Plzeň ztroskotala na nájezdech, Kometa převálcovala Chomutov

Praha - Hokejová extraliga pokračovala jubilejním 1000. kolem. Slavia udolala druhý Zlín 3:2 v prodloužení. Sparta se veze na vítězné vlně, slavila popáté za sebou. Brno smetlo Chomutov 4:0 a naplno bodovalo poprvé po deseti zápasech. Budějovicím zajistil výhru nad Vítkovicemi v nájezdech Šimánek. Kladno bez Jágra zabralo, Liberci nepomohl ani Schwarz.

13.1.2013

Milan Kraft z Chomutova (vlevo) si poradil u mantinelu s Tomášem Divíškem z Brna.Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Kdysi loupili na počkání, na dovoz bodů si na podzim mohli klidně pronajmout kamion. Lichotivou nálepku postrachu extraligy už ze sebe hokejisté Zlína strhli. Přesto dokážou stále pozlobit. Jako ve 40. kole na ledě pražské Slavie, kde berani dokázali smazat dvoubrankové manko. Nestačilo to, porážka 2:3 v prodloužení pro ně byla sedmá z posledních osmi venkovních zápasů.

Sparta vyhrála na ledě Karlových Varů 2:0 a po páté výhře za sebou pokračuje v útoku na první šestku. Vítěznou trefu Pražanů vstřelil pět vteřin před koncem první třetiny obránce Petr Gřegořek, který přišel do Sparty v polovině listopadu právě z Energie. Slovenský gólman Marcel Melicherčík si při svém druhém startu v nejvyšší soutěži od začátku zápasů připsal premiérové čisté konto.

Hokejová extraliga v neděli sfoukla tisíc svíček na dortu, které symbolizovaly počet odehraných kol české nejvyšší soutěže. Důvod k oslavě měla také brněnská Kometa, přestože zasáhla jen do 234 zápasů. Doma zničila 4:0 poslední Chomutov, připsala si důležité tři body do tabulky a hlavně naplno bodovala poprvé po dlouhých deseti zápasech.

Vítkovice nenavázaly na dvě poslední výhry a v utkání dvou týmů, které bojují o účast v elitní desítce, podlehly na domácím ledě Českým Budějovicím 1:2 na samostatné nájezdy. Důležitý bod navrch zařídil pro Jihočechy v rozstřelu Jiří Šimánek. Hosté i přesto už sedm kol čekají na vítězství v normálním čase, ale po předchozí sérii pěti zápasů bez bodu navázali na páteční výhru 2:1 rovněž po nájezdech na ledě Slavie.

Hokejisté Litvínova vyhráli nad vedoucí Plzní 2:1 po samostatných nájezdech a na čtvrtý pokus dokázali poprvé v sezoně s Indiány bodovat. O vítěznou branku se postaral v rozstřelu František Lukeš. Plzeň za poslední tři kola získala jen dva body, přesto má v čele před druhým Zlínem stále desetibodový náskok.

Kladno zvítězilo na ledě Liberce 2:0 a připsalo si první výhru bez Jaromíra Jágra a dalších hvězd z NHL. Gólem a nahrávkou se na výhře podíleli Miloslav Hořava a Jiří Kuchler, Jan Chábera vychytal druhé čisté konto v sezoně. Rytíři se tak udrželi na pátém místě.

Litvínov - Plzeň 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Slavnostní buly před utkáním jubilejního 1000. kola samostatné české extraligy vhodily mezi Ručinského a Straku litvínovské legendy - Jiří Šlégr s Robertem Reichlem. První šanci měli domácí. V páté minutě Piroš obkroužil branku, ale nedokázal kotouč zasunout k bližší tyčce. Na druhé straně ohrozil Francouze Johnson a dorážel Hollweg.

Další šance domácích přišla v osmé minutě, kdy Gulova rána od modré čáry těsně minula pravou tyč Svobodovi branky a následnou střelu Kubinčáka zneškodnil hostující brankář semaforem. Severočeši se ujali vedení v 18. minutě, kdy v početní výhodě vystřelil od modré čáry Kubát, trefil tyč a Svoboda si puk nešťastně betonem srazil do vlastní sítě.

