Sparta má doma první tři body, Liberec rozebral Kladno

Praha - Hokejová extraliga měla v úterý na programu tři duely. Všechny zvládly lépe domácí týmy.

11.10.2011

Jan Hlaváč z Kladna se snaží ohrozit libereckého gólmana Pince.Foto: Jaroslav Appeltauer

Hokejisté Litvínova porazili v dohrávce 1. kola extraligy Karlovy Vary 4:3 v prodloužení. O výhře domácích rozhodl v 62. minutě při přesilovce Martin Ručinský, který jednou skóroval i v základní hrací době. Litvínov tak ukončil sérii pěti proher, Karlovy Vary se i přes porážku posunuly z posledního místa o skóre před Mladou Boleslav.

Sparta porazila v dohrávce 6. kola Vítkovice 4:2 a poprvé v sezoně získali doma tři body. Sparta zároveň dokázala proti ostravskému celku ukončit sérii pěti porážek ve vzájemných zápasech.

Liberečtí porazili v předehrávaném utkání 12. kola Kladno vysoko 6:0 a posunuli se do čela tabulky o bod před Plzeň a Zlín. Třemi body za dvě branky a jednu asistencí se podílel na kanonádě Bílých Tygrů kapitán Petr Nedvěd. Gólman Marek Pinc udržel podruhé v sezoně čisté konto. Kladno prohrálo v Liberci pošesté za sebou.

Litvínov - Karlovy Vary 4:3 v prodl. (0:0, 3:2, 0:1 - 1:0)

Trápení litvínovských hokejistů je u konce. Krušnohorci konečně vstřelili víc jak jeden gól a uťali tak šňůru pěti porážek. Extraligové Vervě pomohla z bryndy úterní divoká dohrávka 1. kola s posledními Karlovými Vary, které Litvínov udolal 4:3 v prodloužení. Podkrušnohorské derby rozhodl kapitán Ručinský, který zaznamenal první dva góly v sezoně.

„Bylo vidět, že jde o zápas dvou týmů, které jsou v krizi. Začalo se opatrně, nikdo nechtěl udělat chybu. Paradoxně nás nakoplo to, že jsme prohrávali. Pak jsme se zvedli a zápas otočili. Bohužel o vítězství jsme rozhodli až v prodloužení,“ řekl obrozený hrdina zápasu Martin Ručinský.

Na první gól se čekalo až do poloviny zápasu, pak ale diváci viděli během necelých devíti minut hned pět gólů. Když Zucker poslal hosty do vedení, Litvínovským se okamžitě vkradly černé myšlenky na šestou porážku v řadě. Chmury rychle zahnal svým prvním gólem v sezoně Ručinský, který ve 34. minutě propálil z kruhu Mensatora a srovnal stav. Brzy po něm skóroval v přesilovce pěti proti třem Hübl a Mensator odjel na střídačku. V následné klasické početní výhodě překonal náhradníka Závorku Hanzl a domácí tak třemi góly během tří minut otočili výsledek na 3:1. Radost jim ale ještě na konci druhé třetiny zkazil Nosek, který v přesilové hře vsítil kontaktní gól.

Do třetí periody nastoupil místo Fraňka gólman Volke a toho už po 31 vteřinách „přivítal“ gólem z první střely Kumstát – 3:3. Zvrátit vývoj mohl ve 47. minutě Hujsa, ale minul prázdnou klec. Stejně si vedl v 57. minutě na druhé straně Zucker a podkrušnohorské derby tak dospělo do prodloužení. V čase 61:26 v přesilovce vystřelil Litvínovu druhý bod Ručinský a ukončil tak sérii pěti porážek.

Branky a nahrávky: 34. Ručinský (V. Hübl, Frolík), 37. V. Hübl (Lukeš, Jenáček), 37. Hanzl (Gerhát), 62. Ručinský (V. Hübl, Lukeš) - 30. Zucker (Skuhravý, Zaťovič), 39. D. Nosek (Gřegořek), 41. Kumstát (Pech, Košťál). Rozhodčí: Hrubý, Fraňo - Bádal, Lhotský. Vyloučení: 4:7. Využití: 3:1. Diváci: 4550.

Litvínov: Franěk (41. Volke) - Černošek, Kubát, Jareš, Stříteský, Skuhrovec, Brejčák, Kousalík - Frolík, V. Hübl, Ručinský - Trávníček, Heinisch, Lukeš - Kubinčák, Jenáček, Bojer - Majdan, Hanzl, Gerhát - od 41. navíc Hujsa. Trenéři: Kýhos a Kučera.
Karlovy Vary: Mensator (37. Závorka) - D. Nosek, Gulaši, Bombic, Gřegořek, M. Rohan, Mocek, Gründling, Parýzek - Kumstát, Pech, Košťál - Dej, Melenovský, Skladaný - Zucker, Skuhravý, Zaťovič - Kupec, T. Klíma, Kuběna. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.

Sparta - Vítkovice 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

V brance hostů se poprvé v sezoně objevil Šindelář, vítkovická jednička Málek zůstal jen na střídačce. A od první minuty byl v permanenci, Sparta byla totiž mnohem aktivnější a soupeře přehrávala. Při Štefankově vyloučení mohl otevřít skóre Tenkrát, Šindelář byl ale připraven.

