Švédsko rozebralo české hvězdy a zahraje si o zlato

Bratislava /AKTUALIZOVÁNO/ - Hadamczikova parta svoji zlatou misi na hokejovém mistrovství světa nedokončí. Po prohře 2:5 si zahraje jen zápas o třetí místo.

13.5.2011

Čeští hokejisté podlehli v semifinále hokejového mistrovství světa Švédsku.Foto: ČTK

Od zvláštního zpravodaje Deníku

Čeští hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa se Švédskem 2:5 a přišli tak o šanci na obhajobu zlatých medailí z loňského šampionátu.

Seveřané o své výhře rozhodli v druhé a třetí třetině, ve kterých tým kouče Aloise Hadamczika přehráli a prosadili se i gólově.

Reprezentaci čeká v neděli v Bratislavě zápas o třetí místo s poraženým z dvojice Rusko - Finsko.

Česká republika - Švédsko 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

Sen o obhajobě zlata se rozplynul. Švédové se českému týmu revanšovali za loňskésemifinálové vyřazení. Zvítězili 5:2. Tentokrát si ve finále zahrají oni. Stále zůstávají strašákem pro českého kouče Aloise Hadamczika, jeho tým s nimi v play off na velké akci prohrál počtvrté za sebou. Pátek třináctého mu přinesl další tíživou porážku. „Jestli jsou Švédové mé prokletí? Dá se to tak říct,“ hlesl zklamaný kouč. Loni vedl národní mužstvo Vladimír Růžička.

Česko si zítra odpoledne zahraje jen o bronzové medaile. Mise za znovudobytím zlata začala krachovat na konci druhé třetiny, kdy reprezentanti ztratili jednogólové vedení. „Tolik individuálních chyb jsme neudělali za všechny zápasy dohromady,“ mrzelo Hadamczika.

Jeho tým hrál se Švédy až do poloviny utkání rovnocennou partii, chvílemi je převyšoval. Pak Seveřani zvýšili obrátky a protivník začal v obraně propadat. Švédové po Červenkově faulu díky Berglundově bombě zužitkovali hned první přesilovku. „Nebyli jsme trpěliví, začali jsme bláznit,“ mrzelo gólmana Ondřeje Pavelce, který hlavně ve druhé třetině držel tým ve hře fantastickými zákroky. V prostřední části na něj šlo 26 střel.

Trenér Hadamczik v polovině utkání přeskupil formace, Červenku posadil na lavičku a do prvního útoku k Jágrovi a Plekancovi posunul Průchu, později Vampolu „Chtěli jsme něco změnit,“ vysvětloval Hadamczik.

Národní tým postupně ztrácel led pod nohama. Nevyužil přesilovku a zničehonic udeřil Backlund. „Pak jsme se nechali unést. Neměli jsme třetího hráče vzadu, propadali jsme a Švédové nás přečíslovali, dva na jednoho, tři na dva,“ všiml si Jaromír Jágr.

Češi přitom před druhou sirénou přestáli krizové momenty. Nejdřív penaltu Louie Erikssona a potom 43 vteřin dvojnásobného oslabení. Definitivně jej potopila až trefa Jimmieho Ericssona ze 48. minuty, který po brejku tři na jednoho zvýšil na 3:1. „Když prohráváte o jeden gól? To se občas stane. Je to normální, ale ve třetí třetině jsme úplně nelogicky začali propadat,“ mrzelo Patrika Eliáše, jehož dva góly na výhru nestačily.

Hadamczik ještě více zpřeházel útoky, ale k obratu už nic nepomohlo. V 53. minutě přidal čtvrtou švédskou trefu Krüger. „Improvizovali jsme, střídali hráče, ale nešlo to,“ posteskl si kouč.

Češi ještě v závěru zkusili power play. Efekt? Pátý gól v jejich síti. Obhajobu zlata musejí pustit z hlavy, zítra je čeká souboj o třetí nejcennější medaile. „Bronz musíme ubojovat za každou cenu,“ burcoval kapitán Tomáš Rolinek.

Jedna výhra může alespoň částečně spravit náladu. „Hráče musí porážka přebolet. Věřím, že chtějí uhrát medaili. Na soupeře se připravíme,“ slíbil trenér.

Branky a nahrávky:
21. Eliáš (M. Michálek, Židlický), 53. Eliáš (Voráček) - 25. Berglund (Ekman Larsson), 36. Backlund (Sjögren), 49. Ericsson (Backlund), 53. Krüger (Tedenby), 60. Berglund (Petrasek). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Reiber (Švýc.) - Šeljanin (Rus.), Terko (Fin.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 9300.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka (26. Vampola) - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Švédsko: Fasth - Petrasek, Gunnarsson, Rundblad, S. Kronwall, Erixon, Fernholm, Ekman Larsson - Pääjärvi-Svensson, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Eriksson, Persson - Silfverberg, Krüger, Tedenby - Sjögren, Wallin, Backlund - Ericsson. Trenér: Pär Marts.

Autor: Tomáš Svoboda