Spezza i Crosby zářili a slyšeli pochvalu. Kanada smetla Lotyšsko

Praha - Šampionát zahájen! Hokejový svátek na českém ledě začal zostra: Kanada smetla Lotyšsko 6:1. Hrdinou vítězů byl Jason Spezza, autor dvou branek přidal ještě asistenci. Do statistik se zapsal i Sidney Crosby, jenž v závěru proměnil nájezd. Zápas skupiny A - první v Praze - sledovalo šestnáct tisíc diváků.

1.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 1.5.2015

Kanada snadno porazila LotyšskoFoto: ČTK/ZUMA

Úvod? Chvíli nečekaný. Lotyši byli ještě před postupně se plnícím hledištěm nebezpeční. Vytvořili si několik šancí a v té největší v osmé minutě pomohla Smithovi odvrátit puk po Cibulskisově pokusu až obrana Javorových listů. "Bylo by to docela určitě jiné utkání, kdybychom v úvodu dokázali skórovat. Více bychom si věřili," řekl lotyšský útočník Koba Jass.

V polovině první třetiny však šel do vedení favorit, když Spezza nabil MacKinnonovi a útočník Colorada přesnou ránou do levého horního rohu otevřel gólový účet turnaje.

Kanaďané rychle rozhodli o osudu utkání. Ve 14. minutě dorážel úspěšně po Hamhuisově střele Spezza a za 67 sekund se prosadil i Duchene, který se uvolnil na pravém kruhu a prostřelil Muštukovse. Ve zbytku utkání už šlo jen o výši konečného skóre.

"Odvedli jsme vcelku dobrý výkon. Žádný zápas tady není snadný a jednoduchý nebyl ani tento. Teď se soustředíme na to, abychom byli zápas od zápasu lepší a lepší," uvedl bek vítězů Aaron Ekblad.

Vítězové posledních dvou olympiád, kteří na světových šampionátech vypadli pětkrát za sebou ve čtvrtfinále, ve druhém dějství rychle přidali další dva góly. Nejdříve trefil Burns tyč, ale pak už po trefách Toffoliho a Spezzy během 44 sekund vystřídal Muštukovse v brance Masalskis.

Tradiční opora Lotyšů držela dlouho čistý štít. "Chytal skvěle. Odvedl perfektní práci. Ale těžko něco vyčítat prvnímu gólmanovi, neměl to jednoduché," konstatoval Jass.

Kanadskému gólmanovi Smithovi pokazil čisté konto v 53. minutě Daugavinš a bez inkasovaného gólu nedohrál zápas ani Masalskis. Překonal jej 23 sekund před koncem z trestného střílení kanadský kapitán Crosby. "Je fajn, že jsem se trefil hned v prvním zápasu na turnaji," pochvaloval si Sidney Crosby.

Mužstvo z Pobaltí bude už v sobotu soupeřem českého týmu.

Skupina A:

Kanada - Lotyšsko 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
10. MacKinnon (Spezza, Savard), 14. Spezza (Hamhuis, MacKinnon), 15. Duchene (Hall, Barrie), 23. Toffoli (Hamhuis, Burns), 24. Spezza (MacKinnon, Crosby), 60. Crosby z trestného střílení - 53. Daugavinš (Darzinš, Džerinš). Rozhodčí: Hodek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Kilian (Nor.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 16.013.
Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Savard, Wiercioch, Barrie, Muzzin, Ekblad - Spezza, Crosby, MacKinnon - Seguin, Giroux, Ennis - Eberle, Duchene, Hall - Toffoli, O'Reilly, Eakin - Couturier. Trenér: Todd McLellan.
Lotyšsko: Muštukovs (24. Masalskis) - K. Redlihs, Jerofejevs, Galvinš, Sotnieks, Širokovs, Cibulskis, M. Jass - Bukarts, Sprukts, M. Redlihs - Darzinš, Džerinš, Daugavinš - Saulietis, Berzinš, Cipulis - K. Jass, Abols, Skvorcovs. Trenér: Aleksandrs Belavskis.

1.5.2015 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.