Do vedení se Pražané dostali v 8. minutě, kdy vítkovického brankáře překonal při signalizované početní výhodě Lapšanský a připsal si tak svůj první extraligový gól v dresu Sparty. Domácí v dobrém výkonu pokračovali a na 2:0 zvýšil po přihrávce aktivního a důrazného Bližňáka Pacovský.

Na přelomu první a druhé třetiny měla Sparta 54 sekund dlouhou přesilovou výhodu pět na tři, Šindelář si při ni ale nepřipsal ani jeden zákrok.

Domácí následně nevyužili ani přečíslení tři na jednoho a z protiútoku inkasovali. Burgerovu přihrávku ale za Pöpperleho záda usměrnil spoluhráč Kasík.

Pražany to ale nepoznamenalo a ve 30. minutě získali dvoubrankové vedení zpět. V přesilovce se prosadil Ton, který si zkušeně počkal na Tenkrátovu přihrávku. Definitivně uklidnit mohl Spartu Tomáš Rachůnek, jehož při přesilovce Vítkovic fauloval Burger a rozhodčí nařídili trestné střílení.

Nejproduktivnější hráč týmu jej ale neproměnil a hosté v závěru druhé části soupeře zaskočili. Šest sekund před odchodem prostřelil Pöpperleho v oslabení Burger a z duelu se mohlo stát drama.

Sparta ale i poté měla převahu a častěji se hrálo před Šindelářem. Výsledkem byl čtvrtý gól, o který se po Fosterově překvapivé přihrávce zpoza branky postaral Yorick Treille. Domácí poté nevyužili druhou přesilovku pět na tři, ale mrzet je to nemuselo. Zápas dovedli jistě do vítězného konce.

ČTK

Branky a nahrávky: 8. Lapšanský (Foster, Kučný), 18. Pacovský (Bližňák), 30. Ton (Tenkrát, Bližňák), 48. Y. Treille (Foster, Kučný) - 25. Burger, 40. Burger (J. Káňa). Rozhodčí: Pešina, Souček - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 3:9. Využití: 1:0. Diváci: 3708.

Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Kasík, Jan Hanzlík, Kučný, Philipp - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Lapšanský, Luňák, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Vítkovice: Šindelář - Malík, Kudělka, Ovčačík, Voráček, Punčochář, Trnka, Rehák - Ujčík, Burger, J. Káňa - Pohl, Húževka, Walker - Szturc, Strapáč, J. Sýkora - Svačina, Štefanka, T. Káňa - M. Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.

Liberec - Kladno 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)

Utkání začalo v poklidné tempu, ale mírně navrch měli v prvních minutách zápasu hosté. Jejich aktivitu ale přerušilo vyloučení Patery a 10 vteřin před jeho vypršením využil přesilovou hru Bárta. Stejný hráč mohl v 18. minutě zvýšit náskok Bílých Tygrů, ale brankář Chábera ho vychytal.

Domácí se z branky radovali vzápětí. V oslabení proměnil únik po kombinaci s Urbanem Nedvěd.

Druhou třetinu začal aktivněji Liberec a byl odměněn třetí brankou. V úniku byl faulován Nedvěd Procházkou a trestné střílení proměnil střelou pod vyrážečku. Rytíři působili odevzdaně a domácí na ledě dominovali. V 31. minutě se trefil střelou pod horní tyč Vak a poslal Cháberu na střídačku.

Do branky se postavil Cikánek a po minutě a půl na ledě kapituloval a z první extraligové branky se radoval Krejčík. Liberec v závěru třetiny mohl navýšit svůj náskok, ale přesilovou hru pěti proti třem nevyužil.

V závěrečné části hry si Liberec hlídal svůj pohodlný náskok a hosty příliš do šancí nepouštěl. Naopak hrál zezadu a pokoušel se o brejky. Špaček ujel dvakrát obraně, ale vždy ztroskotal na Cikánkovi. Přes čtyři tisíce diváků se šesté branky dočkalo pět minut před koncem, kdy se prosadil Klimenta.

ČTK

Branky a nahrávky: 9. Bárta (Kajínek), 19. P. Nedvěd (T. Urban), 26. P. Nedvěd z trestného střílení, 31. Vak (Klimenta, Špaček), 32. L. Krejčík (P. Nedvěd), 55. Klimenta (Vak, Špaček). Rozhodčí: Hribik, Trombík - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4049.

Liberec: Pinc - Čakajík, Trončinský, Holub, Hay, Pavlů, Ulrych, Derner, Kajínek - Bartovič, P. Nedvěd, Kudrna - Špaček, Vak, Klimenta - Dušek, T. Urban, Bárta - Vantuch, L. Krejčík, Kica. Trenéři: Kalous a Pešán.
Kladno: Chábera (31. Cikánek) - J. Drtina, Lepine, Toman, David Růžička, L. Procházka, Piskáček, od 31. navíc Gutwald - Bicek, Patera, Hlaváč - Kalla, Dragoun, Hovorka - Bílek, Lukáč, Kuchler - Valský, Knotek, Kafka - od 21. navíc Melka. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

11.10.2011

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.