VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štěpánek vs. Mrázek? Jsme velcí kámoši, říkají švagři. O hokeji se nebaví

Ostrava /DVOJROZHOVOR/ - Patří mezi českou hokejovou brankářskou špičku. Každý sice chytá na opačném konci světa, přesto je přátelství mezi gólmanem Detroitu Petrem Mrázek (23) a jedničkou ruského Čerepovce Jakubem Štěpánkem (29) stále silnější. A to také proto, že Štěpánek žije s Mrázkovou sestrou Lenkou, která v létě porodila dceru Karolínku.

19.7.2015
SDÍLEJ:

Petr Mrázek (vlevo) a Jakub Štěpánek jsou nejen dobří kamarádi, ale také švagři. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

A z této radostné události se těšil nejen hrdý otec Jakub, ale také strýc Petr. „Karolínka je naše velké štěstí," shodli se gólmani a jedním dechem v rozhovoru pro Deník dodali: „Možná řadu lidí překvapíme, že o hokeji se spolu vůbec nebavíme. Máme úplně jiná témata, teďka kromě fotbalu hodně rozebíráme i malou Karolínku."

Pamatujete si vůbec, kdy jste se poprvé setkali?
Mrázek: To už bude nějakých osm let, co se známe. Možná i více. Kuba chytal za Vítkovice, já byl v dorostu. Hodně jsem k němu vzhlížel, protože jeho start kariéry byl neskutečný.
Štěpánek: Petr s námi začal ještě jako dorostenec trénovat ve Vítkovicích v době, kdy nás vedl trenér Miroslav Fryčer. To jsem ho poprvé v šatně zaregistroval. Trenéři ho navíc posadili ke mně do rohu. Mezi námi seděl jen legendární obránce Petr Jurečka.

Kamarádili jste spolu hned?
Štěpánek: Jo, bavili jsme se od začátku, Petr je dost komunikativní člověk, takže to bylo v pohodě. Navíc gólmani vždy drží spolu.
Mrázek: Jasně, bavili, místo školy jsme hrávali na playstationu FIFU. To byly vždy velké zápasy.

O vás se ví, že jste švagři. Můžete prozradit, jak došlo k seznámení?
Mrázek: Já v tom měl samozřejmě prsty, já ho doma pořád chválil. Šli jsme s Kubou ven a ségra mě vyzvedávala…
Štěpánek: Je to tak. Jednou byl u mě Petr, šli jsme ven, a pak pro něho přijela mamka se ségrou. Tam jsem Lenku poprvé viděl.
Mrázek: Koukal si z okýnka…
Štěpánek: Pak jsem si po nějakém čase řekl o telefonní číslo. Petr měl doma zakázané dávat čísla na ségru hokejistům, ale udělal výjimku.
Mrázek: Taky ti to trvalo, než ses rozhoupal. Kuba mi říkal, ať vzkážu ségře, že může být v klidu, že jí nikdy neuteču, že jsem totiž po každém zápase a tréninku strašně unavený. Jo, a taky že ji nikdy nezbiju.
Štěpánek: Jo, jo, to je pravda.
Mrázek: Ale než si ji opravdu oslovil, to ti trvalo ještě asi půl roku.
Štěpánek: Nechtěl jsem nic uspěchat. Dobře si ale pamatuju, že jsem Lence poprvé napsal, když jsme jeli s Vítkovicemi na zápas do Budějovic. Tak to začalo. Ještě ale následovala etapa přemlouvání a dobývání.

Vraťme se k vám dvěma. Jak často spolu komunikujete během sezony, sledujete své výkony navzájem?
Štěpánek: Jasně. Ale u mě to jsou spíše jen výsledky a statistiky. Sledovat Petra live je časově vlastně nereálné, v zámoří hrává někdy ve dvě, tři hodiny ráno ruského času.
Mrázek: Kubu samozřejmě sleduju, když je možnost. Po zápase si vždycky píšeme, voláme. Třeba mamka nevynechá snad žádný jeho zápas. Takže u nás hraje buď můj Detroit, nebo Kubův Čerepovec.

