Slováci opět zaváhali. Rakušanům podlehli po nájezdech

Helsinky – Hokejisté Slovenska utrpěli další ztrátu v boji o čtvrtfinále na mistrovství světa, když v Helsinkách podlehli Rakousku 1:2 po samostatných nájezdech. Nováček elitní skupiny překvapil úřadující vicemistry světa hned den po Lotyších, kteří porazili Slovensko 5:3. Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka jsou sice čtvrtí o bod před Francií, ale čekají je už jen zápasy s Ruskem a USA.

10.5.2013 AKTUALIZOVÁNO 10.5.2013

Hokejisté Rakouska slaví výhru nad SlovenskemFoto: čtk

Český trenér Slovenska Vladimír Vůjtek starší zařadil do sestavy nově útočníka Haščáka, chyběl naopak zraněný obránce Ďaloga a také zkušený útočník Stümpel. V úvodní třetině se Slováci nejdříve ubránili právě při vyloučení Haščáka, gólmana Starkbauma pak otestoval v oslabení Záborský a další šanci měl Ölvecký.

V 10. minutě se už Slováci radovali, když se puk po Sersenově střele odrazil k Surovému, který z otočky překonal Starkbauma. Rakušané mohli vyrovnat v 17. minutě při šanci Herburgera.

V úvodu druhé třetiny vystřelil mimo Kopecký, na druhé straně měl možnost Baumgartner a za Slovensko zase zahrozil Bartek. Vyrovnat se snažili Welser a opět Baumgartner, slovenský náskok mohli zvýšit Radivojevič a Sersen. Ve 34. minutě ale slavili Rakušané vyrovnání, protože se od modré čáry trefil Unterluggauer.

V úvodu třetí třetiny se snažili pohnout ukazatelem skóre ve prospěch favorita Miklík a Záborský, při Schullerově trestu pálil třikrát Jurčina a při jednom z jeho pokusů pomohla Starkbaumovi tyč. V 52. minutě neuspěl v další šanci Miklík a v 55. minutě byl blízko obratu Welser, který po Vanekově přihrávce neprostřelil Staňu.

Na přelomu třetího dějství a prodloužení Slovensko odolalo při Šatanově trestu, ale porážku neodvrátilo. V nájezdech se prosadil jako jediný Vanek, hvězda Buffala.

Rakušané si výrazně pomohli v boji o udržení v elitní kategorii, který jim po výhře nad Lotyšskem zkomplikovala následná porážka s Německem i výhra Lotyšů nad Slovenskem. "Jsou to pro nás strašně důležité dva body. Tvrdě jsme bojovali a dali jsme do zápasu všechno. Slováci byli favorité, dokázali jsme držet vyrovnaný zápas a vyhráli na nájezdy," pochvaloval si rakouský útočník Thomas Koch.

Slováci ztroskotali na brankáři Starkbaumovi. "Měli jsme 43 střel. Vždycky nám chybělo několik centimetrů. Několikrát tam skákal puk po brankové čáře. Měli jsme výrazně více šancí, ale neměli jsme štěstí. Jejich brankář chytal skvěle," uvedl slovenský obránce Milan Jurčina.

Skupina B (Helsinky):

Slovensko – Rakousko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Surový (Sersen, Radivojevič) – 34. Unterluggauer (Baumgartner, Oberkofler), rozhodující sam. nájezd Vanek. Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Fraňo (ČR) – Dědulja (Běl.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8449.

Slovensko: Staňa – Sekera, Mezei, Sersen, Mihálik, Jurčina, Vydarený – Radivojevič, Surový, Kopecký – L. Hudáček, Ölvecký, Šatan – Záborský, Kukumberg, Miklík – Haščák, Bližňák, Daňo – od 21. navíc Bartek. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Rakousko: Starkbaum – Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann – Latusa, Koch, Vanek – Oberkofler, Peintner, Baumgartner – Welser, Kristler, Schuller – Raffl, M. Iberer, Hundertpfund – Herburger. Trenér: Manny Viveiros.