Slovinská pohádka v Soči nekonči. Hokejisté prošli do čtvrtfinále

Soči - Hokejisté Slovinska porazili v úvodním osmifinálovém duelu olympijského turnaje v Soči Rakousko přesvědčivě 4:0. Ve středečním čtvrtfinále si svěřenci kouče Matjaže Kopitara zahrají proti Švédsku, nejlepšímu týmu základních skupin.

18.2.2014

Jan Muršak ze Slovinska (uprostřed) se prosazuje proti Rakousku na olympijských hrách v Soči.Foto: ČTK/AP/Mark Blinch

Góly dali Anže Kopitar, Jan Urbas, Sabahudin Kovačevič a Jan Muršak, čisté konto vychytal Robert Kristan.

Rakousku se sen o prvním čtvrtfinále na OH rozplynul v duelu dvou týmů, které loni sestoupily na mistrovství světa z elitní skupiny.

První třetina byla plná zajímavých okamžiků. Odstartoval je už po pár vteřinách Kopitar, jenž napálil tyč rakouské branky. Ve třetí minutě ho napodobil Unterluggauer. Nedlouho poté musel jeho spoluhráč Michael Raffl na trestnou lavici, ale odpykal si jen polovinu trestu. Pak ho poslal zpět do hry Kopitar, když z ideální pozici mezi kruhy procedil puk pod Langem.

Zvýšit mohl po chvilce David Rodman, ale neuspěl. V deváté minutě si přesilovku zahráli i Rakušané, velkou šanci na vyrovnání měl Grabner, jenže gólman Kristan při jeho střele do odkryté branky skvěle zasáhl lapačkou. Záhy poté, co byli Slovinci kompletní, orazítkoval Tičar z kruhu pro vhazování tyč.

Rakousko zlomil gól Kovačeviče

Ve 12. minutě přišla další přesilovka Rakušanů, jenže při ní chyboval na útočné modré čáře Vanek, v brejku se řítil na Langeho osamocený Urbas a zakončil přesně pod horní tyč. Nechybělo mnoho a zaskočené Rakušany mohl potřetí pokořit Muršak, Lange byl však proti.

Rakouské sebevědomí a odhodlání zvrátit vývoj duelu nalomila 24. minuta, kdy se David Rodman chytře uvolnil za brankou, nabil mezi kruhy najíždějícímu Kovačevičovi a ten nechytatelnou ranou zvýšil na 3:0.

Zkraje třetího dějství Slovinci nezužitkovali přesilovku. Krátce po ní byl na brankovišti ve velké příležitosti Urbas, Lange však udržel alespoň malé naděje svého týmu při životě. Ve 47. minutě je mohl přiživit Vanek, jemuž na hraně faulu dýchal na záda Kranjc, hvězda rakouského výběru i proto neuspěla.

Tři a půl minuty před koncem to Rakušané zkusili se šesti bruslaři v poli, ztrestal je však Muršak a zpečetil historický postup Slovinska, které disponuje pouze 148 registrovanými hokejisty.

Hokej - muži:

Osmifinále:

Slovinsko - Rakousko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. A. Kopitar (Tičar, Jeglič), 12. Urbas (Kovačevič), 24. Kovačevič (D. Rodman, Muršak), 58. Muršak (D. Rodman). Rozhodčí: Šindler (ČR), Jackson - George, Woodworth (všichni USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6821.

Slovinsko: Kristan - Pretnar, Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Pavlin, Tavželj - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Sabolič, Tičar, Jeglič - Razingar, M. Rodman, Urbas - Pance, Goličič, Mušič. Trenér: Matjaž Kopitar.
Rakousko: Lange - A. Lakos, Trattnig, R. Lukas, Pöck, F. Iberer, Altmann, Ulmer, Unterluggauer - Grabner, M. Raffl, Vanek - Latusa, Koch, Lebler - T. Raffl, Hundertpfund, Nödl - Welser, Oberkofler, M. Iberer. Trenér: Emanuel Viveiros.

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE

Trumpovi právníci brání přepočítávání hlasů ve třech státech USA

Washington - Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. Oznámil to dnes americký server Politico. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka Zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí.

Nádražka kvůli EET končí. Další bojují

Praha /FOTOGALERIE/ - Oblíbený podnik v Bubenči kvůli elektronické evidenci tržeb zavřel. Ostatní tradiční nádražky s administrativní zátěží zápasí.