Sýkora v Pittsburghu řádí

USA - Petr Sýkora chytil v NHL střeleckou formu: dal pátý gól v pátém zápase.

21.3.2008

Český útočník Petr Sýkora se raduje ze své vstřelené branky proti New Jersey. Foto: REUTERS/Ray Stubblebine

Petr Sýkora v Pittsburghu Penguins potvrzuje, že jeho střelecká forma poslední dobou stoupá. V předchozích čtyřech zápasech čtyřikrát skóroval a fanoušci „Tučňáků“ čekali, zda se český útočník prosadí i v zápase proti Tampě Bay.

Zápas se pro domácí Penguins vyvíjel od počátku dobře. V první třetině se trefil Fin Jarkko Ruutu. V pětadvacáté minutě sice dokázal po nahrávce Filipa Kuby vyrovnat kanonýr hostujících „Blesků“ Vincent Lecavalier, pak se ale trefil Jevgenij Malkin a v čtyřicáté první minutě spadly do branky Mikea Smithe hned dva góly.

Úspěšnými střelci byli Jordan Staal a právě Petr Sýkora. Ten dostal od Malkina přihrávku od mantinelu a z prostoru mezi kruhy bez přípravy zavěsil. Má tak na svém kontě už dvacet šest vstřelených branek a k tomu třiatřicet asistencí.

Za Tampu už dokázal jenom snížit obránce Filip Kuba. Potrestal svým přesilovkovým gólem faul svého krajana Sýkory. Na prohře svého týmu v poměru 2:4 už ale nic nezměnil.

Tampa Bay tak i nadále zůstává nejslabším celkem ve Východní konferenci. Naopak Pittsburghu se díky této výhře podařilo bodově dotáhnout na Montreal Canadiens. Společně se dělí o první místo v konferenci.

Hašek vychytal výhru

Detroit Red Wings s Dominikem Haškem v brance zvítězil v Nashvillu. Místní Predators potřebují každý bod, aby se příliš nevzdálili vidině osmého, postupového místa. „Rudá křídla“ však byla nad jejich síly.

Přitom když v čtyřicáté páté minutě dával za domácí gól Martin Erat, jednalo se o branku vyrovnávající. V ten moment bylo skóre 3:3. Hašek však už za svá záda další puk nepustil. Naopak jeho protějšek Chris Mason (přišel na led ve druhé třetině místo Dana Ellise) inkasoval v závěrečných minutách třikrát. Překonal jej jednou Johan Franzen (dal devátý gól v devátém zápase) a dvakrát Pavel Dacjuk. Již ve druhé třetině si bod za asistenci připsal i Jiří Hudler.

Detroit nakonec pokořil domácí Nashville 6:3. Dominik Hašek tak zaznamenal už 385. výhru v kariéře a dostal se na desáté místo historických tabulek.

Florida padla v nájezdech

Ani český brankář Tomáš Vokoun nedokázal zabránit výhře Caroliny na ledě Floridy. Vyrovnaný zápas dospěl za stavu 1:1 do prodloužení a posléze až k samostatným nájezdům. V těch osvědčili nejpevnější nervy hostující Sergej Samsonov a Eric Staal, kteří překonali Vokouna. Z jeho spoluhráčů se neprosadil nikdo. Florida prohrála v domácí aréně s Carolinou 1:2.

K samostatným nájezdům dospělo i utkání Phoenixu s Los Angeles. Skoro patnáct tisíc diváků v domácím stánku „Kojotů“ vidělo v normální hrací době celkem deset branek, po pěti na každé straně. Na jedné z nich se podílel i nashvillský Radim Vrbata, který v dvaatřicáté minutě přihrál na gól Reinprechtovi.

V nájezdech se ovšem Vrbata ke slovu nedostal. Výhru si díky rozhodující trefě O’Sullivana odvezli „Králové“ do Los Angeles.

Výsledky:

Boston – Montreal 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky:34. Stuart, 57. Wideman – 29. a 34. Kovaljov, 47. Ryder, 52. Kosticyn, střely na branku 36:30, diváci: 17 565

Pittsburgh - Tampa Bay 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 15. Ruutu, 31. Malkin, 41. Staal, 41. Sýkora – 25. Lecavalier (as. Kuba), 42. Kuba, střely na branku 23:21, diváci: 17 044

Ottawa - St. Louis 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)
Branky: 3. Vermette, 17. Schubert, 28. Spezza – 10. Mayers, 13. Woywitka, střely na branku 24:26, diváci: 20 027

Florida - Carolina 1:2 SN (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Branky: 41. Weiss, rozh. nájezd Samsonov – 4. Letowski; Vokoun (Florida) 42/41, střely na branku 37:42, diváci 18 546

Phoenix – Los Angeles 5:6 SN (1:2, 3:3, 1:0 – 0:0, 0:1)
Branky: 12. Lisin, 27. Yandle, 32. Reinprecht (as. Vrbata), 38. Doan, 60. Ballard – 9. a 20. Preissing, 29. Brown, 30. Ivanans, 33. Harrold, rozh. nájezd O‘Sullivan, střely na branku 36:40, diváci 14 582

Nashville – Detroit 3:6 (1:0, 0:3, 2:3)
Branky: 17. a 43. Radulov, 45. Erat – 21. Kronvall, 25. Chelios (as. Hudler), 28. Rafalski, 48. Franzen, 55. a 60. Dacjuk; Hašek (Detroit) 29/26, střely na branku 29:36, diváci: 17 113

Calgary – Colorado 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 9. Langkow, 15. Conroy – 46. Guite, střely na branku 28:16, diváci: 19 289

Edmonton – Vancouver 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky: 51. Gilbert – 22. D. Sedin, 38. Pettinger, 45. Pyatt, 54. Linden, střely na branku 34:21, diváci: 16 839

Autor: Vojtěch Žižka

21.3.2008 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.