V úvodu druhé třetiny mohli hosté vyrovnat, ale Strakova střela ani Gulašova teč k vyrovnaní nevedly. Na druhé straně ujeli v oslabení Lukeš s Húblem, který přestřelil branku. Verva převzala iniciativu a přidala na obrátkách. Ručinský měl během střídání dvě střely, ale neuspěl.

Na Hübla zývala po Kubátově střele prázdná branka, ale ani litvínovský kanonýr svou šanci nevyužil. Ve 27. minutě vybídl Pšurný Kubinčáka, ten však ve vyložené šanci selhal. Z protiútoku se radovali hosté, když se o vyrovnání postaral střelec Gulaš. V závěru druhé části udělal za brankou chybu Stříteský, ale Dvořák s Balejem nabídnutou šanci nedokázali využít.

V závěrečné části měl nejdříve dvě dobré střelecké příležitosti Ručinský. Ve 49. minutě dostal puk do litvínovské branky Pletka, ale gól nebyl uznán, protože Kovář vychýlil branku. Další plzeňskou šanci měl obránce Hanzlík, ale Francouz zasáhl pravým betonem. V závěru třetí třetiny Ručinský tečoval Martynkovo nahození a Svoboda s problémy udržel puk před brankovou čarou.

Ve třetí minutě prodloužení chyboval v obranném pásmu Kubát, který nechtěně přihrál Gulašovi, ale ten rozhodnout nedokázal. V rozstřelu se pak prosadili jen domácí Lukeš s Hanzl.

Branky a nahrávka: 18. Kubát, rozhodující sam. nájezd Lukeš - 27. Gulaš (Vlasák). Rozhodčí: Jeřábek, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:5, navíc Gula (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4185.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Kubinčák, Piroš, R. Pšurný - Baláž, Smolka, Gerhát. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Havíř, St. Pierre, Boháč, Dan Růžička - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Lev, Jan Kovář, Pletka - Balej, Kašpařík, Dvořák - Hollweg, Havlíček, Johnson. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Slavia - Zlín 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)

Obranné systémy má Zlín v krvi, traduje se od pradávna u soupeřů. V neděli se ale žádné barikády nestavěly. „Hrál se pěkný a otevřený hokej před pěknou kulisou. Bylo to rychlé a mělo to náboj, lidem se zápas musel líbit," pravil Jurík.

I proto možná berani nebyli tolik důslední, což pražská Slavia bleskovými direkty na začátku třetin trestala. Už v čase 1:52, kdy vtrhl do zlínského pásma Hertl a nadvakrát překonal Sedláčka. Ve 23. minutě našel Alinč ve střelecké pozici mezi kruhy zcela volného Žejdlu, který zvýšil – 2:0. V prodloužení pak stačilo 31 vteřin Kolaříkovi, aby z levého kruhu vypálil pod víko – 3:2.

„Jarda Balaštík puk ještě nechtěně tečoval. Byl to smolný gól. Stejný jsem dostal i v pátek v Pardubicích. Je to velká škoda," litoval brankář Jakub Sedláček. „Jestli to bylo tečované, ani nevím. Jelínek mi dal puk na modrou, udělal jsem tři kroky a vystřelil jsem," popsal svou trefu Pavel Kolařík.

Berani nezačali vůbec dobře, jejich snad jedinou velkou šancí v první třetině bylo trestné střílení Okála po faulu Dreslera, které ale zlínský dravec zahodil. Slávisté byli mnohem nebezpečnější.

Zlínští navíc dokonale promrhali pětiminutovou přesilovku za ostrý atak zlínského odchovance v sešívaném dresu Pavla Klhůvka na obránce Linharta, který musel dokonce do nemocnice na rentgen. „Na ten zákrok se podívám a vyvodím důsledky. V den zápasu se k rozhodčím vyjadřovat nechci, ale určitě si vystříhám nějaké momenty a jako klub budeme dávat podnět k přezkoumání. Měli jsme navíc hrát přesilovku pět na tři," evidentně nebyl spokojen s výkonem sudích Hodka se Součkem slávistický manažer Vladimír Růžička.

