Stanley cup: Ve finále se bude hrát sedmý zápas

Boston - Jako velká voda vtrhli Medvědi do šestého utkání. Po první třetině to bylo 4:0.

14.6.2011

Brankář Tim Thomas se raduje společně s kapitánem týmu Zdeno Chárou.Foto: ČTK

O letošním držiteli Stanleyova poháru v zámořské NHL rozhodne poslední možný sedmý zápas. V šestém finálovém utkání odvrátil Boston mečbol Vancouveru vítězstvím 5:2, které si zajistil především skvělou první třetinou, v níž si vypracoval vedení 4:0. K výhře Medvědů přispěl dvěma asistencemi český obránce Tomáš Kaberle, jeho krajan z útoku David Krejčí vstřelil gól a vylepšil tak české maximum na 12 branek v průběhu jednoho play off.

Rozhodující sedmé klání čeká oba týmy v noci ze středy na čtvrtek, přičemž výhodu domácího prostředí, v němž dosud ani jeden z týmů ve finále nezaváhal, bude mít Vancouveru.

Boston své poslední domácí utkání sezony skvěle rozehrál. Hned v úvodních vteřinách musel sice nejprve odstoupit ze hry po střetu s Johnnym Boychukem zraněný hostující forvard Mason Raymond a první vážnější šanci si připsal Henrik Sedin, když nedokázal trefit před odkrytou brankou poskakující kotouč, ale poté se o slovo razantně přihlásili Bruins.

V polovině šesté minuty zacílil přesně do horního růžku na bližší tyč Brad Marchand. O pouhých 35 vteřin později už to bylo 2:0, když gólmana Roberta Luonga pokořil ranou mezi betony Milan Lucic. Vzápětí měl možnost snížit po chybě domácích Daniel Sedin, ale Tim Thomas v brance Bostonu mu gólovou radost sebral.

Po vyloučení Alexandra Edlera na konci osmé minuty naopak clonění Marka Recchiho před Luongem využil při ráně od modré čáry obránce Andrew Ference a přidal třetí trefu svého mužstva, čímž zároveň vyhnal hrdinu pátého duelu z branky. Místo Luonga zamířil mezi tyče náhradník Cory Schneider, ale i on záhy inkasoval. Již po 70 vteřinách pobytu na ledě tečoval Kaberleho ránu Ryder a puk se od tyče odrazil do sítě.

Thomas poté ještě stihl vychytat velkou šanci Alexandra Burrowse a snížení se hosté nedočkali ani po sólu Jannika Hansena. Ještě blíže byl trefě naděje Daniel Sedin v úvodu druhé třetiny, jenže při početní výhodě orazítkoval pouze tyč za Thomasovými zády. Vancouver byl sice střelecky aktivnější, ale Bruins s přehledem kontrolovali svůj bezpečný náskok a nedoplatili ani na jedno ze tří vyloučení Patrice Bergerona.

Jenže zbytek jeho třetího menšího trestu se přenesl i do třetího dějství a Thomasovu neprůstřelnost již po 22 sekundách ukončil povedeným bekhendem Henrik Sedin. Jiskra naděje pro Kosatky však vzala záhy za své. Na konci 47. minuty využili přesilovku i Bostonští, když Recchi ideálně našel rozjetého Krejčího a bylo to 5:1. V samém závěru už jen snížil Maxim Lapierre, přišlo několik potyček, ale přestože hosté zkusili power play, další korekce stavu se již nedočkali.

Boston Bruins – Vancouver Canucks 5:2 (4:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 6. Marchand (Recchi, Seidenberg), 7. Lucic (Peverley, Boychuk), 9. Ference (Ryder, Recchi), 10. Ryder (Kaberle), 47. Krejčí (Recchi, Kaberle) – 41. H. Sedin (D. Sedin, Ehrhoff), 58. Lapierre (D. Sedin, Hansen). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland – Sharrers, Morin. Vyloučení: 8:7, navíc Marchand, S. Thornton – D. Sedin, Lapierre všichni 10 min. Využití: 2:1. Střely na branku: 40:38. Diváci: 17.565. Stav série: 3:3.

Boston: Thomas – Chára, Seidenberg, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A. Ference – Peverley, Krejčí, Lucic – Recchi, Bergeron, Marchand – Seguin, Kelly, Ryder – S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.
Vancouver: Luongo (9. Schneider) – Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts – Burrows, H. Sedin, D. Sedin – Raymond, Kesler, Higgins – Hansen, Lapierre, Torres – Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.

14.6.2011

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.