Litvínov zaskočil Spartu, Kometa si zastřílela. Extralize dál vládne Třinec

Praha - Nejdelší série pokračují i po zápasech 12. kola hokejové extraligy. Třinec je dál v čele, vyhrál i nad Zlínem, což byl jeho sedmý úspěch v řadě. Vítkovice prohrály pošesté za sebou, prohrály doma s Mladou Boleslaví. Brno pak smetlo Slavii, Sparta padla s Litvínovem.

14.10.2014 AKTUALIZOVÁNO 14.10.2014
21 fotografií
Vítkovice - Mladá Boleslav: Hosté předváděli dobrou obranu

Vítkovice - Mladá Boleslav: Hosté předváděli dobrou obranuFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Hokejisté Hradce Králové vyhráli na ledě Olomouce 4:2 a připsali si třetí tříbodový zisk za sebou. Východočeši duel rozhodli až v samotném závěru, vítěznou branku vstřelil v 57. minutě obránce Stanislav Dietz.

Přímý souboj o druhé místo skončil triumfem Litvínova, jenž uspěl na ledě pražské Sparty 1:0 a vyhrál devátý z deseti zápasů v této sezoně. Jedinou branku vstřelil v 16. minutě Pavel Písařík, brankář Pavel Francouz udržel podruhé čisté konto.

Pardubice potvrdily výbornou domácí bilanci a ve vyrovnaném souboji přetlačily Plzeň 3:2. Východočeši dvakrát v zápase vedli, ale Plzeň dokázala pokaždé vyrovnat. V 59. minutě se ale po nájezdu trefil Petr Sýkora a na jeho trefu už hosté zareagovat nestihli.

Největší kanonáda dne? Brno si vyšláplo na Slavii a byl z toho výsledek 7:1. Kometa ukončila sérii sedmi utkání, v nichž nezískala tři body. Dvě branky domácích vstřelil útočník Petr Ton. Slavia v posledních třech duelech nebodovala.

Třinec ukázal, že na české scéně teď nemá rovnocenného soupeře. A nemohl jím být ani poslední Zlín, tápající šampion loňského ročníku. Slezané ve čtvrtém z posledních pěti duelů neinkasovali, čisté konto dnes udržel Peter Hamerlík.

Vítkovice naposledy vyhrály 21. září proti Zlínu. Jejich krize ne a ne skončit - svěřenci kouče Petera Oremuse nezvládli ani souboj s nováčkem extraligy. Boleslav rozhodla o svém vítězství třemi góly ve druhé části a na ostravském ledě slavila tříbodový zisk po sérii sedmi proher poprvé od 28. listopadu 2008.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Domácí začali již tradičním tlakem, gól se jim však vstřelit nepodařilo. Poté se v útoku při Majeského vyloučení ukázali i hosté, ani oni ale skóre neotevřeli. V polovině první třetiny hrál Hradec přesilovku čtyři na tři, Olomouc se dokázala ubránit.

Ve 14. minutě se před Kantora dostal sám Hrňa, s pukem se však dostal z ideální pozice a ani on tak neskóroval. Poté z dobré pozice přestřelil Dlouhý a Hanáci toho litovali.
V závěru první dvacetiminutovky byli domácí počtvrté vyloučeni a Mountfield už přesilovku využil. Vydareného střelu mimo dosah Trvaje tečoval Kudrna.

Druhou třetinu začal lépe Hradec, Vydraný trefil tyč. Na druhé straně nebezpečně střílel po Paterově přihrávce Cibák, ale Kantor byl u tyče včas. Poté Trvajovi opět pomohla branková konstrukce, tentokráte po střele Mertla.

Hosty to mrzelo o to více, že z protiútoku připravili Kucharczyk s Maroszem ideální pozici pro Cibáka a slovenský forvard trefil odkrytou branku hostí. Ve 33. minutě se do velké šance dostal Hrňa, při zakončení byl ale faulován Vašíčkem a sudí nařídili trestné střílení. Hrňa jej zvládl výborně a Kantora překonal střelou nad lapačku.

Kohouti se snažili odejít do kabin s vedením, přežili přesilovku Hradce a velkou šanci Kukumberga. V čase 39:33 ale hosté dokázali vyrovnat, když se poprvé v hradeckém dresu trefil Skokan.

