Souboj o záchranu: Norsko vyzrálo na Slovinsko, rozhodčí neměli svůj den

Ostrava - Hokejisté Norska mají jistou záchranu mezi elitou. V přímém souboji "ostravské" skupiny porazili Slovince 3:1, když všechny góly zaznamenali v přesilových hrách. Rozhodčí byli vidět až moc, což dokumentuje třeba situace před prvním golem seveřanů - k žádnému faulu nedošlo.

8.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 8.5.2015

Norové překvapili i SlovinceFoto: ČTK/AP

Norsko z pěti duelů získalo šest bodů, Slovinci jsou bez bodu poslední.

Už osmnáct hodin po neúspěchu s Finskem muselo Slovinsko znovu na led a v jednom z existenčních utkání o udržení v elitní skupině se nezbavilo smůly. Bez suspendovaného útočníka Goličiče bylo na začátku aktivnější, ale Urbas největší šanci po Muršakově průniku zahodil střelou do brankáře Haugena.

Vzápětí po zmiňovaném verdiktu sudích putoval na trestnou lavici Mušič a už za devět sekund přesilovku zužitkoval krásnou tečí ze vzduchu Thoresen.

Kopitar a spol. srovnali krok bezvadným nástupem do druhé části. Muršak už po 15 sekundách z brejku skóroval švihem pod břevno a po šesti třetinách a 133 minutách ukončil čekání svého týmu na gól.

Když se zdálo, že se Slovinci nadechují k náporu, následovalo další vyloučení a Bastiansen už po třech minutách znovu vrátil vedení na stranu Norů. V době, kdy Slovinci reklamovali faul na Kopitara. Marně.

Oslabení byla slovinskou zkázou. Ze čtvrtého rezultoval třetí gól v jejich síti, o který se postaral ranou od modré čáry Holös. Šestou finální asistenci na turnaji si u něj připsal Mathis Olimb a zařadil se mezi nejlepší nahrávače šampionátu.

Gól 71 sekund před závěrem druhé části už byl na Slovince příliš. S výsledkem proti urputně hrajícímu soupeři nic nesvedli ani v dlouhé power play a v posledních dvou utkáních proti Spojeným státům a Dánsku musí pro udržení v elitní divizi nutně bodovat.

Skupina B (Ostrava):

Slovinsko - Norsko 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Muršak (A. Kopitar, Kranjc) - 9. Thoresen (M. Olimb, Hölos), 24. Bastiansen (K. A. Olimb, Sörvik), 39. Hölos (M. Olimb, Thoresen). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:3. Diváci: 8812 (vyprodáno).
Slovinsko: Kristan - Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Vidmar, Pretnar, Štebih, Tavželj - Urbas, A. Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Razingar, Mušič, Pance - Verlič, Rodmar, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.
Norsko: Haugen - Tollefsen, Höllos, Nörstebö, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Thoresen, Ask - Rosseli Olsen, K. Olimb, Martinsen - Trettenes, Bastiansen, Forsberg - Roest, Röymark, Stene - Dahlström. Trenér: Roy Johansen.

1. Bělorusko 4 3 0 1 0 15:7 10
2. Finsko 4 3 0 0 1 13:5 9
3. Rusko 4 3 0 0 1 18:11 9
4. USA 4 3 0 0 1 13:9 9
5. Slovensko 4 1 2 0 1 11:8 7
6. Norsko 5 2 0 0 3 9:16 6