Řešíte spolu své zápasy, zákroky nebo dění v soutěžích?
Mrázek: To právě vůbec ne. Snad jen kdo kde podepsal novou smlouvu, o nás dvou to ale vůbec není.
Štěpánek: My se o hokeji fakt nebavíme. To je pro nás nejméně zajímavé téma.

A které téma teda u vás „frčí"?
Mrázek: Fotbal.
Štěpánek: Jo, jo. To je naše.

Komu fandíte?
Mrázek: Já jsem velký a věrný fanoušek Chelsea.
Štěpánek: No jasně, tam hraje ten banánovník.
Mrázek: Přesně. Tvůj velký oblíbenec Drogba. Kuba ho nesnáší, protože na playstationu mu tam s ním sázím jeden kousek za druhým.
Štěpánek: No já měl svůj oblíbený tým AC Milán, ale klukům to teď moc nejde, už ani v Lize mistrů nebudou. Proto hodně fandím Bayernu Mnichov.

Byli jste se už podívat naživo na nějaký velký fotbalový zápas?
Štěpánek: To je jasné. Byli jsme třeba na poslední finále Ligy mistrů v Berlíně mezi Barcelonou a Juventusem, to byla pecka.
Mrázek: Fakt paráda.

Máte během sezony přehled, jak si vaše oblíbené fotbalové týmy vedou?
Mrázek: Dívám se v Detroitu na Chelsea každý týden. Když hrajeme až večer, tak máme v šatně puštěný po ranním tréninku jejich zápas. Chelsea fandí i náš kapitán Zetterberg, takže v tomhle je to pro mě výhoda, nikdo si to nedovolí přepnout.
Štěpánek: Mám v Rusku českou televizi, takže tamní ligu nechytám. Já sleduju Ligu mistrů, Bayern, ale taky i na českou ligu se podívám. Hlavně na Baník.

Tuhle otázku berte s nadhledem. Většina spoluhráčů říká, že brankáři jsou gumy. Co na to říkáte?
Mrázek: To je úplně jednoduché. My jsme gumy a oni jsou dřeváci.
Štěpánek: Ono je to tak, že nám dávají nepřímo najevo, že máme jít bokem. Ale o těch gumách je to česká specialita. V Rusku nic takového není.
Mrázek: V Americe taky ne. I když k nám to teď do kabiny donesl Tomáš Tatar.

Co říkáte na styl toho druhého? Jaké jsou jeho přednosti a naopak slabiny?
Štěpánek: Já si hlavně myslím, že mě Petr neviděl dlouho chytat, takže tohle se mu bude těžko hodnotit. Já jsem ho teď viděl několikrát, byl jsem za ním i v Americe. Udělal obrovský pokrok. Hlavně dostal šanci. I kdyby byl nejlepší na světě a nedostal příležitost, nic neukáže.
Mrázek: Každý chytá svým stylem. Je pravda, že Kubu jsem v poslední době moc často neviděl, ale fakta hovoří jasně. Má zlato a dva bronzy z mistrovství světa, byl na olympiádě, v Rusku už je tuším pět sezon. Dokazuje tam, že je výborný, podle mého se může klidně prát o nejlepšího gólmana KHL.

Máte tomu druhému po hokejové stránce co poradit?
Štěpánek: To máte těžké, já nikomu nechci radit, nejsem ten typ. Každý chytá svým stylem a Petr není výjimka. Osobně si myslím, že v NHL je mnohem víc lepších gólmanů, co se techniky chytání týká. A to nemyslím špatně. Tím svým pohybem a energií to ale Petr dokáže pochytat a to je nejpodstatnější.
Mrázek: S Kubou v tomhle naprosto souhlasím, má pravdu. Ono v NHL kluci pilují techniku třeba už od deseti let, to jsme tady my v Česku neměli. Od malička tohle drilují. To je naše nevýhoda.

Dovedete si představit, že byste v budoucnu vytvořili brankářskou dvojici?
Mrázek: Proč ne, byla by to paráda a určitě velká legrace.
Štěpánek: Jednou třeba ano. V hokeji se nedá dopředu nic plánovat, stát se může všechno, i když já už asi budu chytat v Evropě a Péťa v Americe. Ale třeba se jednou na staré roky potkáme ve Vítkovicích.

