvaloval si vítězství kapitán Mladé Boleslavi David Výborný.

Branky a nahrávky: 19. Marcinko (T. Zohorna, Gregorc), 34. P. Sýkora (Gregorc, T. Zohorna) - 26. Bárta (Jarůšek), 30. D. Výborný, 55. Hyka (Robar). Rozhodčí: Hribik, Koch (Švýc.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5, navíc T. Zohorna (Pardubice) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7684.

Pardubice: Kristan - Benák, Havlík, Čáslava, Gregorc, Ščotka, Píša, Korím, Zdráhal - Radil, Nahodil, Tybor - P. Sýkora, Marcinko, T. Zohorna - Gašparovič, Kaut, Starý - Voženílek, M. Špaček, Cetkovský. Trenéři: Říha st. a Říha ml.
Mladá Boleslav: Martin Růžička - M. Hruška, Ovčačík, Trončinský, Kočí, Robar, Holub, Trška - M. Látal, Broš, Pabiška - Jarůšek, D. Výborný, Bárta - Pacovský, Kašpařík, Volf - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Autor: Redakce, ČTK, David Nekvinda, Pavel Mikeš, Václav Veverka, Marek Palatka