Ve třetí části se oba týmy snažily hlavně dobře bránit. První šance přišla až po šesti minutách, Cibák ale bekhendem puk přes Kántorův beton nepřehodil. V 55. minutě se na ose v útočné třetině ocitl kapitán hostí Šimánek, naštěstí pro Hanáky přestřelil.

"Zlomila nás naše špatná přesilovka ve třetí třetině, začali jsme pak moc bránit bod," uvedl domácí kouč Jiří Dopita.

V 57. minutě se hosté dostali do vedení. Tečovaná střela Dietze skončila za zády Trvaje. Domácí trenéři si vzali necelou minutu před koncem oddechový čas, hráli power play, ale vyrovnat se Olomouci nepodařilo. Naopak na konečných 4:2 upravil Knotek.

"Jsem tady poprvé a zdá se mi, že se tu nevyhrává lehce. Mají tu kvalitu v kádru schovanou, některé týmy už to tady zažily. Bylo to šedesát těžkých minut," uvedl kouč Hradce Peter Draisaitl.

Branky a nahrávky: 27. Cibák (Kucharczyk, Marosz), 33. Hrňa z tr. střílení - 18. Kudrna (Vydarený, Šimánek), 40. Skokan (Pláněk, Dej), 57. Dietz (Kukumberg), 60. Knotek (Dej, Kukumberg). Rozhodčí: Hradil, R. Polák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 3913.
Olomouc: Trvaj - Majeský, Varůbalík, Houdek, Skrbek, Škůrek, Ondrušek, Rašner - Cibák, Marosz, Kucharczyk - Buc, Patera, Zuzin - Laš, Matai, Hrňa - R. Dlouhý, Herman, Diviš. Trenéři: Fiala a Dopita.
Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Pláněk, Dietz, Plášil, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - P. Beránek, Knotek, Červený - Pospíšil, Nedvídek, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Hned v první minutě měl šanci Hlinka, ale Francouz zasáhl betonem. i potom byla sice Sparta aktivnější, ale šance chyběly na obou stranách. Až v páté minutě po Cingelově akci zahrozil Sabolič.

Sparta se pak ubránila při Přibylově vyloučení, ale osm vteřin po jeho návratu na led inkasovala. Piroš se šikovně natlačil z rohu před branku, přihrál volnému Písaříkovi, který se radoval ze své premiérové extraligové branky.

Domácí kroutili hlavami. "Sehráli jsme už čtvrté utkání v sedmi dnech a myslím si, že to na nás bylo dneska trošku znát," vysvětloval kouč Josef Jandač.

V úvodu druhé třetiny se tlačila za vyrovnáním Sparta, ale pak převzali iniciativu Severočeši a Novotný měl práci hlavně při závaru první formace Vervy.

Spartu dostaly zpět do tlaku přesilovky, při vyloučeních Lukeše a Kubáta. Ale Pražané šance neproměnili. Kumstát po Pechově přihrávce trefil Francouze a litvínovského gólmana nepřekonal ani Rolinek.

Sparta se i v plném počtu hráčů na ledě snažila smazat manko, ale Ďalogovu ránu vykryl opět Francouz, který ve 34. minutě zlikvidoval lapačkou i Saboličův únik. Hosté se ubránili i při Hüblově trestu, na konci druhé části se zase ubránili v oslabení Pražané.

V úvodu třetího dějství zakončoval po Hlinkově přihrávce z dobré pozice Barinka, ale zamířil jen do Francouze.

Tuhý boj velké šance nenabízel ani při zkrácených přesilovkách na obou stranách. Litvínov sice při vyloučeních Dvořáčka a Piskáčka svůj náskok nezvýšil, ale ve zbytku vedení nepustil. Litvínovského brankáře při závěrečném náporu nepřekonali Buchtele, Hlinka ani tečí při power play Kumstát.

"Vyhráli jsme 1:0, zápas mohl skončit jakkoliv, měli jsme trošku více štěstí," podotkl hostující trenér Radim Rulík. Jeho protějšek souhlasil s tím, že šlo o vyrovnaný duel. "Bohužel bez gólu to nejde, ale bod bychom si zasloužili," dodal Jandač.

