VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlégr se rozhodl poslouchat své tělo

Ústí nad Labem - Po dvou týdnech nejistoty se na tváři litvínovského obránce Jiřího Šlégra opět ukázalo trochu optimismu.

28.2.2009
SDÍLEJ:

Hokejista Jiří ŠlégrFoto: DEMNÍK/Karel Pech

V ústecké Masarykově nemocnici si v pátek vyslechl od lékařů svoji výslednou diagnózu. Konec kariéry se nekonal.

Šlégr naopak už přemýšlí, kdy se zapojí do v pondělí začínajících bojů v play off. Nezáleží ale jenom na něm, rozhodl se, že začne hlavně poslouchat i své tělo.

Kdy se vrátí na led? Až bude cítit, že se mu při hokeji nemůže stát hrozivý kolaps tak jako nedávno pár minut před koncem domácího zápasu.

Jaké resumé jste od primáře slyšel?

Po hodinové konzultaci s primářem, který seděl ještě se čtyřmi neurology a ortopedy, jsem se dozvěděl rozhodnutí, že vše, co se týká mé páteře, je v pořádku. Absolutně se na ní nic nehnulo. I operovaná část, do které bylo zasáhnuto šroubami a destičkou se nepohla, což je hodně pozitivní. Nikde není momentálně žádné ohrožení ochrnutím, což je pro mě signál a zpráva, že bych se měl vrátit k hokeji.

Takže se vracíte hned na led?

Samozřejmě si nemůžu představovat, že vše půjde hned. Musím záda postupně zkusit zatěžovat, co dokážou. Rizikem teď nebude, když třeba spadnu na led. Pozor si musím dávat, když se mi stane, že mi tam zase přijde nějaký otok. Nesmím začít bláznit a brát prášky proti bolesti. Musím se těmto věcem věnovat, snažit se dát otok dolů, dát si den dva volno a pak opět nastoupit.

Jak budou po rozhodnutí lékařů vypadat vaše nejbližší dny?

Začnu zase postupně trénovat a uvidím, jestli budu dobrý za dva, tři dny, za týden. To teď nevím.

Objevíte se na ledě už úvodním pondělním zápase play off proti Karlovým Varům?

Nějakou dobu jsem teď netrénoval, takže by asi nebylo správné vlítnout do toho okamžitě. Mohlo by se mi stát to, co se stalo. K vypnutí organismu došlo otokem. Žádné ochrnutí se neobjevilo, pouze jsem se přetížil. Proto začnu pomalu jezdit na kole, postupně si půjdu volně zabruslit a uvidím.

Takže na úvod play off vás bude Litvínov určitě postrádat?

Netvrdím, že v pondělí ani v úterý nebudu hrát, protože opravdu nevím, co ta záda udělají. Musím začít postupně. V každém případě bych si chtěl ještě v tomhle play off zahrát. S kariérou ještě nekončím.

Jak se na rozhodnutí tváří vaše rodina?

Nadšená nebude. Už jsem jí své rozhodnutí lehce naznačil a věřím, že když doma vše vysvětlím, budou za mnou všichni stát. Dobře ví, že sport je pro mě celý život a že do velkého rizika nepůjdu. Proto doufám, že se mnou souhlasit budou.

Upozornili vás lékaři na nějaká další rizika?

Konzultace s doktory trvala hodinu a čtvrt a zvážili jsme všechna rizika. Samozřejmě žádný doktor ani nejlepší odborník na světě mi neřekne běž hrát, nemůže se ti nic stát. Stát se vám může vždycky cokoliv a nemusí to být ani v místě, které vás právě bolí. S doktory jsem spíš prokonzultoval, v jakém stavu vše je a co z toho vyplývá. Pro mě je klíčové, že se neukázaly vůbec žádné známky ochrnutí, což je také odpověď na to, proč se budu vracet na led.

Hodně jste se oddychl když vám primář tuto diagnózu sdělil?

Tak rozhodně se to poslouchá lépe, než kdyby se ukázalo nějaké ochrnutí. Skvělé je, že je na mě, jestli se rozhodnu pokračovat dál. Kdyby to bylo jinak, musel bych bohužel říct další kariéře ne.

Rozjasnilo vám to i vaše pokračování v dalších sezonách?

Teď se bavíme o tom, jestli naskočím do letošního play off. Jestli budu hrát i příští sezonu, je otázkou. Samozřejmě bych byl rád a jestli se rozhodnu kladně, tak musím zvážit, jestli odehraju všechny zápasy nebo jenom třeba domácí.

Takže nad tím přemýšlíte?

Musel bych zvolit nějaký přístup, protože pod práškama už hrát nebudu. Doktor to přirovnal k tomu, že vám v autě svítí kontrolka, že dochází benzín a vy jen odstřihnete kabel k té kontrolce a jedete dál. Bolest po odeznění prášku zůstává a problém také.