Jste profesionální hokejisté, baví vás i jiné sporty?
Mrázek: Sem tam si zajdeme ťuknout fotbálek, chodili jsme na badminton, občas taky zajedeme na golf. Spíš ale já. Pořád máme totiž v Americe nějaké týmové akce, které jsou s golfem spojené. Hraju ho vcelku často.
Štěpánek: Fotbálek je v pohodě, ten badminton taky, u golfu je to u mě ale o dost horší. Jak bych to řekl… Jsem hodně dobře oblečený, ale dost špatně hrající golfista.

Ještě poslední věc. Jsou okamžiky, kdy se poštěkáte, vjedete si do vlasů?
Mrázek: Jasně. Ale spíše než někde venku na hřišti, tak doma na gauči, když hrajeme na playstationu.
Štěpánek: Když vedu, tak on začne s těmi svými popichovačkami. Je navíc známý tím, že má ve všech sportech svá vlastní pravidla.
Mrázek: A ty zase když prohráváš, tak všechno lítá, vzpomeň, jak si jednou zrušil ovládač.
Štěpánek: To víš, s tebou je to o nervy.

JAKUB ŠTĚPÁNEK
Post: gólman
Narozen: 20. června 1986
Klub: Severstal Čerepovec
Rodák ze Vsetína se dostal do Vítkovic přes angažmá v tehdy prvoligovém celku Sareza Ostrava. Záhy nastartoval skvělou kariéru, kdy z Vítkovic přestoupil do ruského celku SKA Petrohrad. V KHL hájil barvy také Lva Praha a nyní chytá za Čerepovec.
Doma má tři medaile z MS (zlato 2010 a dva bronzy 2011, 2012). Zúčastnil se také Zimních olympijských her 2010.

PETR MRÁZEK
Post: gólman.
Narozen: 14. února 1992
Klub: Detroit Red Wings
Největší český brankářský talent současnosti odchytal v NHL čtyřicet zápasů, v letošním play-off se ale blýskl dvěma čistými zásahy. V květnu 2012 jej trenér Alois Hadamczik nominoval jako třetího brankáře na MS. V utkání proti Německu si odbyl svoji reprezentační premiéru, když byl nasazen na posledních 10 minut zápasu za rozhodnutého stavu 8:1. Je vítězem Calderova poháru (2012) s týmem Grand Rapids Griffins a držitel bronzové medaile z juniorského MS v roce 2013.

Autor: Aleš Uher, Jakub Nohavica

19.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stojící tramvaje. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
7

Prahu postihly rozsáhlé výpadky elektřiny, nejezdily tramvaje

Oto Košta sleduje výsledky hlasování o jeho odvolání z funkce hejtmana
AKTUALIZUJEME
31

Hejtman Olomouckého kraje Košta odvolán, vládnout by měl Okleštěk

DOTYK.CZ

Jako po válce. Podívejte se na kdysi výstavní čtvrť v Ostravě

Třeba to opravit a ne opustit! Těžko říci, zda sprejeři říkající si Deroj a Breck mysleli tyto slova vážně či ironicky. Nastříkali je každopádně mezi ruiny, které kdysi bývaly výstavními činžáky pro železničáře.

Sazka může na internetu provozovat Sportku nebo Eurojackpot

Sázková společnost Sazka může na internetu provozovat loterie jako například Sportku, Eurojackpot, Euromiliony nebo Kasičku. Dnes to sdělil mluvčí společnosti Václav Friedmann. Informaci potvrdilo i ministerstvo financí (MF), které Sazce licenci udělilo. Spuštění her online plánuje Sazka v nejbližší možné době.

AKTUALIZOVÁNO

Vraždu novorozence potrestal soud 15 lety vězení

Za vraždu novorozence potrestal dnes ústecký krajský soud ženu ze Štětí na Litoměřicku patnácti lety vězení. Matka dvou dětí těhotenství tajila, dítě porodila doma a životaschopného chlapce uložila do igelitové tašky, uvedla obžaloba. Tělíčko našel o měsíc později na poli traktorista.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies