Slováci znovu prohráli a jsou blízko konci na MS

Halifax - Nad jejich síly byl tentokrát výběr Finska.

8.5.2008

Brankář Bäckström přijímá gratulace od Anssi Salmely.Foto: Reuters/Paul Darrow

Výsledkové zklamání pro slovenské hráče a fanoušky pokračuje. Ve středu tým Júliuse Šuplera nestačil na Finy, a postup do osmifinále už nemá ve svých rukou.

V brance Slovenska se poprvé na turnaji objevil Peter Budaj. Začátek zápasu se posile z Colorada však příliš nevydařil, když propustil nenápadnou střelu Niko Kapanena od levého mantinelu.

Slovenský gólman se ale rychle oklepal a během zápasu předvedl několik výborných zákroků.

Oba týmy předváděly poměrně ofenzivní hokej. Více se do útoku hnali Slováci, jejich soupeř však často využíval okének v obraně k rychlým kontrům. Dobré příležitosti nedokázali proměnit Selänne ani Ruutu.

Finové mohli o svůj hubený náskok přijít po sólu Kollára. Slovenskému útočníkovi ovšem absolutně nevyšel zamýšlený blafák.

Minuta plná vzrušení

A tak znovu udeřili hokejisté Suomi. Krásnou kombinaci skrz celé útočné pásmo zakončil ve 13. minutě Tuomo Ruutu.

Už za 14 sekund to ale bylo znovu jen o gól. Brankář Bäckström vyrazil Hossovu střelu pouze k osamocenému Petrovickému, a ten ho propálil mezi betony. Gólovou minutu mohl ještě vyšperkovat Niko Kapanen. Jeho otočka zpoza branky však skončila jen na tyči Budajovi branky.

Vyrovnání se Slováci dočkali minutu a půl před koncem první třetiny. Při signalizovaném vyloučení se z rychlého protiútoku prosadil nadvakrát Miroslav Kováčik.

Vítěznou trefu obstaral Selänne

Finům mohl ve 24. minutě vrátit vedení Ville Peltonen. Jeho střela se odrazila od tyče, Budaj ovšem puk směřující za brankovou čáru lapačkou vyrazil.

Rozhodnutí přišlo o dvě minuty později. Teemu Selänne tvrdou ranou z vrcholu kruhů využil přesilovou hru při vyloučení slovenského kapitána Petrovického.

Slováci se znovu vrhli do útočení, ale naráželi na dobrou defenzivu seveřanů. Přesto se ve 32. minutě ocitl ve vyložené šanci Marcel Hossa. Svůj blafák však nedokázal dotáhnout do úspěšného konce.

Velkou šanci nabídli seveřané svému soupeři v 51. minutě. Hannes Hyvönen přehnal forčeking v útočném pásmu, a za naražení Starosty na mantinel dostal od rozhodčích trest na pět minut plus do konce utkání.

Svěřencům Júliuse Šuplera se sice dařilo zamykat Finy v jejich obranném pásmu, chyběla jim však větší nápaditost a častější střelba. Bäckströma se jim překonat nepodařilo ani v závěrečné hře bez brankáře, a odešli tedy poraženi 2:3.

Finové si výhrou zajistili vítězství ve skupině C. Slováci musí čekat na výsledek čtvrtečního duelu mezi Německem a Norskem. V případě úspěchu seveřanů na ně zbyde jen boj o udržení.

FINSKO - SLOVENSKO 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kapanen (Niemi), 13. T. Ruutu (Jokinen, Kapanen), 26. Selänne (Peltonen, O. Jokinen) - 14. Petrovický (Marcel Hossa, Kolník), 19. Kováčik (Fabuš). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Kurmann - Wehrli (oba Švýc.), Losier (Kan.). Vyloučení: 1:4, navíc Hyvönen (Fin.) 5 min. + do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7 262.

Finsko: Bäckström - Jokela, Niskala, Väänänen, Salmela, Niemi, Luoma, Lepisto, Koistinen - Selänne, O. Jokinen, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Jokinen - Hyvönen, Kapanen, Pihlström - Bergenheim, Hahl, Pyörälä. Trenér: Doug Shedden.

Slovensko: Budaj - Višňovský, Sekera, Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Podhradský, Mezei - Kolník, Petrovický, Marcel Hossa - Melichárek, Kollár, Skladaný - Čiernik, Podkonický, Somík - Fabuš, Húževka, Kováčik. Trenér: Július Šupler.

Autor: Radek Weber

8.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.