Byla k vaší léčbě potřeba zvažovaná injekce do páteře?

Injekce do míšného kanálku by byla potřebná jen v případě, že by se skřípnul nerv natolik, že by došlo třeba k momentálnímu ochrnutí. K tomu ale nedošlo.

Co tedy budete dělat, když se další otok objeví?

Kapačkami do jeho vyléčení. Důležité také budou rehabilitace a neutíkat po zápasech rychle domů nebo na pivo. Klíčová je prevence, i když mě třeba nebude nic bolet, protože nějaký problém tam samozřejmě je.

Svolili lékaři s vaším návratem na led?

Doktoři si na triko rozhodnutí „Běž hrát“ nevezmou. Je na mně. Lékaři mi řekli tu část o mém zdravotním stavu, zbytek je na mně.

Zahrát si v letos senzačně vybojovanám play off je pro vás asi velkou motivací…

Všichni se na to těší a i pro mě je to obrovská motivace vrátit se zpět do hry. Touha poprat se o titul je velká, ale nesmím ztratit hlavu a mít pořád na vědomí tu moji příhodu. Nesmím se nikam hrnout abych sebou zase neflákl a byl mimo. Když budu cítit, že mi něco je, tak radši odstoupím.

Bude nějak vaše léčba dál probíhat?

Na kontroly do Ústí jezdit budu, ale jestli pravidelně, to nevím. V Litvínově máme také kvalitní doktory, kteří ví, jak tyto příhody léčit. Ví co dělat a hlavně prevenci se myslím umí věnovat podobně.

Cítíte ještě bolest?

V tuto chvíli ne. Otok je dole. Poslední čtyři dny jsem tomu věnoval hodně, každý den jsem byl na kapačkách a ne v zátěži. To je právě to, co nevím. Co se s tělem stane při větší zátěži. Jak mi bude zítra, když dnes půjdu na kolo nebo na led. Jestli budu muset používat kapačky nebo budu fungovat normálně, na to teď neumím odpovědět.

Během léčby jste se nijak nezatěžoval?

Prakticky ne, jenom jsem celý týden ležel. Kolo teď hned zkusím a uvidím, co to udělá.

Připustil jste si, že je s vaší bohatou hokejovou karierou nadobro konec?

Určitě, hned když jsem ležel na ledě. V tu chvíli jsem nevěděl, co dál, a těšilo mě, že hlavně cítím nohy. Prsty se začaly hýbat, ale tušil jsem, že je konec a obrovská škoda. Jsem jedině rád, že tomu tak není a třeba budu moct Litvínovu pomoct a třeba se povede to, co si všichni přejeme.

Měl jste v posledních dnes strach?

Strach jsem měl podvědomě pořád, proto jsem strašně šťastný, že to takhle dopadlo.

S čím jste vlastně pro výsledky do Ústí jel?

S očekáváním. Věděl jsem, že snímkování dopadlo dobře, ale nevěděl jsem tu část s vyloučením ochrnutí.

Rituály jsou vaším šálkem čaje. Co jste za dobu strávenou v nemocnici pro tým před play off vymyslel?

Shlédl jsem strašně moc motivačních filmů, protože člověk nevěděl, co bude dál. Do kabiny bych měl přinést takový ten duch, že táhneme za jeden provaz. Mám ale pocit, že tohle se u nás dělo celou sezonu. Jen poslední čtvrtinu nás zasáhla vlna zranění, takže se nepovedla podle představ. S koncem po základní části na třetím místě jsme spokojení a víme, že porazit můžeme každého. Různé rituály a ptákoviny, co dělávám, teď asi nepomůžou. Každý musí jít na led s tím, že pro tým ze sebe vydá maximum.

Jakou roli hrála ve vašem zranění podpora fanoušků?

Vnímám ji od první chvíle v nemocnici. Při našem posledním domácím zápase, když vyndali transparenty s devatenáctkou a mým jménem, jsem si potvrdil, že fanoušci za nás dýchají a já dýchám za ně. Překvapila mě masa lidí, od kterých mi chodily smsky, mejly a pozdravy. Strašně jim za to děkuju, nejen za sebe, ale i za litvínovský hokej. Je úžasné, že i v tak malém městečku jdou dělat tak velké věci. Už proto jsem se nimi nechtěl loučit tím, že mě odnesli na nosítkách.

FILIP KADEŘÁBEK, PAVEL MIKEŠ

28.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ladislav Okleštěk
6 33

Hejtmanem olomouckého kraje je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

AUTOMIX.CZ

Škoda vážně chystala vlastní pick-up. Neklaplo to. Zatím...

V posledních letech se několikrát objevily zprávy, že Škoda zvažuje výrobu pick-upu. Nejčastěji se přitom hovořilo o vlastní verzi Volkswagenu Amarok. Nyní se ukazuje, že na těchto informacích opravdu něco bylo.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies