Spálil šance a pak nadával. Chybí štěstíčko, řekl Plekanec po prohře

Soči /ROZHOVOR/ - Chytil se za hlavu, pak rukama vztekle máchl a dokonce u toho i zaklel. Tenhle obrázek byl k vidění zhruba pět minut před koncem poblíž švýcarské branky. Tomáš Plekanec měl ve třetí třetině bitvy s urputným soupeřem na hokejce vyrovnání.

15.2.2014 1

Česko vs. Švýcarsko: zadumaný tým (Tomáš Plekanec pod trenérem Aloisem Hadamczikem)Foto: ČTK/Roman Vondrouš

OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

Ne jednou mohl skórovat, ale hned dvakrát! Jenže obě tutovky mu sebral brankář Jonas Hiller. „Měl jsem tři, čtyři vyložené šance a k tomu jednu nastřelenou tyčku," kroutil hlavou po zápase, který pro jeho celek skončil nezdarem 0:1.

„Je to škoda, že nám to tam nespadne, chybí trošku štěstíčka. Doufám, že si góly schováváme na ty nejdůležitější zápasy," věří český kapitán.

Česko na velkých akcích se Švýcary poslední dobou pravidelně prohrává. Čím to?
Všichni jsme viděli, že Švýcaři hrají výborně. Týmově, s nepříjemnou obranou, proti které se strašně špatně prosazuje. Přesto jsme si vytvořili spoustu šancí. Bohužel jsme je neproměnili. Snad to přijde.

Není až k neuvěření, že jejich zápasy v Soči skončily třikrát 1:0?
Tak to je jejich hokej. Systém mají založený na disciplíně, proto je tak těžké je porazit.

Která šance vás osobně nejvíc mrzí?
Ta tyčka. Chyběl kousíček. Pak mi to dvakrát chytil lapačkou.

Vážně myslíte, že máte pouze smůlu?
Já neříkám, že chybí jenom štěstí. Jsme sami před brankářem a prostě to neproměníme. Během půl vteřiny se musíte rozhodnout, kam vypálíte. Hiller chytal dobře.

Nechybí mančaftu nějaký vyložený střelec?
Asi jo. Kdybychom nějakého měli, asi nějaké góly dá. Já nevím.

Neměli byste se víc tlačit do branky? I když, to se snadno řekne…
My jsme párkrát byli sami před gólmanem. Tam už jsme nikoho nepotřebovali, spíš by tam překážel. Možná chybělo víc střel od modré, k těm jsme se moc nedostávali.

Je pro psychiku nepříjemné prohrát poslední zápas osmifinále s nulou na kontě vstřelených branek?
Nevím. Rádi bychom dali pět gólů, bohužel se to nepodařilo.

Trápili jste se v přesilovkách. Co se s tím dá za dva dny udělat?
Měli jsme jich teď dost, už by to chtělo nějakou využít. Ale možná potřebujeme víc střílet. Trenéři se na to podívají, my taky a doufám, že je v rozhodujících zápasech zlepšíme.

Ale teď už neexistuje cesta zpátky, každý zápas musíte vyhrát…
Tak prostě půjdeme a vyhrajeme.

Budete sledovat, kdo na vás v osmifinále vyjde?
Hlavní je si odpočinout, potrénovat, něco si k těm zápasům říct. Uvidíme, kdo na nás vyjde. Je to úplně jedno. Snad podáme konečně výkon celých 60 minut.

Co všechna tři utkání před osmifinále napověděla?
V každém jsme měli špatné části, ale pořád jsme bojovali, nic neodevzdali, nepřestali hrát. Všichni makali na sto procent. Jen ty góly chyběly.

Autor: Pavel Ryšavý