Berani nastoupili bez vůdce kapitána Čajánka i dlouhodobých marodů Honejska, Ondráčka, Matějíčka a Horáka. Bez nich se ale žlutomodří semkli a od druhé třetiny přiváděli slávisty do potíží. Po Žejdlově trefě na 2:0 korigoval o 41 vteřin později Holík, který bekhendem snížil – 2:1.

Berani ožili, začali dělat Slavii obrovské problémy při rozehrávce. Benjamínek Urbanec nahradil v přesilovce zraněného Linharta. Jako by se nechumelilo si obešel ležícího soupeře a vypálil do tyče. V polovině utkání pak Balaštík našel zapomenutého lišáka Lešku u levé tyče, který zakončil do prázdné klece. Další pokusy Tesaříka, Zámorského, Balaštíka už Furch zastavil.

V jubilejním 1000. kole základní části české extraligy byli nakonec díky trefě Kolaříka šťastnější slávisté, kteří první výhrou v sezoně proti Zlínu snížili náskok na konkurenta na třetím místě na šest bodů, přičemž mají ještě dva zápasy k dobru. „Se Zlínem moc bodů neděláme, proto jsme rádi za tyto dva body," oddechl si Kolařík.

Branky a nahrávky: 2. Hertl, 23. Žejdl (Alinč, Krenželok), 61. Kolařík (Kempný, P. Jelínek) - 23. Holík (O. Veselý, Okál), 30. Leška (Balaštík). Rozhodčí: Hodek, Souček - Pešek, Rozlílek. Vyloučení: 3:4, navíc Klhůfek (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 6647.

Slavia: Furch - Kolařík, Kempný, Kuboš, Dresler, Beňovič, Kučný, Knot - Skokan, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Stránský, Klhůfek (14. Vrdlovec), Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.
Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Urbanec, Zámorský, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Okál, O. Veselý - Kubiš, Melenovský, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno - Chomutov 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Chomutov nabídl Kometě hned v úvodu zápasu velkou příležitost k otevření skóre. Ve třetí minutě usedl na trestnou lavici Bartejs a za pouhých dvacet sekund jej po faulu na Jakuba Svobodu následoval Hřebejk. Přesně 100 sekund dlouhou přesilovku pět na tři zužitkoval Divíšek, který po Bičánkově střele od modré čáry poslal kotouč pohodlně do branky.

Rychlý náskok Brňany uklidnil, dostávali se snadno do útočného pásma soupeře a hosty několikrát zachránil brankář Řehoř. Chomutov spoléhal hlavně na rychlé protiútoky, vážněji zahrozil ale pouze při přesilovce. Tlak brněnského týmu zúročil obránce Valach, na jehož střelu nestačil brankář Řehoř reagovat.

Navzdory dvoubrankovému manko Chomutov nerezignoval. Trenér Antonik přestavěl útočné řady, jeho svěřenci srovnali krok. Dostávali se i do šancí. Potvrdili ale, že v posledních zápasech je právě nepřesná koncovka jejich hlavní slabinou. Brňané se ve druhé třetině přizpůsobili výkonu soupeře. Hra byla místy hodně chaotická, na obou stranách převažovaly kombinační chyby.

Piráti mohli několikrát skórovat, ocitli se několikrát sami před brankářem Trvajem. Několikrát chybělo hostujícím hráčům více štěstí. V závěru druhé třetiny dostal Chomutov soupeře na chvíli pod tlak. Po nepřesné přihrávce ale Brňané založili rychlý protiútok, který zakončil Zohorna třetím gólem.

Hned v úvodu třetí třetiny Kometa čtvrtou brankou po střele Jana Hrušky definitivně zlomila odpor soupeře. Piráti se už většinou jen ve vlastní třetině bránili a od vyšší porážky je zachránil brankář Řehoř. Kometa potřetí v sezoně udržela čisté konto, stejným výsledkem 4:0 zdolala i Karlovy Vary a Kladno.

Branky a nahrávky: 5. Divíšek (Bičánek), 18. Valach (Dlouhý, Petrovický), 40. H. Zohorna (Čermák, J. Hruška), 42. J. Hruška (Čermák, H. Zohorna). Rozhodčí: Hribik, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Trvaj - Bičánek, Švrček, Žižka, Dujsík, Kováčik, Valach - Dočekal, Koreis, Burian - T. Svoboda, Divíšek, J. Svoboda - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - Dlouhý, Petrovický, Erat. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Chomutov: Řehoř - Palin, Pulpán, Mrázek, Rutta, Macháček, Rýgl, Bartejs, Lučka - Jíra, Kraft, Hřebejk - Kämpf, Zálešák, Důras - Lušňák, Sikora, Y. Treille - Račuk, Kůs, K. Ton. Trenéři: Antonik, Liška a Mikšovic.