Branka a nahrávky: 16. Písařík (Piroš, Jurčík). Rozhodčí: Hejduk, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:4, navíc Klimek (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 5747.
Sparta: F. Novotný - Hrbas, Barinka, Polášek, Piskáček, Ďaloga, J. Mikuš - Kumstát, Pech, Rolinek - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Klimek - Dvořáček, Volek, J. Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.
Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, T. Pavelka, Zeman - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Šrámek, Piroš, Jurčík - Písařík, Smolka, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Škoda Plzeň 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Pardubicím se skvěle vydařil nástup do zápasu, který dokázaly zúročit vedoucí brankou. Sýkora nejprve dvakrát před brankou promáchl, ale při druhém střídání domácích se už radoval Havlík, který ranou od modré trefil svůj první extraligový gól.

"Povedl se nám vstup, ale aktivita vydržela jen pár střídání. Gól nám paradoxně uškodil," uvedl domácí kouč Miloš Říha mladší.

Ano, přesně tak to bylo. Inkasovaná branka donutila plzeňské hráče k útočné aktivitě a postupně si vytvořili střeleckou převahu.

Dlouho ale naráželi na výborného Halásze, který pochytal i řadu střel v přesilové hře. Plzeň se dočkala v 18. minutě, kdy na útočné modré upadl jeden z pardubických beků a protiútok kompletní třetí formace zakončil důrazný Michal Dvořák, který tak oslavil návrat do sestavy po disciplinárním trestu.

Hned zkraje druhé části trefil Schleiss nenápadnou střelou tyč. Na dlouhou dobu to však byla největší šance zápasu.

Oba týmy si sice místy vytvořily tlak, ten ale nedokázaly nebezpečně zakončit. Diváky tak rozproudil pouze tvrdý zákrok Simona na Špačka, který se z ledu zvedal hodně těžko, ovšem v utkání pokračoval. Gólovou radost domácím přinesl až Endál, který z hranice brankoviště dotlačil kotouč do sítě.

Pardubice pak měly dvě dobré šance na to, aby těsné vedení rozšířily, ale proti se postavil vynikajícími zákroky Machovský. Ten nejprve zlikvidoval Tyborovo trestné střílení a poté skokem na poslední chvíli sebral radost Radilovi. A tak Plzeň zásluhou třetí formace znovu trestala, Dvořákovu nahrávku usměrnil za Halászova záda Tomáš Sýkora.

Když už se zdálo, že zápas bude muset rozhodnout prodloužení, nechali plzeňští obránci za svými zády neobsazeného Petra Sýkoru, který nájezd zakončil přesnou ranou mezi Machovského betony. Pokus hostů o závěrečný nápor při hře bez brankáře překazil faulem Dvořák.

"S cílem otočit zápas jsme trochu otevřeli hru, takže soupeř měl velké šance včetně trestného střílení, které vychytal Machovský, nicméně jsme se štěstím srovnali. Prohrát gólem v závěru je kruté, ale takový je hokej," konstatoval za hosty jejich lodivod Michal Straka.

"Jsme rádi, že se nám podařilo vstřelit gól ještě v závěru normální hrací doby. Výhra nás těší o to více, že Plzeň je velice aktivní a nepříjemný soupeř," dodal Říha.

Branky a nahrávky: 2. Havlík (Nahodil, Benák), 38. Endál (Ščotka), 59. P. Sýkora (Tybor) - 18. M. Dvořák (Johnson, T. Sýkora), 51. T. Sýkora (M. Dvořák). Rozhodčí: Homola, T. Horák - Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 7246.
Pardubice: Halász - Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Mojžíš - P. Sýkora, T. Zohorna, Marcinko - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, Semorád - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík, Jeřábek, Kubka, Moravčík - Kratěna, Lev, Pletka - Balej, Divíšek, J. Sýkora - M. Dvořák, T. Sýkora, Johnson - Schleiss, Simon, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.

HC Kometa Brno - HC Slavia Praha 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)

Trenér Slavie Lubina po předcházejících dvou nezdarech zamíchal složením všech útočných řad. Tento tah ale herní projev jeho svěřenců neoživil.

Brňané povzbuzeni nedělním dvoubodovým ziskem v Mladé Boleslavi svého soupeře přehrávali větším důrazem i kombinační přesností. Už v 5. minutě Vondráčkova střela minula branku, kotouč se ale odrazil od zadního mantinelu ke Koreisovi, jenž jej pohotově vrátil do sítě.

Ke zvýšení náskoku pomohla domácím hrubá chyba obránce Valacha. Před vlastní brankou promáchl hokejkou nad stojícím kotoučem a dojíždějící Wasserbauer snadno překonal Furcha podruhé.

Na rozdíl od předcházejících domácích porážek Kometa pečlivě bránila střední pásmo, mnohem lépe pokrývala soupeře ve střeleckém prostoru a vyvarovala se zbytečných faulů.

Slavia se přesto v úvodu druhé třetiny dostala do tempa. Získala územní převahu a často zakončovala. Všechny střelecké pokusy ale pochytal pozorný brankář Čiliak.

Z tlaku se dostali Brňané až po rychlém protiútoku Hrušky. Po jeho přihrávce Ton překonal snadno brankáře Furcha. Za 82 sekund při přesilovce přidal obránce Ptáček tvrdou střelou od modré čáry čtvrtý gól a bezmocného Furcha nahradil Adam Svoboda. Odpor Slavie zároveň výrazně ochabl a režii zápasu převzala Kometa.

"Spadla z nás nervozita. Potom jsme si dovolili věci, které jsme si předtím měsíc nedovolili," uvedl domácí kouč Martin Pešout.

Převahu vyjádřili Brňané třemi góly v poslední třetině. Po úniku skóroval Ton, svoji premiérovou branku v extralize zaznamenal Kusko a střelecký účet uzavřel Kempný.

"Jsme nesmírně rádi, že jsme zápas dotáhli k vítězství a ověřili si, že jsme hokej nezapomněli. Naše krize byla pouze v hlavách hráčů. Musíme ale zůstat stát pevně na zemi, protože jedno vítězství nic neznamená," prohlásil Pešout.

"Utkání se mi hodnotí těžce. Stali jsme se v posledních zápasech specialisty, jak si dát sami několik branek. Potvrdilo se to i dnes, kdy jsme si první dva góly darovali soupeři, i když jsme měli ve vlastním pásmu pod kontrolou kotouč," dodal hostující trenér Ladislav Lubina.

Branky a nahrávky: 5. Koreis (Vondráček, Burian), 14. Wasserbauer, 29. P. Ton (J. Hruška), 30. Ptáček (Kempný, V. Němec), 43. P. Ton, 51. Kusko (Wasserbauer, P. Mrázek), 58. Kempný (Vondráček, Koreis) - 56. Barák (T. Doležal). Rozhodčí: Lacina, Šindler - Kis, Lučan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 6604.
Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Jan Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Malec - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - T. Svoboda, L. Čermák, Ostřížek - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Kusko, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Slavia: Furch (30. A. Svoboda) - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Knot, Štich, Barák - Stránský, Klhůfek, Sklenář - M. Čermák, Vas, T. Doležal - Bednář, Weissmann, Poletín - Babka, Andres, J. Doležal. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Oba celky si hned na úvod vyzkoušely přesilovou hru, otevřít skóre v nich ale nedokázaly. Balaštík se neprosadil ani při hře čtyři na tři, Kašíka na druhé straně nedokázal překonal Irgl. Samostatnou akcí se zkoušel prosadit Ondráček, ale trefil Hamerlíkův beton.

Ve druhé třetině se do brejku dostali Okál s Holíkem, ale svoji šanci zakončili nepřesnou přihrávkou.

Skóre tak v 28. minutě otevřel hostující Rufer, který tečoval puk těsně pod horní tyč. Když se poté neujal pokus Urbance, udeřil Třinec podruhé. V početní nevýhodě obral Marušáka na obranné modré čáře o puk Adamský a v samostatném úniku se trefil mezi Kašíkovy betony.

"Jak se Třinec dostal do vedení, tak bylo při jeho současné formě hodně těžké s ním hrát. Mají za sebou hodně výher a hráči mají sebevědomí," uvedl kouč Juraj Jurík.

Možnost zvýšit vedení hostů měl ještě v závěru druhé třetiny Žejdl, ale nedokázal trefit odkrytou branku Beranů. Po šedesáti sekundách třetí části ale se už ale Oceláři prosadili. A opět v oslabení: tentokrát zlínské obraně ujel Orsava a svoji akci zakončil vydařenou bekhendovou kličkou.