Vítkovice - České Budějovice 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Po páteční kanonádě proti Liberci narazily Vítkovice na mnohem těžšího soupeře a prakticky za celý zápas se nedokázaly vypořádat s jeho pozornou defenzívou. Domácí obtížně procházeli středním pásmem, a když se ve 12. minutě ocitl na brankovišti s pukem na holi Strapáč, jeho střelu z otočky Kovář betonem vyrazil.

Domácí zkraje druhé části nevyužili přesilovku, po jejímž skončení hosté okamžitě vyrazili do brejku a Květoň po návratu z trestné lavice doklepl bekhendem vyražený puk za Málkova záda.

Vítkovice ale ve vedení soupeře nechaly jen 101 sekund. Další přesilovku jim nabídl Frühauf a Huna po pasu svého dvorního nahrávače Romana zpoza branky potvrdil svou famózní střeleckou formu dvanáctým gólem ve dvanáctém utkání.

Hosté ve druhé třetině i kvůli třem oslabením v řadě stěží nabírali rytmus. Ale přečkali další šanci Malíka, kterého vychytal Kovář, a málem soupeře zaskočili Sujou, jenž téměř z nulového úhlu orazítkoval horní tyč. Branková konstrukce vzápětí ochránila i Jihočechy a tyčka po střele Szturce zastoupila také za Kováře.

I v závěru kladly oba týmy největší důraz na obranu a snaha neudělat chybu byla z jejich hry zjevná. Víc odvahy a touhy po vítězství přece jen prokázali Vítkovičtí, ale z minima šancí zápas nerozhodli. Po neúspěšném pokusu Hrušky měl asi největší příležitost 40 sekund před koncem řádné doby Ujčík, ale Kovář puk, který se po odrazu od jeho ramene snášel do branky, ze vzduchu odpálil hokejkou do bezpečí.

Po nezajímavém prodloužení došlo na nájezdy a jediný gól v nich v třetí sérii vsítil Šimánek. Vítkovice tak nevyužily možnost setřást ze svých zad vážného konkurenta v boji o desítku.

Branky a nahrávky: 26. Huna (Roman, Svačina) - 24. L. Květoň (L. Kohn), rozhodující nájezd Šimánek. Rozhodčí: Hradil, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5, navíc Suja (České Budějovice) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 5271.

Vítkovice: Málek - Kudělka, Barinka, Malík, Stehlík, Sloboda, Voráček, Štencel - Klimek, Burger, Húževka - Ujčík, R. Hruška, Strapáč - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.
České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Jank, Vydarený, Frühauf, Vráblík, Dietz - Kotalík, Mertl, L. Kohn - Dej, Langhammer, L. Květoň - Suja, Knotek, Šimánek - Rousek, Červený, Švihálek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Karlovy Vary - Sparta 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Od úvodního buly bylo vidět, že se Sparta v současné době nachází v herní pohodě. Vytvářela si tlak a Milam s Brošem tvrdými střelami prověřili pozornost domácího gólmana Závorky. Na druhé straně vychytal Doležalův únik. Další možnosti už měla Sparta. V 10. minutě naskočil z trestné lavice Jánský, ale Závorka jeho střelu zlikvidoval.

Potom si opět Jánský elegantně položil Noska, ale svojí zamířil mimo Závorkovu branku. Hosté se ale do pauzy dočkali vedení, když přesilovou hru využil Gřegořek.

Sparta byla i nadále lepší a ve 24. minutě zvýšila náskok. Tenkrát po křídle zatáhl puk a jeho nahrávku zužitkoval Hlinka. Domácím se nedala upřít snaha, ale nedokázali si vypracovat větší brankovou příležitost a střely z dálky s přehledem likvidoval Melicherčík.