Na utkání jsme se připravovali poctivě, protože jsme věděli, že Zlín je mužstvo, které si na nás hodně věří. Čekali jsme opravdu tuhý boj," dodal trenér hostů Václav Varaďa.

Z tlaku soupeře se Zlín nemohl vymanit, v přesilovce si Kašík ani nestihl oddychnout a poté musel lapat po dechu i při šanci Rákose, se kterou si ale poradil. Kindlovu šanci zastavil až faul Kotvana, ale domácím to přesto nepomohlo. Na konci trestu urostlého beka skóroval Irgl.

Třinec tak vítězně zvládl reprízu semifinále play off minulé sezony. Co rozhodlo?

Tady je názor Juríka: "Při přesilovkách, našich i jejich, jsme zápas ztratili."

Branky a nahrávky: 28. Rufer (Linhart, Kreps), 31. Adamský, 41. Orsava (Adamský, Galvas), 57. Irgl (Polanský, Nosek). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:8, navíc Linhart, Rákos (oba Třinec) oba 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 3603.
Zlín: Kašík - Marušák, O. Horák, Tesařík, Urbanec, Řezníček, Kotvan - Ondráček, Leška, Köhler - Okál, Čajánek, Veselý - Šťastný, Holík, Říčka - Balaštík, Sedláček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Nosek, Linhart, Trončinský - Rufer, Kreps, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Rákos, Žejdl, Orsava - Jašek, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Vítkovice Steel - BK Mladá Boleslav 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Vítkovicím už od začátku nešlo zhola nic. Z každé akce bylo jasné, že na týmu po šňůře proher leží těžká 'deka'. Hráčům odskakovaly puky, vázla kombinace, chybovali v rozehrávce. "Teď je situace opravdu zlá. Za posledních deset dnů nepracujeme tak, jak máme, proto ty prohry přišly," řekl trenér domácích Peter Oremus.

Domácí si z velké herní bídy nepomohli ani v přesilovkách. Ritticha během tří početních výhod donutil k pořádnému zákroku pokusem z mezikruží jen Huna, jinak se Vítkovice topily ve vlastní nemohoucnosti a nad jejich hokejovým trápením neměli slitování ani diváci, kteří už od druhé části neváhali pískat.

Po třetí promarněné přesilovce se naděje Ostravanů začaly hroutit, hostům stačilo jen počkat na jejich chyby.

Stehlíkovo zaváhání potrestal Pacovský, jenž sebral puk v pásmu a ve 22. minutě zavěsil nad Dolejšovo rameno.

Už za dvě minuty vyprodukoval další hrubku v rozehrávce za vlastní brankou Čerešňák a Jarůšek pohodlně překonal Dolejše podruhé. Zmar domácích dovršil půl minuty před koncem druhé části Trška, který bombou od modré čáry v přesilovce vstřelil stejně jako Jarůšek svůj první extraligový gól.

"Strašně moc chceme, ale o to víc to nejde. Musíme začít od maličkostí, přihrát si na malou vzdálenost, bojovat, srazit se a půjde to," řekl vítkovický útočník Michael Vandas.

Teprve v třetím dějství měla hra Vítkovic extraligové parametry. Ze zbytků sil ještě soupeře přitlačili a Vandas nekompromisní střelou pod břevno snížil. Kontaktní gól měl deset minut před koncem na hokejce Huna, ale ze dvou kroků nepřehodil ležícího Ritticha.

Domácí se tak "stylově" definitivně pohřbili další chybou v útočném pásmu, po níž se Boleslav dostala do přečíslení a Musil zápěstím vymetl horní růžek.

"Asi rozhodl až čtvrtý gól. Mužstvu jsme ale poděkovali, protože to byl jeden z nejlepších letošních výkonů,"usmíval se pak kouč hostů Marian Jelínek.

Branky a nahrávky: 48. Vandas (Šenkeřík, M. Hlinka) - 22. Pacovský, 24. Jarůšek (Klimenta), 40. Trška (D. Výborný, Robar), 53. Musil (M. Látal). Rozhodčí: R. Čech, Wagner - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 4088.
Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Štencel, Zíb, Klok, Stehlík, Pastor, Šenkeřík, Kovář - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, E. Němec - Kucsera, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Mladá Boleslav: Rittich - Vidmar, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Trška, Robar, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Rys, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.