Ke snížení nepomohly domácím ani tři přesilové hry. Když už se Západočeši v závěru druhého dějství do branky trefili, tak si střelec Zaťovič pomohl vysokou holí.

V závěrečné třetině nepustili Pražané Karlovarské do tlaku a s přehledem si hlídali dvoubrankový náskok. Domácí tým prakticky k ničemu nepustili a Melicherčík se i s pomocí výborně hrajících sparťanské defenzívy dočkal nuly. Sparta tak proti Karlovým Varům na třetí pokus v sezoně poprvé bodovala.

Branky a nahrávky: 20. Gřegořek (Pilař, P. Ton), 24. J. Hlinka (Tenkrát, Jánský). Rozhodčí: Trombík, Mikula - Podrazil, Kajínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 3381.

Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, Prošek, Gulaši, Gründling, Grman, J. Látal, Kloz - Bicek, Pech, Zaťovič - Pohl, J. Doležal, Roman Vlach - Zucker, Skuhravý, Košťál - Koblasa, Vachovec, Skladaný. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev, D. Kočí - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Liberec - Kladno 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Předposlední Liberec naopak nenapravil nepovedený páteční výkon z Vítkovic (1:7) a připsal sedmou porážku z posledních osmi zápasů. Bílým Tygrům nepomohla ani čerstvá brankářská posila Marek Schwarz, jenž přišel ze Sparty výměnou za Marka Pince.

V úvodu utkání měl však více práce hostující Chábera. Do dobré příležitosti se dostal Jonák, ale v situaci dva na jednoho branku přestřelil. Následně hráli Bílí Tygři přesilovku, ale k vážnějšímu ohrožení Chábery se nedostali. Stejně si vedli při své výhodě i kladenští Rytíři.

První branky se diváci dočkali v závěru třetiny, kdy po nenápadné akci skóroval hostující Hořava a otevřel skóre utkání. Více zajímavých okamžiků první třetina nenabídla. Diváky tak zaujal tak jen protest libereckého fanklubu, který vyvěsil na protest transparent směřující k vedení klubu a na deset minut opustil tribuny.

Do druhého dějství vstoupili aktivněji hosté a Schwarz si připsal několik zásahů. Ve 25. minutě byl na hraně brankoviště důrazný Kuchler a poslal Rytíře do dvougólového vedení. Severočeši mohli snížit v následné přesilovce, ale Cháberu vůbec neohrozili, což se nelíbilo ani divákům a z hlediště se spustil pískot.

V polovině utkání ujel při vlastním oslabení do brejku domácí Bortňák, Chábera však jeho blafák vytěsnil nad. Ani ne o minutu později se řítil na hostující branku osamocen kapitán Nedvěd, ani on však tváří v tvář Cháberovi neuspěl.

Do třetí třetiny udělal domácí trenér Pešán změny ve složení útočných formací a Liberec se musel tlačit do ofenzívy. Dobře bránící Kladno ho však do žádných velkých šancí nepouštělo a v poklidu kontrolovalo hru.

V nadějné šanci se ocitl Dušek, Chábera byl ale připravený. Na druhé straně vytáhl výborný zákrok proti střele Valského také Schwarz. Zmar libereckých ilustroval Tomáš Urban, jenž necelých pět minut před koncem fauloval vysokou holí a obdržel dvojitý menší trest. Kladno tak odehrálo zbytek utkání v přesilové hře. Vytvořilo si několik jasných šancí, ale skóre už se nezměnilo.

Branky a nahrávky: 19. M. Hořava (Majeský, Kuchler), 25. Kuchler (M. Hořava). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Bádal, Svoboda. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 4102.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Vitásek, Čutta, Jánošík, Ulrych, Derner, Výtisk, Štich - Bulíř, Nedvěd, Dušek - Duda, Filippi, Víšek - T. Urban, Bortňák, Kica - J. Vlach, Galamboš, Jonák. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.
Kladno: Chábera - Kameš, Piskáček, Majeský, Černošek, Doudera, L. Procházka, Mocek, David Růžička - M. Látal, Lukáč, Eberle - M. Hořava, Kuchler, Valský - Rudovský, Dalecký, Kuchejda - Obdržálek, Melka, Strnad. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Autor: ČTK, Michal Čejka, Daniel Ostrčilík